Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бинсвангер-ова болест: Симптоми и третман

Binswanger болест - главните симптоми:

Бинсвангер-болест е патолошки процес кој резултира со уништување на белата материја во човечкиот мозок. Во повеќето случаи, болеста е предизвикана од прогресивна хипертензија. Во доцните фази на развој, болеста на Бинсвангер е неповратна.

Клиничката слика се манифестира со нарушена меморија, влошување на когнитивните способности, прогресивна деменција. Како резултат на тоа, едно лице целосно ги губи вештините на социјална адаптација, не може да се грижи за себе и треба околу-часовна грижа.

Природата на клиничката слика е многу слична на таквите патолошки процеси како што е Алцхајмеровата болест и деменција , потребна е темелна дијагноза, која ќе вклучува и лабораториски и инструментални методи на испитување.

Болеста на Binswanger е неповратен патолошки процес, третманот е само симптоматски палијативен. Целосна елиминација на болеста, за жал, е невозможна. Во десеттата ревизија МКБ, патолошкиот процес е ставен под категоријата "Прогресивна васкуларна леукоенцефалопатија" и го има шифрата I67.3.

Етиологија

Главната причина за развојот на патолошкиот процес е прогресивна артериска хипертензија . Постојат такви предизвикувачки фактори:

 • болести на кардиоваскуларниот систем;
 • историја на дијабетес мелитус ;
 • покачен холестерол;
 • ендокрини заболувања;
 • лична историја на рак;
 • генетска предиспозиција;
 • пушење, алкохолизам.

Во повеќето случаи, болеста на Бинсвангер е предизвикана од артериска хипертензија.

Патогенеза

Патолошки процеси во белата материја се предизвикани од склероза на малите артерии на мозокот. Процесот е проследен со намалување на луменот на крвните садови и задебелување на ѕидовите. Таквата вкупна промена во снабдувањето со крв води кон фактот дека дифузните промени на атрофичната природа започнуваат во белата маса, се формираат крварења и цисти, густината на супстанцијата се намалува, а дел од волуменот се заменува со течност, односно хидроцефалус се манифестира. Коморите на мозокот се шират.

Хидроцефалус

Класификација

Бинсвангер-овата болест поминува низ неколку фази на развој, на последната фаза се јавува деменција, која, во зависност од клиничката слика, може да биде од следниот тип:

 • амнестичните стари сеќавања се зачувани, но меморијата на тековните настани е нарушена;
 • псевдо-паралитичен - нарушување на сеќавањето, апатична состојба на лице;
 • диснесически - не само што се нарушува меморијата, туку и физички, психолошки реакции.

Развојот на патолошкиот процес може да биде во кортикалниот и подкортниот регион. Во првиот случај епилептични напади се можни.

Симптоматологија

Клиничката слика се појавува постепено: како што се влошува текот на патолошкиот процес, симптомите стануваат поизразени. Првичниот развој на болеста е практично без симптоми, така што болеста на Бинсвангер речиси никогаш не е дијагностицирана во рана фаза на развој, што е причина за крајно негативни предвидувања.

Симптомите на болеста на Binswanger се како што следува:

 • намалена ефикасност - лицето постојано се чувствува уморно;
 • чести главоболки без очигледна причина;
 • нарушен циклус на спиење;
 • оштетување на меморијата - едно лице може да заборави што се случувало сега или претходниот ден;
 • промени на расположението;
 • апатија , депресија ;
 • напади на агресија;
 • прекршување на координацијата на движењата, прекршување на ориентацијата во просторот;
 • промени во оде;
 • проблеми со говор и голтање рефлекс;
 • неможност да се контролира процесот на празнење на дебелото црево и мочниот меур;
 • когнитивен пад.

Во последните фази на развојот на патолошкиот процес, едно лице ја губи способноста за самопослужување, не ги контролира неговите постапки, не може да врши основни работи во домаќинството (лична хигиена, храна, итн.). Таквите пациенти имаат потреба од 24-часовна медицинска нега.

Дијагностика

Потребна е темелна дијагноза, бидејќи клиничката слика нема специфични симптоми.

Првично, се спроведува физички преглед на пациентот, при што лекарот ја одредува природата на клиничката слика и како почнаа да се појавуваат првите симптоми, ја испитува личната и семејната историја на пациентот. Самиот пациент не може секогаш правилно да одговори на овие прашања, па дијагнозата може да се изврши со роднините на пациентот.

Дополнителни дијагностички мерки може да вклучуваат:

 • општи и екстензивни биохемиски анализи на крвта;
 • тест за тумор маркери;
 • серолошки крвен тест;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • невропсихолошко истражување;
 • електрокардиографија;
 • рендгенски прегледи.
Бинсвангер-болест на рендгенски зраци

Диференцијална дијагноза може да биде потребна во однос на таквите патолошки процеси:

Тактиката на терапевтските мерки ќе се утврди со резултатите од дијагностичките процедури.

Третман

Третманот на болеста на Бинсвангер е симптоматски, бидејќи болеста не може целосно да се отстрани - промените во мозокот се неповратни.

Терапијата со лекови се заснова на такви лекови:

 • да се намали крвниот притисок;
 • за подобрување на коронарна и периферна циркулација;
 • селективни блокатори;
 • ноотропна;
 • витамински и минерални комплекси.

Дополнително, пропишана е исхрана која го обезбедува телото на пациентот со сите потребни витамини и минерали.

Во повеќето случаи, откако ќе помине активен курс на лекување, се забележува подобрување на благосостојбата на лицето, но воопшто, за жал, прогнозата е разочарувачка. На луѓето со оваа дијагноза им се доделува одредена група на хендикеп. Binsvanger-овата болест нема специфична превенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Binswanger-ова болест и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 17)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Леукоараоза (појавување симптоми: 8 од 17)

Леукоараозата - болест на мозокот, која е исклучително ретка, се карактеризира со лезии на белата маса. Постои повреда на циркулацијата на крвта и се јавува хронична исхемија. Во медицината, оваа состојба се смета за симптом на повеќето болести, на пример: Алцхајмерова болест, мозочен удар, енцефалопатија, дијабетес.

...
Хроничен синдром на замор (појавување на симптоми: 7 од 17)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 7 од 17)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Демиелинизирачка болест (појавување на симптоми: 7 од 17)

Демиелинизирачка болест - колективен концепт, што подразбира развој на патолошки процеси предизвикани од уништување на школки од миелински влакна. Траумата и компликацијата по заразна патологија може да предизвикаат болест на таквата патогенеза. Не се исклучени негативните ефекти од алергиските реакции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .