Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Онихофагија: Симптоми и третман

Онихофагија - главни симптоми:

 • Пруритус
 • Пореметување во спиењето
 • Депресивен
 • Синдром на болка
 • Анксиозност
 • Зголемена температура во погодената област
 • Стратификација на ноктите
 • Деформација на ноктите
 • Чувство на внатрешна напнатост
 • Промена на бојата на ноктите
 • Нога гризе навика
 • Надолжни ленти на ноктите
 • Воспаление на кутикулите
 • Крварење на крварење
 • Кратки нокти
 • Ремни апсцеси на ноктите
 • Бразди на ноктите
 • Испакнатини на ноктите
 • Ископани живец
 • Крст ленти на ноктите

Онахифагија е, всушност, навика да гризе за ноктите и меките ткива што ги опкружуваат. Најчесто ова нарушување се развива кај деца на возраст од 3 до 10 години. Сепак, ова не значи дека таква повреда не се јавува кај лица од повозрасна категорија.

Таквата опсесивна навика најчесто е резултат на стресни ситуации. Анксиозноста и вината, семејните проблеми и осаменоста на децата, високите барања за детето и прекумерната физичка активност, се истакнуваат меѓу предиспонирачките фактори.

Главната клиничка манифестација е постојаната желба да ги гризат ноктите, боцките и кутикулите на прстите на горните екстремитети. Слаби и кревки ноктите, како и присуство на знаци на бактериски и габични инфекции.

Со утврдувањето на точната дијагноза често не е проблем. Дијагнозата ја спроведува педијатар или психијатар, а самиот процес вклучува физички преглед, разговор со пациент и лабораториски тестови.

Терапијата на таквото нарушување е конзервативна и е ограничена на текот на психотерапевтските сесии, како и посебна грижа за ноктите на рацете. Прогнозата за правилно и навремено лекување е често поволна.

Етиологија

Онхиофагија значи да се јаде ноктите. Во најголем дел од случаите, сличен проблем се јавува кај децата, но тоа може да остане незабележано од родителите, предизвикувајќи нарушувањето да стапи во зрелоста со детето.

Најголемата преваленца на патологија е забележана на возраст од 4 до 15 години, а врвот е на 5 години. Вреди да се забележи дека со почетокот на посетеноста на училиштето или крајот на адолесценцијата, клиничките манифестации честопати се намалуваат.

Што се однесува до постарите, кај возрасните таков проблем е исклучително редок, бидејќи до одреден степен може да се подложи на независна и свесна контрола. Во принцип, околу 10% од луѓето од целиот свет страдаат од оваа болест.

Опсесивно грицкање на ноктите или орхиофагија на некоја причина има следново:

 • вознемиреност и самодоверба;
 • ниска самодоверба;
 • вината, додека гризењето на ноктите и околната кожа се перцепира како чин на самонаказност;
 • прекумерни барања на родителите;
 • незадоволство од сопствениот изглед;
 • семејно насилство;
 • губење на член на семејството;
 • слаби односи меѓу родителите, во детски тим или со наставници;
 • ментална и физичка исцрпеност;
 • копирање на навиките на постарите луѓе;
 • чувство на осаменост и несигурност;
 • родителски развод;
 • недоволно внесување на витамини и минерали во телото;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • текот на болестите на кардиоваскуларниот или нервниот систем;
 • остра одбивање на детето од градите или здроби.

Некои експерти сугерираат дека оваа зависност е наследна.

Симптоматологија

Надворешни манифестации на онхиофагија

Главен клинички знак е постојаната желба да ги гризат ноктите и кутикулата, а главната надворешна манифестација е промената на ноктите - тие се кратки и деформирани.

Дополнително, онхиофагија кај деца и постари лица ги има следните знаци:

 • стратификација на работ на ноктот;
 • оштетување на соседното меко ткиво;
 • гнојни апсцеси на перницата за нокти и површина;
 • воспаление на кутикулата, како и нејзино крварење и крастава постава;
 • задебелување на поројните плочи;
 • голтање на елементите на роговиден чинии и меки ткива;
 • формирање на надолжни или попречни ленти, туберкули и бразди на ноктите.

Во случај на спојување со габична инфекција или инфективен процес, симптомите како што се:

 • зголемување на локалната температура;
 • синдром на болка ;
 • чешање со различна тежина;
 • промена на бојата на ноктите.

Покрај специфичните манифестации, може да се забележи и:

 • постојана напнатост и анксиозност;
 • депресивна состојба ;
 • проблеми со спиењето;
 • губење на апетитот или целосна одбивност кон храната;
 • самодоверба и сомнеж;
 • ориентација на мислењата на луѓето околу нив;
 • ропливоста на активностите;
 • нарушување на функционирањето на дигестивниот тракт;
 • менување на состојбата на забите и непцата.

Сите горенаведени симптоми може да се појават кај едно лице, без оглед на возрасната група.

Дијагностика

Онхиофагија не е поставен како посебна дијагноза, туку дејствува како дел од клиничката слика на невроза или широк опсег на нарушувања слични на неврози.

Во дијагнозата учествуваат следниве специјалисти:

 • педијатар;
 • дерматолог;
 • детски психолог;
 • психијатар.

Процесот на утврдување на точна дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да се бараат болести кои можат да предизвикаат опишано прекршување;
 • темелно физичко испитување на прстите;
 • следење на однесувањето на пациентот;
 • детален преглед на пациентот или неговите родители - за да ја дознаете целосната симптоматска слика.

Покрај тоа, дијагнозата вклучува и спроведување на специфични психолошки тестови.

Лабораториските студии во овој случај се во насока на потврдување на придржувањето кон заразен или габичен процес, а за таа цел се земаат примероци од кожата и се врши ексудатска анализа.

Третман

Терапијата на оваа болест вклучува:

 • враќање на интегритетот на ноктите и околната кожа;
 • елиминација на главниот етиолошки фактор.

Така, третманот може да вклучува:

 • Лекови.
 • Психотерапија
 • Естетско префрлување (применливо за пациенти со послаб пол). Се состои во спроведување на убава декоративна нокти.
 • Примена на посебен јасен лак кој има горчлив вкус (прикажан за мажи).
 • Инсталирање на чувство на гадење - на пациентите им е кажано дека за време на гризењето на прстите и кожата, голем број на патогени бактерии и микроорганизми влегуваат во телото.
 • Стрипна казна - работи многу добро со тинејџери. Во исто време, самите пациенти излегоа со казна, на пример, одбивајќи да гледаат телевизиски или видео игри.
 • Рефлексна масажа.
 • Народни средства за медицина.
 • Психолошка консултација на родителите.

Терапијата со лекови ги комбинира:

 • примена на локални производи (креми или мази) со антиинфламаторни, антибактериски и антифунгални ефекти;
 • земање седативи;
 • употреба на средства за смирување и антидепресиви.

Се случува психотерапија:

 • индивидуални;
 • група;
 • заеднички со родителите.

Рецептите на традиционалната медицина вклучуваат употреба на лековити билки и растенија со смирувачки ефект за подготовка на медицински пијалоци или чаеви.

Најефективните состојки се:

Elecampane
 • деветнаесет;
 • валеријана;
 • куче роза;
 • анасон семиња;
 • камилица;
 • calendula;
 • нане;
 • бадем од лимон.

Исто така, можете да нанесете сенф или жешка пиперка на вашите прсти, но ова мора да се направи многу внимателно. Во секој случај, третманот се изведува под строг надзор на лекарот што посетува.

Генерално, може да поминат половина година за целосно враќање на пациентот.

Можни компликации

Во целосно отсуство на терапија или кога симптомите на таквата повреда остануваат незабележани, онхиофагија може да доведе до формирање на следниве компликации:

 • развој на опсесивно-компулсивно нарушување - покрај гризењето на ноктите, се појавуваат и други опсесивни ритуали;
 • депресија;
 • повреда на социјалната адаптација на возрасен или дете;
 • хелиминативни инвазии;
 • додавање на бактериска инфекција;
 • прекин на растот на ноктите;
 • доживотна деформација и промена на сенката на ноктите;
 • траума на предните заби;
 • крварење на непцата;
 • погрешен залак

Последиците исто така вклучуваат чести рецидиви.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегне развој на таква болест, потребно е само да се придржуваат до едноставни правила на превенција, вклучувајќи:

 • градење доверба односи во семејството;
 • избегнување на прекумерна физичка и ментална исцрпеност;
 • рано откривање и лекување на било какви патологии што доведоа до опишано пореметување.

Онхиофагија често има поволна прогноза. Усогласеноста со препораките на лекарот што ќе присуствува ќе помогне да се избегне повторување на болеста и горенаведените компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Онхиофагија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: педијатар , психијатар , психолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Постпартална депресија (појавување симптоми: 3 од 20)

Постпарталната депресија, според статистичките податоци, е состојба која влијае на околу 5-7 жени од 10 по раѓањето. Постпартална депресија, симптоми кои се забележани кај жените од главната група на репродуктивна возраст, е зголемена чувствителност, која, пак, се манифестира во целиот "букет" на соодветните манифестации. На карактеристиките на постпарталната депресија и како да се справиме со тоа - нашата статија денес.

...
Цревни инфекции (појавување симптоми: 3 од 20)

Цревната инфекција е опасна болест која порано или подоцна влијае на секоја личност. Пренесената болест вклучува голем број на патолошки процеси кои негативно влијаат на гастроинтестиналниот тракт. Болеста често се јавува поради присуството на вируси, токсини и бактерии во телото. Симптомите на болеста значително се разликуваат, со оглед на степенот на неговата сериозност.

...
Микоза на кожата (појавување симптоми: 3 од 20)

Микозите на кожата се габични заболувања кои предизвикуваат заразни микроорганизми. Тие влијаат врз кожата и поткожното ткиво, пенетрирајќи низ гребнатини и микротраума. Потоа габични спори влегуваат во дишните патишта низ мукозната мембрана и се акумулираат во белите дробови. Фаза на болеста зависи од изворот на инфекција и од специфични габи. Развојот на оваа болест може да предизвика било која болест што го ослабува имунолошкиот систем на телото.

...
Невропатска болка (појавување симптоми: 3 од 20)

Невропатската болка е патолошка состојба која се манифестира со реструктуирање на соматосензорната обработка на сигналот на телото, што доведува до појава на изразен синдром на болка. Овој симптом напредува како резултат на оштетување или дисфункција на периферните нерви - и едното и друго одеднаш. Ова може да се случи како резултат на стискање на нервните влакна или повреда на неговата моќ.

...
Диатеза на урична киселина (појавување симптоми: 3 од 20)

Диатезата на урична киселина не е независна болест. Ова е патолошка состојба која се карактеризира со акумулација во телото на пациентот со голема количина на урична киселина, која има особеност да се кристализира. Мали сол кристали се испираат секој пат за време на процесот на емисија на урина. Таквата болест кај некоја личност продолжува безболно и без непријатност. Седиментот на соли на таква киселина наликува на мали црвеникави зрна со песок. Обележете ги само ако лицето ќе уринира во одреден капацитет.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
психијатар зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .