Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астено-невротичен синдром: симптоми и третман

Астено-невротичен синдром - главните симптоми:

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

Најчеста причина за формирање на болеста е продолжениот ефект на стресни ситуации. Покрај овој фактор, многу други патолошки и физиолошки фактори можат да влијаат на појавата на нарушувањето.

Симптомите на астено-невротичниот синдром се неспецифични: брза заморливост, постојана слабост, оштетена перформанси, емоционална нестабилност, проблеми со спиењето и апатија .

За да се утврди причината за развојот на недостаток, се спроведуваат лабораториски тестови и инструментални испитувања. Посебно место во дијагностиката е окупирано од манипулации извршени од клиничарот.

Третманот на астено-невротичен синдром е промена во начинот на живот, лековите и употребата на традиционалната медицина. Терапијата нема да биде комплетна без прекин на основната болест.

Во меѓународната класификација на болести, аномалијата нема свое значење, но спаѓа во категоријата "Други невротични нарушувања" - кодот МКБ-10 ќе биде F48.0.

Етиологија

Болеста се развива и кај возрасно лице и кај дете, но некои предиспонирачки фактори може да се разликуваат. На пример, астено-невротичен синдром кај деца во повеќето ситуации е формиран врз основа на таквите аномалии:

 • фетална хипоксија ;
 • претходно пренесен менингитис , енцефалитис или други болести кои негативно влијаат на централниот нервен систем;
 • било каква инфекција од бактериска или вирална природа, често придружена со невротоксикоза;
 • постојана прекумерна физичка или ментална активност;
 • недоволно внесување на витамини и микронутриенти од храната;
 • повреди на главата;
 • постојани конфликти во семејството, детската градинка или училиште - оваа причина честопати дејствува како агент кој ја предизвикува болеста кај деца на возраст од 3 години.

Кај возрасните, следните услови можат да бидат предизвикувачи:

 • хронична интоксикација на телото со хемиски, токсични и токсични супстанции;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • зголемен интракранијален притисок;
 • хроничен замор;
 • недостаток на спиење;
 • прекршување на метаболичките процеси во мозокот;
 • Вегетоваваскуларната дистонија е најчест провокатор на астенија кај жените за време на бременоста.

Невротичен синдром кај дете и возрасен во повеќето случаи се развива како резултат на такви проблеми:

Не треба да го исклучиме влијанието на оптоварената наследност.

Главните причини за астено-невротичен синдром

Класификација

Астено-невротичен синдром кај деца и возрасни, во зависност од етиолошкиот фактор е:

 • цереброген - има врска со патологиите на мозокот;
 • соматогени - поврзани со патологиите на внатрешните органи и системи, со исклучок на централниот нервен систем;
 • церебро-соматогени;
 • малдапптивен - развојот на оваа форма е под влијание на прекомерен товар, на пример, смртта на некој близок е почеста кај децата;
 • неврастенија - поврзана со осиромашување на повисоката нервна активност.

Специјалисти од областа на неврологијата одлучија да одвојат неколку степени на сериозноста на синдромот:

 • Почетна. Изразено во чести изливи на раздразливост, често игнорирани од луѓе. Личноста сама и оние околу него мислат дека едноставно "станал корумпиран од природата", затоа, ретко се прави третман на болеста.
 • Средно тешки. Емоционалната нестабилност се заменува со рамнодушност, придружена со влошување на здравјето.
 • Тешки Депресија , против која постои честа подложност на телото на настинки.

Симптоматологија

Клиничката слика на болеста комбинира три компоненти:

 • директно знаци на астеничен синдром;
 • нарушувања предизвикани од влијанието на основната патологија;
 • нарушувања предизвикани од психолошкиот одговор на пациентот на проблемот.

Кога астено-невротичен синдром, присуство на такви симптоми:

 • постојана слабост;
 • замор;
 • намалување на работниот капацитет;
 • нарушувања на спиењето - поспаност во текот на денот, чести будење во текот на ноќта, рано наутро пораст или несоница;
 • чести промени во расположението;
 • постојана раздразливост и нервоза;
 • апатична состојба;
 • зголемена каприциозност и солзи кај децата;
 • намалена ментална активност;
 • chilliness на екстремитетите;
 • флуктуации во тонус на крв;
 • необјаснив недостаток на здив;
 • блага болка во срцето;
 • тахикардија ;
 • импулсно лабилност;
 • се чувствува жешко насекаде;
 • недостаток на апетит;
 • прекршување на чинот на дефекација, кој често се изразува со запек;
 • главоболки;
 • намалена јачина кај мажите;
 • повреда на менструалниот циклус кај жените;
 • чести настинки или инфекции;
 • напади на паника;
 • неможност да се изразат мисли со зборови;
 • хиперсензитивност на гласни звуци, јака светлина и други надворешни стимули.
Главните симптоми на астено-невротичен синдром

Клиничките манифестации се типични и за возрасни и за мали деца.

Дијагностика

Со поставувањето на дијагнозата на "астено-невротичен синдром", искусен специјалист во областа на неврологијата нема проблеми. Многу потешко е да се утврди етиолошкиот фактор што доведе до формирање на болеста. Дијагностичкиот процес нужно мора да биде интегриран пристап.

Првата фаза на дијагностицирање вклучува лична работа на лекар со лице:

 • запознавање со историјата на болеста не само на пациентот, туку и на неговите роднини - да го идентификува главниот патолошки провокатор или влијанието на оптоварената наследност;
 • собирање и анализа на историјата на животот - да се потврди влијанието на причините кои не се поврзани со текот на болеста, на пример, каква е емоционалната атмосфера во семејството или дали лицето зема лекови;
 • мерење на пулсот, крвниот тон и отчукување на срцето;
 • општа состојба на состојбата;
 • детално истражување - за да се дознае прв пат на појава и сериозност на знаците на патологија, што ќе укаже на фазата на болеста.

Најмногу информативни лабораториски тестови:

 • општи клинички испитувања на крв и урина;
 • биохемија на урина и крв;
 • серолошки тестови;
 • копрограм;
 • ПЦР дијагностика;
 • имунолошки тестови.

Инструментални процедури:

 • дневно следење на крвниот притисок и ЕКГ;
 • Ехокардиографија;
 • FEGDS;
 • КТ и МРИ на черепот;
 • радиографија со или без средство за контраст;
 • ултрасонографија.
USDG на садови на главата и вратот

Со цел да се утврди причината за патологијата, покрај неврологот, следните специјалисти учествуваат во дијагностичкиот процес:

 • гастроентеролог;
 • кардиолог;
 • гинеколог;
 • трауматолог;
 • нефролог;
 • онколог;
 • пулмолог;
 • ендокринолог;
 • специјалист за заразни болести;
 • уролог;
 • терапевт;
 • педијатар

Во зависност од кој доктор оди пациент, ќе бидат доделени специфични лабораториски и инструментални испитувања. Откако специјалист ги проучил резултатите од сите дијагностички процедури, ќе се состави индивидуална тераписка тактика.

Третман

Третманот на астено-невротичен синдром ги комбинира:

 • ограничување на физичкиот и менталниот стрес;
 • полн сон за 7-8 часа на ден;
 • земање лекови;
 • добра исхрана;
 • Терапија за вежбање, вклучувајќи вежби за дишење;
 • примена на рецепти за традиционална медицина.

Третманот на астено-невротичен синдром со помош на лекови вклучува употреба на вакви лекови:

 • адаптогени;
 • антидепресиви;
 • апчиња за спиење;
 • транквилизатори;
 • ноотропни соединенија;
 • невропротектори;
 • антиоксиданти;
 • витамински и минерални комплекси.

Пациентите треба да земаат храна богата со триптофан. Листата на такви производи:

 • банани;
 • Киви;
 • куче роза;
 • црна рибизла;
 • диетални меса;
 • отпадоци;
 • јајца;
 • јаболка;
 • агруми;
 • јагоди;
 • суров зеленчук;
 • тврди сирења;
 • полн леб.

Во синдромот, третманот со народни лекови не е забранет, што подразбира и подготовка на домот на лековити декакции врз основа на такви билки:

 • куче роза;
 • валеријана корен;
 • бадем од лимон;
 • нане;
 • камилица;
 • motherwort;
 • хмел;
 • рузмарин;
 • гераниум

Пред да користите неконвенционални методи, мора да се консултирате со вашиот лекар.

Многу често астено-невротичниот синдром кај возрасни и деца вклучува посета на психолог или психотерапевт.

Невозможно е целосно да се ослободи од нарушувањето без сложена елиминација на основната болест.

Превенција и прогноза

Со цел да се избегнат проблеми, како да се третираат астено-невротичен синдром, потребно е само да се придржуваат до голем број едноставни правила. Превенција на болести вклучува:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • целосна и избалансирана исхрана;
 • рационализација на секојдневната рутина;
 • избегнување на ментален и емоционален замор;
 • намалување на стресот ;
 • соодветна употреба на лекови - сите лекови мора да ги препише лекарот што посетува;
 • рана дијагноза и навремен третман на патологии кои можат да бидат комплицирани од синдромот;
 • земајќи витамини;
 • постојано зајакнување на имунолошкиот систем;
 • Преминете најмалку 2 пати годишно на целосен рутински преглед на клиниката.

Астено-невротичен синдром кај деца и возрасни во повеќето ситуации има поволна прогноза. Целосното отсуство на терапија води до развој на тешка депресивна состојба. Не заборавајте за компликации на основната болест, која во некои случаи може да биде фатална.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате астено-невротичен синдром и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , психолог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Интоксикација (појавување симптоми: 9 од 20)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 8 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 8 од 20)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Преоптоварување (појавување симптоми: 8 од 20)

Преголемата работа е услов што не само што се соочуваат денес, туку и возрасните, но и децата. Се карактеризира со намалена активност, поспаност, оштетено внимание и раздразливост. Покрај тоа, многу луѓе веруваат дека прекумерната работа не е сериозен проблем и дека е доволно добро да спие доволно за да помине. Всушност, невозможно е да се ослободиме од таквата повреда со продолжен сон. Спротивното е точно - постојаната желба за спиење и неможноста да се опорави по спиење се главните симптоми на прекумерната работа.

...
Атријален септален дефект (појавување на симптоми: 8 од 20)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .