Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конвулзивен синдром: Симптоми и третман

Конвулзивен синдром - главните симптоми:

Конвулзивниот синдром е патолошка реакција како одговор на различни физички стимули. Конвулзивниот синдром кај децата се карактеризира со епизоди на ненадејни напади на контракции на мускулните структури. Епизоди на патологија се јавуваат во првите три години од животот на детето, но конвулзивниот синдром се јавува кај новороденчињата.

Ако се изразат симптоми, треба да се даде помош за конвулзивниот синдром. Третманот мора да биде сеопфатен: се спроведува интензивна терапија на конвулзивен синдром.

Етиологија

Лезијата се појавува на позадината на изменетата активност на нервните елементи. Најчесто постои конвулзивен синдром кај деца, но нападите може да се појават кај возрасни. Постои патологија кај новороденчето.

Етиологијата е доста разновидна:

 • вродени дефекти;
 • оштетување на структурите на нервниот систем;
 • наследни болести;
 • туморски неоплазми;
 • неуспеси во регулацијата.

Причините за синдром на напади често се поврзуваат со продолжен стрес. Конвулзивен синдром кај возрасни се јавува со чести стресни ситуации, нестабилна психолошка состојба.

Причините за патологија значително се разликуваат во зависност од возраста на лицето:

 • кај деца до 10 години, проблемот е предизвикан од повреди на главата, оштетување на централниот нервен систем, постои хипертермички конвулзивен синдром (ова се вистинските причини за конвулзивен синдром кај децата);
 • 11-25 години - рак, повреди;
 • 26-60 години - онкопроцеси, метастатски и воспалителни процеси на мозокот;
 • по 60 години - преголема доза на лекови, поразот на Алцхајмеровата болест , често се јавува како компликација по мозочен удар .

Манифестацијата на синдромот може да се должи на голем број причини кои треба да се утврдат пред да започне терапијата.

Класификација

Кратенките на мускулните елементи во патологијата може да имаат поинаков карактер. Значи, локалните напади се однесуваат само на одредена мускулна група. Генерализирани напади значително се разликуваат - го опфаќаат целото тело.

Според клиничките карактеристики на нападите се:

 • клонични манифестации;
 • тоник;
 • клоничен-тоник.

Секој вид има свои карактеристики, што ја олеснува дијагнозата.

Конвулзивен синдром

Симптоматологија

Типичен напад се карактеризира со ненадеен почеток:

 • детето одеднаш го губи контактот со надворешното опкружување;
 • скитни очи;
 • пловечки движења на очното јаболко.

Во тоничната фаза на конвулзивниот напад, симптомите се менуваат малку. Често постои кратка апнеа клиника. Се забележува брадикардија . Важно е да се запре запленувањето во текот на овој период. Прва помош за конвулзивен синдром ќе помогне да се олесни состојбата на пациентот.

Клонската фаза се карактеризира со реставрација, индивидуално грчење на мимички елементи.

Конвулзивниот синдром кај недоносените бебиња често се манифестира со форма на фебрилни напади, кои се типични за бебиња до 3-5 години. Нападот трае до пет минути, температурата на телото се зголемува до 38 ° C.

Алкохолниот конвулзивен синдром е честа појава кај адолесцентите и кај возрасните. Наспроти позадината на интензивна интоксикација , губењето на свеста и повраќање брзо се развива, а пената се појавува од устата.

Дијагностика

Дијагнозата на конвулзивниот синдром може да се направи само по сеопфатен преглед.

Акциониот алгоритам во истражувањето игра важна улога. Колекцијата на анамнеза е исклучително важна. Бидете сигурни да се спроведе инструментални и лабораториски студии:

 • ЕЕГ;
 • радиографија на черепот;
 • реоенцефалограм;
 • невросонографија;
 • диафаноскопија;
 • КТ
Невросонографија

Мора да се изврши испитување на крв и урина.

Диференцијална дијагностика со труење, епилепсија секогаш се изведуваат.

Третман

Само врз основа на резултатите од истражувањето, се избираат индивидуални стратегии и шема на терапија со лекови.

Конвулзивниот синдром бара интензивна нега. Задолжителна ставка - комплетна и правилна исхрана за брзо обновување на телото.

Исхрана за невролошки лезии има голем број на карактеристики. Во текот на неделата, пациентот ќе мора често да јаде, но малку по малку. За време на клиничката исхрана, важно е категорично да се отфрлат масни, пржени, пушени, треба да се вклучат во исхраната повеќе витамински елементи. Ова е основа на сложениот третман на патологијата кај дете и возрасен. Третман на конвулзивен синдром е можен само во комплексот.

Терапијата кај деца и возрасни започнува со определување на предизвикувачкиот фактор. Според експертите, првиот чекор во успешната терапија е навремена дијагноза. Колку побрзо се појави погрешно, толку е поголема шансата за успешна победа над болеста - само на овој начин може да се спречат сериозни епизоди на рецедив.

Во најмала сомневање за конвулзии мора да се спроведе сеопфатен преглед и личен преглед. Итна нега ви овозможува брзо да ја стабилизирате државата.

Следен третман се користи:

 • седативни лекови (Seduxen, Trioxazin, Andaksin);
 • за тешки напади, ќе се бара парентерална употреба на специјални лекови (лекови за запирање - дроперидол, натриум оксибутират).

Со слични лекови, нападот на конвулзивниот синдром исто така се јавува кај деца, но во помали дози (пресметката се изведува во согласност со тежината на состојбата и тежината).

Важно е да се следат чекорите на третманот. Конвулзивниот синдром во алкохолизам може да се третира заедно со други специјалисти. На пример, консултација со нарколог, психологот е задолжителен.

Прва помош за конвулзии е важно. Пациентот треба да биде заштитен од предмети што можат да бидат погодени, да обезбедат пристап до свеж воздух и да го стават лицето на негова страна за да спречи задушување на повраќање или плунка. Јавете се на "прва помош" е потребно. Олеснување на конвулзивниот синдром фолк лекови е ретка.

Превенција

За да се спречи напад не треба да се дозволи треска, хипертермија кај деца.

Превенцијата на синдромот вклучува соодветен и навремен третман на основната болест.

Секоја болест може и треба да се спречи. Ова е многу полесно да се направи отколку да се вклучи во третманот на комплетна болест.

Следниве стручни препораки треба да се следат:

 • да се минимизираат нервните шокови, да се избегне прекумерно стимулирање - се покажа дека тоа е стресни ситуации , емоционална исцрпеност што води до егзацербации;
 • јаде право, вклучително и во исхраната многу свеж зеленчук и овошје;
 • исклучи алкохол, тутун, наркотични супстанции;
 • се вклучат во мерење вежба.

Таквата дијагноза е изложена во присуство на напади. Важно е да се обезбеди соодветна помош и сеопфатна терапија со цел да се намали клиниката и да се спречи развојот на компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Спазмодичен синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Менингитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, симптоми кои се појавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Инфективен токсичен шок (појавување симптоми: 5 од 12)

Инфективен токсичен шок е неспецифична патолошка состојба предизвикана од влијанието на бактериите и токсините кои тие ги лачат. Таквиот процес може да биде проследен со разни нарушувања - метаболички, неврорегулаторни и хемодинамични. Оваа состојба на човечкото тело е вонредна состојба и бара итен третман. Болеста може да влијае на апсолутно секое лице, без оглед на полот и возрасната група. Во меѓународната класификација на болести (ICD 10), токсичниот шок синдром има свој код - A48.3.

...
Сегментална пневмонија (појавување на симптоми: 5 од 12)

Сегментална пневмонија е болест која се карактеризира со појава на воспалителен процес во еден од сегментите на белите дробови. Се разликува од фокалната пневмонија со тоа што влијае на голема површина на овој орган и има потежок курс. Во огромното мнозинство на случаи, на развојот на воспалението му претходи пенетрација во човечкото тело на патогени агенси кои имаат негативен ефект. Сепак, пулмонолозите идентификуваат голем број дополнителни предиспонирачки фактори.

...
Менингоенцефалитис (појавување симптоми: 4 од 12)

Менингоенцефалитис е патолошки процес кој влијае на мозокот и неговите мембрани. Најчесто, болеста е компликација на енцефалитис и менингитис. Ако времето не се вклучи во третманот, тогаш оваа компликација може да има неповолна прогноза со смртоносен исход. Симптомите на болеста се различни за секој човек, бидејќи сè зависи од степенот на оштетување на централниот нервен систем.

...
Серузен менингитис (појавување на симптоми: 4 од 12)

Серузниот менингитис е акутен воспалителен процес кој се развива во пиатерот. Во некои клинички случаи, воспалителниот процес може да влијае на 'рбетниот мозок. Во главната група за ризик, децата под 10 години. Тоа е затоа што имунолошкиот систем на оваа возраст не е способен да издржи вирус од ваква природа. Но, болеста може да се дијагностицира кај возрасни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .