Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дерматиломанија: Симптоми и третман

Дерматиломанија - главни симптоми:

 • Постојано исцедување на акните
 • Задоволство од деформирање на вашата кожа
 • Спонтаност на желбата за самонанесени повреди на кожата
 • Долго гледате во огледалото
 • Радоста на појавата на нови дефекти на кожата

Дерматиломанија е психолошко пореметување во кое лицето ја деформира кожата со гребење или подигање. Експертите велат дека патологијата е слична на болеста како невротична екскоријација.

Луѓето се повредуваат со мали пирсање и сечење предмети или нокти и заби. За лекување на болеста не треба да е терапевт, сепак треба да се консултира со психотерапевт и дерматолог.

Првиот пациент треба да се испита од страна на дерматолог за да се исклучи и други болести на кожата. Сепак, човечката психологија е дизајнирана така што тој брзо верува во дејството на било кој лек отколку што е препознатлив во психолошката девијација.

Етиологија

Оваа психолошка девијација може да се должи на проблеми од лична природа. Може да се каже дека главната причина е нарушување на однесувањето на лицето.

Откако видел појава на акни на кожата, лицето кое е подложно на такви нарушувања може да доживее симптом на психосоматика. Човек станува нервозен и раздразлив, сите негови мисли само за овој "дефект", тој постојано и неконтролирано ја гребе кожата таму. Но, лицето не е единствениот дел од телото каде може да се појават слични лузни. Луѓето се повредуваат во скалпот, вратот, рамената, грбот, рацете и нозете.

Класификација

Дерматиломанијата има неколку варијанти:

 • редовно отстранување на "екстра" коса (оваа патологија се нарекува трихотиломанија ) - кај жените, ова се манифестира во постојано кубење на веѓите;
 • кинење на пукнатини во усните, гризејќи ја усната или внатрешноста на образот;
 • гризе ноктите и брусите.

Многу луѓе кои ги гризат ноктите мислат дека имаат само лоша навика и, всушност, страдаат од психолошка болест.

Оваа патологија почнува да се развива во адолесценцијата. Тогаш се појавуваат првите акни, од кои луѓето се обидуваат да се ослободат, односно да ги исцедат. Во текот на овој период, хормоните растат, телото е совладено со емоции, кои го притискаат тинејџер да си ја почеша и чешла. Ова важи за девојки кои повеќе ја гледаат кожата од момчињата.

Причините за појава на дерматоминомија може да бидат следниве состојби:

 • депресивна состојба со негативни емоции, на пример, незадоволство кај некого, гнев или фрустрација;
 • неуспех да се реализира, ниско самопочитување или срам пред нешто;
 • вина за нешто или чувство на неделивост;
 • депресија , редовни стресни ситуации , апатија кон сè што се случува.

Дерматиломанијата не се појави од никаде. Главната причина за овој патолошки процес е во внатрешната состојба на лицето, иако не е неопходно да се исклучи проблематичната кожа. Секој може да влезе во стресна ситуација, по што ќе се појави депресивна држава. Но, некои излегуваат од тоа брзо, додека други, напротив, се фрлаат во неа подлабоко и подлабоко. Клиничарите забележуваат дека луѓето со проблемна кожа се изложени на ризик.

Симптоматологија

Психологијата е основа на оваа болест, затоа не може да се видат симптоми кои точно укажуваат на развој на патологија. Ова не е физичка патологија, која е придружена со одреден сет на симптоми.

Лекарите нагласуваат некои од главните симптоми:

 • личноста е среќна ако се појават нови дефекти на кожата, на пример, акни, абразии;
 • едно лице добива задоволство, радост и релаксација кога ја деформира кожата;
 • по стегање на радоста, веднаш доаѓа до фрустрација - за повторно да ги почувствуваат истите чувства, продолжува и да се искине истото подрачје;
 • желбата да предизвикате повреди на кожата спонтано - лицето може да го стори тоа во секое време, на кое било место, па дури и со нечисти раце;
 • кога се испитува себеси во огледалото, пациентот гледа само акни, а не општ приказ;
 • почетокот на развојот на отстапувањата секогаш се промовира со негативна психолошка состојба на некоја личност.

Манифестацијата на знаци во секоја личност се случува на различни начини. Оваа патологија не се предава на само-третман, затоа што едно лице не може самостојно да одбие да ги исцеди акните и да ја избере кожата. Ова е психолошка состојба, која само психолог може да помогне да се ослободи.

Дијагностика

Треба да се напомене дека не секој човек кој ги дроби акните е ментално болен. Дерматиломанијата е посебна патологија.

Со контактирање на специјалист во првата фаза од развојот на болеста, постои шанса да се ослободи од проблемот за кратко време. Но, тоа не значи дека секое чешање на кожата е дерматомиланија. Во некои случаи, ова е едноставна манифестација на алергии.

За точна дијагноза на болеста треба да се консултираат неколку лекари, на пример:

 • терапевт;
 • дерматолог;
 • психолог;
 • психијатар.

По спроведувањето на потребните испитувања, лекарите ќе направат општа дијагноза.

Третман

По консултација со неколку специјалисти, третманот ќе се одвива во комплексот:

 • ако случајот е тежок, психијатарот ќе дојде на спасување - за време на сесиите, психологот нема да може да го ослободи лицето од внатрешен проблем, затоа лекот дополнително е пропишан;
 • таквите пациенти се подложени на когнитивно-бихејвиорална психотерапија, односно, лицето е одбиено од лоши навики - тоа е доста тешко да се направи, често резултатот е краткорочен, но главната работа е да се научи на лицето да ги согледа нападите на "погрешните желби" насочени против кожата поинаку.

За време на третманот, неопходно е да се утврди причината зошто тоа се случува. На пример, ова се случува во согласност со лутината или поради чувствата на вина. Човек сфаќа дека ако се плаши да притисне пмут, тоа не значи да се ослободиме од чувството на страв, но ова ќе биде еден вид одвраќање од проблемот што се појавил.

Терапијата е да го научи пациентот да биде свесен за нивниот активирач и правилно да реагира на тоа. Со други зборови, можно е да се дише длабоко во склад на гнев, и ако е страшно, само размислете за нешто добро.

За повеќето луѓе, активирањето е огледало: ако некој го разгледа тоа, тогаш започнува потрагата по "спасение" во форма на пупка. Во оваа ситуација, на пациентот му се советува да изгледа помалку во огледалото, и подобро е да се направи тоа од кратко растојание.

Лековите се пропишани за лица со напредна болест кога депресијата е премногу длабока.

Превенција

Превенција ќе биде да се избегнат главните предизвикувачи:

 • долго се погледне во твоето лице во огледалото - не треба да се приближувате до огледалото, подобро е да го сторите тоа што е можно поретко;
 • не треба да ја допирате кожата долго време - некои експерти препорачуваат лепење лента или малтер на прстите за да ги контролирате движењата на рацете;
 • постојан стрес - од ова никој не е имун, но ако некој одлучува да практикува јога или медитација, тоа ќе помогне да се зајакнат нервите.

Треба да се разбере дека изборот на кожата и стегањето на акните не секогаш укажува на присуство на болеста. Само квалификуван специјалист по сите дијагностички процедури може да направи точна дијагноза.

Ако пациентот самиот не се справи со проблемот, неопходно е да се контактира со психотерапевт, така што специјалистот може да ја идентификува болеста или да го побие развојот на таквите отстапувања како нервни екскорирања.

Не се срамежливи лекари, бидејќи овој проблем е многу тешко да се реши. Доколку постои сомневање дека лицето страда од дерматиломанија, не треба да ја одложувате посетата на докторот, бидејќи оваа болест нема да исчезне сама по себе. Неопходно е да се третираат длабоки психолошки нарушувања, а тоа може да го направи само психотерапевт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дерматиломанија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: психијатар , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дисморфофобија (појавување симптоми: 1 од 5)

Дисморфофобија (дисморфија, телесна дисморфија, дисморфично растројство, синдром на дисморфофобија) е патолошки процес на психијатриска природа, што се карактеризира со фактот дека лицето е премногу загрижено за одредени карактеристики на структурата на неговото тело или за некои дефекти. Во исто време, оние работи што го вознемируваат толку многу луѓе, всушност, се незначителни, а во некои случаи може и да бидат незабележани. Најчеста дисморфофобија кај адолесцентите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психијатар зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психолог зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .