Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вагонија: Симптоми и третман

Вагонија - главните симптоми:

Вагонијата не е најчестата патолошка состојба која се јавува во позадина на зголемениот тон на вагусниот нерв, кој е одговорен за функционирањето на внатрешните органи, крвните садови и ендокрините жлезди. Се среќава кај возрасни и деца.

Најчести провокатори на болеста се повреди на главата, стресни ситуации , недостаток на физичка активност, голем број хронични заболувања и климатски промени.

Главниот симптом на болеста е доминантноста на парасимпатичниот нервен систем во однос на симпатијата, која е надворешно изразена со многу симптоми. На пример, нарушување на срцевиот ритам и отежнато дишење, чувство на недостаток на воздух и тешки кашлање.

Утврдувањето на точната дијагноза го врши невролог, чие мислење се базира на информациите добиени при физичкиот преглед и на податоците од лабораториски и инструментални постапки.

Во третманот на патологијата кај возрасни и деца, преовладуваат конзервативните методи. Со благ тек на болеста, луѓето треба само да го променат својот начин на живот, но во случај на тешка форма, неопходно е да се користат лекови.

Етиологија

До денес, останува нејасна последна причина за формирање на дисфункција на вегетативниот нервен систем.

Често неколку негативни фактори се вклучени во развојот на болеста во исто време, меѓу кои вреди да се потенцира:

 • зголемен интракранијален притисок;
 • повреда на главата, мозочен удар и други повреди на главата;
 • силен и продолжен емоционален стрес;
 • емоционална и физичка исцрпеност;
 • долгорочно влијание на стресни ситуации;
 • нарушување на функционирањето на дигестивниот и респираторниот систем;
 • присуството во фокусите на човечкото тело од хронични инфективни процеси;
 • текот на дијабетес ;
 • било метаболички нарушувања;
 • хиподинамија или недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • ненадејни климатски промени.

Покрај ваквите предиспонирачки извори, ваготонија често се развива и во позадина на генетска предиспозиција. Главните ризични групи се:

 • женска климектериска возрасна група;
 • деца;
 • адолесценти;
 • се бремени.

Дете со нарушување може да ги активира следните физиолошки фактори:

Зголемената активност на вагусниот нерв доведува до појава на такви промени:

 • мазен мускулен спазам;
 • зголемување на гастроинтестиналната перисталтика;
 • бавен срцев ритам.

Класификација

Вагоничен синдром се разликува по тежина - од благи до тешки. Врз основа на варијанта на курсот, се разликуваат неколку форми на болеста:

 • пароксизмално, кога симптомите на болеста се појавуваат во брановидни, односно напади - во повеќето ситуации се јавуваат во позадината на стресот и прекумерната работа, недостатокот на спиење и егзацербацијата на хроничните инфективни процеси;
 • постојана;
 • скриени.

Parasympathicotonia (второто име за ваготонија) вклучува различни внатрешни органи и системи во патолошкиот процес, поради што постојат неколку типови на овој синдром:

 • генерализиран - дел од IRR, оваа состојба е позната како дигонија на вагоничен тип;
 • системско-клиничките поплаки се ограничени на еден од системите на внатрешните органи;
 • локализирана - дисфункција на само еден орган се развива.

Симптоматологија

Ваготонија е патолошка состојба која негативно влијае на внатрешните органи и системи, па затоа, надворешните знаци на болеста се поделени во неколку синдроми.

Срцеви клинички манифестации вклучуваат:

 • брадикардија или бавна срцева фрекфенција;
 • намален крвен тон или хипотензија ;
 • болка и непријатност во регионот на срцето;
 • избледување на градите.

Симптоми на промени во респираторната функција:

 • скратен здив сличен на оној што се јавува при астма напади;
 • слабо дишење;
 • чувство на задушување;
 • напади на силна, болна сува кашлица.

Повреда на функционирањето на дигестивниот систем укажува на:

 • грутка во грлото;
 • прекршување на процесот на голтање;
 • губење на апетитот, до целосна аверзија кон храната;
 • нарушување на празнењето на цревата;
 • ртење и металоиди ;
 • не-локализирана болка во абдоменот и градите;
 • појава на карактеристични татнеж во стомакот.

Проблемите со работата на мозокот се изразени со следните симптоми:

 • интензивни главоболки;
 • слабост и намалени перформанси;
 • поспаност по ден и несоница во текот на ноќта;
 • епизодични напади на паника ;
 • слаба концентрација на внимание;
 • намалена ментална активност;
 • склоност кон апатија , депресија и хипохондрија ;
 • чувството дека се што се случува е нереално.
Паничен напад

Вестибуларните нарушувања вклучуваат сериозна вртоглавица и несвестица.

Во некои случаи, симптомите се дополнети со следните знаци:

 • слаба толеранција кон топлина и студ;
 • chilliness;
 • зголемено потење;
 • варијации на температурата;
 • тешко чешање на кожата;
 • подложноста на алергии;
 • безобличен течење на носот;
 • зголемување на телесната тежина на позадината на недостаток на апетит;
 • метеоролошка зависност.

Вагонија кај деца ги има следните симптоми:

 • бледило или цијаноза на периферните делови на телото;
 • подпухнатост;
 • чести алергиски реакции;
 • многу пот;
 • проблеми со спиењето и однесувањето;
 • скратен здив и chilliness;
 • слаб апетит и гадење;
 • грчеви во езофагусот, фаринксот и абдоменот;
 • нарушување на движењето на дебелото црево;
 • честа регургитација;
 • главоболки;
 • вознемиреност и невнимание;
 • дебелина.

Дијагностика

Знаците на ваготонија се екстремно разновидни, па процесот на утврдување на точна дијагноза треба да вклучува цела низа дијагностички мерки:

 • проучувајќи ја медицинската историја на не само пациентот, туку и неговите блиски роднини;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување;
 • слушање на пациентот со форендоскоп;
 • мерење на срцевиот ритам, крвниот тон и температурата;
 • проценка на состојбата на кожата;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - да се утврди колку силно се изразуваат симптомите на патологија;
 • општи и биохемиски анализи на крвта;
 • електрокардиографија - на ЕКГ постои проширување на срцевите комори;
 • КТ и МРИ на мозокот;
 • Ултразвук и радиографија на внатрешните органи.
ЕКГ постапка

Покрај тоа, можеби ќе треба да се консултирате со такви специјалисти:

 • гастроентеролог;
 • кардиолог;
 • педијатар;
 • ендокринолог;
 • трауматолог.

Третман

Елиминацијата на парасимпатикотонија се врши само со помош на конзервативни терапевтски методи. Основата на третманот е:

 • промена на животниот стил;
 • внес на лекови;
 • употребата на популарни рецепти;
 • елиминација на истовремени патологии и хронични фокуси на инфекција.

Првата точка на третманот подразбира:

 • зголемена мобилност;
 • редовно вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • усогласеност со поштеда диета;
 • советување со психолог;
 • поминува низ курс на терапевтска масажа;
 • физиотерапевтски процедури.

Третманот на ваготонија со лекови вклучува прием на:

 • седативи;
 • антидепресиви;
 • транквилизатори;
 • невролептици;
 • ноотропни лекови;
 • лекови за подобрување на метаболизмот;
 • диуретици;
 • антиоксиданти;
 • витамински комплекси;
 • лекови од магнезиум и калциум.

Народни лекови имаат висока ефикасност - неопходно е да се подготват декорации и тинктури врз основа на лековити билки и растенија дома, но ова може да се направи само по одобрување на лекарот што посетува.

Превенција и прогноза

За да не се наруши возраста или детето од симптомите на ваготонија, вреди да се почитуваат таквите едноставни превентивни препораки:

 • одржување здрав и умерено активен животен стил;
 • правилна и здрава храна;
 • обезбедување целосен сон;
 • предупредување за ментална и физичка исцрпеност;
 • избегнување на трауматска повреда на мозокот;
 • целосен третман на хронични заболувања;
 • редовни посети на сите лекари за време на рутински прегледи.

Таквата болест често има поволна прогноза, меѓутоа, во отсуство на терапија, не е исклучена можноста за компликации како што се ангина , гастроинтестинални заболувања, ментална ретардација, хронична депресија и мозочен удар .

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ваготонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 20)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардните и други органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 7 од 20)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Билијарна дискинезија (појавување симптоми: 7 од 20)

Билијарна дискинезија е болест на гастроинтестиналниот тракт, поради прогресијата на која се нарушува функционирањето на жолчните канали. Како резултат на тоа, жолчката погрешно влегува во дуоденумот, предизвикувајќи работата на дигестивниот тракт да ја дебалансира. Во човечкото тело, болеста обично напредува секундарно, наспроти позадината на поразот на другите воспалителни процеси на жолчното кесе. Извонреден е фактот што може да се манифестира од нестабилната ментална состојба на една личност.

...
Гастроптоза (појавување симптоми: 7 од 20)

Гастроптозата е болест во која стомакот зафаќа анатомски абнормална положба, многу пониска во споредба со нормата и во однос на другите внатрешни органи. Клиничарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да доведат до развој на оваа болест, но тие ќе се разликуваат во зависност од неговата форма.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .