Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Трихотиломанија: Симптоми и третман

Трихотиломанија - главни симптоми:

 • Пореметување во спиењето
 • Одбивање на храна
 • Алопеција
 • Повлекување на косата
 • Нога гризе навика
 • Коса прст
 • Јадењето на косата
 • Навика да гризеш за сопствената кожа
 • Желба да се наштети на себеси

Трихотиломанијата се смета за ретка патологија, која се дијагностицира само кај 2% од светското население. Вреди да се одбележи дека апсолутно секој може да страда од болеста, без оглед на возраста или полот.

Во огромното мнозинство на состојби, болеста е резултат на стрес или психолошка траума. Покрај тоа, лекарите испуштаат уште неколку предиспонирачки фактори кои придонесуваат за развојот на болеста.

Главниот клинички знак е фактот дека се повлекува косата, што се случува против позадината на силна желба да го стори тоа. По овој процес, постои мирен и чувство на задоволство. Сепак, самиот факт на повлекување на покриеноста на косата останува несвесен.

Психотерапевтот се занимава со дијагнозата, а како основа се земаат информациите добиени при темелно физичко испитување на главата и другите влакнести делови на телото, како и детален преглед на пациентот.

Можно е да се излечи болеста дома и со долготрајна работа на специјалист со болно лице. Покрај тоа, елиминацијата на провокативниот фактор игра значајна улога во терапијата.

Етиологија

Таквото пореметување не може да биде вродено - секогаш е второстепено, односно постепено се развива наспроти позадините на други нарушувања.

Трихотиломанијата најчесто е резултат на пролонгирано влијание на стресни ситуации, најсилен нервен шок или психолошка траума претрпена во детството или во детството.

Покрај тоа, меѓу предиспонирачките фактори исто така се истакнува:

 • шизофренија ;
 • нестабилна или несигурна психа;
 • трауматска повреда на мозокот;
 • морфолошки промени во структурата на мозокот;
 • хормонална нерамнотежа ;
 • намалена концентрација на серотонин во телото;
 • текот на една од сорти на опсесивно-компулсивно растројство;
 • недостаток на супстанции како бакар или железо;
 • невроза и контузија;
 • индивидуална нетолеранција на било која лековита супстанција или долгорочни лекови;
 • хроничен тонзилитис ;
 • ендокрини заболувања;
 • намерно стремејќи се да се повреди себеси за да го намали емотивниот стрес. Често, по ова, постои чувство на задоволство кое има врска со ендорфините, кои се ослободуваат во крвта по појавата на болка;
 • широк спектар на воспалителни процеси.

Вреди да се напомене дека претставниците на послабата половина од човештвото најчесто се изложени на ова нарушување, особено на луѓето над 30 години. Она што ги менува мажите, тие често имаат таква болест делува како компликација на една од горенаведените патологии.

Екстремно ретко е тоа што експертите зборуваат за детската форма на болеста, која најчесто паѓа на период од 2 до 6 години. Во такви ситуации, неповолната психолошка состојба во семејството делува како предиспонирачки фактор за овој вид опсесивна невроза.

Покрај тоа, ефектот на генетската предиспозиција не е исклучен - мутациите во некои гени може индиректно да влијаат на формирањето на таква болест.

Можни причини за трихотиломанија

Класификација

Експертите одлучија да ги разликуваат ваквите форми на проток на трихотиломанија кај деца и возрасни:

 • преоден - се разликува од фактот дека тоа е привремен феномен кој се појавува по претходните стресови или силни искуства;
 • епизодичен - во такви случаи секој пат се повторува напад на необјаснива силна желба да се повлече косата на себе, кога се јавува напната ситуација за одредена личност;
 • хронични - често дијагностицирани кај пациенти кои страдаат од нарушување на личноста. Во овој случај, повлекувањето на косата на главата или на другите делови на телото се врши дури и за време на спиењето.

Симптоматологија

Главната клиничка манифестација на патологијата, без оглед на причината за трихотиломанија, е повлекување на косата. Во огромното мнозинство на ситуации, скалпот е изложен на болеста, но во некои ситуации луѓето ја извлекуваат косата од:

 • веѓите и аксилата;
 • рамената и градите;
 • бради и мустаќи;
 • препоните и трепките.

Покрај тоа, клиничката слика може да ги содржи следните знаци:

 • силна желба да се извлече косата - целосно исчезнува или само малку слабее по ваков процес. Во исто време, тензијата ќе биде заменета со други чувства, на пример, релаксација и задоволство;
 • појавата на желбата да се нанесе самоповредување често се случува кога болно лице е здодевно или принудно да повторува монотоно дејство. Поретко, трихотиломанијата е одговор на стрес или психолошка траума;
 • директно процесот на извлекување на косата е многу често во несвест;
 • Трихотиломанијата е ритуал. Некои пациенти ветер коса со прст пред да се извлечат, други - јадат по извлекување;
 • како додаток на други нарушувања, на пример, таквите луѓе често имаат навика да ги гризеат ноктите или да ја гризат сопствената кожа;
 • нарушување на спиењето и целосно отфрлање на храната.

Покрај тоа, еден од највпечатливите знаци на болеста, исто така, вклучува и делумна или комплетна алопеција , односно, ќелавост. За да се сокријат ваквите дефекти, пациентите често се принудени да носат перика или лажни клепки. Ако таков синдром е прекумерно изразен, тогаш едно лице може целосно да одбие да комуницира со други луѓе и да го минимизира својот општествен живот.

Симптоми на трихотиломанија

Дијагностика

Само психотерапевтот може да дијагностицира правилно и да ги открие причините за трихотиломанијата. Основите на дијагностичките активности се такви манипулации:

 • проучувајќи ја медицинската историја на пациентот и неговите непосредни роднини - ова е неопходно за да откриеш каков патолошки фактор влијаел на развојот на таквата болест;
 • собирање и анализирање на историјата на животот - ова вклучува информации за земање на лекови, исхрана, со кои човечкото тело често прима елементи за исхрана, како и претходно пренесен стрес или нервен преоптоварување;
 • темелно испитување на влакнести области за да се одреди сериозноста на текот на болеста;
 • детален преглед на пациентот, и ако тоа е невозможно, роднините на пациентот - да добијат податоци од клиничарот за тоа кога се појавија карактеристичните симптоми и со колкав степен на сериозност се појавуваат.

Ако по горенаведените мерки не е можно да се воспостави провоцирачки етиолошки фактор, тогаш можеби ќе ви бидат потребни и следните општи лабораториски и инструментални постапки:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • хормонски тестови;
 • генетски тестови;
 • радиографија и ултразвук на черепот;
 • КТ и МРИ.
Ултразвук на кранијалната празнина

Третман

За да се ослободи од таква болест се прави користејќи конзервативни методи, кои се базираат на помош на психотерапевт. Индивидуалната психотерапија може да се препише на пациентот, меѓутоа, групните сесии со клиничарите често се користат за да се постигне најдобриот ефект.

За да се подобри ефективноста на психотерапевтскиот третман на трихотиломанија или во случаи на нејзина неефикасност, може да се користат следните лекови:

 • транквилизатори;
 • седативи;
 • селективни инхибитори на серотонински рецептори;
 • хормони;
 • антидепресиви;
 • витамински комплекси;
 • лекови насочени кон обновување на метаболизмот.

Тие ја докажаа нивната ефикасност во третманот на оваа болест:

 • парафинска терапија;
 • хипноза;
 • криотерапија;
 • ја бричи главата;
 • Х-зраци зрачење на кожата да влијае на корените во 'рбетниот мозок, што има позитивен ефект врз нервниот систем.

За враќање на емоционалната состојба може да се користи медицина на народните лекови. Така, третманот на трихотиломанија во домот вклучува употреба на:

 • лук масло;
 • мешавини од кора од лимон и 12 кернели од кајсија;
 • лекови базирани на сончогледово масло, сок од лимон и лажичка ракија.

Борбата со опсесијата со извлекување на косата, исто така, може да се бори со избирање на алтернативен начин на релаксација, како што се спортување, земање хоби или одење во театарот.

Вреди да се напомене дека секоја опција за третман на болеста мора да се одвива под строг надзор на лекарите.

Можни компликации

Систематското извлекување од косата е полн со целосна или делумна ќелавост, но ова е далеку од единствената и најопасната последица. Трихотоломанијата често доведува до формирање на такви психосоцијални компликации:

 • целосна изолација од општеството;
 • страв да биде во општеството;
 • депресивна состојба;
 • аутистичен начин на живот;
 • отфрлање на внесот на храна;
 • постојана и безразумна анксиозност;
 • чести промени во расположението.

Покрај тоа, опасноста од болеста лежи во формирањето на:

 • инфекција на окото кога се кине трепките;
 • цревни и стоматолошки заболувања поврзани со голтање на косата;
 • формирање на камења, кои можат да се отстранат хируршки;
 • воспалителни и инфективни лезии на кожата во местата каде што се извлекува косата;
 • чирови и сепса .

Превенција и прогноза

Со цел луѓето да не имаат проблеми со третманот на трихотиломанија, треба да ги следите овие превентивни правила:

 • избегнувајте повреда на главата;
 • контрола на хормоналната позадина;
 • доволна потрошувачка на храна збогатена со железо и бакар;
 • рационална употреба на лекови со строго придржување кон препораките на специјалистот;
 • создавајќи поволна психолошка атмосфера во семејството;
 • рано откривање и комплетен третман на оние болести кои можат да доведат до развој на такво отстапување;
 • редовен премин на целосен лабораториски и инструментален преглед во здравствена установа.

Прогнозата и успехот на терапијата целосно зависи од тоа што служело како етиолошки фактор на таквото пореметување. Често, долгорочна и комплексна примена на горенаведените методи, како да се ослободите од трихотиломанија, дава поволен резултат. Сепак, дури и најмалата повреда на клиничките препораки на лекарот што следи може да доведе до појава на компликации, што во некои случаи може да биде фатално. Сепак, ова се случува ретко.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Trichotillomania и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш психотерапевтот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кариес на шишиња (појавување симптоми: 2 од 9)

Кариесот на шишиња е болест што ги зафаќа младите деца на возраст од две до четири години. Неговото име е сосема оригинално и се должи на една од причините за развојот на оваа патолошка состојба - кариесот на шишињата кај децата често се развива поради навиката за пиење млеко од шишето во текот на ноќта. Како резултат на тоа, голема количина храна останува во устата на бебето цела ноќ, што е главната причина за прогресија на кариесот.

...
Отитис медиуми (појавување на симптоми: 2 од 9)

Отитисот медиум е воспалителен процес на заразна природа што влијае на средното уво и шуплините кои се поврзуваат со него. Болеста се јавува и кај возрасни и кај деца, иако децата се почесто болни, што е поврзано со анатомските и физиолошките карактеристики на внатрешната структура на увото. Мажите и жените се подеднакво подложни на оваа патологија, а луѓето со хронични инфекции на орофаринксот и назофаринксот - тонзилитис, кариес, синузитис, синузитис и сл. - почесто ќе страдаат.

...
Акутен гастритис (појавување симптоми: 2 од 9)

Акутен гастритис е акутен воспалителен процес во областа на мукозата на желудникот. Во зависност од етиологијата, може да влијае на двата дел од мукозната мембрана и целата површина. Оваа болест нема ограничувања во однос на возраста и полот, се дијагностицира дури и кај деца од помлада предучилишна возраст. Вториот се должи на фактот дека едно дете може да консумира штетна храна и пијалоци во големи количини. Со навремено лекување започна, прогнозата е поволна, не предизвикува компликации.

...
Аритмија кај деца (појавување симптоми: 2 од 9)

Аритмијата кај децата е различна етиологија на срцеви аритмии, која се карактеризира со промена на фреквенцијата, регуларноста и секвенцата на срцеви контракции. Однадвор, аритмијата кај децата се манифестира во форма на неспецифична клиничка слика, што всушност доведува до задоцнета дијагноза.

...
Шрама кај деца (појавување симптоми: 2 од 9)

Шрагерија кај деца е една од најчестите и истовремено болни детски болести. Се карактеризира со пораз на кожата и развој на голем број компликации. Детето може да се разболи на било која возраст. На лошитеот клеј, кој живее само на човечкото тело, е провокатор на болеста, што го прави невозможно да се добие од животните. Факторите кои предиспонираат вклучуваат неусогласеност со личната хигиена.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .