Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кластерна главоболка: симптоми и третман

Кластерот главоболка - главните симптоми:

Кластерот главоболка (зрак главоболка) е болен синдром кој се карактеризира со својата еднострана локација, а само кај 15% од пациентите болката се шири од едно до друго место. Обично најнепријатната болка е концентрирана во окото. Главоболските егзацербации често се спонтани: болката се зголемува со зголемување, нејзиниот врв трае околу 15 минути.

Кластерот главоболка е својствена во машкиот пол, а жените страдаат од тоа многу поретко. Понекогаш главната главоболка е класифицирана како гранка на мигрена , сепак, тоа е посебна болест која бара индивидуален третман.

Етиологија

Експертите ги групираа главните фактори на ризик за развој на патолошка состојба.

Причини Главоболка на главоболка го има следново:

 • висока потрошувачка на алкохол;
 • активно или пасивно пушење;
 • редовен престој на висока надморска височина;
 • промена во дневната рутина;
 • повреди на главата;
 • силна светлина;
 • употреба на опојни дроги;
 • дилатација на крвните садови или воспаление на нервите надвор од површината на очите;
 • чест престој во стресни ситуации;
 • зголемена температура на воздухот (на пример, во лето);
 • висока содржина на нитрити во храната.

Некои лекови, исто така, можат да предизвикаат појава на таква патологија.

Исто така, причината може да биде возраста на лице (околу 30 години) и припаѓа на машкиот пол. Мажите со вилушка, квадратни брадата и силна фигура, исто така, се истакнуваат. Жените ретко страдаат од таков проблем.

Забележано е дека наследна предиспозиција за болка на зраците игра значајна улога во нејзиниот изглед. За прв пат, болката се следи за време на патувањето со воздух, со тесен распоред на работа или по стекнување на тешки стресни ситуации .

Патогенезата на кластерните главоболки не е целосно истражена, меѓутоа, лекарите откриле дека за време на нападот, протокот на крв кај луѓето не може да се промени. Болката предизвикува патолошка возбуда на невроните во централниот нервен систем: се претпоставува дека фокуси на болеста се во хипоталамусот.

Класификација

Главоболката на кластерниот сноп е класифицирана како што следува:

 • епизодична главоболка на кластери;
 • хронична главоболка на кластери.

Епизодната болка најчесто се дијагностицира - покрива 80% - 90% од сите пациенти.

Се карактеризира со:

 • редовна болка долго време;
 • интервали до еден месец кога нападите не се почитуваат;
 • често се јавуваат егзацербации во истата сезона.

Фазата на ремисија е асимптоматска. Хронична кластерна главоболка се јавува кај 10% од сите пациенти. Се забележува секојдневно напади без интервали. Хроничната болка може да тече во епизодична и обратно.

Кластерна главоболка на ICD-10 (Меѓународна класификација на болести) има шифра G44.0

Карактеристики на гласовите на кластерите

Симптоматологија

Овој патолошки процес речиси секогаш се забележува во окото, повремено во храмовите. Природата на болката е возбудлива и длабока, меѓутоа, постојат случаи на пулсирачка болка.

Симптоми на главоболка на кластери:

 • се бори кратко, но прилично интензивно;
 • се појавува истовремено, секој пат во исто време;
 • се појавуваат пирсни блесоци на светлина;
 • може да им даде на вилицата или на ушите;
 • појава на офталмолошки патологии (повлекување на очниот капак, овенати на очниот капак, треперење на окото);
 • зголемено потење;
 • гадење, повраќање;
 • очите се прелива крв;
 • заматен вид;
 • тахикардија ;
 • бледа кожа;
 • со зголемена главоболка, водени очи;
 • назална конгестија.

Често, знаците кои го претставуваат нападот се отсутни и се појавуваат веќе во зависност од зголемувањето на болката. Со такви симптоми, лицето доаѓа во состојба на возбуда: тој оди во кругови, седи и веднаш се крева, може да излезе да се чувствува олеснување.

Сепак, појавата на таквата болест може да укажува на присуство на други негативни процеси во телото, како што се малигни неоплазми, акутни хеморагични патологии. Ако се забележи промена во државата, неопходно е да се консултирате со квалификуван специјалист во најкус можен рок.

Во оваа форма можат да се појават нови знаци:

 • промена на интензитетот на болката;
 • промена во менталната состојба;
 • ненадеен почеток на акутна болка;
 • скок во телесната температура;
 • промена на говорот, координација на движењата;
 • вкочанетост на мускулите во вратот;
 • односот на главоболка со кашлица (егзацербација за време на кашлање).

Сите овие симптоми може да бидат знак за сериозен проблем во телото. По пиење на алкохол симптоми на напад манифестираат максимум 45 минути.

Симптоми на главоболка на кластер

Дијагностика

За да се утврди точна дијагноза, клиничарот мора:

 • да ја испита медицинската историја на пациентот;
 • да се распрашаат за симптоми кои го алармира пациентот;
 • спроведе визуелна инспекција.

Може да се закажат следните лабораториски тестови:

 • уринализа;
 • комплетна крвна слика.

Од методите на инструментална дијагностика се применуваат:

 • компјутеризирана томографија;
 • магнетна резонанца;
 • ангиографија на церебрални крвни садови.

Точна дијагноза се утврдува кога има најмалку пет болки, кои се карактеризираат со:

 • еднострана локација;
 • интензитет на болка;
 • фреквенцијата и упорноста на болката;
 • оток на очниот капак, обилно кинење.

Присуството на други фактори на болка во окото, исто така, укажува на главоболка на кластерот.

Поради фактот што специфичните знаци можат да опишат повеќето други болести, неопходно е да се спроведе диференцијална дијагностика и да се направи разлика на гладнините на зраците од следната листа на заболувања:

Оваа болест честопати се меша со мигрена, но за време на мигрена, едно лице се чувствува како да легне и да се одмори, и кога болката на зраците станува помпеларна.

Третман

Третманот на главоболката од кластери е првенствено насочен кон ослободување од симптомите на болка.

Постојат следниве видови на терапија:

 • лекови;
 • народни лекови.

На дрога се широко користени:

 • ergotamines;
 • триптани;
 • Лидокаин.
Лекот лидокаин

Од групата со ergotamine, Kafergot или Ergotamine Tartrate се пропишани, чија цел е зголемување на артерискиот тон, поради што се намалува интензитетот на болката.

Препаратите Триптан, како што се Zomig или Imitrex, може да се користат во форма на назални спрејови, таблети или интрамускулни инјекции. Лидокаин се користи во форма на назални капки и има за цел намалување на влошувањето.

Употребата на кислородни маски со висококонцентрирана содржина на кислород активно се користи како анестетик: неколку минути по вдишувањето на кислород, симптомот се смирува.

За да се спречи повторување на болеста, лекарот може да пропише:

 • Верапамил;
 • Литиум карбонат, Ескалит, Литобид (имаат корисен ефект врз работата на хипоталамусот);
 • кортикостероиди, кои брзо ја блокираат болката;
 • лекови кои имаат антиепилептични својства (Топамакс, Декапоте, Депакон).

И, исто така, именувани да се подложат на психолошка обука, процедури за физиотерапија:

 • акупунктура;
 • ласерска терапија;
 • балнеотерапија;
 • психотерапија;
 • autotraining.

Лекарите може да пропишат третман со народни лекови освен третман со лекови.

Тоа вклучува:

 • триење во темпоралниот регион на масти врз основа на Кајен пипер;
 • вовед во исхраната на куркума, која има седативно и антиинфламаторно дејство;
 • употреба на лобуси пурерија (едно од 50-те најдобри лековити билки во Кина);
 • вовед во исхраната на ореви (имаат корисен ефект врз циркулацијата на крвта и подобрување на составот на крвта, исто така придонесуваат за зголемен имунитет);
 • употреба на инфузија од пеперминт, оригано и огнено овошје.

Потребно е навремено да се третираат таквите патолошки процеси, бидејќи тие можат да ги предизвикаат следниве компликации:

Исто така е можно појавата на деформација на мали крвни садови.

Денес, длабоката електростимулација на мозокот се користи за олеснување на нападот. Резултатите од третманот на овој начин ветуваат, сепак, пациентите кои аплицирале електрична стимулација на мозокот не се толку многу, па затоа е несоодветно да се зборува за неговата ефикасност.

Окупиталната стимулација на хипоталамусот е исто така во развој. Половина од пациентите пријавуваат олеснување на симптомите, додека другата половина ја негира ефективноста на ваквиот третман.

Превенција

Со цел да се спречи формирање на патологија од ваква природа, потребно е:

 • елиминирање на употребата на алкохолни пијалоци;
 • обидете се да ги избегнете стресните ситуации, и кога се вклучени во нив, не фокусирајте се на она што се случува;
 • обезбеди целосен одмор по физички или ментален преоптоварување;
 • вклучуваат во исхраната производи кои содржат витамин Б;
 • Вклучете зелен чај во дозволената количина во исхраната.

Ако се случи, дека лицето е зависник од дрога, неопходно е да се напуштат наркотичните лекови за да се спречи појавата на главоболка на кластери.

Прогнозата на овој вид на болест е двосмислена: сето тоа зависи од интензитетот и природата на болката, сепак, со навремена дијагноза и третман, болката може значително да се намали или целосно да се елиминира.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кластер главоболка и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Еммоидитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 7 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Лекаргичен енцефалитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Лекаргискиот енцефалитис (сино-зомби-болест, епидемичен енцефалит, поспан енцефалитис Економио) е вирусно заболување кое се карактеризира со патолошка поспаност во комбинација со оштетувања на окуломоторите или други невролошки симптоми.

...
Параганглиома (појавување симптоми: 7 од 20)

Параганглиома (тумор на гломусот, хемодетом) е бенигни раст кој се развива од клетките на параганглиите. Образованието од овој тип има прилично бавен развој, па долго не може да се манифестира клинички, што доведува до задоцнета дијагноза.

...
Енофталмоти (појавување симптоми: 7 од 20)

Енофталмосот е офталмолошка болест, која се карактеризира со неправилна позиција на очното јаболко во орбитата. Тоа е забележано како нејзино продлабочување и испакнување. Патологијата од овој вид може да биде предизвикана од траума, потоа зборуваат за посттрауматски енофталмоти или поради други етиолошки фактори.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .