Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астено-вегетативен синдром: симптоми и третман

Астено-вегетативен синдром - главните симптоми:

Астено-вегетативниот синдром е функционално нарушување на автономниот нервен систем кој ја регулира нормалната активност на сите внатрешни органи и системи на телото. Основата на болеста е нарушување во текот на импулсите од нервните завршетоци до ткивните клетки или нарушувања се забележани помеѓу невроните на централниот нервен систем и периферните системи со задолжително учество на автономниот матични клетки.

Нарушувањата во преносот на сигналот може да бидат доцна или предвремено, всушност, сигналот потоа се прекинува, а потоа се враќа. Во зависност од степенот на развој на патолошки процеси, ќе има манифестација на отстапување во органите или ткивата. На болеста се дијагностицира по консултација со терапевт, невролог, психијатар. Прогнозата во третманот на овој тип на болест е позитивна. Астено-вегетативен синдром се јавува кај деца и возрасни.

Етиологија

Астено-вегетативниот синдром може да се формира под дејство на долгорочни инфективни болести, поради лошата исхрана, кога телото не ги добива неопходните витамини и минерали, како резултат на гладувањето на кислородот во мозокот, ако не ја вентилира просторијата и не оди на свеж воздух. Стресот и сложената микроклима во семејството за време на алкохолизам на родителите или зависност од дрога исто така имаат ефект.

Оваа болест се јавува кај сите возрасни групи, без оглед на полот, но жените почесто се наоѓаат поради нестабилната психа.

Често се забележува појава на првите симптоми на астено-вегетативниот синдром кај деца од средна и основна возраст. На оваа возраст знаците на патологија брзо исчезнуваат, ако ја промените ситуацијата, но со продолжено изложување на надворешни фактори или инфекции, болеста може да се развие во хроничен тек со прогресија.

Постојат следниве причини за ABC:

 • преоптоварување на училиште, кога детето прави многу без одмор;
 • долгорочни заразни болести;
 • повреда на мозокот;
 • постојан стрес;
 • физичко преоптоварување;
 • несоница;
 • ендокрини нарушувања

Одделно, неопходно е да се идентификува хронична болест - сфеноидитис , што доведува до овој вид на автономни нарушувања. Ова се должи на фактот дека сфеноидниот синус, во кој гној се акумулира (во оваа болест), е тесно граничи со структурите на централниот нервен систем. Кога голема количина на инфекција се акумулира во синусите, мукозната мембрана е уништена, а токсините навлегуваат во нервниот ткиво на основата на мозокот, предизвикувајќи секакви невролошки процеси:

 • спиењето е нарушено;
 • намален апетит;
 • меморијата се влошува;
 • честа вртоглавица;
 • општа слабост;
 • раздразливост

Сите патолошки процеси кои можат да влијаат врз мозокот и централниот нервен систем се опасни и бараат итен третман.

Главните причини за астено-вегетативен синдром

Симптоматологија

Истражувањата покажаа дека доста голем број на сериозни патолошки процеси започнуваат со астено-вегетативен синдром.

За овој тип на патологија карактеристична постепена манифестација на клиниката.

Симптомите се како што следува:

 • вниманието се намалува;
 • краткорочната меморија се влошува;
 • зголемен замор;
 • спиењето се влошува;
 • брзо отчукување на срцето со минимално оптоварување;
 • прекршувања во гастроинтестиналниот тракт;
 • мигрена се присутни;
 • честа губење на свеста;
 • примарна болест се појавува (во отсуство на терапија).

Често може да се појави несвестица или мигрена. Адолесцентите може да развијат депресија , конфузија, изолација, нарушено внимание.

Со сфеноидитис, постои зголемување на температурата, влошување на тактилната чувствителност, раздразливост. При првите знаци на невролошки абнормалности треба да се консултирате со специјалист. Независно елиминирање на симптомите не може.

Дијагностика

Астено-вегетативен синдром е забележан во изолација или во комбинација со подлабоки ментални или физиолошки нарушувања.

Пациентот се консултира со терапевтот, неврологот, психијатарот, по што е направена прелиминарна дијагноза и се упатува на дополнителни истражувања:

 • крвен тест;
 • се зема рентген на синусите;
 • назначен од ултразвук на садовите, главата.
Ултразвук на садовите за нозе

Кога дијагнозата е потврдена, соодветна терапија е пропишана, меѓутоа кај возрасните и кај децата ќе биде различна.

Третман

Кај невролошки нарушувања, ретко е дете да препише силни лекови, а во отсуство на конгенитални абнормалности, се препишува третман без лекови.

Посебна диета е пропишана со правилна исхрана, овошје и зеленчук, се воведуваат храна богата со калиум. Покрај тоа, билни препарати може да се препишат за да се минимизира можното оштетување на телото.

Масажи, релаксирачки бањи, билни чаеви се практикуваат, лесна гимнастика се пропишани. Назначени лекови за подобрување на циркулацијата на крвта, витамински комплекси.

Ако компликации се почитуваат воспалителни процеси, тогаш е пропишана антимикробна терапија. Ако состојбата е тешка и пациентот е стар повеќе од 15 години, тие можат да препишат антипсихотици, антидепресиви, лекови против болки.

Можни компликации

Ако невролошките проблеми не се идентификуваат со текот на времето, патолошкиот процес ќе се влоши, што може да доведе до следниве компликации:

 • невролошки заболувања;
 • сфеноидитис;
 • невропсихијатриски нарушувања.

За да се спречат ваквите сериозни компликации, неопходно е да се почне третманот навремено и да се следат препораките на лекарот.

Превенција

Како превентивна мерка, треба да се води здрав начин на живот, да се јаде добро и правилно, да се избегне стресот , да се избегне силна физичка и ментална преоптовареност и често да се оди на прошетка на свеж воздух.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астено-вегетативен синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , невролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Невроза на срцето (појавување симптоми: 6 од 15)

Неврозата на срцето е функционално оштетување на органот, што произлегува од различни невропсихијатриски нарушувања. Често, ваквото нарушување се развива кај луѓе кои имаат слаб нервен систем, поради што е тешко да се издржат различни стресови. Болеста не предизвикува анатомски и морфолошки промени во организмот, и обично има хроничен тек. Луѓето често зборуваат за таква повреда - го болат срцето, а тоа се случува за време на силни психо-емоционални возбудувања. Третман на патологија во повеќето случаи е насочен кон зајакнување на нервниот систем.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 5 од 15)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Нервен слом (појавување симптоми: 4 од 15)

Нервниот дефект вклучува акутен напад на вознемиреност, како резултат на што се јавува сериозно нарушување на вообичаениот начин на живот. Нервниот распад, чија симптоми ја одредуваат оваа состојба на семејството на ментални нарушувања (неврози), се јавува во такви ситуации во кои пациентот е во состојба на ненадеен или прекумерен стрес, како и долгорочен тековен стрес.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
невролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .