Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Цервикалгија: Симптоми и третман

Цервикалгија - главни симптоми:

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

Главниот симптом е синдром на болка , кој може да се случи или во изолација, т.е. без придружни жалби, или со изразување на такви знаци како појава на карактеристична криза во вратот, ограничување на моторната функција и мускулно-тоник синдром.

Дијагностиката чија цел е разјаснување на причините за оваа патологија, вклучува серија инструментални прегледи и манипулации извршени директно од невролог.

Третманот на цервикалгија често е конзервативен по природа и се заснова на процедури за лекување и физиотерапија. Сепак, во тешки случаи или во случај на компликации, посоветете се на хируршка интервенција.

Во меѓународната класификација на болести МКБ-10, на ова нарушување им се дава посебно значење, имено шифрата М.54.2.

Етиологија

Синдромот на цервикалијата кај лекарите се смета за прилично честа состојба, бидејќи се јавува кај скоро 10% од луѓето кои живеат во развиените земји. Постојат голем број на предиспонирачки фактори што доведуваат до појава на таква повреда, поради што тие се обично поделени во две големи категории - патолошки и физиолошки.

Меѓу патолошките состојби кои предизвикуваат болка во цервикалниот 'рбет вреди да се потенцира:

Причини за цервикалгија

Причини за цервикалгија, кои не се поврзани со појава на било која болест, се претставени:

 • недостаток на физичка активност во животот на една личност;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • погрешно држење за спиење;
 • потребата да се задржи главата во присилна позиција, на пример, додека пишувате, читате или работите на компјутер;
 • ниски температурни ефекти врз човечкото тело;
 • остар зголемување на телесната тежина;
 • присуството на вишок телесна тежина;
 • лоша положба;
 • недоволно внесување на течност во човечкото тело;
 • долгорочна зависност од лоши навики;
 • професионален спорт;
 • неурамнотежена исхрана.

Сите горенаведени причини, доведуваат до појава на болка во вратот, како кај возрасни, така и кај деца.

Класификација

Главната поделба на ова нарушување вклучува постоење на следниве форми на болка:

 • рбетниот цервикалгија - е последица на разни болести на цервикалниот 'рбет. Тука спаѓаат ревматоиден артритис и спондилоза , остеопороза и интервертебрална хернија, како и артроза на зглобовите на фасетите;
 • Невертебралната цервикагија е одговорот на телото на мускулите, како и на повредата. Покрај тоа, изворот на таквата болка може да биде тромбоза и невралгија, формирање на епидурален или фарингеален апсцес , миозитис и субарахноидални хеморагии.

Вреди да се напомене дека рбетниот карактер на болката во вратот, исто така, има своја класификација и е поделен на:

 • дискогена цервикалија - предизвикана од поместување на дискови или интервертебрална хернија;
 • спондилогени цервикалгија - предизвикани од структурно оштетување на мускулите, лигаментите или меките ткива на цервикалниот 'рбет.

Врз основа на варијанта на појава на таква повреда, таа е поделена на:

 • Акутната цервикална жлезда се смета за таква ако се дијагностицира за прв пат и се изразува во болката на сечење. Често причината е хернија, преголема застапеност или повреда на грлото на матката. Времетраењето често не е подолго од 10 дена;
 • хронична цервикална - во огромното мнозинство на состојби е секундарна, т.е. постепено се развива против позадината на појавата на една од горенаведените болести. Непријатните симптоми перзистираат 3 месеци или повеќе.

Симптоматологија

Концептот "грлото на матката на грлото на матката" вклучува само еден клинички знак - сензации на болка со различна тежина, а од природата на манифестацијата можат да бидат:

 • упорни или пароксизмални;
 • влечење и притискање;
 • Дотерување и компресија.

Многу е ретко дека овој симптом се јавува изолирано, т.е. без истовремени клинички манифестации. Најчесто се презентираат дополнителни симптоми на цервикалгија:

 • неможноста целосно да се сврти главата, што е ограничување на мобилноста на цервикалниот 'рбет;
 • појавата на карактеристична криза која се јавува при вртење на главата;
 • главоболки и вртоглавица;
 • несигурна и нестабилна одење;
 • еднострана болка во горниот екстремитет;
 • напади на губење на свеста - често тоа се случува откако се наведнува главата назад;
 • бучава и ѕвонење во ушите;
 • вкочанетост на лицето, рацете и вратот;
 • мускулно-тоник синдром - во овој случај, во вратот се формира печат, и кога се допира, болката се јавува или се зголемува;
 • намалена визуелна острина;
 • синдром на 'рбетна артерија предизвикува гадење, како и слушно и визуелно оштетување;
 • нередовна крвна слика;
 • индексирање на кожата на вратот и горните екстремитети;
 • слабост на една или двете раце.

Во оние ситуации каде што цервикалгија се развила во однос на позадината на текот на болеста, главната симптоматска слика ќе биде надополнета со знаци кои се најкарактеристични за основната болест.

Области на цервикална болка

Ако се појават горенаведените манифестации, треба да побарате квалификувана помош, особено ако не поминат во рок од 3 дена и само го зголемуваат интензитетот на изразување.

Дијагностика

Во овој случај, процесот на утврдување на точна дијагноза треба да биде интегриран пристап. Примарната дијагноза вклучува неколку манипулации директно од невролог, имено:

 • запознавање со историјата на болеста - за можна идентификација на патолошки предиспонирачки фактор;
 • испитување на животната историја на пациентот - да се бараат физиолошки причини кои служеле како извор на болка во вратот;
 • темелно физичко испитување и палпација на заболениот дел од 'рбетот;
 • Детално преиспитување на пациентот - ова е потребно за лекарот да изготви комплетна симптоматска слика, за да го одреди првиот пат на почетокот и степенот на болка.

Потврдувањето на дијагнозата бара следниве инструментални процедури:

 • Х-зраци на пршлените;
 • КТ и МРИ на 'рбетниот столб;
 • електромиографија;
 • EMG;
 • моторни и соматосензивни евоцирани потенцијали.
Електромиографија на горните екстремитети

Покрај тоа, можеби ќе ви требаат општите тестови на сите човечки биолошки течности, како и совети од трауматологот, докторот за рбетот, ревматологот, неврохирург.

Третман

За да се ослободите од болка во цервикалниот 'рбет, можете да ги користите конзервативните техники, но пред да ги користите, потребно е да се намали товарот од' рбетниот столб и правилно да се дистрибуира товарот.

Најефективните методи на неоперабилна терапија се:

 • терапевтска масажа на зглобот на грлото на матката - тоа може да биде вода, рачна или хардверска;
 • индивидуално напишана курсот за вежбање која треба да се изврши дома:
 • пливање и лесни спортови;
 • орален внес на мускулни релаксанти, лекови против болки и витамински комплекси;
 • физиотерапија - такви постапки вклучуваат затоплување и UHF, дијадинамична терапија и акупунктура, фонофореза и електрофореза;
 • употребата на специјални ортопедски перници;
 • влечна терапија, т.е. се протега на 'рбетот;
 • носи јака за вратот за 1-3 недели;
 • инјекција на инјектирање на анестетици или блокади на новокаинот.

Хируршката интервенција се изведува според следниве индикации:

 • оштетување на 'рбетниот мозок на ниво на цервикалниот' рбет, особено во акутна и субакутна;
 • зголемување на слабоста на вратот мускулите, што е придружено со намалување на интензитетот на болка;
 • пакет на каротидната артерија;
 • пролапс на интервертебрална хернија.

Со појавата на таквото пореметување може да се изврши ламинектомија, дискектомија, декомпресија на 'рбетниот канал или фариминомија.

Вреди да се напомене дека позитивниот ефект на терапијата нема да дојде ако основната болест не се излечи.

Можни компликации

Цервикалната на грлото на матката најчесто доведува до следните последици:

 • постојана силна болка, од која е невозможно да се ослободи од лекови;
 • повреда на церебралната циркулација;
 • хронична слабост на мускулната структура на вратот;
 • попреченост.

Превенција и прогноза

За да се спречи појавата на цервикалгија, само треба да се придржувате кон голем број на едноставни превентивни правила, имено:

 • води здрав и активен животен стил;
 • јаде правилно и целосно;
 • на постојана основа за контрола на лого;
 • да ја задржите телесната тежина во нормален опсег;
 • не дозволувајте хипотермија;
 • намалување на тежината на тежината;
 • да се вклучат во навремена дијагноза и комплетен третман на оние патологии и нарушувања кои можат да предизвикаат појава на болка во цервикалниот 'рбет;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен лабораториски и инструментален преглед на клиниката.

Цервикалната не го загрозува животот на пациентот и често има поволен исход, но само ако се дијагностицира рано и соодветно се третира. Ако ова не се направи, тогаш постои висок ризик од компликации не само на основното нарушување, туку и на основната болест.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате цервикалгија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , ортопедски хирург , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вертебрална цервикална (симптоми на појавување: 11 од 20)

Црвениот грб не се смета за независна болест, туку е последица на појавата на други патолошки процеси. Вреди да се напомене дека половина од населението во развиените земји во светот страда од ова нарушување. Во огромното мнозинство на ситуации, широк спектар на болести кои влијаат на мускулно-скелетниот систем се провокатори на болка во вратот. Сепак, постојат сосема безопасни причини за ова нарушување.

...
Синдром на вертебрална артерија (појавување симптоми: 7 од 20)

Комплекс на симптоми што укажува на нарушување на церебралната циркулација што се јавува на позадината на притискање на компресија на една или повеќе крвни артерии низ кои крвта влегува во мозокот е синдром на 'рбетната артерија. Оваа болест првпат беше опишана во 1925 година од познати француски лекари кои ги проучувале симптомите кои ја придружуваат цервикалната остеохондроза. Во тоа време, тоа се случи главно кај постари пациенти, но денес болеста стана "помлада" и нејзините симптоми се повеќе се наоѓаат кај 30, а понекогаш и кај 20-годишни млади луѓе.

...
Цервикална спондилоартроза (појавување симптоми: 7 од 20)

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено чистење на дисковите распоредени помеѓу пршлените и зглобовите.

...
Излив на цервикалниот 'рбет (појавување симптоми: 6 од 20)

Протресот на цервикалниот 'рбет е комплексна и тешка патологија, која се карактеризира со патолошки излив на интервертебралниот диск. Како по правило, болеста напредува како резултат на дегенеративни-дистрофични процеси кои се јавуваат во 'рбетниот столб.

...
Исхемија (појавување симптоми: 6 од 20)

Ишемијата е патолошка состојба што се јавува со остра слабеење на циркулацијата на крвта во одреден дел од органот, или во целиот орган. Патологијата се развива поради намалување на протокот на крв. Недостатокот на циркулација на крв предизвикува кршење на метаболизмот, а исто така води кон нарушување на функционирањето на одредени органи. Вреди да се напомене дека сите ткива и органи во човечкото тело имаат поинаква чувствителност на недостаток на снабдување со крв. Помалку осетливи се структури на 'рскавица и коски. Повеќе ранливи - мозокот, срцето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопед прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .