Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Леукоараоза: Симптоми и третман

Леукоараоза - главните симптоми:

Леукоараозата - болест на мозокот, која е исклучително ретка, се карактеризира со лезии на белата маса. Постои повреда на циркулацијата на крвта и се јавува хронична исхемија. Во медицината, оваа состојба се смета за симптом на повеќето болести, на пример: Алцхајмерова болест, мозочен удар, енцефалопатија, дијабетес.

Патолошкиот процес се развива поради промени во нормалниот проток на крв. Главната лезија може да биде длабоко во хемисферите на мозокот или рамномерно распоредени околу нив. Ова е многу опасна болест која претставува закана за човечкиот живот. Сите промени што се случуваат во овој момент во нервниот систем не можат да се променат.

Оваа состојба може да се дијагностицира кај недоносени бебиња. Во овој случај, тоа е основа на церебрална парализа .

Етиологија

Постојат одредени фактори кои влијаат на развојот на патологијата:

 • присуство на лоши навики (злоупотреба на алкохол и пушење);
 • нездрава исхрана;
 • седентарен начин на живот;
 • напредна возраст.

Постојат одредени причини кои предизвикуваат леукојариоза:

 • мозочен удар , чија последица ќе биде патологија;
 • Болест на Binswanger;
 • прекршување на метаболичките процеси.

Други оштетувања на мозочните структури, исто така, може да влијаат на почетокот на болеста.

Класификација

Во медицината, оваа болест е поделена во три фази.

 1. Леукоараоза 1 степен. Симптоми: болка во главата, вртоглавица, тинитус, замор, несоодветност, несоница. За време на визуелната инспекција, лекарот забележува само мали отстапувања кои укажуваат на развој на болеста: слаба одење, слаба стабилност во нозете, намалување на должината на чекорот. Во процесот на невропсихолошко истражување, се дијагностицираат когнитивни промени во мозокот: мала когнитивна активност, намалување на концентрацијата.
 2. Втор степен Карактеристично за формирање на јасни клинички знаци кои влијаат на способностите на пациентот: слаба меморија, психомоторно забавување, нарушено внимание и размислување, неконтролирани акции и дејства, нарушена координација на движењето. Едно лице покажува раздразливост, апатија , пациентот може да падне во депресија. Некои пациенти честопати имаат потреба да мочат, особено ноќе. Во оваа фаза на развој на патологијата, последиците се такви што некое лице е веќе неоперабилно, не може да биде во општеството, иако вештините за самопослужување се уште остануваат.
 3. Трет степен Многу слично на второто, но во овој случај, манифестацијата на попреченост почнува да се зголемува. Покрај изречените нарушувања, нарушувањата во однесувањето се развиваат, на пример: нестабилна рамнотежа во која пациентот често паѓа, уринарна инконтиненција, светли церебеларни нарушувања.
Степени на леукоареа

Можно е да се открие еден или друг степен на развој на патологијата за време на дијагностичките процедури.

Во зависност од областа каде се случуваат промени, болеста е поделена на два вида:

 • ; перивентрикуларна леукоареоза ;
 • субкортикален.

Во првиот случај, се подразбира дека зоните на појавата на леукоариоиоза со атрофија на белата маса се појавуваат во опсег околу латералните комори, постои и друга манифестација - во форма на "куполи" кои се над коморите.

Во вториот случај, фокуси се наоѓаат длабоко во мозокот, а седумте овални центри, исто така, можат да бидат покриени.

Симптоматологија

Во раните фази на развојот на патологијата, симптомите се појавуваат прилично слабо, понекогаш пациентот дури и не ги забележува. За оваа болест може да се најде само по почетокот на прогресијата на клиничката слика.

Манифестации на леукоарајоза:

 • прекршување на емоционалната состојба на пациентот - депресија и непријатност кога се меѓу луѓето;
 • остар влошување на меморијата - едно лице престанува да размислува трезвено;
 • говорни промени;
 • се случуваат дефекти на мускулно-скелетниот систем.

Со понатамошен развој на патологијата, симптомите може да не се појават. Ова ќе биде сè додека не дојде до влошување или влошување на состојбата.

Најистакнатите симптоми на болеста се:

 • нарушување на функцијата на говорот;
 • чести промени во расположението, придружени со депресија и хронична дистрофија;
 • нарушувања на мускулно-скелетниот систем;
 • тешко оштетување на меморијата;
 • забележителни прекршувања на интелектот.

Кога ќе се појават првите симптоми, веднаш треба да се консултирате со лекар. Колку побрзо се дијагностицира болеста, толку е поефективен исходот.

Дијагностика

За време на приемот на пациентот, лекарот ќе спроведе испитување и ќе собира анамнеза. По ова, следните дијагностички методи ќе бидат доделени:

 • лабораториски испитувања на урина и крв;
 • ангиографија;
 • магнетна резонанца;
 • компјутерска томографија.
Ангиографија

Доколку се утврди втор или трет степен на болест за време на дијагнозата, пациентот може да добие инвалидност.

Третман

Во текот на терапијата, потребно е да се намали манифестацијата на клинички знаци. Пациентот е пропишан за употреба на различни групи на лекови:

 • инхибитори на фосфодиестераза;
 • блокатори на адренорецептори и калциумски канали;
 • стимуланси на метаболички процеси.

Пациентите се строго забранети за само-лекување. Само искусен лекар ќе може да го зема потребниот лек и правилно да ја пресмета дозата. Во дијагнозата на леукоараозата, ќе биде потребна консултација со невропатолог.

Постојат третмани кои не вклучуваат употреба на лекови:

 1. Вежба. За да разјасните кои вежби треба да ги направите, треба да се консултирате со хиропрактор. Специјалистот може да препорача посета на базенот, бидејќи пливањето има позитивен ефект врз телото.
 2. Терапија на терапевтска масажа. Тоа ќе помогне да се зајакне мускулниот тонус, треба да изберете искусен специјалист кој ќе го назначи потребниот комплекс во одредена ситуација.
 3. Правилна исхрана. Исхраната на пациентот мора да биде избалансирана. Неопходно е да се одбие маснотиите, во менито треба да има повеќе зеленчук, овошје и риба, месото треба да биде само потпрено.

Доколку пациентот ги почитува сите препораки и препораки на лекарот, развојот на болеста значително ќе се забави.

Терапевтските процедури не само што помагаат да се справат со болеста, туку исто така ја подобруваат циркулацијата на крвта во мозокот.

Прогноза и превенција

Можно е да се очекува поволна прогноза ако леукоараозата е дијагностицирана навреме и започнато е ефикасно лекување. Како превентивна мерка, мора да се придржувате на следниве правила:

 • спроведува годишни истражувања на крвните садови - особено за луѓе во старост;
 • навремено и целосно лекување на крвните садови на мозокот;
 • секојдневно вежбање;
 • одбивање на лоши навики (пиење и пушење).

Самолечението е исклучено: потребно е првите знаци на патологија да побараат медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате леукореа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 10 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Бинсвангер-ова болест (појавување на симптоми: 8 од 20)

Бинсвангер-болест е патолошки процес кој резултира со уништување на белата материја во човечкиот мозок. Во повеќето случаи, болеста е предизвикана од прогресивна хипертензија. Во доцните фази на развој, болеста на Бинсвангер е неповратна.

...
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 7 од 20)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Исхемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .