Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Менингизам: Симптоми и третман

Менингизмот - главните симптоми:

Менингизмот е синдром кој се манифестира во заразни болести, труење и трауматски повреди на мозокот. Се карактеризира со иритација на мембраните на мозокот. Некои луѓе го збунуваат проблемот со менингитис, но има разлика во нивните клинички слики. Симптомите на менингитис се појавуваат јасно и доста светло.

Најчесто, менингизмот се манифестира кај деца со треска, во ретки случаи се дијагностицира кај возрасни. Според МКБ-10, менингизмот е кодиран со R29.1.

Етиологија

Човечкиот имунолошки систем го штити мозокот многу добро. Но, ако тоа се случи, така што, со слаб имунитет, инфекцијата сѐ уште се наоѓа таму, телото се уште се обидува да се бори против него. Парадоксално, оваа ситуација се влошува само.

Поради фактот што во овој момент црвено-белите тела кои влегуваат во мозокот почнуваат да се развиваат во вишок, започнуваат воспалителни процеси кои можат да резултираат со едем. Ако ништо не се направи, пристапот до крв и кислород до мозокот ќе биде блокиран. Понатамошен развој на заразна болест ќе се влоши.

Клиничарите ги идентификуваат следните причини за менингизмот:

 • хемиско труење;
 • алергиска реакција на употребени лекови;
 • габични инфекции;
 • присуството во телото на пациентот на различни паразити;
 • бенигни лезии или онкологија - врие на лицето или вратот може да предизвика синдром;
 • заразни болести кои влијаат на околината во мозокот, на пример, болести од отоларинголошка природа;
 • дијабетес мелитус ;
 • употреба на лекови кои влијаат на имунолошкиот систем, неконтролирани од докторот;
 • неповолен начин на живот.

Синдром на менингизам во детството може да се случи дури и поради САРС и висок крвен притисок.

Менингитис и менингизам

Симптоматологија

Сите знаци кои укажуваат на менингизам се случуваат брзо, така што нема да биде тешко за лекарот да ги препознае.

Симптоми на развојот на менингизмот:

 • болно дете има мртви претвора во треска;
 • ментални нарушувања: конфузија, амнезија, а понекогаш и ментални нарушувања;
 • гадење, понекогаш со тешка повраќање;
 • се јавува фотофобија - во овој случај, децата се свртени кон ѕидот, целосно покриени со ќебе;
 • многу тешки болки во главата, пациентот реагира болно на звуците, движењата и светлината - ограничени движења се појавуваат за време на флексија на вратот, понекогаш дури и станува невозможно;
 • не можете да ја исправи ногата, која е свиткана во коленото;
 • ако го ставите пациентот на креветот и се обидете да му се навалите на градите, нозете ќе почнат да се наведнуваат на колена;
 • назолабијалниот триаголник станува блед;
 • концентрацијата на вниманието на пациентот се влошува и се појавува конфузија;
 • Со таква дијагноза, детето има вознемиреност и анксиозност на детето, е премногу чувствително на звуци и допири, спиењето е нарушено;
 • пациентот одбива да зема храна и течни пијалаци во големи количини;
 • дишењето е оштетено;
 • падови на притисок и зголемување на брзината на пулсот;
 • осипот се појавува на кожата со црвенило;
 • конвулзии започнуваат.

Постојат и други симптоми кои можат да се појават во зависност од основната причина што предизвика менингизам.

Дијагностика

Првично, докторот визуелно го испитува пациентот - на овој начин може да се утврди присуство на треска, брз ритам на срцето или променета свест.

Главната дијагностичка процедура е лумбална пункција. По добивањето на цереброспиналната течност, внимателно се испитува. Доколку е потребно, лекарот пропишува дополнителни испитувања. Тоа е задолжително да се спроведат стандардни лабораториски тестови - HRA, LHC, urinalysis.

Лумбална пункција

Третман

Неопходно е да се започне со третманот на овој синдром веднаш по првите знаци. Ова треба да го направи само квалификуван специјалист во болница. Терапијата ќе биде насочена кон намалување на интракранијалниот притисок.

Главно се користи:

 • лекови за орална администрација;
 • интрамускулни лекови за да помогнат во олеснување на отокот.

Пред да препише лекови, лекарот ја утврдува причината за синдромот. Секоја причина се третира со посебни средства, на пример:

 • во случај на бактериска болест, терапијата се изведува со помош на антибиотици со широк спектар;
 • за вирусна болест се пропишуваат антивирусни лекови.

Третманот се изведува со други средства кои можат:

 • намали телесна топлина;
 • ублажување на болката;
 • го намалува ризикот од напади.

Ако поради некоја причина пациентот сам не пие дроги, тие се администрираат во неговиот рбетниот канал.

Можни компликации

Ако времето не започне да го третира феноменот на менингизмот, компликациите ќе бидат многу сериозни. Првото нешто што може да се случи е менингитис , во кој се јавува парализа на рацете и нозете, започнуваат епилепсија и други невролошки болести. Компликациите се појавуваат дури по многу години. Елиминирање на смртта во овој случај е невозможно.

Превенција

За да се спречи болеста треба да ги следите овие препораки:

 • треба да се заштитите од контакт со луѓе со заразни болести;
 • ако е прогласена епидемија на болест, тогаш треба да се избегнуваат "толпи", особено кога има мали деца - ако тоа не може да се направи, личната хигиена мора внимателно да се следи;
 • во случај на епидемиолошка состојба, газа завој треба да се носи на улица;
 • сите болести треба да се третираат брзо и правилно;
 • да се врши навремено влажно чистење;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

За да се справат со овој подмолен синдром, неопходно е да се придржуваат кон сите превентивни мерки и веднаш да се спроведе лекувањето на новите болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате менингизам и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , специјалист за заразни болести, терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пневмококната инфекција (појавување на симптоми: 8 од 20)

Пневмококната инфекција е група на заразни болести кои се манифестираат како гнојни воспалителни процеси во различни места на човечкото тело. Децата од 6 месеци до 3 години најмногу се подложни на болеста. Треба да се забележи дека пневмококната инфекција трајно трае во мукозните мембрани на човекот. Само кога условите се поволни за инфекција може да се развие патолошки процес.

...
Западен Нил Треска (појавување симптоми: 8 од 20)

Западна Нилска треска е заразна болест предизвикана од арбовирусите, а заразените комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...
Менингитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Менингитисот е заразна болест, чија текот се карактеризира со екстензивно воспаление на 'рбетниот мозок и мозокот, а различни видови на вируси и бактерии делуваат како патогени. Менингитис, чии симптоми се јавуваат во зависност од специфичниот тип на патогени, се јавува или одеднаш или за неколку дена од моментот на инфекција.

...
Менингитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Менингитисот е тешка патолошка состојба која се карактеризира со оток на мозокот и оштетување на менингите. Најчест е менингитисот кај децата поради анатомските и физиолошките карактеристики на телото и неформалниот имунитет. Мембраните на мозокот и 'рбетниот мозок се подложени на воспаление, но самите клетки на мозокот не се вклучени во процесот. Болеста се карактеризира со тешки симптоми, и ако третманот не се започне навремено, болеста може да предизвика сериозни компликации, претставувајќи закана за животот на детето.

...
Ласа треска (појавување симптоми: 7 од 20)

Ласа треска е вирусна инфекција предизвикана од вирусот со истото име. Најчесто во африканските земји. На други континенти е исклучително редок. Провокатор на болеста е специфичен микроорганизам кој најчесто го пробива човечкото тело преку дигестивниот тракт. По инфекцијата, ги инфицира виталните внатрешни органи и крвните садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
заразни болести прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .