Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вертебрална торакопатија: симптоми и третман

Вертебрална торакалгија - главните симптоми:

Вертебралната торакалгија е состојба која се карактеризира со појава на болка со различна тежина во градите, но постои повреда на 'рбетниот столб. Причина слично нарушување може да биде како сосема безопасни фактори, и текот на сериозни болести. Најчесто провокатори се седентарен начин на живот, интервертебрална хернија, остеохондроза и 'рбетна кривина.

Главниот клинички знак е болката, против која може да се намали чувствителноста, чувството на "goosebumps" на кожата и чувството на недостаток на воздух.

Само клиничар може да направи точна дијагноза врз основа на информациите добиени за време на студијата за резултатите од лабораториски и инструментални испитувања, како и детален преглед на пациентот.

Третманот на таков патолошки процес се базира на конзервативни методи, меѓу кои се лекови, физиотерапија и курс на физикална терапија.

Во меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија на таквата болест му е доделено посебно значење. Така, кодот ICD-10 ќе биде M54.6.

Етиологија

Торакалгија на рбетна генеза е резултат на разни дегенеративни-дистрофични процеси во човечкото тело, кои негативно влијаат на скелетниот систем, особено на рбетот. Наспроти ова, најчесто се погодени интервертебралните дискови, чие уништување подразбира:

 • прекршување на способноста за амортизација на 'рбетот;
 • стеснување на просторот меѓу пршлените;
 • штипки на 'рбетниот корен.

Главните причини за развој на таква повреда се:

 • остеохондроза ;
 • формирање на интервертебрална хернија ;
 • искривување на 'рбетот , кој постои во неколку форми - кифоза , лордоза и сколиоза ;
 • широк спектар на повреди на торакалниот 'рбет;
 • спондилоартроза ;
 • херпетична инфекција , предизвикувајќи појава на ќерамиди ;
 • мускулен спазам на грбот, кој исто така е познат како мускуло-тоник синдром;
 • прекумерно оптоварување на 'рбетот предизвикани од дигање на тежина или професионален спорт. Ова, исто така, треба да вклучува и седентарен животен стил или седечки работни услови - во такви ситуации, застојот на 'рбетот е предизвикан од постојано седење;
 • Scheuermann-Mau-овата болест е болест кај која деформитетот на 'рбетниот столб се јавува во фазата на интраутеричен развој на фетусот;
 • малигни или бенигни лезии во 'рбетниот мозок или пршлените;
 • ребро фрактури ;
 • испакнување на торакалниот 'рбет;
 • остеопороза ;
 • срцеви заболувања;
 • размена на болести;
 • патологија на сврзното ткиво;
 • лоша исхрана.

Покрај тоа, генетската предиспозиција се смета за предиспонирачки фактор на вертебралната торакалгија.

Класификација

Поделбата на болеста, врз основа на природата на формирањето, укажува на постоење на такви форми на вертебрални торакални групи:

 • трауматично - е последица на раната на нервните корени;
 • компресија - се јавува поради прекршување на нервниот корен;
 • воспалителни - формирани на позадината на локализацијата на воспалителниот процес во нервниот ткиво на коренот.

Според клиничкиот тек на ова нарушување, ова нарушување е поделено на:

 • торакалгија на 'рбетниот столб во долниот цервикален регион - во такви ситуации центарот на болката се наоѓа во супраклавикуларната или субклависката јама. Болката може да зрачи на вратот, мандибулата или горниот екстремитет на погодената страна;
 • 'рбетот торакалгија во горниот торакален регион - болката зад градниот кош често се болка во природата и нема никаква врска со движењето на торзото;
 • Торакалгија на скапуларен крајбрежен регион - болки во синдром на болка во ушите, кој се јавува во шуплината на градниот кош, а исто така преминува во аксилата, во областа помеѓу лопатките за рамо и брадавицата
 • торакалгија на предниот ѕид на градниот кош - продолжена болка, отежнато со движење или во процесот на дишење.

Покрај тоа, вертебралната тораклагија е акутна и хронична.

Симптоматологија

Врз основа на името на таквата патолошка состојба, станува јасно дека главниот клинички симптом е болка, која ги има следните карактеристики:

 • специфичност на изразувањето - градите, прободување и компресивни болки;
 • времетраењето на нападот не е подолго од неколку минути;
 • зголемена болка се забележува во процесот на моторна активност, при дишење, како и при одмор, при кашлање или кивање.

Дополнителни симптоми вклучуваат:

 • појавата на карактеристична криза за време на движењата;
 • цервикалгија;
 • гуски испакнатини на кожата во градите и помеѓу рамената;
 • мускулна тензија во грбот и вратот;
 • имитација на болка во срцето;
 • вкочанетост на кожата во областа на погодениот нервен корен;
 • напади на паника ;
 • постојано зголемување на мускулниот тонус;
 • чувство на недоволен проток на воздух;
 • намалување или целосно отсуство на чувствителност по целата должина на сериозен нерв;
 • нарушувања на спиењето;
 • повреда на држењето;
 • деформација на градната коска;
 • грутка во грлото;
 • губење на апетитот.

Сите горенаведени симптоми, без исклучок, се забележани кај секој пациент, без оглед на возрасната категорија и полот.

Симптоми на вертебрална торакопатија

Дијагностика

Симптомите на вертебралните торакални неспецифични, што го прави процесот на утврдување на точна дијагноза бара темелен и интегриран пристап. Пред сè, специјалист од областа на вертебрологија треба самостојно да изврши неколку манипулации, а особено:

 • да ја проучи историјата на болеста - да ја идентификува најверојатната основна причина со патолошка основа;
 • запознаени со историјата на животот;
 • да спроведе темелен физички преглед на пациентот со задолжителна палпација и перкусија на торакалниот 'рбет;
 • Да се ​​испита детално пациентот за да се состави комплетна симптоматска слика и степен на клиничка манифестација.

Инструменталните постапки се:

 • КТ и МРИ на 'рбетниот столб;
 • радиографија на градната коска;
 • дензитометрија;
 • сцинтиграфија;
 • ENMG;
 • ЕКГ

Општите лабораториски тестови се неопходни само за да се елиминира појавата на воспалителниот процес.

Исто така, треба да се земе во предвид дека голем број други заболувања имаат речиси истите симптоми карактеристични за вертебралните торакалгии. Поради оваа причина оваа држава треба да се разликува од:

Третман

Само конзервативни методи се вклучени во терапијата на оваа болест. Прво на сите, по потврдување на дијагнозата, пациентите се прикажани земајќи ги следните лекови:

 • антиинфламаторни лекови;
 • мускулни релаксанти;
 • невропротектори;
 • гликокордикоиди;
 • витамински комплекси.

Меѓу физиотерапевтските процедури вреди да се истакне:

 • медицинска електрофореза;
 • криотерапија;
 • хивамат;
 • Хивамат терапија
 • акупунктура;
 • магнетна терапија;
 • UHF;
 • ласерска терапија.

Покрај тоа, третманот на вертебрална торакопатија може да вклучува:

 • терапевтска имобилизација;
 • Новоканска блокада;
 • употребата на специјално дизајнирани ортопедски структури;
 • рачна или апаратура масажа;
 • рачна терапија;
 • спинална влечење;
 • терапевтски вежби.

Терапијата со помош на народни лекови не е исклучена, но ова е можно само по претходна консултација со вашиот лекар. Алтернативниот третман е насочен кон:

 • греење со синапни малтери, грејач или кеси исполнети со загреана сол;
 • триење на алкохол тинктури;
 • ингестија на билни чаеви базирани на камилица, валеријана и маточина од лимон;
 • триење на црниот сок од ротквица во центарот на болката.

Таквите алатки ќе помогнат да се ослободат од симптомите за некое време, но тие не можат целосно да ја излечат тораклагија на 'рбетната природа.

Хируршката интервенција се изведува само според поединечни индикации, но може да биде насочена кон:

 • ексцизија на интервертебралната хернија;
 • декомпресија на коренот на нервите;
 • пластичност на моторниот сегмент на 'рбетот;
 • вертебрални или диско протетика;
 • елиминација на компликации.

Превенција и прогноза

За да се избегне развојот на вертебралната торакопатија, како и нејзината придружна цервикоторакалгија, не постојат специфични превентивни мерки. Сепак, следните препораки можат да ја намалат веројатноста за развој на синдромот на болка:

 • до умерено активен животен стил;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • минимизирање на стресот ;
 • избегнување на повреди на торакалната или грлото на грбот;
 • отфрлање на лошите навики;
 • навремена дијагноза и целосен третман на болести кои можат да предизвикаат вертебрална торакалгија;
 • Редовни целосни лекарски прегледи со посети на сите специјалисти.

Соодветната терапија овозможува да се постигне позитивен ефект во прилично краток временски период и ќе доведе до поволна прогноза. Сепак, целосниот недостаток на третман за вертебрална торакалгија може да резултира со оштетена моторна функција и попреченост. Покрај тоа, не треба да заборавиме дека секоја основна болест која предизвикува таков болен синдром има голем број на свои компликации.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вертебрална торакалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: вертебролог , невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Торакалгија (појавување симптоми: 13 од 18)

Torakalgiya - се смета за патолошка состојба која се развива поради компресија или воспаление на нервите во градната коска. Тежината на болката и нејзината локализација ќе бидат директно диктирани од провокативниот фактор.

...
Неврози на срцето (појавување на симптоми: 5 од 18)

Неврозата на срцето е функционално оштетување на органот, што произлегува од различни невропсихијатриски нарушувања. Често, ваквото нарушување се развива кај луѓе кои имаат слаб нервен систем, поради што е тешко да се издржат различни стресови. Болеста не предизвикува анатомски и морфолошки промени во организмот, и обично има хроничен тек. Луѓето често зборуваат за таква повреда - го болат срцето, а тоа се случува за време на силни психо-емоционални возбудувања. Третман на патологија во повеќето случаи е насочен кон зајакнување на нервниот систем.

...
Лордоза (појавување на симптоми: 4 од 18)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Хистерија (хистерична невроза) (појавување симптоми: 4 од 18)

Хистерија (хистерична невроза) е комплексна невропсихијатриска болест која припаѓа на групата на неврози. Се манифестира во форма на специфична психо-емоционална состојба. Во исто време, не постојат видливи патолошки промени во нервниот систем. Болеста може да погоди лице на речиси секоја возраст. Жените се повеќе подложни на болеста отколку мажите.

...
Синус тахикардија (појавување симптоми: 4 од 18)

Синус тахикардија - е болест во која се зголемува фреквенцијата на срцевиот ритам, што се јавува во позадината на активната работа на синусниот јазол. Слична состојба е карактеристична и за возрасните и за децата. Широк спектар на предиспонирачки фактори кои не се секогаш поврзани со текот на која било друга болест може да бидат причина за развој на таквото пореметување. Изворот исто така може да биде силен стрес или прекумерно вежбање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .