Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нимфоманија: Симптоми и третман

Нимфоманија - главните симптоми:

 • Агресија
 • Сексуална опсесија
 • Побуна на хистерија
 • Несоодветно однесување
 • Обични сексуални односи
 • Честа промена на сексуалните партнери
 • Постојани мисли за сексот
 • Неконтролирана сексуална желба
 • Неможност да се фокусира на ништо друго освен на секс
 • Недостаток на сексуална култура
 • Еротски фантазии со редовен сексуален живот
 • Често незадоволство од сексуален однос

Нимфоманија (Андроманија, комплекс Месалина) е патолошки процес на психијатриски карактер кај девојче, што се изразува во ненадејна сексуална желба за партнери од спротивниот пол. Треба да се забележи дека прекумерниот чест сексуален однос со истиот партнер не е интересен за таков пациент - жените имаат потреба од чести промени. Кај мажите, исто така, се јавува и оваа болест, но под друго име - сатириаза. Така, може да се каже дека нимфоманијата и сатириазата се една и иста болест, но само во различни пол.

Клиничката слика за таков патолошки процес е доста изразена, симптомите се специфични и недвосмислени, затоа, како по правило, нема проблеми со дијагнозата.

Некои погрешно веруваат дека нимфоманијата не бара специфичен третман. Всушност, нападите од оваа природа како проблем се влошуваат може да доведат до сериозни последици: жената не избира сексуален партнер, честопати не користи контрацептивни методи, што доведува до инфекција со сериозни болести, вклучително и ХИВ .

Често, кај адолесцентите се јавуваат знаци на нимфоманија, што е уште поопасно отколку во возрасниот период. Во една девојка, ваквата болест може да биде предизвикана од рана појава на сексуална активност, психолошка траума на интимен план.

За да се дијагностицира природата на патолошкиот процес, како и да се утврди начинот на отстранување на нимфоманијата, ќе бидат потребни консултации со неколку специјалисти. Третманот на нимфоманија е само комплексен - лекови, се пропишува психијатриска терапија. Невозможно е да се каже за сигурно дали оваа болест може да се излечи целосно или не. Во овој случај, сè ќе зависи од тоа што точно станало причина за таква повреда, до кој степен на сериозност продолжува.

Етиологија

Причините за нимфоманијата можат да бидат патолошки и надворешни.

Првата група вклучува:

 • трауматска повреда на мозокот;
 • заразни болести со оштетување на мозокот, нервен систем;
 • психијатриски болести, вклучувајќи шизофренија ;
 • гинеколошки заболувања;
 • нарушувања во хормоналната позадина.

Што се однесува до надворешните етиолошки фактори, овде нимфоманијата може да се должи на следниве фактори:

 • искусен стрес , нервен напор;
 • желбата да се реализираат, да ја зголемат својата самодоверба;
 • ран почеток на сексуална активност;
 • негативно морално влијание од врсниците, што е особено веројатно во адолесценцијата;
 • одржување аморален животен стил;
 • злоупотреба на алкохол, употреба на дрога.

Без оглед на тоа што е етиолошкиот фактор, терапијата треба да биде задолжителна и само под надзор на лекар.

Класификација

Во зависност од возраста во која симптомите на нимфоманија почнаа да се појавуваат кај жените, се разгледуваат две од нејзините форми:

 • Рана нимфоманија, односно, која почна да се појавува на млада возраст, често од почетокот на адолесценцијата. Треба да се забележи дека на оваа возраст е прилично тешко да се препознае самата нимфоманија и оние околу неа, бидејќи зголемената активност се должи на темпераментот, зголемениот либидо, што е сосема нормално во овој период. Во меѓувреме, самата девојка не се контролира, а таквото сексуално однесување се смета за сосема нормално.
 • Климактериска нимфоманија - често оваа форма на патологија е компликација на раната форма, ако девојката не започне со третман на време. Но, патогенезата на болеста може да се развие во позадината на менопаузата .

Треба да се напомене дека токму климатската форма на болеста, која често се комплицира со такви сексуални патолошки процеси како што се бестијалност, трибадија, прекумерна мастурбација.

Нимфоманијата не треба да се меша со зголемено либидо, зголемена сексуална активност за време на врската. Во такви случаи, не се зборува за патологија - ова се сосема нормални физиолошки процеси.

Симптоматологија

Симптомите на нимфоманијата кај жените се доста специфични, кои се изразени во следново:

 • честа промена на сексуалните партнери, со социјалниот статус, брачниот статус, изгледот и возраста за жените не се важни;
 • постојани мисли за секс, еротски фантазии со редовен сексуален живот;
 • најчесто жената останува незадоволна од сексуалниот однос;
 • недостаток на сексуална култура - често жената не користи контрацептивни методи;
 • несоодветно однесување - хистерии, извици, закани, агресија, ако жената не успее да го постигне посакуваниот резултат;
 • неконтролирана сексуална желба;
 • неспособност да се фокусира на ништо друго освен на секс.

Таквите жени многу често се облекуваат премногу непокорни за да привлечат внимание кон себе, да се однесуваат неморално, отворено да го малтретираат човекот, да не обрнуваат внимание на местото, околностите што ги опкружуваат.

Дијагностика

Во овој случај, ќе треба да ги консултирате следниве специјалисти:

 • психотерапевт;
 • ендокринолог;
 • имунолог;
 • гинеколог;
 • венеролог.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните активности:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • МНР;
 • гинеколошки преглед;
 • бактериолошко испитување на вагинален тест;
 • хормонални студии;
 • психијатриски тестови.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот ќе ја утврди тежината на патолошкиот процес и тактиката на лекување.

Третман

Оваа болест се третира само со комплексен метод: лекови, психокоррекција, диета и општи препораки.

Фармаколошкиот дел од третманот може да се базира на следниве лекови:

 • хормонални - тие се пропишани само од лекарот што посетува;
 • седативи;
 • антидепресиви;
 • транквилизатори;
 • антипсихотици;
 • антибактериски;
 • нестероидни антиинфламаторни;
 • антивирусна;
 • витамински и минерални комплекси.

Исхрана подразбира исклучување од исхраната на храна која е афродизијак:

 • ореви;
 • морски плодови;
 • сирење;
 • чоколада

Покрај тоа, лекарот дава општи препораки:

 • секојдневно вежбање;
 • исклучување на алкохолни пијалаци;
 • земајќи смирувачки decoctions;
 • јога, медитација, психотерапија.

Времетраењето на третманот ќе зависи од природата на клиничката слика, желбата на жената да се ослободи од проблемот.

Општо земено, прогнозите за патолошки процес од оваа природа се поволни - ако се започне со лекување брзо и правилно, тогаш се случува целосно закрепнување. Во исто време, треба да се сфати дека не е исклучена рецедивата на психијатриско нарушување, затоа жената треба да го контролира своето однесување и редовно да посетува психотерапевт.

За жал, нема посебни превентивни методи за оваа болест. Треба да се следат општи упатства за здрав начин на живот, треба да се спроведе навремено лекување на сите болести, да не се злоупотребуваат хормонските лекови и да се почитува сексуалната култура. Ако имате симптоми на анксиозност, треба да контактирате со психотерапевт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Нимфоманија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: психијатар , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сатириазис (појавување симптоми: 3 од 12)

Сатириазисот е патолошка состојба која се карактеризира со чувство на постојано сексуално незадоволство кај мажите и неограничена желба за сексуални односи. Оваа патологија се разгледува во рамките на психофизиолошката неуспех, што доведува до неограничена сексуална желба, развивајќи се во опсесивна, доминантна идеја. Во занемарена форма, може да изврши притисок врз поединецот на насилни дела против потенцијалниот сексуален партнер.

...
Погранично нарушување на личноста (појавување на симптоми: 2 од 12)

Пореметување на границата на личноста (син PRL) е ретко ментално нарушување со кое живеат 2-3% од луѓето во светот. Во овој случај, многу често постои комбинација со други зависности или проблеми од страна на психата. Ваквата болест во голема мера влијае на квалитетот на животот на луѓето и може да доведе до ретардација.

...
Социопатија (појавување симптоми: 2 од 12)

Социопатија (нарушување на дисоцијалната личност) е психијатриско нарушување кое се изразува во антисоцијалното однесување на индивидуалното, девијантно однесување. Таквите луѓе можат да бидат агресивни, многу е тешко да градат односи со други луѓе, дури и со роднини. Треба да се напомене дека постепено болеста напредува, што доведува до посериозни психијатриски пречки. Затоа, психопатија и социопатија често се надополнуваат еден со друг.

...
Хепатална енцефалопатија (појавување симптоми: 1 од 12)

Хепатална енцефалопатија е болест која се карактеризира со патолошки процес кој се јавува во црниот дроб и го зафаќа централниот нервен систем. Резултатот од оваа болест се невропсихијатриски нарушувања. Оваа болест се карактеризира со промени во личноста, депресија и интелектуално оштетување. Само да се справи со хепаталната енцефалопатија нема да работи, не може без медицинска интервенција.

...
Психоза (појавување симптоми: 1 од 12)

Психозата е патолошки процес, придружен со кршење на менталната состојба и карактеристично пореметување на менталната активност. Пациентот има изобличување на реалниот свет, неговото сеќавање, перцепција и размислување се вознемирени.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .