Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Торакалгија: Симптоми и третман

torakalgiya

Торакалгија - главни симптоми:

Torakalgiya - се смета за патолошка состојба која се развива поради компресија или воспаление на нервите во градната коска. Тежината на болката и нејзината локализација ќе бидат директно диктирани од провокативниот фактор.

Постојат многу болести што доведуваат до развој на такво нарушување. Честопати, болестите на 'рбетниот столб делуваат како примарна причина - во такви ситуации тие зборуваат за вертебрална торакалгија.

Првиот симптом на клиничката слика се смета за синдром на болка, наспроти позадината на која ќе се појават други симптоми, имено намалување на чувствителноста, пливање сензација на кожата, безразумна паника и нежност во регионот на срцето.

Наспроти позадината на фактот дека болеста има широк спектар на предиспонирачки фактори, воспоставувањето на точна дијагноза ќе биде сложено и се состои од манипулации кои се вршат директно од клиничарот, лабораториски истражувања и инструментални мерки.

За третман на такво нарушување направено со употреба на конзервативни методи, вклучувајќи употреба на лекови, физиотерапија и курс на физикална терапија. Сепак, во некои случаи се однесуваат на хируршка интервенција.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа држава има своја шифра. Од ова следува дека торакалгијата го има следниов код за ICD-10 - M54.6.

Етиологија

Причините за болка во градите се толку различни што не се поделени во неколку групи.

Првата категорија на предиспонирачки фактори ги комбинира патологиите директно поврзани со срцето. Меѓу нив е неопходно да се истакне:

Покрај тоа, многу често торакалгија се формира на позадината на остеохондрозата на торакалниот 'рбет , како и други заболувања на' рбетниот столб. Така, се прикажува втората категорија причини:

 • формирање на интервертебрална хернија ;
 • спинална закривеност - такви патолошки состојби како што се кифоза , лордоза и сколиоза ;
 • широк спектар на трауматски повреди на торакалниот 'рбет;
 • спондилоартроза ;
 • со спазам од мускулната рамка на грбот - слично отстапување во медицинското поле е познато како мускулно-тоник синдром;
 • претерано силно или постојано оптеретување на 'рбетот - ова може да се развие како резултат на подигнување на тежината, професионални спортови или специфични работни услови во кои луѓето долго време треба да седат на работното место или да останат на нозе долго време;
 • Шуерман-Мау-овата болест е деформитет на 'рбетот, кој се формира дури и во фаза на развој на плодот;
 • неоплазми локализирани во 'рбетниот мозок или во пршлените - тие можат да носат и малигнен и бениген тек;
 • испакнување на торакалниот;
 • остеопороза .

Последната група провокатори за болка во градите се состои од заболувања и состојби од други внатрешни органи и системи, вклучувајќи:

Исто така вреди да се напомене дека болката во градната комора често се јавува при носење на детето. Ова се објаснува со фактот дека за време на бременоста фетусот активно расте и се зголемува големината на матката, што доведува до компресија, како и поместување на внатрешните органи и нерви.

Дополнително, не е исклучена веројатноста за влијание на генетска предиспозиција за една од горенаведените заболувања што довеле до торакалгија.

Класификација

Врз основа на етиолошкиот фактор, ваквото нарушување постои во овие форми:

 • вертебрална торакалгија;
 • психогени торакалгии;
 • мускулоскелетни торакалгии;
 • торакалгија кај бремени жени.

Болките на `рбетната генеза во градите имаат своја класификација и се поделени на:

 • трауматски;
 • компресија;
 • воспалителни.

Врз основа на локализација на болка, се случува торакалгија:

 • право;
 • лево едностран;
 • во долниот дел на грлото на матката - во такви случаи, во центарот на болката се наоѓа супраклавикуларна или субклависка јама, а исто така се протега до вратот, долната вилица или горниот екстремитет на погодената страна;
 • во горниот градски регион;
 • во скопуларниот крај, во левата градна комора се јавуваат болки во грбот или шиење, како и зрачење на аксилата и скапулата;
 • во предниот ѕид на градниот кош - долготраен синдром на болка, отежнат со движење или за време на дишењето.

Покрај тоа, вообичаено е да се направи разлика помеѓу акутна и хронична торакалгија.

Што е торакалгија?

Симптоматологија

Клиничката слика на оваа состојба вклучува неколку големи синдроми:

 • болни;
 • висцерална болка во градната коска доведува до нарушување на функционирањето на многу внатрешни органи и системи
 • радикуларен.

Последната група на клинички манифестации, т.е. радикуларниот синдром ги вклучува следните симптоми:

 • чувство на недостаток на здив;
 • потешкотии со голтање плунка, течности и храна;
 • промени на расположението;
 • стрес и депресија ;
 • чувство на грутка во грлото;
 • промени во крвниот тон.

Дополнително, кога често се случуваат таракалки, такви знаци:

 • криза за време на движења;
 • цервикалгија или цервикоторакалгија;
 • ползи чувство на кожата;
 • постојана напнатост на мускулите на грбот и вратот;
 • болка во срцето;
 • губење на чувствителноста на капакот во подрачјето на погодениот нервен корен;
 • напади на паника ;
 • прекршување или целосно отсуство на спиење;
 • искривување на држењето;
 • промена во обликот на градите;
 • намален апетит;
 • вкочанетост на долните екстремитети.

Вреди да се напомене дека со развојот на торакалгија на позадината на една од горенаведените болести, главните симптоми ќе бидат надополнети со најкарактеристичните клинички манифестации на основната болест.

Дијагностика

Клиничките манифестации на ова нарушување не се специфични, затоа дијагностичкиот процес бара интегриран пристап и внимателна работа на лекарот со пациентот.

Во првата фаза од утврдувањето на точната дијагноза, специјалист од областа на вертебрологија треба самостојно да спроведе неколку активности, кои треба да вклучуваат:

 • да учат со историјата на болеста - да најдат најкарактеристичен фактор со патолошка основа;
 • запознавање со историјата на животот - ова вклучува информации во врска со начинот на живот, исхраната и претходните повреди;
 • темелно физичко испитување;
 • Детално истражување на пациентот - за информации за целосната слика за текот на болеста и за сериозноста на клиничките манифестации.

Се презентираат дополнителни лабораториски и инструментални испитувања:

 • општа и биохемиска анализа на крв;
 • општа клиничка анализа на урина;
 • КТ и МРИ на 'рбетот;
 • флуороскопија на градната коска;
 • дензитометрија;
 • сцинтиграфија;
 • електронеуромиографија и ЕКГ.
Електронеуромиографија

Покрај вертебрологот во дијагнозата учествуваат и:

 • гастроентеролог;
 • кардиолог;
 • невролог;
 • трауматолог;
 • специјалист за заразни болести;
 • ревматолог.

Третман

За да се отстрани таквата патолошка состојба, не се користат само конзервативни методи, туку и хируршка интервенција.

По потврдувањето на дијагнозата, сите пациенти, без исклучок, се препишуваат со следниве лекови:

 • НСАИЛ;
 • мускулни релаксанти;
 • невропротектори;
 • глукокортикоиди;
 • имуномодулатори;
 • витамински комплекси.

Физиотерапевтските процедури исто така се покажаа како ефективни во однос на третманот на торакалгија, имено:

 • медицинска електрофореза;
 • криотерапија и акупунктура;
 • Хивамат и УХФ;
 • магнетна терапија и ласерска терапија.

Покрај горенаведените методи, терапијата исто така може да биде насочена кон имплементација на:

 • терапевтска имобилизација на пациентот;
 • блокади на новокаинот;
 • употреба на ортопедски структури;
 • рачна или хардверска масажа;
 • манипулација со рачна терапија;
 • спинална влечење;
 • Вежби за вежбање специјално составена медицинска гимнастика.

Исто така, терапијата со помош на традиционалната медицина не е забранета, но таквите методи треба да се преземат само по претходна консултација со вашиот лекар. Домашен третман вклучува:

 • греење со синапни малтери, грејач или кеси исполнети со загреана сол;
 • триење на алкохол тинктури;
 • готвење билни decoctions врз основа на камилица, валеријана и бадем од лимон;
 • триење на црниот сок од ротквица во центарот на болката.

Таквите средства само за краток временски период за да се ослободат од болката, но не можат целосно да ја излечат торакалгијата од било која етиологија.

Операциите се вршат строго според индивидуалните индикации, прашањето за интервенција се решава поединечно со секој пациент. Често, таквиот третман е неопходен за да се отстрани причината и може да се насочи кон:

 • отстранување на интервертебрална хернија;
 • декомпресија на коренот на нервите;
 • пластичност на сегментот одговорен за моторната активност на 'рбетот;
 • вертебрална или диска протетика.

Исто така, операцијата може да помогне да се ослободат од компликациите од болеста.

Превенција и прогноза

Торакалниот синдром нема специфични превентивни мерки. Сепак, за да се намали веројатноста за развој на болка во градите, следниве едноставни правила може да бидат:

 • одржување на активен животен стил, но без физички преоптоварување;
 • целосно отфрлање на зависности;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • избегнување на стрес;
 • навремена детекција и комплексна терапија на болести кои можат да предизвикаат торакалгија;
 • Редовни лекарски прегледи на клиниката.

Најчесто, торакалгија има поволна прогноза. Сепак, целосното отсуство на третман или неусогласеност со препораките на лекарот што следи може да доведе до прогресивно ограничување на физичката активност и инвалидитетот на пациентот. Покрај тоа, не треба да заборавиме дека секоја основна болест има свои последици, понекогаш опасни по живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Торакалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: вертебролог , невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вертебрална торакалија (појавување на симптоми: 13 од 20)

Вертебралната торакалгија е состојба која се карактеризира со појава на болка со различна тежина во градите, но постои повреда на 'рбетниот столб. Причина слично нарушување може да биде како сосема безопасни фактори, и текот на сериозни болести. Најчесто провокатори се седентарен начин на живот, интервертебрална хернија, остеохондроза и 'рбетна кривина.

...
Психоза (појавување симптоми: 5 од 20)

Психозата е патолошки процес, придружен со кршење на менталната состојба и карактеристично пореметување на менталната активност. Пациентот има изобличување на реалниот свет, неговото сеќавање, перцепција и размислување се вознемирени.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 5 од 20)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Синус тахикардија (појавување симптоми: 5 од 20)

Синус тахикардија - е болест во која се зголемува фреквенцијата на срцевиот ритам, што се јавува во позадината на активната работа на синусниот јазол. Слична состојба е карактеристична и за возрасните и за децата. Широк спектар на предиспонирачки фактори кои не се секогаш поврзани со текот на која било друга болест може да бидат причина за развој на таквото пореметување. Изворот исто така може да биде силен стрес или прекумерно вежбање.

...
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 5 од 20)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

вертебролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .