Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Празен турски синдром: симптоми и третман

Празен турски синдром - главните симптоми:

Празен турски синдром е патолошки процес во областа на мозокот каде што се наоѓа хипофизата. Хипофизата е компресирана од цереброспиналната течност и мембраните на мозокот. Овој процес се меша со нормалниот развој на жлездата, предизвикува комплекс на ендокрини, автономни и визуелни нарушувања.

Синдромот често се забележува кај луѓе во возрасната група од 35-50 години, кај женската половина од популацијата, феноменален феномен се дијагностицира пет пати почесто отколку кај мажите. Кај децата, синдромот се јавува во 10% од случаите веднаш по раѓањето.

Празен турски синдром може да биде проследен со присуство на паралелни патологии, што може да предизвика хендикеп.

Етиологија

Синдромот на празно турски седло, во зависност од факторите што го предизвикале, се дели на:

 • основно;
 • средно.

Примарен конгенитален синдром, може да се случи дури и кога нема патологија на хипофизата.

Како се развива синдромот на тумор тумор?

Секундарниот (стекнат) синдром може да се манифестира, предизвикан од неколку фактори:

 • болести на кардиоваскуларниот систем ( зголемен артериски или интракранијален притисок , срцева и пулмонална инсуфициенција );
 • хормонални промени во телото (може да бидат предизвикани од нормални, физиолошки процеси кои се случуваат во телото, за време на бременост, менопауза , во пубертет);
 • патолошки состојби на телото кои предизвикуваат оштетен имунитет;
 • заразни болести;
 • присуство на воспалителниот процес;
 • невролошки болести ( тумори на мозокот , третман на трауматската состојба, тумори на хипофизата);
 • хирургија, кои влијаат на хипофизата (на пример, за време на отстранувањето на неоплазмите слични на тумор).

Острото зголемување на телесната тежина, дебелината може да предизвика празен турски синдром.

И покрај опипливото дејство на хипофизата, жлездата долго време продолжува да функционира во рамките на нормалниот опсег. Симптоматологијата, која се карактеризира со патолошка состојба, се појавува поради губење на контролата на хипоталамусот над хипофизата, што произлегува од анатомските модификации на мозочните структури.

Врз основа на меѓународната класификација на болести ICD-10, на празниот турски синдром се доделува шифрата E34.9.

Симптоматологија

Знаците на турското седло во мозокот преку нарушувања во телото можат да се поделат на:

 • невролошки;
 • ендокрин;
 • офталмолошки.

Симптомите се појавуваат поединечно, иако постојат ситуации кога се забележуваат одделни нарушувања од различни групи во исто време.

Симптомите на невролошка природа вклучуваат:

 • повторлива главоболка;
 • зголемување на телесната температура во 37,5 степени;
 • вкочанетост на екстремитетите, појава на ненадејна болка во абдоминалната празнина;
 • вртоглавица, брзо дишење;
 • тахикардија ;
 • спонтани бранови на притисок;
 • нарушување на централниот нервен систем;

Офталмолошките симптоми вклучуваат:

 • двојни предмети;
 • движењето на окото е придружено со непријатност и болка, можеби појава на мигрена;
 • бранува во очите;
 • конјунктивален оток;
 • наизменично замаглување на очите.

Симптомите на тироидната дисфункција се следните:

 • промена на големината на тироидната жлезда;
 • истегнување на делови од телото, кое е обележано визуелно;
 • нарушување на циклусот (кај жени);
 • метаболна дисфункција;
 • нарушување на гениталиите.

Нема специфични симптоми кои точно може да го одразуваат текот на празниот турски синдром. За да се идентификува факторот што предизвика патолошка состојба, може да биде само лекар по спроведувањето на потребните дијагностички студии.

Дијагностика

Овој тип на болест е исклучително тешко да се дијагностицира. За да го направите ова, квалификуван специјалист треба:

 • да го испита пациентот;
 • да ја проучува историјата на болеста, да го идентификува присуството на хронични заболувања;
 • да се распрашува за поплаките за благосостојбата.

Задолжително назначен за текот на лабораториските студии:

 • комплетна крвна слика;
 • уринализа;
 • хормонална крвна слика.

Од инструментални дијагностички методи може да се препорача такво:

 • магнетна резонанца;
 • Х-зраци испитување;
 • компјутерска томографија.
Синдром на празно турски седло на рентген

По добивањето на резултатите од истражувањето, лекарот може да дијагностицира празен турски синдром и да го пропише најефективниот третман.

Третман

Крајниот резултат на третманот е насочен кон елиминирање на нарушеното функционирање на ендокрините, визуелните и нервните системи. Врз основа на степенот на болеста, се дава соодветна опција за третман:

 • терапија со лекови;
 • третман со хирургија.

Третман на лекови е пропишан:

 • во присуство на хормонска дисфункција - терапија со замена на хормони;
 • во присуство на автономни нарушувања, може да се препише различен спектар на дејства на лекови.

Сепак, постојат ситуации кога тоа е невозможно да се направи само со лекови: тие прибегнуваат кон хируршки третман. Индикации за хирургија:

 • формирање на слабеење на оптичката хијазма во зголемено продлабочување на дијафрагмата;
 • формирање на истекување на алкохол низ истрошеното дно на турското седло (ликеррина).

При одлучувањето за првата дијагноза се изведува операција за фиксирање на оптичката хијазма, а за целосен лек се изведува тампонада на мускулниот систем на турското седло.

Превенција

Усогласеноста со листата на превентивни мерки може да предупреди за прогресијата на синдромот:

 • навремено испитува од страна на ендокринолог, да ги положи сите потребни тестови;
 • следење на работата на кардиоваскуларниот систем, ако има тахикардија, проблеми со притисок;
 • намалување на ризикот од повреда на черепот;
 • Ако се појави некој сомнителен симптом, веднаш треба да се консултирате со лекарот.

Ефективноста на лекувањето на болеста зависи од текот на патолошкиот процес како целина. Со вистински третман, можно е да се ослободите и од клиничките знаци и од болеста како целина.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека го имате синдромот на празен турски седло и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ендокринолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Конгестивна пневмонија (појавување симптоми: 5 од 19)

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...
Такајасува болест (појавување симптоми: 5 од 19)

Такајасу-овата болест е хронична автоимуна патологија која влијае на аортата и нејзините главни гранки. Се карактеризира со губење на пулсот во рацете и формирање на прстенести крвни садови на мрежницата.

...
Термоневроза (појавување на симптоми: 5 од 19)

Термоневроза - мало зголемување на температурата, кое не е поврзано со присуство на инфекција или воспаление во телото, може да трае од неколку часа до две или три недели. Специјалисти ја одредуваат состојбата на вегетативно-васкуларна дистонија, бидејќи центарот на терморегулацијата на телото се наоѓа во кортексот на мозокот: тој придонесува за појава на спазам во садовите лоцирани на површината на кожата, што предизвикува нарушувања во телесната температура.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 4 од 19)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 4 од 19)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .