Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Агитација: Симптоми и третман

Агитација - главни симптоми:

Агитација - кршење на психијатриска природа, што се изразува во потребата на индивидуата да врши активни дејства. Со други зборови, се случува интензивен емотивен импулс, кој е проследен со страв, паничен напад и слични симптоми. Пациентот врши само автоматски акции, без значајност.

Клиничката слика за таков патолошки процес се изразува преку прекумерна деликатност - пациентот прави движења од ист тип, кои немаат смисла. Оваа состојба се нарекува пре-патолошки, но сепак бара внимателна дијагноза и последователен третман.

Третман на агитација се изведува со конзервативни мерки: курс на терапија со лекови, психотерапија, а во некои случаи е пропишана физиотерапија.

Предвидувањата на долгорочен редослед во овој случај се доста тешко да се направат, но со состојба дека третманот започна навреме, шансите за целосно закрепнување се значително зголемени.

Етиологија

Агитација може да биде предизвикана и од психолошки болести и од физиолошки патолошки процеси.

Во основа, етиолошката слика се состои од следниве фактори:

 • тежок стрес и психолошка траума;
 • силен страв;
 • постојан престој во стресна средина;
 • вознемирена или инволутивна депресија ;
 • вознемирена невроза ;
 • Алцхајмерова болест ;
 • сенилна рецесија;
 • кататонска шизофренија ;
 • биполарна ментална болест ;
 • ендокрини нарушувања, особено хипертироидизам ;
 • вишок на кофеин;
 • прекумерна употреба на одредени лекови;
 • злоупотреба на алкохол;
 • употреба на дрога;
 • Синдром на "повлекување" - состојба која се јавува по укинувањето на земање дрога или алкохолни пијалаци со алкохолизам и зависност од дрога, соодветно.

Најчесто, состојбата на агитација се јавува како резултат на одредени болести, а независен патолошки процес е исклучително редок.

Симптоматологија

Агитирањето има доста добро дефинирана клиничка слика, додека самиот пациент не ги забележува симптомите. Покрај тоа, симптомите карактеристични за агитација можат да се надополнат со клинички знаци на основната болест.

Колективниот симптоматски комплекс ќе се карактеризира како што следува:

 • раката се тресат;
 • бледило на кожата;
 • брз пулс;
 • брзо дишење;
 • висок крвен притисок ;
 • зголемено потење;
 • моторни нарушувања;
 • желбата да се извршуваат активни акции без логично значење;
 • анксиозност на говорот;
 • чувство на страв и паника;
 • пациентот не може да воспостави наследна и причинска врска;
 • Тој не разбира што прави и за што;
 • пациентот може да биде агресивен ако е попречен во извршувањето на одредени активности;
 • бурните - оди од страна на страна, постојано се движи објекти и врши слични стереотипни дејства.

Дополнително, може да има симптоми како што се:

 • визуелни и слушни халуцинации;
 • промени во расположението, агресија;
 • когнитивно оштетување;
 • оштетување на меморијата, проблеми со говор;
 • недостаток на координација на движењата;
 • депресивни и мачни нарушувања;
 • пациентот не е одговорен за нивните постапки.

Агитација е опасност не само за пациентот, туку и за другите. Затоа е итно да се побара лекарска помош. Во повеќето случаи, третманот на агитација се врши во специјализирана здравствена установа.

Дијагностика

Дијагностика на агитација вклучува физички преглед на пациентот, собирање лична и семејна историја, како и лабораториски и инструментални испитувања.

Прво, психијатарот спроведува визуелен преглед на пациентот, при што:

 • ги одредува моменталните симптоми кои се случуваат во моментот;
 • собира лична и семејна историја;
 • ја испитува медицинската историја на пациентот.

Покрај тоа, однесување:

 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • тест за одредување на нивото на хормони.

Стандардните лабораториски тестови во овој случај се изведуваат само кога е потребно, бидејќи тие не претставуваат значајна дијагностичка вредност.

Важна улога игра физичкиот преглед и појаснувањето на сегашната клиничка слика. Врз основа на добиените податоци, лекарот ја утврдува дијагнозата и пропишува ефикасен третман.

Третман

Во повеќето случаи, психијатриска болест бара хоспитализација на пациентот во специјални медицински установи. Терапевтските мерки првенствено се насочени кон елиминација на основната причина.

Фармаколошкиот дел од третманот ги вклучува следниве лекови:

 • транквилизатори;
 • седативи;
 • антидепресиви;
 • анксиолитична;
 • антипсихотици;
 • стабилизатори на расположението;
 • антипсихотици;
 • ноотропна;
 • витамински и минерални комплекси.

Ако агитација е предизвикана од заразни болести, тогаш може да се препишат антибиотици, нестероидни антиинфламаторни, курс на психокоррекција, семејна психотерапија. Се препорачува да одите во санаториум и одморалиште, по активен курс на лекување.

Ако причината за овој синдром не е психијатриска болест, тогаш предвидувањата за агитација се поволни, ако, се разбира, се спроведува целосен и навремен третман. Но, ако етиологијата е сериозно психијатриско нарушување, предвидувањата ќе зависат од тежината на основната болест.

Не постојат специфични методи за превенција, па затоа е препорачливо да се преземат мерки за спречување на оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа и навремено да се консултираат со доктор, наместо да го игнорираат проблемот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате агитација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: психотерапевт , психолог , психијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кататонија (појавување симптоми: 7 од 20)

Catatonia (catatonic syndrome) е група на психопатолошки синдроми чиј белег е оштетена моторна функција. Пациентот има ступор или хиперстимулација.

...
Дисоцијативно пореметување (појавување симптоми: 6 од 20)

Дисоцијативното растројство (дисоцијативно нарушување на идентитетот, повеќекратната личност, дисоцијативното конвертирање) е ментално нарушување кое може да резултира со дезинтеграција на одредени ментални функции. Доста често, таквата повреда делува како реакција на телото на силен емотивен шок. Не постои јасна разлика помеѓу возраста и полот, оваа болест не е, сепак, таа е исклучително ретка кај децата.

...
Демиелинирачка болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Демиелинизирачка болест - колективен концепт, што подразбира развој на патолошки процеси предизвикани од уништување на школки од миелински влакна. Траумата и компликацијата по заразна патологија може да предизвикаат болест на таквата патогенеза. Не се исклучени негативните ефекти од алергиските реакции.

...
Аерофобија (појавување симптоми: 6 од 20)

Аерофобија - повреда на психолошка природа, која се изразува во паника страв од летање на кој било авион. Статистичките податоци покажуваат дека околу 40% од луѓето на планетата страдаат од оваа болест. Меѓутоа, ако внимателно го разгледате вашето здравје и правилно ги подготвите подготвителните активности пред летот, можете да ги минимизирате симптомите на оваа повреда.

...
Болест на Binswanger (појавување симптоми: 6 од 20)

Бинсвангер-болест е патолошки процес кој резултира со уништување на белата материја во човечкиот мозок. Во повеќето случаи, болеста е предизвикана од прогресивна хипертензија. Во доцните фази на развој, болеста на Бинсвангер е неповратна.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .