Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Sleepwalking: Симптоми и третман

Лудатизам - главните симптоми:

Sleepwalking (somnambulism, sleepwalking) е патолошки процес во кој лицето за време на спиењето почнува да одел несвесно и прави движења од ист тип. Ова име на болеста се должи на фактот дека фреквенцијата на нападите се случува токму во светли ноќи, односно со полна месечина.

Оваа болест нема јасни ограничувања на полот и возраста, но најчесто кај децата и момчињата се дијагностицира сонливост. Причините за оваа распределба на фреквенцијата на патолошкиот процес, лекарите сè уште не се воспоставени.

Доста често, sleepwalking е придружуван од синдром на немирни нозе , енуреза , нервен тик , опсесивна невроза . Исто така, треба да се сфати дека sleepwalking е опасно: во таква состојба лицето не ги контролира своите постапки, па може да предизвика повреди на себе или едноставно да умре ако влезе во потенцијално опасно место (пат, пауза, итн.).

Клиничката слика на патологијата е доста изразена, затоа итно мора да се третира детето, бидејќи на оваа возраст е дека патологијата може или целосно да се излечи или ако фреквенцијата на нападите може да се минимизира со постигнување на фаза на стабилна ремисија.

Дијагнозата се поставува врз основа на собирање на лична историја, моментална клиничка слика и, доколку е потребно, инструментален преглед. Третманот се темели на конзервативни терапевтски интервенции.

Етиологија

Сомнамбулизмот кај децата, по правило, е од примарна природа и може да се појави уште пред предучилишна возраст.

Причините за спиење во децата се како што следува:

 • долги игри на компјутер или гледање телевизија;
 • негативна психо-емоционална состојба во семејството, училиште, тензии меѓу врсниците;
 • епилепсија ;
 • генетска предиспозиција;
 • мигрена ;
 • висока температура за време на болест.

Спиењето во возрасните во повеќето случаи е секундарно, и е доста ретко.

Во такви случаи, сомнамбулизмот ги има следниве причини:

Речиси е невозможно да се излечи сонливоста кај возрасен, но ако ги следите препораките на лекар, можете да ја намалите фреквенцијата на нападите на минимум.

Одделно, треба да се каже за таков подвид на овој патолошки процес, како сексуална месечина. Во овој случај, пациентот за време на спиењето може несвесно да имитира или да врши сексуални односи, но по будењето, не се сеќавате на ова. Таквите причини за сончање се исти како и за општата клиничка слика на болеста.

Симптоматологија

Симптомите може да се манифестираат како свесни или несвесни.

Значи, знаците на повреда што се манифестираат во свесна состојба вклучуваат:

 • промени на расположението;
 • раздразливост;
 • слабост, слабост;
 • главоболки, понекогаш напади на вртоглавица и губење на свеста.

Сепак, треба да се забележи дека повеќето од оние што страдаат од сончање во свесна состојба се чувствуваат добро.

Клиничката слика на месечината се карактеризира како што следува:

 • зголемен тон на мускулите;
 • очите широко отворени, но очите се уште;
 • рацете може да се протегаат напред или едноставно да се спуштаат на страните;
 • багажникот е навален малку напред - во оваа позиција пациентот одел без да го расклопи патот.

Во некои случаи, пациентот може да изврши некои едноставни или сложени дејства: да бара или, напротив, да скрие нешто, да започне извршување на какви било економски работи, да излезе на улица. Во исто време, кога нападот ќе помине и пациентот повторно заспа, по будењето не се сеќава што му се случувало.

Како е ноќно миење на сончање

Дијагностика

Дијагностичката програма ги вклучува следните:

 • физички преглед на пациентот со појаснување на целосната клиничка слика, лична и семејна историја;
 • Ултразвук на церебрални крвни садови;
 • електроенцефалографија;
 • полисомнографија;
 • КТ скен или МРИ на мозокот.

Исто така ќе ви треба дополнителен совет од сојузните специјалисти: ендокринолог, онколог, кардиолог, пулмолог.

Врз основа на резултатите од дијагнозата, лекарот ќе одреди како најефикасно да се третира сомнамбулизмот.

Третман

Како по правило, третманот на месечината кај возрасните и децата, ако причината не е образование во мозокот или аневризмата, се изведува со конзервативни мерки.

Пациентот е пропишан со следниве лекови:

 • антидепресиви;
 • транквилизатори;
 • седативи.

Треба да ги следите и општите препораки:

 • нормализација на работата и одмор;
 • следете ги правилата за здрав сон - најмалку 8 часа во мирна емотивна атмосфера;
 • не јадете пред спиење - последниот оброк треба да биде не подоцна од 2 часа пред спиење;
 • елиминирање на прекумерниот внес на алкохол;
 • јаде право;
 • се заштити од стрес и постојана нервна напнатост.

Треба да се напомене дека sleepwalking кај адолесцентите е доста често предизвикан од психо-емоционални проблеми, па затоа може дополнително да се бара и психотерапија.

Третманот на месечината за спиење е долг процес, и треба да се спроведува само на сеопфатен начин. Отстранувањето на таквата повреда е сосема тешко.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате sleepwalking и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цефалгија (појавување симптоми: 7 од 9)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 6 од 9)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 6 од 9)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување на симптоми: 5 од 9)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Парагонимијаза (појавување симптоми: 5 од 9)

Парагонимијаза - болест која се манифестира како лезија на респираторниот систем. Причинителот на патолошкиот процес е паразитски организам - белодробни флукови Paragonimus westermani. Обично е локализиран во областа на белите дробови. Ретко, но сепак, може да се пресели во мозокот и другите внатрешни органи. Нема ограничувања во однос на возраста и полот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .