Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Прозопалгија: Симптоми и третман

Прозопалгија - главни симптоми:

Prosopalgia - медицинско име за болка што се случува на лицето. Кодот за ICD-10 е R51. Природата на манифестациите на оваа патологија може да биде различна: неврогена, васкуларна, симптоматска, миогена, психогена, атипична. Болките се различни: рефлекс, компресија, воспалителни.

Во текот на дијагностичките процедури се воспоставува еден вид патологија, која се заснова на особеностите на феноменот на болка. Идентификување на причините за развојот на болеста може да биде во текот на истражувањето спроведено од специјалисти како: офталмолог, отоларинголог, невролог, стоматолог, психолог.

Терапијата е избрана во зависност од видот и причините за патологија. За третман користат лекови кои го олеснуваат воспалението, лековите, ослободуваат отоци, седативни, психотропни, кортикостероидни лекови.

Етиологија

Еден од факторите што предизвикуваат болка во лицето може да биде воспалителен процес. Најчесто тоа се случува за време на периодот на вакви заболувања:

Прозопалгија се јавува кога воспалението на крвните садови на лицето, на пример, за време на Хортоновата болест. Често неврогената форма се јавува поради воспаление поради овие патологии:

 • Опенхајм синдром;
 • невралгија на тригеминалниот и глозофарингеалниот нерв.

Неврогена сорта е тип на компресија - се јавува поради стегање на нервните завршетоци. Се јавува поради промена на релативната позиција на анатомските структури на лицето. Ова е под влијание на стеснување на нервните канали, формирање на тумори и многу повеќе.

Васкуларниот тип на болест може да биде компресија. Тие вклучуваат компресија на каротидната артерија и каротидинија.

Одонтогените и неврогените болни сензации имаат рефлексно потекло. Прозопалгија во оваа ситуација се јавува поради патолошки рефлексен импулс, кој е предизвикан од хронични воспалителни процеси од заразна природа. Ова вклучува таква болест како невралгија на отичниот јазол.

Миогената форма на патологија е забележана со мускулен ревматизам на вратот и рамениот појас. Други симптоми вклучуваат дефекти на темпоромандибуларниот зглоб, бруксизам и други болести.

Психоген тип на болеста почесто се дијагностицира:

 • во емоционално нестабилни луѓе;
 • сомнителни;
 • со постојани стресни ситуации;
 • кога се преоптоварени.

Таквите луѓе често страдаат од пролонгирана депресија , психоза , неврастенија , шизофренија , психопатија. Една од причините може да биде операција на лицето, во кое нервните завршетоци се оштетени.

Прозопалгијата на лицето не се смета за независна болест, бидејќи се појавува на позадината на одреден патолошки процес, па затоа неопходно е да се третира патологијата на сложени начин.

Класификација

Класификацијата на болката на лицето се формира поради причините за нивниот развој:

 • васкуларна;
 • невроген;
 • миогени;
 • психогени;
 • симптоматски;
 • атипичен;
 • офталмолошки.

Васкуларна цефалгија, Хортонска болест , TMJ, артритис и други.

Неврогена - невралгија на нервите на тригеминалниот и глозофарингеалниот, ганглионевритис на нервните завршетоци кои се наоѓаат на лицето.

Ширење на болка при воспаление на тригеминалниот нерв

Симптоматски - е поделен на оториногени, офталмогени, одонтогени и висцерогени. Атипично се манифестира со болка која не може да се појави кај други видови на патологија. Најчесто забележани во комбинација со неколку видови, па нивниот карактер е повеќе психоген.

Симптоматологија

Болката во лицето се разликува во зависност од нивните симптоми, природата, времетраењето и многу други фактори. Сето ова во комбинација и присуството на манифестирачки симптоми му помагаат на специјалистот правилно да го одреди типот на болеста. Во иднина ова ќе биде основа за правилна дијагноза и избор на ефикасен третман.

Постојани болни сензации се јавуваат кај миогени, психогени и симптоматски видови на патологија. Болката може да стане посилна или, обратно, ќе престане.

Кога неврогените и васкуларните форми се појавуваат болка во форма на напади. Тогаш болката е тешка и продолжена, но веднаш штом нападот помине, лицето не почувствува непријатност. За време на васкуларна дистонија, која е придружена со напади, се јавуваат следните симптоми:

 • оток;
 • лакримација;
 • црвенило;
 • назална конгестија;
 • црвенило на очите.

Ваквите клинички знаци може да имаат симптоматска, миогена, психогена протоплагија. За време на развојот на психоген тип, болката на лицето се појавува асиметрично во секоја половина, затоа дијагностицира лево-едностран пропаднички или се забележува болка што се појавува на десната страна. Васкуларна, неврогена, атипична прокопалгија речиси секогаш се јавува само во една половина од фацијалната површина.

Дијагностицираната пароксизмална протоплагија поминува со болка, која се дава на кој било дел од лицето. Во некои случаи, исто така, се наоѓаат симптоматски манифестации на патологијата. Болката се јавува во следниве области:

 • мандибуларен;
 • назолабијален;
 • максиларен;
 • фронтален нос;
 • временски;
 • сублингвален;
 • субментална;
 • guttural.

Болка во која било од овие области укажува на тоа дека постои болест на одредени заби. Покрај тоа, забот во овој случај нема да му пречи на лицето.

Дијагностика

Не е дека лево-страната или десната страна на прозопалгија е дијагноза, бидејќи болката ќе биде само синдром на некоја патологија. Дијагнозата ќе биде насочена кон идентификување или исклучување на предизвикувачката болест.

Дијагностика, која ја спроведува специјалист невролог-алголог, ќе биде како што следува:

 • проучување на сите карактеристики на болката;
 • испитување на мускулите на лицето дел;
 • наоѓање поени на лицето каде што палпацијата е најболна.

Симптоматската природа на патологијата може да се утврди со помош на други специјалисти: стоматолог, офталмолог и отоларинголог.

Доколку е потребно, лекарот пропишува рентген:

 • заб;
 • параназални синуси;
 • темпоромандибуларен зглоб.

Измерен интраокуларен притисок, визуелна инспекција на органите на видот. Како клиничко испитување, се врши лабораториски крвен тест. Доколку се детектира психогена или атипична форма на просопалгија, на пациентот му се препишува задолжителна посета на психијатар.

Мерење на притисокот на очите

Третман

Треба да се третира како резултат на болка на лицето, во зависност од причините за нивното појавување.

 • во текот на развојот на симптоматска патологија треба да се третира отитис, синузитис , пулпит;
 • Неврогените, васкуларните и миогените се третираат со антиинфламаторни лекови, но само ако се јави болка како резултат на воспалителниот процес и се применува физиотерапија: ултрафонофореза, магнетна терапија, електрофореза;
 • со цел да се блокира болката на местата каде што се манифестира, мора да се спроведат терапевтски блокади - за ова се администрира локална анестезија;
 • тригеминалната невралгија најдобро е блокирана од ганглиоблоерите;
 • Хортонова болест се третира со кортикостероиди;
 • компресивната протоплагија, односно лицето, се третира не само од медицински средства кои го олеснуваат воспалението, туку и се даваат васкуларна терапија, се препишуваат препарати за ослободување на оток, витамини од групата Б.

Ако употребата на лекови нема очекуван резултат, пациентот е пропишан со хируршки третман. Особено, тоа е микрохирургија на декомпресија на тригеминалниот нерв. Во случај на постојана патологија за време на развојот на ганглионеуритис, засегнатиот ганглион се отстранува.

Тригеминалната форма се третира со радиофреквентно уништување на завршетоци на тригеминалниот нерв.

Со секоја од формите на просопалгија, потребно е седација. За да го направите ова, користете антидепресиви, седативни билни, смирувачки лесни дејства.

Ако се појави потреба, да се ослободат векторотропни лекови.

Психогениот тип се елиминира со помош на психотерапија, поединечно избрани психотропни лекови. Ова ги вклучува транквилизаторите, антидепресивите и други. Пациентот е пропишан електроспан и дарсонвализација. За да се одредат отстапувањата, се користи "скала на депресија".

Превенција

Профилактични профилактички мерки:

 • годишни превентивни прегледи;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • избегнувајте хипотермија;
 • навремено лекување на болка во забот и уво.

Многу е важно веднаш да побарате помош од специјалист ако се појават првите знаци на болеста. Само лекарот ќе може да направи точна дијагноза и да најде ефикасен третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Прозопалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: окулист , оториноларинголог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бурен синузитис (појавување на симптоми: 4 од 6)

Пултурен синузитис е една од формите на синузитис, во кој воспалителниот процес се развива во регионот на еден или двата максиларни синуси. Во повеќето случаи, гноен форма на синузитис се развива како резултат на забрзана или занемарена форма на катастрофален синузитис. Нема ограничувања во однос на возраста и полот, меѓутоа најчесто се дијагностицира кај деца и бремени жени.

...
Алергија на ладно (појавување симптоми: 3 од 6)

Во глобална синтеза, алергијата е болест која, за жал, се манифестира не само во пролетта на масовно цветање. На пример, алергија на студ, чии симптоми се значително различни од симптомите на друг вид на алергиска реакција, се појавува, како што веројатно претпоставувате, со доаѓањето на ладно време. Покрај тоа, ако сте алергични на студ - повеќе од вистинската болест, тогаш во време на потопло исто така ќе треба да ги земете во предвид факторите кои придонесуваат за нејзината манифестација, избегнување на хипотермија и пливање во ладна вода.

...
Алергија на прав (симптоми на појавување: 3 од 6)

Алергиска состојба е зголемена чувствителност која организам поседува, манифестирана во специфична специфична реакција која се јавува како реакција на контактот со одредени елементи кои делуваат како алергени во животната средина. Алергијата на прашина, чии симптоми се нешто пониски, сметаме, е еден од најчестите видови на алергија, и е забележано кај околу 80% од пациентите со дијагноза на бронхијална астма, како и кај 46% со дијагноза на алергиски ринитис и конјунктивитис.

...
Синузитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Еммоидитис (појавување симптоми: 3 од 6)

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

Окулист прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .