Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Рота болест: симптоми и третман

Рота болест - главните симптоми:

Рота-овата болест е компресионно-исхемична невропатија на надворешниот феморален нерв, кој се развива кога се стега во регионот на тубулот на кучешки лигаменти, на ниво на горната предна оска, илијачкиот регион. Едноставно кажано, Рота-овата болест е патолошки процес кој се развива кога феморалниот нерв е стегнат во областа на препоните.

Оваа болест се јавува кај мажи кои зачекориле повеќе од 50 години и кај бремени жени во третиот триместар. Дијагностицирана патологија по сеопфатна студија. Третманот на болеста Рота-Бернхарт се изведува со конзервативни методи, но оперативната интервенција не е исклучена. Третманот на народни лекови се смета за дополнителна и како превентивна мерка. Сложена вродена форма на оваа болест е патологијата на Ерб-Рот.

Етиологија

Латералниот феморален нерв започнува од предните гранки на 'рбетниот нерв кој минува низ мускулот на илиопсоа и се појавува во регионот на бутот, поминува низ ингвиналниот канал до бутот и завршува во близина на коленото.

Повредата настанува кога горниот дел од телото е навален напред или при движење.

Главните причини за патологија:

 • прекумерна тежина - масни наслаги се депонираат во феморалниот дел поради анатомските карактеристики на структурата;
 • малигни и бенигни неоплазми;
 • метаболни проблеми;
 • неухранетост на нервот;
 • воспалителни процеси во абдоминалната празнина;
 • тесна и тесна долна облека;
 • тесен канал во ингвиналниот лигамент;
 • неточна локација на коските на карлицата и тетивите;
 • по породување, кога коските на колкот не се поставени;
 • носи корсети кои притискаат на долниот дел од телото;
 • нарушувања на 'рбетниот столб;
 • седентарен начин на живот.
Рота болест

За време на бременоста, кога коските на колкот почнуваат да се преуредуваат, стискањето на феморалниот нерв може да се развие под притисок, што доведува до појава на болеста.

Симптоматологија

Ротвата болест има голема привремена мерка, па пациентот во почетокот не чувствува никакви промени се додека не се појават остри, спазматични болки. Оваа болест најчесто предизвикува оштетување на една нога, но многу ретко има случаи кога биле вклучени и двете долните екстремитети.

Кај повеќето пациенти, сензитивноста се намалува - со палпација на нервното стебло постојат силни болни сензации кои исчезнуваат кога ногата е свиткана. Додека се движи, се јавува кутрата.

Симптомите на Рот-овата болест се следните:

 • непријатност на бутот;
 • метеж и вкочанетост во нозете;
 • исчезнувањето на чувствителноста на кожата;
 • остри болки при повреда на нервите;
 • интермитентна клаудикација.

Болеста може да напредува кон хроничност и губење на чувствителноста во патолошката област. Со изразена симптоматологија, кога лицето има потешкотии во одење, може да се доделат оперативни мерки.

Дијагностика

Прво, лекарот ја проучува историјата на болеста, ги слуша жалбите на пациентот, по што се прави прелиминарна дијагноза, а пациентот се праќа за дополнителни студии за да го потврди и утврди причините.

Се спроведуваат следниве постапки:

 • електронеуромиографија - биоелектричната активност на мускулите се испитува на посебен апарат, се тестира способноста за контракција и пренесување на нервните импулси;
 • Магнетна резонанца или компјутеризирана томографија - ќе открие области каде што нервот е повреден, го одредува степенот на оштетување, како и присуството или отсуството на воспалителниот процес во кој може да се вклучи нервот;
 • Ултразвук - дава можност да се види компресијата на нервот и нивото на нејзината штета.

По потврдувањето на дијагнозата, е пропишана соодветна терапија.

Третман

При дијагностицирање на Рота болест, главниот третман ќе биде насочен кон елиминирање на причините за болеста:

 • елиминирани се надворешни фактори кои предизвикуваат оштетување - се менува тесна долна облека, се намалува телесната тежина, се третираат хронични болести кои можат да придонесат за развој на компресија на нервите;
 • препишан лек, кој има за цел олеснување на воспалението и едемот, со што ќе се намали болката и ќе се врати структурата на оштетените влакна;
 • пропишана физиотерапија, ако не постојат контраиндикации;
 • се вршат посебни вежби за физикална терапија, кои придонесуваат за подобрување на циркулацијата на крвта, ја зајакнуваат мускулната рамка, ја намалуваат тежината - вежбите се состојат во свиткување на нозете и торзото, движењата се мазни;
 • во тешки случаи, операцијата е пропишана.

Дополнително, може да се препишат агенси за подобрување на циркулацијата на крвта, може да се препишат витамински комплекси, хормонска терапија.

Третманот на Рота-Бернхардт-овата болест исто така се изведува со помош на физиотерапевтски мерки:

 • Акупунктура Овој метод е широко користен во кинеската медицина. Неговата суштина лежи во точката на иглата на одредени делови на телото, што овозможува да се подобри циркулацијата на крвта, да се ослободи спазмот.
 • Електронеустимулација преку кожата. Се состои во изложување на кожата на електрична струја од ниски фреквенции. Овие импулси стигнуваат до централниот нервен систем, ја блокираат болката, го подобруваат протокот на крв.
 • Електрична интерстицијална стимулација, кога лекарот внесува тенка игла во телото на пациентот, преку која влегува импулсот. Влезни области се наоѓаат во близина на 'рбетот.
 • Магнетна ласерска терапија - влијае на местото на оштетување на нервните влакна.
 • Електрофореза - антиинфламаторно и витаминско средство се инјектира во мекото ткиво.
 • Вода аеробик. Се изведува во вода, се состои од група вежби, го олеснува стресот, го намалува притисокот.
 • Масажа - промовира униформна дисперзија на крвта во меките ткива, го подобрува протокот на кислород и хранливи материи низ телото.
Електронеустимулација

Операцијата е пропишана кога не е можно да се третира Рота-овата болест со други методи, што го попречува нормалниот живот, додека пациентот доживува силна болка и практично не оди. Често во такви случаи, болката е придружена и во мирување.

Можни компликации

Главните компликации на болеста се губење на моторната активност, вкочанетост на долните екстремитети, нарушена циркулација на крвта, хроничност. Ако не преземете активни терапевтски мерки, болеста може да доведе до попреченост на пациентот.

Превенција

Пациентите на кои им е дијагностицирана Рот-ова болест, по текот на терапијата, се пропишани превентивни мерки за да се избегнат релапси.

Треба да се следат следните упатства:

 • следете ја вашата тежина користејќи ја исхраната;
 • води мобилен живот;
 • носат удобна облека што не го попречува движењето;
 • избегнувајте прекумерно оптоварување на 'рбетот;
 • избегне хипотермија.

Превенцијата од народни лекови не е исклучена:

 • decoctions на кора од бела врба;
 • инфузии од мента, цвеќиња од млеко;
 • лековити билни бањи;
 • етерични масла за масажи;
 • направете маст (од сини пупки).

Сите погоре ќе помогнат да останете здрави, да го зајакнете имунолошкиот систем и да ги спречите рецидивите. Самопрочистувањето во овој случај е исклучено.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Рота Болест и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеоартритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Остеоартритисот е прилично честа болест во која зглобовите се подложени на дегенеративни-дистрофични лезии. Остеоартритисот, чии симптоми првично се поврзани со постепеното распаѓање на ткивото на 'рскавицата, а подоцна и со колапсот на субхондралната коска и другите структурни компоненти на зглобот, се развива против позадината на недостаток на кислород во нив и може да се манифестира во различни форми со различни области на локализација на патолошкиот процес. Во основа, оваа болест е дијагностицирана кај пациенти на возраст од 40 до 60 години.

...
Каротидна стеноза (појавување на симптоми: 2 од 7)

Каротидна стеноза е патолошка состојба која се развива поради стеснување на луменот на дадена артерија. Овие садови се наоѓаат на десната и левата страна на вратот. Преку овие садови, крвта тече во мозокот. Каротидна стеноза е главен фактор на ризик за мозочен удар.

...
Облитериран ендартеритис (појавување симптоми: 2 од 7)

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

...
Болка со болка (појавување на симптоми: 2 од 7)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Оклузија на артерија (појавување на симптоми: 2 од 7)

Оксидацијата на артериите е акутна васкуларна инсуфициенција која се јавува во случај на оштетена проодност или блокада на крвните садови, поради што е нарушена испораката на крв во одреден орган, што доведува до пореметувања при неговото функционирање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .