Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на карпален тунел: симптоми и третман

Синдром на карпален тунел - главните симптоми:

Синдромот на карпален тунел е честа патологија која припаѓа на категоријата на тунелски синдроми и се карактеризира со компресија или исхемија на средниот нерв. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај луѓето од средна возраст, а кај жените неколку пати почесто отколку кај мажите.

Оваа болест се смета за професионална патологија, но, исто така, често се развива против позадината на други болести. Сепак, постојат чести случаи на развој на болеста за време на развојот на фетусот.

Главните клинички знаци се сметаат за болка и нарушена чувствителност на палецот, индексот, средината и прстенот. Покрај тоа, забележана е несмасноста на движењата на горните екстремитети.

Процесот на утврдување на точната дијагноза задолжително треба да вклучи невролошки преглед, бројни лабораториски и инструментални процедури, како и неколку специфични тестови.

Во најголем дел од ситуациите, третманот на синдромот на карпален тунел е конзервативен, но многу е ретко да се сврти кон хирургија.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија ваквото нарушување има свое значење. Код ICD-10 е G56.0.

Етиологија

Појавата на синдромот на карпален тунел често е предизвикана од вродени нарушувања на оваа област на раката, на пример, стеснување или структурни карактеристики. Еден од предизвикувачките фактори е родот - преваленцата на таквата болест се должи на фактот дека женскиот карпален канал се карактеризира со тесен карпален канал.

Сепак, најчесто оваа патологија е последица на:

 • широк спектар на рани на коските;
 • дислокација на зглобниот зглоб;
 • акромегалијата е болест во која постои пролиферација на не само коските, туку и меките ткива на екстремитетите до диспропорционални големини, што подразбира повреда на средниот нерв;
 • синовитис или тендоваганитис ;
 • артритис , и во акутен и хроничен тек ;
 • остеоартритис на деформирачка природа ;
 • гихт и туберкулоза ;
 • неоплазми на бениген или малиген курс локализиран во зглобната област;
 • прекумерно отекување на ткивата за време на бременоста - вреди да се напомене дека по раѓањето на бебето, болеста поминува самостојно;
 • бубрежна инсуфициенција ;
 • патологии на ендокриниот систем - ова вклучува дијабетес , хипотироидизам и менопауза ;
 • неконтролирана употреба на орални контрацептиви;
 • професионална активност, при што лицето добива повеќе повреди на зона на продолжување на флексија на раката;
 • нарушувања во локалната крв или исхемија ;
 • продолжена хипотермија;
 • генетска предиспозиција;
 • присуство на лице од било која фаза на дебелина ;
 • долга работа на компјутер;
 • инфламаторни лезии.

Врвната инциденца се јавува во возрасната група од 40 до 60 години.

Симптоматологија

Со појава на таков синдром, двете раце се често засегнати, меѓутоа, прво, клиничките знаци ќе бидат изразени на "работниот" екстремитет, т.е. од десната рака во десничари и од лево - во левичарите.

Првите симптоми се благи, поради што многу често луѓето едноставно ги игнорираат или ги пишуваат за други нарушувања. Така, првите манифестации на карпален синдром ќе бидат:

 • пливање сензација;
 • несмасност за време на движења или кога се обидува да земе нешто;
 • болка локализирана од зглоб до лактот;
 • тежок чешање на кожата на палмарна површина;
 • утринска и ноќна вкочанетост;
 • бледило на кожата;
 • вкочанетост на прстите на болна рака;
 • оток на горните екстремитети.
Симптоми на синдром на карпален тунел

Покрај тоа, се претставени симптомите на синдромот на карпален тунел:

 • мускулна атрофија;
 • чистење на мускулното ткиво;
 • горење болки;
 • визуелно намалување на големината на мускулите;
 • деформација на четка;
 • намалување на локалната температура - дланката ќе се чувствува поладно од остатокот од телото;
 • зголемен или намален пот;
 • задебелување на кожата на дланката;
 • замаглување на ноктите.

Вреди да се напомене дека кога ќе се појават првите знаци, човечкото тело прави независни обиди да се ослободи од болеста - во такви случаи се забележува акумулација на лимфна течност помеѓу рскавиците на горниот екстремитет.

Со соодветно функционирање на сите внатрешни органи и системи, воспалените или заболените клетки се измиваат, и таквата течност се апсорбира сама по себе. Меѓутоа, ако товарот на рацете се зголемува и е постојан, воспалителниот процес се зголемува само.

Така, проблемот се влошува - природниот процес на терапија на карпален синдром води до сосема спротивен резултат. Од ова произлегува дека се јавува формирање на едем на лимфната течност во зглобовите, чии пликови јасно се чувствуваат ноќе.

Дијагностика

Воспоставувањето на точна дијагноза го врши невролог кој не само што пропишува лабораториски и инструментални испитувања, туку самостојно врши неколку манипулации, и тоа:

 • ја проучува историјата на болеста - да го идентификува најкарактеристичниот етиолошки фактор со патолошка основа;
 • ја собира и анализира животната историја - за да дознае каков начин на живот го води пациентот;
 • внимателно испитување и палпација на рачниот зглоб, чија цел е да се процени моторната функција и чувствителноста на погодениот сегмент;
 • детален преглед на пациентот - да се открие не само прв пат, туку и сериозноста на клиничките знаци на синдромот на карпален тунел.

Меѓу специфичните невролошки дијагностички мерки се следниве:

 • Тестот на Tinel е дека лекарот лесно ја повлекува зглобната површина, која со оваа болест предизвикува болка и парестезија на големиот, индекс и среден прст. Во исто време, болните чувства често се шират на подлактицата;
 • Фален тест - од пациентот се бара да ја свитка четката и да ја држи за неколку минути. Ова предизвикува вкочанетост, болка и парестезии;
 • манжетна тест - болка на рамењата со притискање на рамото со манжетна за тонометри додека пулсот исчезне - оваа позиција се одржува за една минута. По ова, се јавуваат симптоми карактеристични за таква болест;
 • постурална провокација - директно рацете се подигнат над вашата глава и држете околу 1 минута. Резултатот ќе биде ист како и со горенаведените тестови.

За да се потврди дијагнозата, вообичаено е да се користат такви инструментални процедури:

 • електромиографија;
 • електроника;
 • пункција;
 • Ултразвук, КТ и МРИ на рачниот зглоб;
 • Х-зраци.

Покрај тоа, потребен е биохемиски крвен тест.

Во прилог на невролог во процесот на дијагностика се вклучени и:

 • ортопед;
 • ендокринолог;
 • трауматолог;
 • онколог;
 • неврохирург - одлучува за потребата за операција.

Синдромот на рачниот канал се разликува од такви заболувања:

Третман

По утврдувањето на конечната дијагноза, се прават конзервативни обиди за отстранување на болеста. Ова може да се постигне со:

 • четка имобилизација за 2 недели;
 • внес на лекови;
 • физиотерапија;
 • изведува вежби гимнастика;
 • рачна или хардверска масажа;
 • употреба на народни лекови, но само по претходна консултација со лекарот што посетува.
 • Вежби за синдром на карпален тунел

Лекот третман на синдромот на карпален тунел подразбира:

 • земање на НСАИЛ и препарати на никотинска киселина;
 • употреба на глукокортикостероиди, диуретици и вазодилататори;
 • воведување на новокаински блокади и анестетици;
 • употреба на витамински комплекси и мускулни релаксанти.

Меѓу физиотерапевтските процедури, најефикасните се:

 • медицинска електрофореза;
 • фонофореза;
 • ударна терапија;
 • акупунктура;
 • кал терапија;
 • апликации со диметил сулфоксиди.

Домашна терапија, користејќи традиционална медицина, има за цел да подготви декорации базирани на:

 • Море buckthorn;
 • диви рузмарин;
 • cowberries;
 • корен од магдонос;
 • бреза лисја;
 • мечка;
 • тиква и краставица.

Лекот треба да се зема орално или може да се користи како лосион.

Методи за лекување на синдромот на карпален тунел со медицинска интервенција вклучуваат:

 • отворена операција - на рачниот зглоб се прави пресек од не повеќе од 5 сантиметри, по што се прекршува зглобниот лигамент;
 • ендоскопска хируршка процедура - во такви ситуации се прават 2 мали засеци - на дланката и на рачниот зглоб. Потоа ендоскоп се вметнува во еден од нив, а во втората се става алатка за сечење на лигаменти.

По 6 месеци по оперативниот третман, функционирањето на раката е целосно вратено.

Превенција и прогноза

Превенција на синдромот на карпален тунел

За да се избегне појава на карпален синдром, може да им се помогне на таквите едноставни превентивни препораки:

 • прави гимнастика за раце на редовна работа на компјутер;
 • избегне повреди, модринки и фрактури на рачниот зглоб;
 • спречување на хипотермија;
 • примање само оние лекови што вашиот лекар ќе ги пропише;
 • контрола на тежината;
 • навремена дијагноза и сеопфатен третман на заболувања што доведуваат до компресија на средниот нерв;
 • полагање на целосен рутински преглед на клиниката најмалку 2 пати годишно.

Комплексната терапија на синдромот на карпален тунел и совесно следење на превентивните мерки во речиси сите случаи, овозможува да се постигне поволна прогноза, т.е. целосна наплата или трајна ремисија. Случаите на смрт кај оваа болест не се фиксни.

Околу 10% од ситуацијата конзервативна терапија ќе биде неефективна, зошто се сврти кон операции, по што враќањето на нормалното функционирање на четката во огромното мнозинство на ситуации достигнува 70%. Несреќата на движењата и слабоста на раката можат да останат за цел живот.

Компликациите од оваа болест не се почитуваат, сепак, релапсот на синдромот на карпален тунел е исклучително редок, што е директна индикација за хируршка интервенција.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на карпален тунел и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тунелен синдром (појавување симптоми: 2 од 12)

Тунел синдром или синдром на карпален тунел е невралгично нарушување. Вклучени во групата на тунелни невропатии. Се манифестира со продолжена болка и вкочанетост на прстите. Најчеста причина за појава е продолжено стегање на средниот нерв помеѓу коските и тетивите на зглобот.

...
Невропатија на улнарниот нерв (појавување симптоми: 2 од 12)

Невропатијата на улнарниот нерв - дејствува како различна природна лезија на сличен зглоб, што влијае на нејзините перформанси и подложност на надворешни стимули. Таквото пореметување се смета за прилично честа болест на нервниот систем, пред самиот синдром на карпален тунел.

...
Фибромијалгија (појавување симптоми: 1 од 12)

Болеста, во која чувството на мускулно-скелетна непријатност, манифестирано во форма на замор и вкочанетост на движењата, е карактеристично за една личност, се нарекува фибромијалгија. Оваа болест се карактеризира со отсуство на воспалителни процеси и не влијае на оштетување на внатрешните органи на едно лице. Malaise е чудна за луѓето кои се изложени на психолошка природа. Ова се главно средовечни жени, но честопати страдаат деца и мажи.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 1 од 12)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Артритис на прстите (појавување симптоми: 1 од 12)

Рацете се најважниот дел од човечкото тело, бидејќи преку нив човек може да врши различни активности: пишување, цртање, правење разни помагала и производи, возење возила итн. И ако имате проблеми со прстите, тогаш тоа во голема мера влијае на квалитетот на човечкиот живот. Една од најнепријатните болести што можат да влијаат на прстите е артритис. Со артритис, ткивото, кое е основа за зглобовите, станува воспалено, станува многу слабо, а потоа целосно уништено.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .