Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Амиотропија: Симптоми и третман

Амиотропи - главни симптоми:

Амиотрофијата е патолошки процес на вродена природа, која се карактеризира со дегенеративни-дистрофични промени во мускулите со нивната последователна атрофија. Во повеќето случаи оваа болест е неповратна, што ја прави прогнозата исклучително неповолна.

Клиничката слика е изразена во кршење на одењето, ограничено движење, зголемување на големината на млечните жлезди кај мажите. Покрај тоа, постои и чистење на мускулното ткиво, што доведува до намалување на телесната тежина до критични нивоа.

Дијагностиката се изведува преку цела низа мерки: физички преглед, лабораториски и инструментални методи на испитување. Третманот е само конзервативен: земање лекови, придржување кон специјална диета, полагање на физиотерапевтска процедура пропишана од лекар.

Треба да се напомене дека долго време амиотропијата може да биде асимптоматска, затоа дијагнозата често се одложува. И покрај тежината на болеста, таа е опасна по живот само кај новороденчиња. Возрасните можат да живеат со таква дијагноза се до старост, предмет на усогласување со сите препораки на лекарот.

Етиологија

Во 95% од случаите, амиотрофијата е болест која се наследува. Појавата на таква патологија ќе зависи од присуството на рецесивен ген кај мајката и кај таткото.

Следниве фактори се вистинити за амиотрофија:

 • мутираниот ген се наоѓа во петтиот хромозом;
 • ако родителите имаат гени на превозникот, тогаш веројатноста за истата болест која се јавува кај детето е околу 25%;
 • не може да биде независна болест, се пренесува само со наследство - во исклучително ретки случаи, причините за појавата на таквата патологија не се утврдени;
 • Во повеќето случаи, децата со оваа болест не живеат до 4 години.

Спиналната амиотрофија кај возрасните се карактеризира со повеќе позитивни прогнози, бидејќи не претставува опасност за животот.

Класификација

Општо земено, болеста е поделена на два вида:

 • спинална амиотрофија;
 • неврална амиотрофија.

Врз основа на возраста во која почнаа да се појавуваат симптомите на овој патолошки процес, се разликуваат следниве форми:

 • Вердиг-Хофман-рбетната амиотропија 1- се развива дури и во матката, децата ретко живеат на возраст од една година;
 • Вердига-Хофман 'рбетна амиотрофија 2 - се развива кај деца на возраст од 2-3 години, просечниот животен век не е подолг од 30 години;
 • Кугелберг-Веландер 'рбетната амиотрофија е хронична форма на патолошкиот процес, развиен од детството, просечниот животен век не е подолг од 40 години;
 • Анитрофија на Кенеди (амниотрофија на Кеннеди булбоспин) - оваа патологија се развива веќе во зрелоста (обично 40-45 години), а специфичен симптом на овој патолошки процес е зголемување на млечните жлезди кај мажите;
 • Charcot - Marie - Tut амиотрофија - бавно прогресивна болест, првите знаци на кои се појавуваат на возраст од 15 години, најчесто дијагностицирани кај мажи;
 • дистална 'рбетна амиотрофија на Душен - Аран - најчесто се манифестира на возраст од 20 години и може да напредува до 50 години, придружена со пареза на бутовите, торзото;
 • дијабетична амиотрофија - се развива како компликација по дијабетесот од вториот тип ;
 • Мономелична амиотрофија - се карактеризира како полека прогресивна форма на болеста во која мускулното ткиво на само еден екстремитет е оштетено.

Врз основа на обемот на патолошкиот процес, постојат две форми:

 • сегментален - само една мускулна група е засегната;
 • генерализиран - патолошкиот процес влијае на неколку мускулни групи.

Болеста може да биде акутна или хронична.

Симптоматологија

Фотографии на дете со амиотрофија

Клиничката слика на овој патолошки процес се карактеризира како што следува:

 • мускулна слабост - кај децата, прво се зафатени мускулите на долните екстремитети, патологијата постепено се движи кон горниот дел од телото, кај возрасните во обратен редослед;
 • прекршување на доброволни движења - детето е тешко да ја држи главата, децата почнуваат да лазат и да одат доцна, возрасните имаат брз замор, тешкотии при голтање;
 • недостаток на координација на движењата - одењето станува несигурна;
 • тремор на екстремитетите;
 • градите станува еластични, поглупави;
 • мажите може да имаат зголемување на млечните жлезди;
 • повреда на држење на телото, сколиоза ;
 • хипертрофија на нозете и колената;
 • симетрични раце за слабеење, слабост.

Таквиот развој на болеста често доведува до попреченост на една личност.

Дијагностика

Невралгичната амиотрофија, како и секоја друга форма на оваа болест, бара сеопфатна дијагноза. Во овој случај, ќе треба да се консултирате со невролог, трауматолог или ортопед, медицинска генетика.

Првиот е физички преглед на пациентот, при што лекарот ја одредува природата на клиничката слика, собира лична и семејна историја.

Понатамошната дијагностичка програма може да се базира на следните активности:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • електронеуромиографија;
 • Х-зраци на коски;
 • генетско истражување.

Според проценката на лекарот, дијагностичката програма може да се дополни.

Дополнителни терапевтски интервенции ќе зависат од резултатите од дијагностичката програма.

Третман

За жал, невозможно е целосно да се елиминира оваа болест. Преку сеопфатни мерки, единствено е можно да се запре развојот на патолошкиот процес и да се подобри квалитетот на животот на пациентот.

Во принцип, третманот на 'рбетната амиотрофија се изведува со користење на следниве мерки:

 • земање лекови;
 • диета;
 • премин на специјални физиотераписки активности;
 • Терапија за вежбање.

Лекот третман се базира на следниве лекови:

 • невротрофичен;
 • витамини од групата Б и Е;
 • ако е потребно.

Физиотерапискиот дел од третманот вклучува:

 • електрофореза;
 • ултразвук;
 • акупунктура;
 • балнеотерапија;
 • терапевтска масажа.

Во тек на физикална терапија лекарот се пропишува само поединечно. Мора да се почитува ригорозно, и сите вежби до степен до кој може да се користат само под водство на инструктор.

Важен аспект на третманот е исхраната. Тоа треба да биде фракционо, а исхраната треба да вклучува влакна, храна богата со минерали и витамини.

Прогнозата во овој случај е индивидуална и зависи од клиничките и морфолошките параметри, возраста на пациентот. Специфични методи за превенција, за жал, не постојат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Амиотропија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопед и трауматолог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен артритис (појавување симптоми: 4 од 20)

Хроничниот артритис е патолошки процес на воспалителна природа што влијае на зглобовите. Оваа болест може да се појави како компликација на претходно префрлен инфективен или воспалителен процес или да биде независен патолошки процес, чиј развој беше предизвикан од еден или друг етиолошки фактор.

...
Неврофиброма (појавување на симптоми: 4 од 20)

Неврофиброма - е бенигнен тумор кој се формира од нервно ткиво во централниот и периферниот нервен систем. Во огромното мнозинство на ситуации, тоа се дијагностицира кај адолесцентите и луѓето од средната возраст.

...
Болеста на Помпе (симптоми на појавување: 4 од 20)

Помпеловата болест (син гликогеноза тип 2, дефицит на киселина алфа-глукозидаза, генерализирана гликогеноза) е ретка болест со наследна природа која предизвикува оштетување на мускулите и нервните клетки низ телото. Вреди да се забележи дека подоцна болеста се развива, толку поповолна ќе биде прогнозата.

...
Flatfoot (појавување симптоми: 3 од 20)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Миозитис (појавување симптоми: 3 од 20)

Мускулното оштетување поради трауматска, инфламаторна или токсична природа и како резултат на влијанието на различни фактори главно врз мускулните влакна, предизвикувајќи нивно слабеење, па дури и атрофија, се нарекува миозитис. Тоа е болест која се јавува главно на човечки скелетни мускули: грбот, вратот, градите и другите групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .