Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиестезија: Симптоми и третман

Хиестезија - главните симптоми:

Хиестезијата е патолошки процес кој се карактеризира со оштетена чувствителност во долните или горните екстремитети, лицето и другите делови на телото. Сличното чувство може да биде симптоматско: хипестизијата на лицето или во регионот на екстремитетите може да се манифестира по долг престој во непријатна положба. Меѓутоа, ако таков симптом се јавува често, во секој случај, треба да побарате медицинска помош.

Клиничката слика се карактеризира со губење на чувствителност, вкочанетост и намалување на прагот на болката. Може да има и други симптоми од општа природа, па клиничката слика зависи од основната причина.

Третманот е обично конзервативен - терапевтските мерки се комбинираат со физиотерапија, терапија за вежбање, мануелна терапија.

Нема тука недвосмислена прогноза, бидејќи исходот од таквата болест во голема мера ќе зависи од тоа што точно предизвика развој на хипоестезија. Исто така, треба да се разбере дека отсуството на третман неизбежно ќе доведе до попреченост.

Етиологија

Хиестезијата може да биде предизвикана од било која болест, во етиологијата за која постои повреда на тактилна чувствителност, оштетување на слухот и мирисот, намалување на прагот на температура чувствителност.

Во принцип, хипестизијата се должи на следните етиолошки фактори:

Хиестезија на долните екстремитети може да се должи на системски васкулитис , проширени вени . Треба да се забележи дека во повеќето случаи патолошкиот процес се смета за синдром, а не за независна болест.

Класификација

Хиестезијата се класифицира врз основа на неговата локализација.

Се разликуваат следниве форми на болеста:

 • Хиестезијата на главата е патолошки процес кој се развива на позадината на васкуларните заболувања или патологиите на централниот нервен систем. Во некои случаи, со осип, тоа може да биде знак на ќерамиди .
 • Хипоестезија на рацете - губење на чувството повеќе од 2 минути. Во овој случај, веројатно е дека кршењето на церебралната циркулација, мултиплекс склероза. Сепак, мора да се земат предвид и други симптоми.
 • Хиестезија на екстремитетите - во повеќето случаи се јавува во позадина на нарушувања на циркулацијата, како компликација на флебектомијата.

Невозможно е да се утврди природата на повредата само според видот на клиничката слика: треба да се спроведе сеопфатна дијагностика, затоа се забранува само-третман.

Симптоматологија

Клиничката слика на хипестизијата нужно е надополнета со симптоми на основната причина.

Во принцип, симптомите на овој патолошки процес се карактеризираат на следниов начин:

 • вкочанетост во главата, вратот, делови на лицето, рацете или нозете;
 • намалување на прагот на чувствителност на температура;
 • чести инфективни, воспалителни болести;
 • краткорочно губење на свеста - додека патолошкиот процес се влошува, ваквите напади ќе се појават почесто;
 • главоболки, вртоглавица;
 • влошување или целосно губење на мирис;
 • оштетување на говорот;
 • намалена визуелна острина;
 • нарушена меморија и когнитивни способности;
 • вкочанетост на екстремитетите при одење;
 • мускулни грчеви;
 • болка во лумбалниот регион;
 • чешање и горење;
 • хеморагичен осип;
 • зголемена телесна температура, а внесувањето на антипиретични лекови не го дава посакуваниот терапевтски ефект.

Во потешки случаи може да се случи неволно празнење на мочниот меур или дебелото црево.

Дијагностика

Пред сè, лекарот го испитува пациентот, при што го открива следново:

 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат;
 • природата на клиничката слика, времетраењето и зачестеноста на симптомите;
 • лична историја на пациентот;
 • семејна историја.

Исто така ги спроведете следните дијагностички активности:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • крвен тест за липопротеин и холестерол;
 • електронеуромиографија;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • рендгенски прегледи;
 • Доплер ултразвучен преглед.
Електронеуромиографија

Како по правило, таква дијагностичка програма е сосема доволна за да се утврди обликот и сериозноста на патолошкиот процес. Сепак, можно е диференцијалната дијагноза да биде потребна ако клиничката слика и резултатите од испитувањето се двосмислени.

Третман

Изборот на терапија со лекови се изведува врз основа на она што предизвика манифестација на овој синдром.

Лекарот може да ги пропише следните групи на лекови:

 • нестероидни антиинфламаторни;
 • кортикостероиди;
 • витамин и минерален комплекс.

Пропишани физиотерапевтски процедури:

 • фонофореза;
 • топли бањи;
 • електрофореза;
 • ултразвучни бранови;
 • акупунктура;
 • масажа;
 • рачна терапија;
 • Радон бањи;
 • кал терапија;
 • парафински обвивки.

Пациентите исто така се препорачуваат да вежбаат физички тераписки вежби, умерено вежбање. Народни лекови не се исклучуваат, но неодлучно прво мора да се консултирате со вашиот лекар. Исто така треба да се разбере дека како независен тип на терапија, таквите методи на третман не можат да се користат, туку само како дополнување на основниот курс на лекување.

Последиците ќе зависат од причините што ја предизвикале хипертезијата. Попреченост и смрт не се исклучуваат.

Превенција

Превенција на таков патолошки процес е како што следува:

 • запирање на пушењето и пиење премногу алкохол;
 • навремено лекување на болести од било која етиологија;
 • умерено вежбање;
 • дневни прошетки на свеж воздух;
 • балансирана исхрана.

Важно е да се разбере дека не можете да се вклучите во само-третман, и ако се чувствувате добро, треба веднаш да се консултирате со лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперестезија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лордоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 6 од 20)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Венска дисгемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Венската дисгемија е патолошки процес во кој се нарушува обратниот проток на крв. Оваа состојба е многу опасна бидејќи невроните не добиваат потребен износ на кислород и хранливи материи. Во медицината, оваа состојба има поинаков име - венски циркулатор. Таквата патологија може да страда и од оние кои никогаш не се жалеле на здравјето. Ако се појават првите симптоми, веднаш треба да побарате помош од специјалист. Само искусен лекар ќе воспостави точна дијагноза и ќе пропише ефикасен третман.

...
Демиелинирачка болест (појавување симптоми: 6 од 20)

Демиелинизирачка болест - колективен концепт, што подразбира развој на патолошки процеси предизвикани од уништување на школки од миелински влакна. Траумата и компликацијата по заразна патологија може да предизвикаат болест на таквата патогенеза. Не се исклучени негативните ефекти од алергиските реакции.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 6 од 20)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .