Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Никотофилија: Симптоми и третман

Никотофилија - главните симптоми:

 • Ниво на тешкотија будење во утринските часови
 • Тешкотии во реструктуирањето на дневниот режим
 • Тешкотии во вршењето на работата во текот на денот
 • Зголемена продуктивност во текот на ноќта
 • Ниво на тешкотија да заспие ноќе

Никотофилијата е активна изведба на лице ноќе, а во текот на денот ја избегнува секоја активност. Во некои ситуации, nyctophilia е еден вид на социјална фобија. Таквото прекршување не бара специфичен третман.

Овој феномен е забележан кај луѓе чиј хронотип е "був". За работа, го избираат ноќното време, а во текот на денот едноставно спијат. Има многу такви луѓе во светот, и овој феномен не се смета за патолошки процес.

Нема ништо лошо во тоа, бидејќи секој може да го избере вистинското време за активност. Меѓутоа, ако таков распоред на животот станува постојан, и општествената активност на една личност оди до ништо, тогаш зборуваме за таква болест како никтофилија. Многу експерти велат дека ова е социјална фобија .

Речиси сите луѓе активно работат во текот на денот, ноќе се одмораат и добиваат сила за нов ден. Луѓето кои живеат спротивно, имаат прилично тесен социјален круг. Таквото лице станува повлечено, бидејќи се отсекува од надворешниот свет.

Етиологија

Никотофилијата не е патолошки процес и затоа во повеќето случаи не е потребен специфичен третман. Причините за таквата повреда се следните:

 • принудени - понекогаш ноќна работа ќе биде присилна мерка (ова важи за луѓе со распоред за ноќна работа кои не треба да се изберат);
 • одредена категорија луѓе кои, од непознати причини, можат да работат само ноќе, бидејќи во тоа време тие се најактивни - ако ја започнат својата дневна работа, процентот на продуктивност драматично се намалува;
 • намерно го избира ноќниот распоред, бидејќи никој не ги мачи или не ги одвлекува вниманието, со што нивната продуктивност се зголемува неколку пати - ова објаснува зошто многу ИТ работници го започнуваат својот работен ден по ручекот.

Причините за развојот на нарушувањето поради други болести не се утврдени, но во случај на оштетување на централниот нервен систем и на мозокот, таквото "реструктуирање" во работата на телото не треба да се отфрли.

Симптоматологија

Во овој случај, не постои специфична клиничка слика, и не може да биде една, бидејќи самото nyctophilia не е патологија. Општите симптоми на таквото нарушување во човечкиот биолошки ритам се следните:

 • тешко е човек да работи во текот на денот, а во текот на ноќта продуктивноста на трудот е многу поголема;
 • тешко е да спиеш ноќе и да се разбуди рано наутро;
 • кога се обидува да го обнови режимот може да доживее влошување на здравјето;
 • Имплементацијата на работни процеси во попладневните часови, особено во утринските часови, е многу тешка.

Овој начин на живот може да се коригира или да се промени, доколку е потребно. Но, ако не можете сами да се справите, тогаш треба да побарате помош од лекар.

Само искусен специјалист ќе направи точна дијагноза. За да го направите ова, лекарот ќе го испита пациентот. Доколку е потребно, ќе бидат доделени хардверски и лабораториски дијагностички методи.

Третман

Што се однесува до третманот, нема специфични терапевтски програми. Пациентот може да биде препишан со некои лекови за нормализирање на спиењето, подобрување на мозочната активност, стабилизирање на крвниот притисок. Покрај тоа, лекарите по нивна дискреција можат да препишат физиотерапевтски процедури и курсеви за рачна терапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Никотофилија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.

Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .