Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сибир на Мебиус: симптоми и третман

Сибили на Мебиус - главни симптоми:

 • Заматен вид
 • Деформација на нозете
 • Clubfoot
 • Сензорни нарушувања
 • Усна капка уста
 • Тешкотии со голтање
 • Парализа на лицето
 • Нема брчки на лицето
 • Недостаток на израз на лицето
 • Ослабување на јазичните функции
 • Неспособност да се движат очното јаболко
 • Аномалии на структурата на телото
 • Недостаток на солза секреција
 • Ниво на тешкотии цицање
 • Дополнителни прсти

Синдром на Мобиус е конгенитална аномалија, која е многу ретка, манифестирана од недостаток на способност на лицето да изрази било какви емоции. Со други зборови, едно лице не може да се смее, да плаче и друго. Секое изразување на мимикрија е отсутно поради парализа на лицето, кое може да биде целосно или делумно, билатерално или еднострано. Една третина од пациентите страдаат од оштетени јазични функции. Третманот е само симптоматски.

Етиологија

Научниците не ги утврдија точните причини за појава на таква патологија. На оваа сметка, мислењата на експертите се различни:

 • причината лежи во кранијалните нерви, кои не се добро развиени;
 • развојот на патологијата се должи на негативното влијание на деструктивните процеси кои се развиваат во фетусот за време на кислородниот глад;
 • причината е абнормален развој на лицето центар.

Ако зборуваме за новороденчиња, кај доенчиња оваа патологија се манифестира со отсуство на цицање и голтање рефлекси. Ова се случува поради ослабената работа на јазикот. Честопати аномалија се дијагностицира кај неколку роднини.

Симптоматологија

Манифестацијата на Синдром на Mobius се смета за вродена невролошка абнормалност, што е многу ретка појава. Таквите луѓе не можат да се движат било кој мускул на лицето, се движат очното јаболко. Оваа болест се заканува со сериозни компликации, се јавуваат пореметувања во работата на мускулно-скелетниот систем и нозете се сериозно деформирани.

Главниот симптом може да се нарече ограничување на моторните функции на телото. Сепак, постојат и други знаци кои јасно укажуваат на развој на патологија:

 • аномалии од анатомска природа;
 • деформација на нозете;
 • тешкотии при голтање и цицање;
 • сензорни нарушувања;
 • слабеење на функциите на јазикот;
 • оштетување на видот.

Кај таквите пациенти нема секрет за кинење. Кожата на лицето е премногу тесна, не е единствена брчка. Аглите на устата се секогаш долу.

Постои клупа нога и дополнителни прсти се почитуваат. Ако парализа е делумна, болеста влијае само на мускулите на горниот дел на лицето.

Дијагностика

Патологијата, како што е конгениталниот синдром Мобиус, е доста ретка. Многу е тешко да се дијагностицира, особено кај новороденчињата. Често ова резултира со погрешна дијагноза. На пример, синдромот е збунет со такви болести:

Модерните лекари им помагаат на родителите, чии деца имаат таква патологија, да ја поддржат виталната активност на детето во нормални услови во секоја фаза од животот. Навремената дијагностика на патологијата е многу важна, што ќе помогне да се утврдат ментални и психолошки проблеми.

Главната дијагностика се:

 • психолошко и педагошко истражување;
 • клиничка генетска студија.

Ваквите активности ќе помогнат да се утврди нивото на задоцнување во развојот.

Третман

Третман на патологија е само во операцијата. Сепак, невозможно е да се опорави од Мобиус синдром. Покрај надворешните нарушувања, постојат и други, како што се проблеми со голтањето, психолошки стрес , кој не може да се третира.

Можни компликации

Компликациите од оваа болест можат да бидат психолошки само кога едно лице се чувствува "изнемоштено". Многумина научиле да се справат со ова, да се најдат себеси во животот и успешно да живеат, па дури и да создадат семејства.

Превенција

Не постои директна профилакса на патологија. Жените за време на бременоста се советуваат да го избегнат влијанието на хемиски и физички негативни фактори.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Синдром на Мобиус и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Flatfoot (појавување симптоми: 2 од 15)

Рамни стапала - ова е вид на деформација на ногата, во која спуштањето на нејзините сводови, што резултира со целосно губење на вродените шок-апсорпција и пролет функции. Рамни стапала, чии симптоми лежат во вакви големи манифестации како болка во телесните мускули и чувство на вкочанетост во нив, зголемен замор при одење и продолжено стоење, зголемена болка во нозете до крајот на денот итн., Е најчестата болест која ги зафаќа стапалата.

...
Тип 2 дијабетес мелитус (појавување симптоми: 2 од 15)

Дијабетес тип 2 е најчестата форма на болеста, која се дијагностицира кај повеќе од 90% од вкупниот број на дијабетичари. За разлика од тип 1 дијабетес, оваа патологија доведува до инсулинска резистенција. Ова значи дека човечките клетки се имуни на овој хормон.

...
Артрогипозис (појавување симптоми: 2 од 15)

Arthrogryposis е вродена системска патологија која предизвикува мускулна хипотофија, оштетување на 'рбетниот мозок и зглобниот контрактура. Постои болест кај 1 дете на 3 илјади новороденчиња, а кај сите остео-артикуларни болести околу 3%.

...
Клипеловиот синдром - Feil (појавување симптоми: 2 од 15)

Клипел-Фејлов синдром е конгенитален аномален феномен на цервикалниот 'рбет, кој се карактеризира со фузија и намален број на пршлени. Главниот изразен симптом на патологија е бавен и краток врат.

...
Пореметување на конверзијата (појавување симптоми: 2 од 15)

Нарушување на конверзијата е психолошка болест, исто така, наречена дисоцијативно преобразување, хистерија или хистерична конверзија. Пациентот има нарушени сензорни функции и подвижност. Поради тоа, едно лице постојано открива знаци на различни болести во себе, иако всушност тој е сосема здрав и нема патологии. Сепак, постојат сите знаци на патологија, а општата состојба на пациентот се влошува. Во овој момент, потсвеста ги заменува стресните ситуации со имитација на разни болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .