Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Мигрена со аура: симптоми и третман

Мигрена со аура - главните симптоми:

Мигрена со аура (обезглавена мигрена) е невролошка болест која се карактеризира со ширење на силна болка со притискање, пулсирачка природа на една половина од главата. Во овој случај, болката е придружена со нарушен визуелен и аудитивен карактер. Исто така, пациентот може да има нарушена координација на движењата, проблеми со говорот. Слични симптоми може да траат од 5 минути до еден час.

Мигрена напад со аура (поврзана) се јавува во околу една четвртина од случаите. Ова е класична форма на патологија која се јавува и кај жените и кај мажите, меѓутоа првите се дијагностицираат многу пати почесто, што може да се должи на особеностите на физиолошката структура на телото и поголема подложност на психо-емоционалниот пресврт.

Мигрената со аура треба да се третира само на сложено начин - земањето лекови за запирање на симптомите треба да се комбинира со физиотерапевтски процедури и да се одржи точен животен стил.

За жал, невозможно е целосно да се елиминира оваа болест. Но, ако ги следите препораките на докторот и водите здрав начин на живот, мигрената со аура ќе се појави многу поретко.

Етиологија

Таквата патологија може да се наследи. Ако родителите ја имаат оваа болест, тогаш со веројатност од 90% истиот проблем ќе биде со нивното дете.

Покрај тоа, следните причини за мигрена со аура:

 • синдром на хроничен замор ;
 • чест стрес , постојана нервна напнатост;
 • прекумерна физичка и ментална стрес;
 • недостаток на спиење или, обратно, премногу спиење;
 • неправилна исхрана, злоупотреба на алкохол;
 • недоволна количина на потрошена течност дневно;
 • остар одбивање на кофеин;
 • неконтролиран хормонски и лекови за болка;
 • ненадејна промена на климатските услови;
 • бременост, менопауза ;
 • спазам од церебрални крвни садови;
 • повреда на главата во историјата;
 • болести на централниот нервен систем.

Таквите фактори како што се:

 • светла трепкачка светлина;
 • силен бучава;
 • прекумерна потрошувачка на кафе, цитрус, газирани пијалаци со бои;
 • нервен шок.

Мигрената со аура може да предизвика дури и незначително нервозно искуство за здраво лице, бучава, блиц на светлина. Затоа, луѓето кои имаат таква болест во историјата, мора да бидете исклучително внимателни за нивното здравје.

Класификација

Мигрената со аура има пет последователни фази:

 • продромални - почнува 2-4 часа пред почетокот на нападот;
 • втората е фазата на аура;
 • третата фаза - врвот на болката;
 • четвртата фаза - фазата на резолуција - во оваа фаза симптомите престанат, пациентот лесно може да спие;
 • петтата фаза, конечната фаза, е закрепнување на пациентот по нападот.

Секоја фаза од нападот се карактеризира со своја клиничка слика.

Симптоматологија

Мигрената со симптоми на аура на почетната клиничка слика го има следново:

 • замор, поспаност;
 • емоционална лабилност;
 • прекумерна подложност на гласни звуци и светлина;
 • напади на страв кои не се мотивирани од ништо.

Аура пред мигрена се карактеризира со следната клиничка слика:

 • губење на области од полето на гледање;
 • Алисовиот синдром - околните предмети варираат во големина, форма, боја;
 • слушни халуцинации;
 • пред очите може да бидат светли блесоци на светлина, пливање во боја, гуски.

Таквите визуелни нарушувања понекогаш се нарекуваат офталмични мигрени и се привремени. Кога го ослободуваат нападот на мигрена, визуелните нарушувања исчезнуваат.

Третата фаза се карактеризира како што следува:

 • остра, мачна болка во една половина од главата;
 • горење и пецкање сензација на страната на болка;
 • за време на физичката активност или менталното оптоварување, болката се зголемува, може да оди на челото, во темпоралниот регион;
 • гадење, повремено со повраќање;
 • фотофобија;
 • зголемено кинење;
 • подпнатост на очните капаци.

Максималното времетраење на таквата фаза е три дена.

Во текот на четвртата фаза, симптомите се намалуваат, болката е минимизирана или дури целосно прекината.

Последната фаза на клиничката слика се карактеризира со следниве симптоми:

 • поспаност;
 • зголемен замор;
 • апатија ;
 • губење на апетитот.

Оваа фаза од нападот може да трае од неколку часа до неколку дена. Во овој случај, сè ќе зависи од индивидуалните карактеристики на пациентот.

Мигрената со аура за време на бременоста е особено опасна, бидејќи е невозможно да се отфрлат нападите и невозможно е да се употребуваат лекови против болки, бидејќи дрогата може да му наштети на фетусот.

Симптоми на мигрена со аура

Дијагностика

Мигрена со визуелна аура се однесува на оние болести кои се доста тешко да се дијагностицира, па дијагнозата треба да се спроведе сеопфатно.

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот, при што го открива следново:

 • точно како симптомите, природата на курсот, траењето;
 • што претходи на симптомите;
 • колку долго клиничката слика, фреквенцијата на нејзината манифестација почна да се манифестира;
 • присуство на хронични болести, автоимуни.

Исто така ги спроведете следните дијагностички активности:

 • длабински невролошки преглед;
 • КТ скен, МНР на мозокот;
 • радиографија на черепот;
 • електроенцефалограм;
 • лумбална пункција;
 • Доплер крвните садови на вратот;
 • ангиографија на церебрални крвни садови.

Ваквата детална дијагностичка програма ви овозможува да добиете најкомплетна клиничка слика и да го одредите ефективниот третман.

Третман

За жал, невозможно е целосно да се елиминира оваа болест. Спроведување терапевтски интервенции ви овозможува да ја минимизирате фреквенцијата на нападите и значително да го подобрите квалитетот на животот.

Користете ги следниве лекови:

 • триптани;
 • аналгетици;
 • антидепресиви;
 • антагонисти на серотонин;
 • блокатори на калциумовите канали;
 • антиспазмодии;
 • антигетик.

Исто така, честопати Папазол е препишан за мигрена со аура, бидејќи овој лек позитивно се препорачува. Терапијата со лекови е комбинирана со внес на витамини, магнезиумски препарати и употреба на традиционална медицина.

Дополнително, лекарот може да пропише физиотерапевтски процедури кои ќе помогнат да се намали фреквенцијата на нападите и да се подобри целокупната благосостојба на лицето:

 • масажа;
 • физиотерапија;
 • акупунктура;
 • рачна терапија за мускулите на вратот.
Акупунктура

Во бременоста, земањето лекови во повеќето случаи е невозможно, па затоа е подобро да се користи традиционалната медицина.

Во овој случај, Сербси од такви билки, како што се:

 • боровинки;
 • Кантарион;
 • оригано;
 • камилица;
 • валеријана;
 • бадем од лимон.

Во некои случаи, дополнителна исхрана е пропишана. Лекарот дава конкретни препораки во однос на исхраната на индивидуален начин, но во целина треба да се следат следниве правила на исхрана:

 • масна, зачинета, груба храна треба да се исклучи или барем да се минимизира;
 • алкохолни пијалаци се забранети;
 • Исхраната мора да биде избалансирана и навремена.

Усогласеноста со сите препораки на лекарот може да ја намали фреквенцијата на нападите на минимум, што воопшто нема негативно да влијае на животот на пациентот.

Превенција

Превенција на напади на мигрена е следните препораки:

 • стрес, нервна напнатост, чувства треба да се исклучат;
 • потрошувачката на алкохол треба да се минимизира;
 • земајте дневни прошетки на свеж воздух, следете умерена физичка активност;
 • јаде право;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • престанете да слушате гласна музика.

Периодично е неопходно да се подложи на спа третман за подобрување на општото здравје, што ќе доведе до намалување на фреквенцијата на нападите. Целосно мигрена со аура, за жал, не се излечи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Мигрена со аура и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Контузија на очите (појавување симптоми: 8 од 20)

Контузија на окото (контузија на окото) - повреда на офталмолошка природа, може да се должи на тап удар, ударниот бран или било кој друг механички ефект. Клиничките знаци зависат од тежината на оштетувањето на органите. Ако третманот се започне веднаш, прогнозата може да биде релативно поволна. Во спротивен случај, контурата на око води кон намалување, па дури и целосно губење на видот.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 7 од 20)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Аклиматизација (појавување на симптоми: 6 од 20)

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

...
Енофталмоти (појавување симптоми: 6 од 20)

Енофталмосот е офталмолошка болест, која се карактеризира со неправилна позиција на очното јаболко во орбитата. Тоа е забележано како нејзино продлабочување и испакнување. Патологијата од овој вид може да биде предизвикана од траума, потоа зборуваат за посттрауматски енофталмоти или поради други етиолошки фактори.

...
Астроцитом (појавување на симптоми: 6 од 20)

Астроцитом - малигнен тумор на глијалниот тип, кој е формиран од астроцитните клетки. Локализацијата на интрацеребралните тумори може да биде многу различна - од една хемисфера за да се оштети само мозочното стебло, оптичкиот нерв и така натаму.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .