Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аерофобија: Симптоми и третман

Аерофобија - главните симптоми:

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

Клиничката слика е доста недвосмислена и специфична - стравот и вознемиреното чувство се појавуваат кај лице дури и неколку дена, па дури и недели пред летот, како и за време на летот. Во некои случаи, таква човечка состојба е придружена со гадење, повраќање, вртоглавица, висок крвен притисок.

Дијагнозата се утврдува врз основа на студијата на клиничката слика, собирањето на личната историја. Третманот е само конзервативен - се врши психотерапија.

Борбата против аерофобијата е прилично комплициран и долг процес. Независно целосно елиминирање на оваа болест не е секогаш можно. Затоа, ако постојат слични симптоми, треба да се консултирате со лекар кој ќе направи точна дијагноза и ќе ви препише лекување.

Етиологија

Причините за аерофобијата можат да се поделат на внатрешни и надворешни.

Надворешните етиолошки фактори вклучуваат:

 • одложено тежок лет;
 • појавата на технички проблеми во авионот за време на летот;
 • недостаток на свест за овој вид превоз;
 • прекумерна подложност на видени снимки на авионски несреќи во медиумите.

Што се однесува до внатрешните етиолошки фактори, треба да се истакне следново:

 • кардиоваскуларни заболувања;
 • невроза , хронична депресија ;
 • физичка и психолошка исцрпеност ;
 • соматски заболувања;
 • проблеми со вестибуларниот апарат;
 • присуство на психијатриски болести во личната историја;
 • нестабилен крвен притисок;
 • клаустрофобија и акрофобија во личната историја.

Ако во личната историја постојат најмалку 1-2 етиолошки фактори, подобро е прво да го положите тестот за аерофобија.

Симптоматологија

Како по правило, манифестацијата на клиничката слика почнува долго пред летот. Некои луѓе почнуваат да доживуваат страв и вознемиреност пред претстојното патување уште неколку месеци пред летот.

Луѓето со таква дијагноза често бараат интернет за информации за најновите катастрофи, можат да презентираат слики од несреќата, а за време на летот тие се во немирни услови, внимателно го проверуваат своето место.

Во принцип, физичките симптоми на аерофобијата се како што следува:

 • тремор на екстремитетите, чувство на студ во рацете и нозете;
 • срцева палпитации, тахикардија ;
 • зголемено потење;
 • гадење, што може да биде придружено со повраќање;
 • зголемена потреба за мокрење;
 • бледило на кожата или, обратно, црвенило на лицето;
 • повреда на гастроинтестиналниот тракт - абдоминална болка, дијареа, но во овој случај тоа ќе биде само симптоматско;
 • болки во градите;
 • висок крвен притисок ;
 • главоболка

Покрај тоа, човек ќе биде мачен од несоница, постои внатрешна напнатост, раздразливост, наметливи и лажни мисли.

Горенаведената клиничка слика води до фактот дека нивото на адреналин во крвта значително се зголемува, што во крајна линија доведува до паничен напад, како и неразумен, растечки напад на страв.

Дијагностика

Во овој случај, сите дијагностички мерки се базираат на проучување на клиничката слика и собирање на личната историја.

За време на испитувањето, лекарот треба да го утврди следното:

 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат;
 • дали имало лични ситуации кои би можеле да предизвикаат таква состојба;
 • кои клинички знаци се случуваат;
 • Дали во вашата лична историја постојат други фобични нарушувања?

Дополнително, ако причината за ова нарушување е одредени патолошки процеси, можеби ќе треба да се консултирате со следниве специјалисти:

 • кардиолог;
 • невропатолог;
 • отоларинголог.

Во овој случај, понатамошната дијагностичка програма ќе се состави поединечно и може да вклучува методи на лабораториски и инструментални испитувања.

Врз основа на резултатите од клиничките студии, лекарот може да ја утврди природата на нарушувањето и да пропише ефикасен третман.

Третман

Аргументи за aerophobes

За да се надмине аерофобијата сосема тешко. За да го направите ова, треба внимателно да ги следите сите препораки на лекарот, за да спречите напади и, ако е можно, да избегнувате долги летови.

Третманот на аерофобијата се врши само со спроведување на конзервативни мерки. Лекарот пропишува лекови кои ги елиминираат симптомите и ја стабилизираат состојбата на лицето, како и курс на психотерапија.

Фармаколошкиот дел од третманот ги вклучува следниве лекови:

 • седативи;
 • да се стабилизира крвниот притисок;
 • транквилизери (најчесто пропишани Fenazepam);
 • антидепресиви.

Секој лек го пропишува само лекар, така што не можете сами да земате лекови, бидејќи тоа може да доведе до крајно негативни последици.

Неопходно е да се разбере дека не постои специфична пилула за аерофобија, а лековите се пропишани само за да се ублажат симптомите.

Дополнително пропишан курс за психотерапија. Типично, таквите класи се краткорочни, може да се спроведуваат и поединечно и во групи.

За да го намалите ризикот од напад за време на летот, можете да ги следите следниве препораки:

 • треба да го изберете најбезбедното место - далеку од прозорецот, поблиску до излезот;
 • за време на летот може да прочитате книга, да слушате музика, односно да ги направите сите работи што овозможуваат да се опуштите во услови на летот;
 • Пред слетување или за време на летот, може да земете седативи, но само по консултација со вашиот лекар.

И покрај фактот дека е невозможно целосно да се елиминира ова нарушување, ако се следат сите препораки на лекарот, можно е значително да се намали сериозноста на симптомите.

Специфична превенција, за жал, не постои. Ако aerofobia секогаш продолжува во силно изразена форма, дури и под услов на терапевтски мерки, подобро е да се одбијат таквите патувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Aerofobia и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: психијатар , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Параганглиома (појавување на симптоми: 10 од 20)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Антропофобија (појавување симптоми: 8 од 20)

Антропофобија (син човечка фобија, страв од големи толпи луѓе) - нарушување, суштината на која лежи во паника стравот од поединци, што е придружено со опсесивна идеја да се изолираат од нив. Оваа болест треба да се разликува од социјалната фобија, во која постои страв од голем број луѓе. Во случаи со оваа болест, бројот на лица не е важно, главната работа е дека секој е непознат за пациентот.

...
Анксиозно растројство (појавување симптоми: 8 од 20)

Анксиозно растројство е колективен термин кој подразбира невротични нарушувања со типична клиничка слика. Депресивно нарушување на анксиозност се јавува кај луѓе и млади и стари.

...
Инфекција со прехранбени заболувања (појавување на симптоми: 8 од 20)

Прехранбената токсикоинфекција е болест, чиј развој не е предизвикан од самите бактерии, туку од токсините кои се формираат како резултат на живеалиштето на патогени надвор од човечкото тело. Предизвикувачките агенси на прехранбените болести во големи количини се наоѓаат во прехранбени производи кои ги користи секојдневно. Многу од нив се способни да ги издржат сите услови за преработка на храна, дури и ако вријат неколку минути.

...
Аскаријаза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Многу луѓе сега немаат поим за тоа што е аскаријаза. Оваа болест е многу опасна, бидејќи истовремено влијае и на возрасните и на малите деца. Аскаријазата е честа нематодна болест на хелминтот, која е предизвикана од човечки аскари. Нејзините ларви можат слободно да мигрираат низ телото, кои влијаат врз органите и системите. Нивниот развој се јавува во цревата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .