Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ангиотрофроза: Симптоми и третман

Ангиотрофроза - главни симптоми:

Ангиотрофнеурозата е колективен концепт кој вклучува вазомоторна и трофична инервација на ткивата и органите. Оваа болест е дијагностицирана и кај жените и кај мажите, меѓутоа во првите се открива 5 пати почесто. Ризичната група вклучува луѓе од 20 до 50 години.

Ангиотрофнеурозата на горните и долните екстремитети има прилично специфичен клинички тек, затоа проблемите со дијагнозата, како по правило, не се појавуваат. Терапијата ќе зависи од природата на патолошкиот процес, но не е можно целосно да се елиминира. Со правилен и комплексен третман може да се постигне само долга фаза на ремисија.

Етиологија

Етиолошките фактори на оваа болест се конвенционално поделени на надворешни и внатрешни.

Причините за надворешната природа на следното:

Внатрешните етиолошки фактори на оваа патологија се следните:

 • интоксикација со производи на распаѓање на тешки метали или хемикалии;
 • нарушен метаболизам;
 • хормонски нарушувања;
 • трауматско оштетување на садовите на екстремитетите;
 • Повреди на ЦНС;
 • повреда на периферниот нерв;
 • системски болести.

Покрај тоа, неопходно е да се нагласат предиспонирачките фактори, кои исто така можат да предизвикаат ангиопрофоневроза:

 • повреда на долните или горните екстремитети;
 • штетни работни услови - работа со опрема која има силни вибрации;
 • постојана мускулна тензија, продолжен принуден престој во позит со свиткани нозе.

Во главната група за ризик, оние луѓе кои го поминуваат поголемиот дел од своето време во опасна продукција.

Класификација

Ангиотрофозата ги вклучува следниве болести:

Поради фактот што овој концепт вклучува прилично голем број на заболувања, ангиотеронефроз не поседува специфична клиничка слика.

Постојат три фази на развој на оваа болест во екстремитетите:

 • Стадиум на Angiotrofonevroz I - спазам на артериските крвни садови е пароксизмален по природа, изолирано оштетување на кожата, нападот трае околу еден час.
 • Ангиотетогранеза II фаза - оштетената површина на кожата станува сина или целосно бела, понекогаш жолта. Постојат парестезии, болка, проширени вени.
 • Фаза III - чиреви форма на кожата, може да започне ткивна некроза. Ако започне процесот на лузни, прогнозата станува релативно позитивна. По пристапувањето на секундарна инфекција, развива гангрена .

Како по правило, ако терапијата се започне во почетните фази, нема да има премин во последната фаза.

Симптоматологија

Клиничката слика за таква болест зависи од нејзината локализација, како и од основната причина.

Затоа, би било соодветно да се назначи колективен симптоматски комплекс:

 • првите симптоми најчесто се манифестираат локално - на прстите на горниот или во регионот на долните екстремитети, во одредени делови од телото;
 • дисколорација на површините на кожата - во прво време стануваат бледи, малку подоцна тие се претвораат во црвена, понекогаш сина или жолта;
 • во погодените области на кожата, локалната температура се намалува, па затоа, лицето често се чувствува ладно во прстите, делумна вкочанетост;
 • чувство на горење, треперење на рацете;
 • локален болен синдром .

Со локализација на патолошкиот процес надвор од долните или горните екстремитети, симптомите може да бидат како што следува:

 • главоболки, вртоглавица;
 • гадење, повраќање;
 • слабост, малаксаност, поспаност;
 • нестабилен крвен притисок;
 • појава на потечени области на кожата;
 • прекумерна подложност на светлина и звучни стимули;
 • конвулзии;
 • заматен вид и слух;
 • вестибуларни нарушувања;
 • визуелни и слушни халуцинации.

Присуството на барем неколку од симптомите опишани погоре бара итна медицинска помош. Раниот третман започнува значително да ги зголеми шансите за заздравување и да го елиминира развојот на компликации во повеќето случаи.

Дијагностика

Дијагностика вклучува физички преглед на пациентот и лабораториска и инструментална дијагностика.

За време на почетниот преглед, лекарот открива:

 • колку долго симптомите почнаа да се појавуваат;
 • природата на клиничката слика, зачестеноста на нападите и нивното времетраење;
 • работни услови.

Понатамошна дијагностичка програма вклучува следново:

 • општ клинички тест за крв;
 • биохемиски тест на крвта;
 • КТ скенирање, МРИ;
 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • Х-зраци испитување на крвните садови.
МНР

Васкуларниот хирург се занимава со третман на болести кои се вклучени во групата на ангиотенрофууроиди, но покрај тоа може да бидат вклучени лекари и други специјалности, во зависност од природата на патолошкиот процес.

Третман

Третманот е често конзервативен - земање лекови и физиотерапија.

Лекарот може да препише лекови како што се:

 • антиинфламаторно;
 • антибактериски;
 • антибиотици;
 • ганглиоблокери;
 • антихолинергици;
 • вазодилататори;
 • седативи;
 • витамини од групата Б

Пропишани физиотерапевтски процедури:

 • динамички струи;
 • фонофореза;
 • сулфур бањи.

Доколку конзервативниот пристап не го даде посакуваниот резултат, тогаш се врши хируршко отстранување на симпатичките јазли.

Во принцип, режимот на лекување е избран поединечно. Во секој случај, потребно е да се следат сите рецепти на лекарот и да се подложат на терапевтски мерки до крај, дури и ако во одредена фаза симптомите исчезнат.

Превенција

Превенција на болести на оваа група вклучува:

 • overcooling;
 • избегнување на стрес, нервозни искуства;
 • усогласеност со безбедноста при работа;
 • навремено лекување на заразни болести;
 • зајакнување на имунолошкиот систем.

Немојте да се лекувате самостојно, и при првите симптоми треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ангиотерофенозид и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: васкуларен хирург , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 9 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 8 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 8 од 20)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 7 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

васкуларниот хирург прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .