Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парализа на спиење: симптоми и третман

Парализа на спиење - главните симптоми:

Парализа на спиење (ступенчавен сон) е патолошки процес во кој дисфункцијата на мускулниот систем се јавува за време на спиењето. Едно лице не може да се движи, да каже или да направи нешто. За време на таквите напади, визуелни и слушни халуцинации, може да бидат присутни чувства на страв и паника. И покрај ваквиот сложен тек на клиниката, некои лекари тврдат дека оваа состојба не носи закана за животот.

Во исто време, треба да се сфати дека таквата состојба може да му наштети на менталното или физичкото здравје поради последиците - силен страв што се случува за време на нападот, може да предизвика срцев удар, да го зголеми крвниот притисок и така натаму. Има многу отежнувачки фактори тука, затоа е невозможно да се игнорира проблем од ваква природа.

Клиничката слика во овој случај е многу недвосмислена, затоа, со дефиницијата за дијагноза, по правило, нема проблеми. Дијагностика ќе вклучува лабораториски и инструментални методи на испитување, физички преглед на пациентот. Терапијата најчесто е конзервативна - сонливата парализа се прекинува со помош на лекови, физиолошки процедури, нормализација на начинот на живеење и народни лекови не се исклучуваат, туку само по препорака на лекар и како додаток на главниот курс.

Етиологија

Лекарите веруваат дека парализата при спиење кога заспива се должи на дефект во нервниот систем. Исто така, ако фазата на РЕМ спиење е нарушена, тогаш веројатноста за таков напад значително се зголемува. Најчесто, овие состојби се дијагностицираат кај адолесценти, но кај возрасните не се исклучува парализа на спиењето.

Причините за парализа на спиење се следните:

 • употреба на антидепресиви и други лекови кои се слични во фармаколошките дејства;
 • психијатриски болести;
 • чести стресови , неврози , постојано присуство во тешка психо-емоционална средина;
 • алкохолизам, зависност од дрога;
 • промена на дневните биолошки ритми поради климатските промени, временските зони, постојаниот недостаток на спиење;
 • прекршување на работата и одмор;
 • навика да спие само на грб;
 • хормонски нарушувања;
 • чести напади на несоница;
 • навика за пиење пред спиење.

Покрај тоа, некои лекари сметаат дека поспаната парализа може да биде генетски одредена.

Во ризичната група може да има луѓе кои ги имаат следниве фактори:

 • постои историја на трауматска повреда на мозокот;
 • инфективни болести кои влијаат на мозокот и централниот нервен систем се пренесуваат;
 • се јавува синдром на хроничен замор ;
 • долго време биле принудени да земаат психотропни лекови;
 • доживеа сериозен нервен шок.

Во некои случаи, напад се јавува кога мускулната релаксација се јавува пред мозокот да заспие. Затоа, на некој начин парализата на спиење е опасна за човековото здравје, и физиолошка и психолошка.

Класификација

Се разликуваат следните видови на парализа на спиење:

 • Полу-свесен или хипнагогичен - во овој случај, нападот доаѓа во време кога некој заспива, односно на работ на будност и спиење. Едно лице не разбира што се случува, не може да се движи, а тоа предизвикува напад на паника и страв.
 • Hypnopompic - во овој случај, нападот се случува кога зоната одговорна за активноста веќе се разбуди, а областа на мозокот одговорна за свеста се уште спие. Во повеќето случаи, оваа природа на нападот се случува за време на ненадејно будење.

Во однос на фреквенцијата на напади, тогаш сè е индивидуално - во некои случаи може да се појават на секои неколку месеци, а понекогаш и неколку пати во текот на ноќта. Тешкотијата лежи во фактот дека за да се спречат ваквите држави е тешко.

Симптоматологија

Симптомите на сонливото ступор понекогаш се мешаат со почетната манифестација на некои психијатриски нарушувања, но овој синдром не е директно поврзан со нив, освен ако болестите од психијатриска природа дејствуваат како етиологија.

Симптомите на оваа состојба се како што следува:

 • човек не може да се движи, да каже нешто, но мобилноста на очното јаболко останува;
 • за време на нападот, едно лице е свесно, но не секогаш свесно за тоа што му се случува;
 • постојат визуелни и слушни халуцинации, а во некои случаи се чини дека има и друг во собата;
 • чувство на затегнатост во градите, астма;
 • висок крвен притисок;
 • ладно потење;
 • паничен напад;
 • тешка главоболка;
 • срцеви палпитации и пулс;
 • имагинарни чувства дека некои делови од телото се мобилни, но во исто време човек гледа дека останува парализиран.

Наспроти позадината на ваквата клиничка слика, пациентот почнува да има паника и страв. Ситуацијата е малку отежнато ако нема никој наоколу. Оваа состојба е особено опасна за време на бременоста, бидејќи какво било искуство во таква состојба е забрането за жена.

Дијагностика

Дури и ако таков напад бил единствен, треба да се консултирате со невролог, исто така, ќе треба да се консултирате со somnologist. Лекарот ќе спроведе визуелен преглед, собира лична и семејна историја, ќе ја дознае целосната клиничка слика.

Покрај тоа, се спроведуваат следните дијагностички мерки:

 • студија за просечна латентност на спиење;
 • полисомнографија;
 • психолошки тестови;
 • невролошки преглед;
 • КТ скен, МНР на мозокот.

Списокот на потребните дијагностички мерки ќе зависи од моменталната состојба на пациентот, како и од податоците што биле утврдени при почетниот преглед на пациентот. Имајќи ги предвид сите добиени резултати, лекарот ќе пропише ефикасен третман.

Третман

Како што е споменато погоре, третманот на парализа на спиење е неопходен само со интегриран пристап. Во овој случај не се користат радикални методи на терапија, бидејќи за тоа нема медицински индикации.

Општо земено, терапијата се базира на следниве активности:

 • земање лекови и витамини;
 • нормализација на работата и одмор;
 • физиотерапевтски процедури.

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на употреба на лекови како што се:

 • Мелатонин;
 • Вита-мелатонин;
 • Невростабил.

Ова исто така вклучува витамини А, Б, Д, Е, магнезиум и калиум.

Доделување физиотераписки процедури:

 • електрозонотерапија;
 • терапевтска масажа;
 • електрофореза;
 • акупунктура;
 • електричен;
 • галванизација на вените од областа на вратот;
 • Терапија за вежбање;
 • релаксирачка бања со етерични масла.

Исто така, лекарот дава општи препораки:

 • дневна умерена вежба;
 • пред спиење треба да се истури во собата;
 • исхраната мора да биде навремена и избалансирана;
 • треба да се откажат од лошите навики.

Во принцип, ако ги следите општите препораки, можете да ја нормализирате вашата состојба и да ја минимизирате фреквенцијата на нападите. Во некои случаи, можно е целосно да се ослободи од парализа на сон.

Можни компликации

Патогенезата на самиот напад не претставува закана за здравјето на луѓето. Но, влошувањето на здравјето може да се случи во однос на позадината на повеќето клинички слики.

Постои ризик да се развијат такви компликации како што се:

Покрај тоа, треба да се земат предвид индикаторите за општа здравствена состојба на пациентот: ако во историјата има хронична болест, тогаш ваквите напади доведуваат до доста комплексни патолошки процеси и смртта не е исклучена.

Превенција

Превентивните препораки се како што следува:

 • навремено лекување на сите болести;
 • употребата на лекови кои влијаат на мозокот, централниот нервен систем и психата треба да се вршат само на лекарска рецепт;
 • елиминирање на стресот, силни нервни искуства;
 • да се обезбеди вистинскиот и правилен одмор;
 • пред спиење, вентилирајте ја просторијата, редовно вршете влажно чистење;
 • да не јадете храна подоцна од 3 часа пред спиење;
 • земете удобно место за спиење, организирајте удобно место за спиење.

Покрај тоа, неопходно е да се спроведе систематски медицински преглед со цел да се спречат или дијагностицираат одредени болести навремено. Ако се појават слични симптоми, треба да се консултирате со вашиот лекар за совет, а не да се лекувате или само да го игнорирате проблемот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате поспана парализа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , сомнолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кататонија (појавување симптоми: 5 од 12)

Catatonia (catatonic syndrome) е група на психопатолошки синдроми чиј белег е оштетена моторна функција. Пациентот има ступор или хиперстимулација.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 4 од 12)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Хиперкапнија (појавување на симптоми: 4 од 12)

Хиперкапнија (синдром Хиперкарбија) - зголемување на јаглеродниот диоксид во крвта, што е предизвикано од повреда на респираторните процеси. Делумниот напон надминува 45 милиметри жива. Оваа болест може да се развие и кај возрасни и кај деца.

...
Нарушување на процесите на реполаризација (појавување на симптоми: 4 од 12)

Нарушување на процесите на реполаризација е болест за време на која фазата на реполаризација е скратена или станува подолга. Таквата повреда може да биде симптоматска, но може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

...
Септикопиемија (појавување симптоми: 4 од 12)

Септикопиемијата е патолошки процес кој се карактеризира со генерализирано, односно инфицирање и инфицирање на голем дел од телото. Со други зборови, тоа е најтешката форма на сепса, пред која се јавува септикемија. Во вториот случај, бактериите циркулираат само во крвта, и не постојат надворешни фокуси на инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
сонголог зема
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .