Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акрофобија: Симптоми и третман

akrofobiya

Акрофобија - главните симптоми:

Акрофобијата е болест што се карактеризира со страв од височина. Во овој случај, едно лице може да почувствува вртоглавица, гадење и повраќање, а во некои, моторните реакции се вознемирени, па дури и ступор. Различни луѓе предизвикуваат оваа состојба поради различни причини, степенот на манифестација е исто така различен. Но, во сите случаи - ова е голем непријатност за некоја личност. Едно лице не може да се бори со таква патологија самостојно, затоа му треба помош од квалификуван лекар.

Акрофобијата е различна од стравот од височина. Болното чувство што го доживуваат акрофобовите пркоси логично објаснување.

Овие луѓе не само што се плашат од големи височини, не можат да се прошетаат во лифтови и на ескалатори, а исто така и не се издигаат над вториот кат. Покрај тоа, тие се плашат дури и стојат на столче, чија висина е не повеќе од педесет сантиметри.

Стравот од овие луѓе е толку голем што дури не можат да лежат на грб, гледајќи го таванот или отвореното небо: тие веднаш имаат идеја дека можат да паднат, бидејќи врвот и дното (во умот) ги менуваат местата.

Оваа фобија е нелогичен и ирационален страв. Само по себе, тоа е безопасно за телото, но неговото присуство укажува на нерамнотежа и склоност кон ментални и невротични нарушувања.

И мажите и жените може да бидат изложени на ризик.

Но, постојат одредени луѓе кои се изложени на ризик:

 • доживеа пад од височина;
 • деца, многу податливи за впечатоци;
 • сомнителни луѓе кои повеќе од еднаш го замислуваа својот пад од висина и почувствуваа болка по него;
 • луѓе во состојба на аларм.

Акрофобијата кај нив почесто се јавува, бидејќи теренот за нејзиниот изглед е веќе подготвен. Консултации со психотерапевт ќе им помогнат.

Етиологија

Научниците не ја утврдија точната причина за оваа состојба.

Постои претпоставка дека развојот на таква држава има неколку фактори, имено:

 • инфективни воспалителни болести и трауматско оштетување на мозокот;
 • генетска предиспозиција;
 • редовни стресни ситуации ;
 • употреба на алкохол;
 • строго воспитание, недостаток на пофалби во детството, кога тоа влијаело на ниско самопочитување.

Понекогаш оваа состојба може да се случи ако некое лице имало негативни искуства во минатото. Но, повеќето луѓе кои страдаат од оваа фобија, досега не се сретнале со опасностите поврзани со надморската височина. Нивниот страв е присутен од раѓањето.

Симптоматологија

Симптомите на силен страв во медицината се условно поделени во две групи - физички и ментални.

Физичките симптоми се како што следува:

 • недостаток на здив кој се јавува без вежбање;
 • срцеви палпитации;
 • вртоглавица;
 • бледило на кожата, нервозно треперење низ телото;
 • чувство на "грутка" во грлото;
 • чувство на притисок на градите;
 • потење;
 • дланка влага;
 • сува уста;
 • гадење;
 • дијареа;
 • честа мокрење;
 • несоница;
 • кошмари.

Многу пациенти погрешно разбираат такви симптоми, затоа, тие се упатени на погрешни специјалисти. Ова може да биде терапевт, гастроентеролог, кардиолог. Откако вистинската дијагноза не е утврдена, тие почнуваат да се третираат независно. Строго е забрането да се стори тоа, бидејќи со овој метод здравствената состојба ќе се влоши само. Покрај тоа, лицето со акрофобија може да има и други фобии.

Менталните симптоми на оваа патологија се:

 • деликатност и нетрпеливост;
 • чести напади на гнев и раздразливост;
 • агресија кон други;
 • чувство на "компресирана пролет";
 • силна и неразумна анксиозност;
 • редовни мисли за негативната ситуација;
 • темни претчувства;
 • нарушување на концентрацијата.

Кога паника стравот го достигна својот врв, постои грч на крвните садови, постои силна вртоглавица. Може дури и да биде несвестица. Некои луѓе во овие моменти доживуваат чувство на нереалност. Тие стравуваат дека ќе станат луди.

Физичките и менталните симптоми се манифестираат поединечно. Тие укажуваат на состојбата на пациентот и текот на болеста во секој случај.

На пример, ако таквото лице има повеќе ментални симптоми, тогаш тој се фокусира на неговите чувства. Токму оваа акрофобија, која во повеќето случаи води до депресија .

Во почетните фази на лекување, лицето не верува во позитивен резултат, тој се плаши од појава на несакани ефекти по земањето лекови. Сето ова ја покажува неговата сомнителност.

Третман

Акрофобијата е целосно излечена, сепак, многу зависи од самиот пациент и неговата желба да се опорави.

Третманот на овој вид на фобија треба да биде комплексен и да вклучува не само лекови, туку и психотераписки сесии.

Третманот ги вклучува следните активности:

 • употребата на антидепресиви за долго време - за половина година;
 • употреба на средства за смирување за четиринаесет дена;
 • употребата на агенси кои го стимулираат протокот на крв во мозокот;
 • витамини и минерални комплекси;
 • тие ги користат когнитивните техники на однесување - по текот на терапијата е завршена, може да се постигне висока ефикасност во лекувањето на болеста;
 • хипноза - во текот на оваа постапка, на пациентот се врши корекција на неговата емоционална состојба, односно му е кажано дека стравот од височини е потполно неоснован;
 • Метод на Френк и други начини.

Огромниот страв од висина се смета за мала невроза. Третманот на оваа опсесивна состојба го спроведува квалификуван психотерапевт. Тој ќе ви каже како да управувате со вашите чувства.

Препораки

За такви пациенти постојат неколку општи препораки:

 • Вие не треба да ги посетувате високите платформи за гледање;
 • не можете да ја погледнете висината на автомобилот и луѓето што се движат, бидејќи ова може да доведе до вртоглавица;
 • можете да го посетите базенот и да скокнете во водата од отскочна штица, со почетната висина да биде мала, и сè треба да биде под надзор на тренер;
 • за да се борите против стравот што ви треба повеќе да комуницирате со луѓе кои страдаат од таква фобија, не треба да се повлекувате во себе;
 • Може да се обидете да одите на мала висина за да го надминете стравот.

Многу луѓе се плашат од височини, но тоа не значи дека секој има психолошки проблеми. Ова е сосема природно. Но, акрофобијата е конгенитална состојба и во некои случаи предизвикува невроза .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Acrophobia и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: психијатар , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Феохромоцитом (појавување симптоми: 8 од 20)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...

Синдром на повлекување е комплекс на различни нарушувања (најчесто на дел од психата) што се јавува на позадината на остриот прекин на внесот на алкохол, дрога или никотин во телото по продолжената употреба. Главниот фактор што го предизвикува ова нарушување е обидот на телото самостојно да ја достигне државата, која беше со активна употреба на една супстанција.

...
Синдром на дампинг (симптоми на појавување: 8 од 20)

Симптомот на дампинг е нарушување на гастроинтестиналниот тракт, што се карактеризира со тоа што постои патолошки брзо движење на дебелото црево. Најчесто дијагностициран депониран синдром по ресекција на желудникот и други операции на абдоминалната празнина.

...
Кетоацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Аерофобија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .