Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Церебрастичен синдром: симптоми и третман

Церебрастичен синдром - главните симптоми:

Церебрастичен синдром е патологија на невролошки профил. Зборуваме за неспецифичен комплекс на симптоми, што е предизвикано од инфериорноста на централните единици на нервната регулација. Ако буквално, тоа значи слабост на мозокот како таков. Честопати патологијата се нарекува астенија, астеничен синдром. Главната карактеристика на болеста е неуспехот на механизмите за прилагодување. Болеста е еднакво честа кај мажите и кај жените.

Етиологија

Церебрастичниот синдром кај деца и возрасни се јавува во непосредна форма на оштетување на елементите на мозокот.

Етиолошките фактори се:

 • комплицирано раѓање - токсичност, хипоксијата има штетен ефект врз централниот нервен систем;
 • комплицирани раѓања - хипоксични нарушувања, вертеброблазален тип на дефицит;
 • невроинфекција;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • соматски заболувања - клиниката е забележана во дефицитни состојби на церебрално крвно снабдување;
 • стрес-фактори - остар товар може да делува како почетен елемент на церебрастичниот синдром.

Исто така, болеста може да се должи на наследна предиспозиција.

Симптоматологија

Симптоми на церебрастичен синдром

Церебрастија се манифестира:

 • физичка слабост;
 • малаксаност;
 • замор;
 • постојана поспаност;
 • автономни дисфункции.

Децата често се многу немирни, често плачат, постојано спијат во текот на денот, но будат ноќе. Апетитот е екстремно низок, бебињата не се здобиваат со тежина добро, тие се далеку зад развојот. Воопшто не им се допаѓаат активни игри, тие не се добро навикнати на нови, непознати околности. Под неповолни климатски услови и во бучна средина, пациентот се чувствува многу полошо.

Постојат т.н. обични симптоми на церебрастичен синдром, имено:

 • зголемена подложност на промени во атмосферскиот притисок;
 • гадење, понекогаш со повраќање;
 • слабост, слабост;
 • вртоглавица;
 • пасивност;
 • раздразливост, подложност на емоционална нестабилност;
 • губење на меморијата и перформансите;
 • интензивни главоболки, напади со мигрена .

Постарите момци се исклучително вознемирени, понекогаш се случуваат панични напади. Често, клиниката вклучува ноќен ензуреза , метеозависимост, вртоглавица. Кај децата, дневната динамика на работниот капацитет е многу забележлива: интелектуалните оптоварувања се попродуктивни наутро отколку во втората половина на денот. Церебрастичен синдром кај деца и возрасни се јавува со хипоксични лезии на мозокот.

Дијагностика

Со цел да се идентификува и потврди дијагнозата, ќе биде потребно темелно, сеопфатно испитување од страна на специјалист. Дијагностиката на церебростенскиот синдром вклучува различни видови на испитувања, вклучувајќи лабораториски, инструментални методи.

Церебрастичен синдром кај возрасни и бебиња откриен со користење на:

 • клиничко испитување;
 • физички преглед;
 • психодиагностички методи;
 • инструментален пристап - изведен ЕЕГ, РЕГ, МРИ.

Кога астеновиот синдром се одредува со васкуларна инфериорност, отстапувањето на вредностите на биоелектричниот потенцијал, нерамнотежата на нервните импулси.

Лабораторискиот метод на испитување со помош на хематолошки тестови од општа и биохемиска насока е оправдан.

Третман

Само според резултатите од истражувањето, се избираат индивидуални стратегии и шема на терапија со лекови. Обврзана точка на терапија е целосна и правилна исхрана - ова е основа на сеопфатен третман на болеста кај дете и возрасен.

Трауматската церебрастика бара само интегриран пристап. Методот на третман секогаш се избира поединечно, неопходно е да се земат предвид функциите поврзани со возраста, сериозноста на клиничките манифестации.

Во принцип, конзервативниот третман се заснова на следново:

 • Терапија со лекови. Задолжителниот посттрауматски церебрастичен синдром се третира со лекови кои го обновуваат протокот на крв и метаболичките процеси. Прикажани седативи, значи нормализирање на спиењето. Во целина, церебростенскиот синдром успешно се третира со ноотропни лекови, антиангинални и витамински лекови. Понекогаш се препишуваат аминокиселини, особено лецитин, глицин и глутамин.
 • Психокорекција. Деца по 4 години и возрасни се исклучително важни специјални сесии со детски психолог. Церебрастичниот синдром на позадината на таквите активности ослабува, бидејќи пациентите се враќаат во рамнотежа, развиваат знаење и интерес за светот околу нив.
 • Физиотерапија Докажано е дека некои методи (рачна терапија, масажа) го подобруваат протокот на крв, се релаксираат, го подобруваат метаболизмот на клеточно ниво.
 • Методи на народната терапија. Многу експерти тврдат дека правилната употреба на декорации и тинктури на лековити билки кои имаат смирувачки и ревитализирачки ефект играат огромна улога во заздравувањето.

Церебрастенскиот синдром третман вклучува само комплексни, бидејќи е познато дека само целосна и соодветна терапија може да донесе видливи резултати.

Прогноза

Церебрастичен синдром не е реченица. Меѓутоа, за успешна борба, многу е важно да се навремено дијагностицира и правилно да се справи со болеста. Cerebraste кај децата е значително намален, а во адолесценцијата може да се појави лекување. Тоа само ќе бара трпеливост и правилно спроведување на сите препораки за третман.

Превенција

Посттрауматската церебрастика е сериозна дијагноза, но сосема е можно да се спречи тоа. За да го направите ова, треба да го следите здравјето и однесувањето на детето: во време да ги идентификувате основните манифестации на зголемен замор, обрнете внимание на знаци на дневна поспаност, болка во главата. Важно е да се научи да се избегнуваат конфликти, да се менуваат меѓу детските периоди на ментален и физички труд. Ќе треба да го научите вашето дете да го поминува времето на свеж воздух секој ден. Игнорирањето на препораките може да ја влоши состојбата, а последиците од оваа болест може да бидат тешки.

Со цел да се спречи најмала компликација, треба веднаш да се контактира со специјалист ако има предуслови за патологија. Затегнување на посета на лекар не е достоен за тоа, бидејќи дијагнозата во раните фази обезбедува целосно лекување на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Церебрастичен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , педијатар , остеопат .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Неурестенија (појавување симптоми: 10 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 9 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Хипотензија (појавување симптоми: 9 од 20)

Хипотензијата е прилично честа патологија, која се карактеризира со постојано или редовно присуство кај лице со тонометриски вредности под 100 до 60 милиметри жива. Оваа болест може да се појави во било која возраст, поради што се дијагностицира и кај бебињата и кај жените за време на бременоста.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 8 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .