Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ганглионитис: Симптоми и третман

Ганглионитис - главните симптоми:

Ганглионитисот е развој на воспалителниот процес во еден ганглион, кој претставува збирка ганглии. Истовремениот пораз на неколку такви сегменти се нарекува полигаргонит. Често активирањето во човечкото тело е секоја инфекција во човечкото тело. Неколку пати помалку веројатни провокатори се повреди, метаболички нарушувања, тумори и предозирање со лекови.

Клиничката слика ќе се разликува во зависност од локализацијата на патолошкиот процес, меѓутоа во секоја варијанта на текот на болеста, синдром на болка , чешање и отекување на зафатената површина на кожата, како и прекумерно потење се среќаваат.

Точната дијагноза може да се направи поради специфичната клиничка слика, како и информациите добиени за време на физичкиот преглед и инструменталните испитувања на пациентот. Самостојно не можете да ги споредите симптомите и третманот.

Третманот на таквата болест често се сведува на употреба на конзервативни методи, на пример, за земање лекови и за физиотерапевтски постапки. Прашањето за хируршка интервенција се решава поединечно со секој пациент.

Во меѓународната класификација на болести, оваа патологија нема посебно значење, туку спаѓа во категоријата "невралгија", поради што некои од видовите болести го имаат кодот според ICD-10-B00-B44.

Етиологија

Воспалението на ганглионот не се развива спонтано или без очигледна причина. Во најголем дел од случаите следните инфекции служат како провоцирачки фактори:

Исто така, може да се претстават причините за ганглионитис:

Исклучително ретки провокатори на таквата болест се:

 • метеоролошки услови;
 • климатски фактори;
 • Повреди на ЦНС;
 • ментални нарушувања.

Класификација

Главната поделба на болеста подразбира постоење на неколку варијанти на ганглионитис, кои се разликуваат во локацијата на изворот на воспаление. Така, болеста штрајкови:

 • пилон јазол;
 • цилијарниот јазол - второто име Оппенхајм синдром;
 • Коленестото вратило, исто така наречено Рамси Хант синдром (кранијален ганглионитис);
 • уво јазол или Frey-ов синдром;
 • субмандибуларен јазол;
 • сублингвален јазол;
 • тригеминален или Гасеров ганглион (ганглионит Гасеров ганглион);
 • горниот цервикален јазол;
 • ѕвезда јазол.

Врз основа на етиолошкиот фактор се прави разлика:

 • херпетичен ганглионитис;
 • интоксикација;
 • трауматски;
 • заразен;
 • тумор.

Симптоматологија

Присуството и сериозноста на симптомите ќе бидат диктирани од местото на локализација на воспалителниот процес. Сепак, следните клинички манифестации се сметаат за заеднички за сите форми на болеста:

 • изречена пароксизмална болка;
 • тежок чешање на кожата над погодениот јазол;
 • оток и црвенило на кожата;
 • преосетливост кон надворешни стимули;
 • прекумерно потење;
 • локално и општо зголемување на индикаторите за температура;
 • малаксаност, слабост и слабост;
 • мускулна атрофија и ограничена подвижност на зглобовите.

Ганглионитот на птеригопаратомијата се изразува во:

 • ширење на болка во орбитата, вилицата, носната шуплина и храмови, увото и вратот, подлактицата и раката;
 • оток на лицето;
 • зголемена салвазација и кинење;
 • испуштање на слуз од ноздрите кои одговараат на страната на лезијата.

Напад на светли симптоми може да трае од 10 минути до неколку дена. Исто така, пациентите се жалат на зголемен интензитет на симптоми навечер.

Ганглиотис уво јазол е претставен со такви знаци:

 • пароксизмални болки кои се протегаат до храмовите и грбот на главата, вратот и градниот кош, подлактицата и горниот екстремитет;
 • бучава и ѕвонење во болно уво;
 • профузно лигави.

Воспалителна лезија на цилијарниот јазол се карактеризира со:

 • "Загуба" на окото од орбитите;
 • зрачење на болката на фронталниот дел, коренот на носот и темпоралниот регион;
 • зголемена подложност на светлина;
 • оток на очните капаци;
 • егзофталмос.

Симптомите на обликот на болеста на јазолот Gasser можат да бидат:

 • фотофобија и кератитис ;
 • зголемување на телесната температура;
 • парестезии;
 • мускулна слабост;
 • болки во телото;
 • појава на везикули на видот на везикулите;
 • оток на очите.
Исип на кожата со ганглионитис

Кога се забележува воспаление на ѕвездената жлезда:

 • нарушување на срцевиот ритам;
 • болка;
 • вкочанетост на горниот екстремитет.

Субмандибуларниот и сублингвалниот поглед ги има следниве карактеристики:

 • локализација на болка во јазикот со ширење на долната вилица, задниот дел на главата, вратот и храмовите;
 • неспособност да се движи вилицата;
 • непријатност при јадење;
 • зголемена секреција на плунка;
 • бело обложени нијанси;
 • оток на меките ткива.

Кај цервикалниот ганглионит, пациентите се жалат на:

 • бледа кожа;
 • назална конгестија;
 • ткивна хипертрофија;
 • зголемување на бројот на парична казна брчки;
 • црвенило на очното јаболко и дел од лицето на погодената страна;
 • болки во вратот, вратот и рамениот појас.

Клиничките манифестации на патологијата на коленестото вратило може да бидат:

 • општа слабост;
 • херпетички ерупции околу ауриката;
 • напади со силна вртоглавица;
 • намалена острина на слухот;
 • пареза на фацијалниот или тригеминалниот нерв;
 • формирање на херпетички папули на крајниците и мекото непце;
 • хоризонтален нистагмус;
 • пареза на мимични мускули.

Исто така вреди да се напомене дека мускулите лоцирани во близина на погодениот јазол почнуваат да атрофираат и ја губат својата мобилност.

Дијагностика

Неврологот може да дијагностицира "ганглионитис" благодарение на изразената и специфична клиничка слика за слична болест. Ова значи дека во срцето на процесот на дијагностицирање се такви манипулации:

 • запознавање со историјата на болеста - ова ќе укаже на етиолошки фактор со патолошка основа;
 • собирање и проучување на историјата на животот - укажува на влијанието на најретките причини за воспаление на ганглиите;
 • внимателно испитување и палпација на погодената област;
 • проценка на кожата и мукозните мембрани;
 • мерење на пулсот и температурата;
 • детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на клиничките манифестации.

Дополнителните дијагностички мерки се:

 • радиографија;
 • ултрасонографија;
 • Ултрасонографија
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • консултирајќи се со стоматолог и специјалист за заразни болести, отиларинголог и офталмолог, дерматолог и кардиолог.

Третман

Можно е да се излечи ваквата болест со помош на конзервативни терапии, кои се засновани на употреба на такви лекови:

 • аналгетици и антиспазмодии;
 • ганглиоблокери и антивирусни супстанции;
 • антибиотици и сулфонамиди;
 • десензибилизатори и имуномодулатори;
 • антипсихотици и антидепресиви;
 • ноотропни лекови и витамини;
 • антихолинергици и биогени стимуланси.

Третманот со лекови, исто така, вклучува инјектирање на глукокортикостероиди во проекцијата на заболеното место, како и имплементација на блокади на новокаинот.

Еднакво ефикасни се процедурите за физиотерапија, вклучувајќи:

 • дијадинамична терапија;
 • медицинска електрофореза;
 • флуктуација;
 • дарсонваллизација;
 • UHF;
 • азотен, водород сулфид, радон и терпентин бањи;
 • амплипулсна терапија;
 • вибровакуумна терапија;
 • таласотерапија;
 • интерференција терапија.
Интерференција терапија

Во случаи на неефективност на конзервативните методи се однесуваат на хируршка интервенција насочена кон ексцизија на местото на пациентот.

Превенција и прогноза

Следните превентивни мерки можат да ја намалат веројатноста за појава на болеста:

 • здрав и активен животен стил;
 • правилна и целосна исхрана;
 • избегне каква било повреда;
 • редовен премин на целосен преглед во медицинска установа - за рано откривање на болести кои можат да доведат до развој на таков воспалителен процес.

Што се однесува до прогнозата, болеста не претставува закана за животот на пациентите, но вреди да се земе предвид дека секоја основна болест може да доведе до формирање на сопствени компликации, што значително го влошува исходот на инфламаторните лезии на ганглиите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ганглионитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Панаритиум (појавување на симптоми: 7 од 20)

Прст thumbworm - акутно инфективно воспаление на меките ткива на прстите на екстремитетите. Патологијата напредува поради ингестија на инфективни агенси во наведените структури (преку оштетена кожа). Најчесто прогресијата на патологијата предизвикува стрептококи и стафилококи. На местото на пенетрација на бактерии, прво се појавува хиперемија и едем, но како што се развива патологијата, се формира апсцес. Во почетните фази, кога се појавуваат само првите симптоми, делото може да се елиминира со конзервативни методи. Но, ако апсцес веќе е формиран, тогаш во овој случај постои само еден третман - операција.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Заушки (појавување симптоми: 5 од 20)

Епидемичен паротит (или заушки) е акутна вирусна болест која се јавува при изложување на парамиксовирус. Заушки, чии симптоми се манифестираат како треска, општ тип на интоксикација, како и зголемување на плунковните жлезди (еден или повеќе), во чести случаи, исто така, влијаат врз другите органи, како и во централниот нервен систем.

...
Синовитис (појавување симптоми: 5 од 20)

Синовитис е воспалителен процес локализиран во внатрешната обвивка на заедничката капсула. Опасноста од болеста е тоа што често се случува речиси безболно. Поради ова, луѓето одлагаат посета на лекарот и не започнуваат со целосен третман на синовитис во времето.

...
АРИ (појавување симптоми: 5 од 20)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .