Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекаргичен енцефалитис: симптоми и третман

Лекаргичен енцефалит - главните симптоми:

Лекаргискиот енцефалитис (сино-зомби-болест, епидемичен енцефалит, поспан енцефалитис Економио) е вирусно заболување кое се карактеризира со патолошка поспаност во комбинација со оштетувања на окуломоторите или други невролошки симптоми.

И покрај фактот дека патологијата има вирална природа, во моментов не е точно познато со точноста која патогена бактерија е провокатор.

Клиничката слика на болеста е специфична поради тоа што вклучува хиперсомнија , треска, слабост и замор, невролошки нарушувања, конвулзии, нарушено дишење и кома.

Дијагнозата се поставува врз основа на симптоматски податоци, како и од резултатите на инструменталниот преглед. Лабораториските тестови во овој случај се од секундарна важност.

Третман на летаргичен енцефалитис - конзервативен - се базира на земање лекови. Сепак, дури и навремената терапија може да биде фатална.

Етиологија

Предизвикувачкиот агенс на болеста денес останува непознат, поради неговата слаба отпорност кон надворешното опкружување. Експертите од областа на неврологијата сугерираат дека пренесувањето на вирусот се врши со капки во воздухот. Вреди да се спомене дека агенс за болест не може да постои одделно од лице. Поради оваа причина, голем број на лекари веруваат дека провокатор првично живее во човечкото тело, што е условно патогена микрофлора. Под влијание на неоткриени фактори, станува патолошки и води кон развој на летаргичен енцефалитис. Во секој случај, вирусот го инфицира мозочното стебло или неговите базални јадра.

Класификација

Главната поделба на болеста вклучува постоење на неколку форми на проток:

 • Акутен - се карактеризира со појава на знаци кои укажуваат на воспалителна лезија на мозочната супстанција.
 • Хроничен - е прогресивен дегенеративен процес, надополнет со екстрапирамидни нарушувања и промени во психата на болна личност. Најчесто завршува со смрт, но во некои случаи се случува и стабилизација.

Вреди да се забележи дека времетраењето на јазот што ги одделува ваквите фази на патологијата може да варира од неколку месеци до 10 години.

Симптоматологија

Лекаргичниот енцефалитис има изразена и специфична симптоматска слика, што во голема мера го поедноставува процесот на утврдување на точна дијагноза.

Првите симптоми се сметаат за:

 • главоболки;
 • слабост и слабост;
 • треска - опстојува 2 недели;
 • патолошка поспаност, во ретки случаи, пациентите имаат несоница;
 • фрустрација на нормален ритам на сонливост;
 • намалена визуелна острина;
 • пропустот на горниот очен капак;
 • страбизам ;
 • вртоглавица;
 • нистагмус ;
 • гадење и повраќање.

Таквите знаци можат да траат еден месец, а потоа се приклучат:

 • недостаток на координација на движењата;
 • икачки;
 • вертикална парализа на врат;
 • зголемено потење;
 • хиперсаливација;
 • знаци на секундарен паркинсонизам;
 • грч во поглед;
 • повреда на срцевата активност;
 • проблеми со дишењето.

Хроничен летаргичен енцефалит Економио е изразен во:

 • принудно движење на една или цела група на мускули;
 • мускулна болка;
 • депресивна состојба ;
 • нарушување на спиењето;
 • благи окуломоторни нарушувања;
 • церебеларен и таламичен синдром;
 • намалување на стапката на метаболички процеси на телото;
 • летаргија;
 • монотон глас;
 • диплопија;
 • тремор на екстремитетите;
 • хиперемија на лицето.

Во тешки случаи, пациентите спаѓаат во кома.

Дијагностика

Во времето на утврдување на дијагнозата на "летаргичен енцефалит", неврологот се потпира на симптоматска слика и податоци од инструментални испитувања. Сепак, процесот на дијагностицирање треба да биде сеопфатен пристап.

Првата фаза на дијагностицирање вклучува манипулации извршени од лекарот што посетува, имено:

 • проучување на историјата на болеста;
 • собирање и анализа на животната историја;
 • темелно физичко испитување на пациентот;
 • мерење на температурата;
 • детален преглед на пациентот, ако е свесен или неговите роднини - за целосни информации во врска со првиот пат на појавување и целосен сет на симптоми.

Меѓу инструменталните процедури се издвојуваат:

 • КТ и МРИ на мозокот;
 • ЕЕГ и РЕГ;
 • USDG на садови на главата;
 • ултрасонографија;
 • лумбална пункција.
Лумбална пункција

Лабораториските тестови во овој случај се ограничени на спроведување на општи клинички тестови и микроскопско испитување на цереброспиналната течност.

Акутен летаргичен енцефалитис треба да се диференцира од:

Хроничниот тек на оваа болест се разликува од следниве нарушувања:

Третман

Летаргичниот енцефалит спаѓа во категоријата патологии кои се нерешливи. Ова се должи на недостатокот на специфични тактики на терапија, бидејќи наводното ефективно средство не даде очекуван резултат.

Во моментов, се користи следниов третман:

 • употреба на антивирусни супстанции;
 • земање дехидрирачки лекови и десензитизери;
 • земајќи пиридоксин, цијанокобаламин и аскорбинска киселина.

Каков вид на медицина и колку долго да се зема, одлучува само лекарот кој присуствувал поединечно за секој пациент.

Покрај тоа, во третманот на летаргичен енцефалитис се вклучени:

 • физиотерапија;
 • Специјални вежби за физикална терапија, давајќи ја потребната физичка активност;
 • беладонска раствор;
 • мешавина базирана на екстракт од адонис.
Белатадо обичен

Можни компликации

Дури и навремената иницијална терапија не може целосно да гарантира спречување на развојот на такви компликации како што се:

Превенција и прогноза

Не постои специјално насочена превенција, бидејќи патогенот кој треба да се избегне не е откриен. И покрај фактот дека епидемиите на оваа болест не се развиваат долго време, вреди да се запамети дека тие можат да избијат во секое време.

Бидејќи лекарите утврдиле дека патолошкиот агенс може да се пренесе со капки во воздухот, единствениот начин да се намалат ризиците од формирањето на болеста е да се спречи контакт со болниот. Исто така вреди да се земе предвид дека просториите во кои се наоѓа жртвата мора да се емитуваат и дезинфицираат.

Епидемискиот енцефалитис се карактеризира со лоша прогноза - секои 3 пациенти со слична дијагноза умираат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате летаргичен енцефалитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 9 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Тумор на стомакот (појавување симптоми: 8 од 20)

Тумор на желудникот - е патолошка неоплазма, и покрај фактот дека покрај малигниот тек, исто така, може да има бенигна природа. Без оглед на нејзиниот карактер, таа секогаш почнува да се развива од еден слој на овој орган, но е склона кон пораз на сите структурни ткива. Доста честопати има асимптоматски тракт и се карактеризира со бавен раст.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 8 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Птичји грип (појавување симптоми: 8 од 20)

Птичјиот грип е акутна инфективна болест што ја носат птиците. Видови на овој вирус го инфицираат човечкото тело. Оваа болест се карактеризира со висок ризик од смрт, а клиничката слика содржи неколку синдроми - инфективно-токсични, респираторни, гастроинтестинални, што доведува до исклучително сериозна состојба на лицето.

...
Западен Нил Треска (појавување симптоми: 8 од 20)

Вест Нилската треска е заразна болест која е предизвикана од арбовирусите, а инфицираните комарци или крлежи се вектори на инфекција. Сепак, патогенот може да се чува во телото на птиците.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .