Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Парестезија: Симптоми и третман

Парестезија - главните симптоми:

Парестезијата е специфичен тип на нарушување на чувствителноста, придружено со голем број непријатни чувства. Во скоро сите случаи, патологијата е секундарна, односно е формирана во позадина на други заболувања.

Главната причина за појавата на болеста е оштетувањето на нервите, кои можат да бидат заразни, механички или неопластични. Покрај тоа, како предиспонирачки фактор емитираат недостаток на витамини во телото и долгорочно присуство на еден или друг дел од телото во компресирана состојба.

Симптоматологијата се состои од прилично изразени знаци, вклучувајќи плускав сензација, чувство на палење, индексирање на "треска" на кожата, како и болка и бледило на кожата.

Точна дијагноза може да се направи само по спроведувањето на целиот комплекс на лабораториски и инструментални мерки. Покрај тоа, многу е важно дека клиничарот врши темелно физичко и невролошко испитување.

Неопходно е лекување на парестезија со конзервативни методи, меѓутоа, елиминацијата на основната болест не е последното место во терапијата. Од ова произлегува дека тактиката на елиминирање на болеста ќе биде индивидуална.

Етиологија

Парестезијата делува како одговор на телото на оштетување или иритација на нервните корени или нервни завршетоци локализирани во 'рбетниот мозок или мозокот.

И на кожата и мукозните мембрани, често на усната празнина, може да бидат вклучени во болеста. Во зависност од погодениот сегмент, предиспонирачките фактори ќе се разликуваат. На пример, парестезијата на јазикот се појавува на позадината:

 • иритација на неговата површина со остри рабови на забите;
 • несоодветни стоматолози;
 • промени во каснување, кои можат да се појават во отсуство на неколку или сите стоматолошки единици;
 • зголемена абразија на зглобот;
 • галванизација, што е последица на воспоставување на протези од различни материјали.

Сепак, вклученоста во парестезијата на јазикот се изведува само во случаи кога горенаведените причини се надополнети со следните внатрешни патолошки фактори:

Покрај тоа, може да предизвика парестезија на оралната мукоза:

 • мудрост на извлекување на забите;
 • пенетрација на материјалот за полнење во заботниот канал.

Пониските и горните екстремитети најчесто се подложени на парестезија. Во првиот случај, како провоцирачки фактор може да се:

Парестезијата на горните екстремитети често е предизвикана од:

 • остеохондроза ;
 • широк спектар на повреди;
 • формации на малигнен или бениген тек;
 • оштетување на цервикалниот 'рбет;
 • присуство на воспалителен процес во мускулите на вратот;
 • банални премногу работа;
 • акутно или хронично оштетување на циркулацијата на крвта;
 • удар ;
 • злоупотреба на алкохол;
 • намалување на нивото на калциум во крвта;
 • мултиплекс склероза и дијабетес.

Не е невообичаено парестезија на усните, што најчесто се развива во позадина:

Парестезијата на прстите и прстите најчесто е резултат на:

 • остеохондроза;
 • тунелен синдром ;
 • вегетативна дистонија ;
 • недостаток на витамин Б во организмот, како и супстанции како калциум и магнезиум;
 • полиневропатија од различна природа;
 • Raynoud-ов синдром.

Најчестите причини за глава парестезија се:

Вклученоста во патолошкиот процес на носот се јавува наспроти позадината на смрзнатото, формирањето на атеросклеротични плаки, болестите кои влијаат на кардиоваскуларниот систем. Сепак, најчесто постои слична варијанта на парестезија во остеохондрозата во областа на цервикалниот 'рбет.

Тестикуларно оштетување е исклучително ретка, провокатори за ова може да бидат:

 • онкологија во скротумот;
 • воспалителен процес на оваа локализација;
 • синдром на конска опашка;
 • дисфункција на мочниот меур;
 • бенигни тумори;
 • тестикуларна торзија .

Покрај тоа, болеста може да биде предизвикана од:

 • долг престој во принуден и непријатен став, поврзан со продолжена компресија на екстремитетите;
 • продолжено влијание на стресни ситуации;
 • состојба на интензивен страв;
 • труење со хемикалии или тешки метали;
 • влијанието на надворешните фактори, на пример, со притискање на рамото со цврст кабел;
 • преголема доза на лекови, особено антиэпилептични лекови, како и супстанции насочени кон намалување на крвниот тон;
 • воспалителен процес со локализација во садовите кои обезбедуваат снабдување со крв на нервните влакна - слична состојба се нарекува васкулитис .

Горенаведените причини за појава на таква болест треба да се припишат на апсолутно секој човек, без оглед на полот и возрасната група.

Симптоматологија

Парестезијата на екстремитетите или било која друга локализација има прилично специфична клиничка слика. Главните симптоми се:

 • пливање или чувство на печење на кожата;
 • бескорисно индексирање;
 • бланширање на кожата;
 • губење на косата на погодената област;
 • намалување на локалната температура;
 • вкочанетост, која често се шири низ телото;
 • слабост на мускулите на горните и долните екстремитети;
 • грчеви кои се јавуваат ноќе;
 • chilliness на прстите и прстите;
 • главоболки и вртоглавица;
 • појавата на карактеристична криза за време на движењата;
 • синдром на болка со различна тежина;
 • прекршување на свеста;
 • бледа кожа;
 • напади на гадење и повраќање.

Нападите од парестезија со изразување на такви знаци може да траат од неколку минути до 3 месеци.

Дополнителните клинички манифестации ќе бидат симптоми на главната болест што предизвикало развој на парестезија.

Парестезија на горните екстремитети

Дијагностика

Во случај на еден или повеќе од горенаведените симптоми, треба да побарате помош од невролог. Единствен исклучок е локализација на непријатни сензации во усната празнина - во такви ситуации специјалист од областа на стоматологијата се занимава со дијагноза и третман.

Воспоставувањето на конечна дијагноза вклучува широк спектар на лабораториски и инструментални испитувања, на кои му претходат манипулации извршени директно од страна на лекарот. Така, првата фаза на дијагноза вклучува:

 • проучување на историјата на болеста - да се утврди најкарактеристичниот предиспонирачки фактор за лице;
 • собирање и анализа на историјата на животот - ова е неопходно во случаи на парестезија на позадината на причините кои немаат патолошка основа;
 • внимателен невролошки преглед - со цел да се процени состојбата на кожата и нивната чувствителност, како и да се идентификуваат областите на парестезија и вкочанетост;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди сериозноста на симптомите и да се изготви комплетна симптоматска слика.

Инструменталните процедури вклучуваат:

 • електронеуромиографија;
 • Х-зраци на 'рбетот;
 • Ултразвук на перитонеумот;
 • ЕКГ и ЕЕГ;
 • КТ и МРИ-скенирање на 'рбетниот мозок или мозокот;
 • реовазографија.

Лабораториската дијагностика е ограничена на:

 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • токсиколошка анализа на крв.

Третман

Парестезијата на лицето, екстремитетите, мандибулата или која било друга локализација често се елиминира со употреба на конзервативни техники, кои се темелат на техниката:

 • лекови за детоксикација;
 • хипогликемични агенси;
 • витамински комплекси;
 • антиагрегативни агенси, вазоактивни лекови и други таблети со цел подобрување на реологијата на крвта.

Покрај тоа, терапијата со лекови, исто така, вклучува употреба на загревање масти кои се применуваат на површината на повредениот нерв.

Третман на парестезија на долните екстремитети или други видови на болест со помош на физиотерапевтски процедури вклучува:

 • вакуум и подводна масажа;
 • дарсонваллизација;
 • медицинска електрофореза;
 • галвано-кал апликации;
 • акупунктура.

Конзервативната терапија исто така може да биде насочена кон:

 • пациентот поминува низ терапевтска масажа;
 • употребата на народни лекови дома - прикажани само по консултација со лекар. Најефективните декорации се базираат на детелина и лисја од бреза, коњски костен и кора од врба.

Со неефикасноста на горенаведените методи на терапевтски мерки се препорачува спроведување на неврохируршки техники со мал ефект. Покрај тоа, операцијата е неопходна во случаи кога причината за парестезија била тумор или хематом.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на парестезија на кожата, неопходно е да се придржуваат на следните општи превентивни мерки:

 • целосно отфрлање на зависности;
 • до умерено активен животен стил;
 • постојано следење на нивоата на гликоза во крвта, како и преку индикатори за крвен притисок;
 • правилна и избалансирана исхрана;
 • употребата на лична заштитна опрема при работа со хемикалии и токсични супстанции;
 • редовен целосен медицински преглед - за рано откривање и елиминација на болести кои можат да доведат до парестезија.

Поради специфичната клиничка слика, оваа патологија има поволна прогноза - постои целосна наплата и брзо опоравување по операцијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Парестезија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , стоматолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кројцфелд-Јакоб-болест (појавување на симптоми: 10 од 17)

Кројцфелд-Јакоб-овата болест е прионска болест која е вклучена во групата на преносливи невродегенеративни патологии на прион. Прировите се нарекуваат инфективни протеини, тие се главните предизвикувачи на оваа болест. Тие имаат способност да трансформираат здрав протеин во инфициран. Така, се јавува инфекција на телото.

...
Енцефалитис што го пренесува знакот (појавување симптоми: 6 од 17)

Енцефалитис кој е пренесен со глодање е сериозна заразна болест која се пренесува на луѓето од крлежи на енцефалитис. Вирусот се шири во мозокот и 'рбетниот мозок на возрасен или дете, предизвикува тешка интоксикација и влијае на централниот нервен систем. Тешките енцефалитички форми без навремено лекување можат да доведат до парализа, ментални нарушувања, па дури и смрт. Како да ги препознаеме симптомите на опасна патологија, што да правиме ако се сомневате дека е инфекција што се пренесува преку крлежи и што е значењето на вакцинацијата во спречувањето и лекувањето на смртоносната болест?

...
Транзитен исхемичен напад (појавување симптоми: 6 од 17)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Мозочен апсцес (симптоми на појавување: 6 од 17)

Мозочниот апсцес е болест која се карактеризира со ограничена акумулација на гноен ексудат во мозокот. Обично, гнојна маса во мозокот се појавува кога телото има место за инфекција лоцирано надвор од границите на централниот нервен систем. Во некои клинички ситуации, неколку лезии со гноен содржина може да се формираат во мозокот одеднаш. Оваа болест може да се развие кај луѓе од различни возрасни групи. Најчесто ова се должи на траума на черепот.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 17)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
стоматолог зема
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .