Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дорсалгија: Симптоми и третман

Дорсалгија - главни симптоми:

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

Во речиси сите случаи, изворот на ова нарушување е појава на болест која влијае на скелетниот систем или на 'рбетниот столб. Покрај тоа, лекарите, исто така, идентификуваат категорија на предиспонирачки фактори.

Што се однесува до симптомите, тоа ќе биде диктирано од болеста која служеше како извор на дорзалгија. Главната клиничка манифестација е болка , наспроти позадината на која други симптоми постепено се развиваат.

Клиничарот ќе може да дијагностицира дорзалгија врз основа на податоци од инструментални испитувања на пациентот, кој исто така може да се надополни со физички преглед и лабораториски испитувања.

Тактиката на терапија е диктирана од етиолошки фактор, но често се базира на конзервативни методи.

Меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија идентификува посебно значење за таков синдром. Кодот за МКБ 10 е М 54. Сепак, вреди да се напомене дека неодредената дорзалгија е М 54.9.

Етиологија

Голем број на предиспонирачки фактори можат да предизвикаат појава на болка во грбот или дорзалгија, поради што е вообичаено да се делат на неколку групи.

Првата категорија вклучува патологија на 'рбетниот столб и е претставена со такви болести:

Втората група на причини вклучува болести на мускулите, меѓу кои вреди да се потенцира:

Дорзалгија, исто така, може да се должи на:

 • хеморагии во карличната област;
 • хематоми лоцирани во ретроперитонеалниот простор, во кој се одвива гноен процес;
 • повреди и заболувања на карличните органи;
 • патологии на гастроинтестиналниот тракт и бубрезите;
 • аортна дисекција ;
 • херпес зостер ;
 • ревматолошки нарушувања.

Покрај тоа, постојат такви фактори на ризик:

 • широки повреди;
 • подигнување на тежината од страна на физички слаб човек;
 • продолжен престој во непријатна положба;
 • продолжена хипотермија на телото.

Покрај тоа, кај женските претставници, дорзалгијата може да предизвика период на бременост и протокот на менструацијата.

Класификација

Во зависност од местото на локализација на болка, постојат следниве форми на овој синдром:

 • цервикалгија - го има второто име "дорзалгија на цервикалниот 'рбет";
 • лумбодинија - со оваа болка локализирана во лумбалниот регион, зошто нарушувањето е исто така познато како дорзалгија на лумбалниот 'рбет;
 • торакалгија - се разликува по тоа што главните симптоми не се прошируваат надвор од регионот на градната коска, што значи дека во такви случаи ќе се дијагностицира дорзалгија на торакалниот 'рбет.

За времетраењето на изразувањето на непријатни сензации, синдромот може да се појави во неколку форми:

 • акутна дорзалгија - е таква, ако болката ги попречува пациентите не повеќе од еден и пол месеци. Се разликува по тоа што има поповолна прогноза, во споредба со слабата сорта;
 • Хронична дорзалгија - се дијагностицира ако болката во одреден рбет трае повеќе од дванаесет недели. Таквиот курс е полн со губење на ефикасноста или попреченоста на една личност.

По потекло, таквата повреда има два вида:

 • вертебрална дорзалгија - се карактеризира со фактот дека е директно поврзана со повреда или болести на 'рбетот;
 • не-вертебрална дорзалгија - појавата на ваква сорта е предизвикана од други етиолошки фактори, како што се соматски заболувања или психогени причини.

Симптоматологија

Клиничките манифестации на дорзалгија се состојат од експресија на синдром на болка, која може да биде или трајна или пароксизмална, да биде болна или остра. Сепак, во сите случаи болката е отежнато од физичката активност.

Наспроти позадината на фактот дека таков синдром се развива поради појава на разни болести, природно е дека симптомите во секој конкретен случај ќе се разликуваат.

Со појава на ревматолошки патологии, клиничките манифестации ќе бидат како што следува:

 • локализација на болка во лумбалниот регион;
 • зрачење на непријатни чувства во подрачјето на задникот и колковите;
 • зголемена болка со продолжен одмор;
 • билатерална повреда на 'рбетот.

Во случаи кога инфективните процеси се извор, тогаш меѓу карактеристичните симптоми се:

 • остра болка низ 'рбетниот столб;
 • фокуси на болка во долниот дел на грбот, задникот или долните екстремитети;
 • оток и црвенило на кожата во проблематичната област.

Во случај на мускулни патологии кои предизвикуваат дорзалгија на 'рбетот, симптомите ќе бидат како што следува:

 • ширење на болка во левата или десната половина на телото;
 • зголемена болка при промена на климата или во случаи на влијание на стресни ситуации;
 • појавата на болни точки кои се наоѓаат во различни делови на телото, кои се откриени со случајно притискање врз нив;
 • мускулна слабост.

Во остеохондрозата и спондилоартрозата се презентираат клинички знаци:

 • болка во грбот - егзацербација се јавува при вртење или виткање;
 • непријатност што се јавува за време на долг престој во една положба на телото;
 • вкочанетост или пецкање на рацете или нозете;
 • намален тон на мускулите;
 • главоболки и вртоглавица;
 • оштетен слух или визија;
 • тоничен синдром;
 • нарушувања на моторната функција.
Синдром на радикуларна болка

Во случај на оштетување на други внатрешни органи ќе се изрази:

 • абдоминална болка и честа мокрење - кај бубрежни патологии;
 • околната природа на болката - кај болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • болки во градите и под лопати - во случај на белодробни заболувања.

Дијагностика

Ако имате болка во грбот или дорзалгија, треба да побарате квалификувана помош од невролог. Ова е специјалист кој ќе ја спроведе почетната дијагноза и ќе препише дополнителни испитувања.

Така, првата фаза на дијагноза вклучува:

 • собирање на историја на живот и анализа на медицинската историја на пациентот - ова ќе помогне да се утврди која патолошка состојба предизвика појава на таков синдром. Симптомите и третманот ќе се разликуваат во зависност од идентификуваната болест;
 • општ физички преглед наменет за палпација на 'рбетот и проценка на опсегот на движење во него;
 • Детално истражување на пациентот - за да се утврди природата на болката, присуството и сериозноста на дополнителни симптоми.

Лабораториските дијагностички мерки се ограничени на спроведување на општа клиничка анализа на крв и урина.

Следните инструментални испитувања на пациентот се највредни за време на воспоставувањето на точна дијагноза:

 • Х-зраци - за откривање на патолошки промени во пршлените;
 • електромиографија - ќе открие патологија на мускулите;
 • дензитометрија - ја одредува густината на коскеното ткиво;
 • КТ и МРИ - за подетална слика на 'рбетот. Поради ова, можно е да се направи разлика на невертеробна дорзалгија од синдромот на вертеброгенска генеза;
 • радиоизотопна остеоцитиграфија - во овој случај, радиоактивната супстанција се дистрибуира преку коските. Присуството на фокуси на вишок на акумулација ќе укаже на локализација на патологијата, на пример, сакралниот 'рбет.
Дензитометрија на коскената коска

Покрај тоа, можеби ќе треба совет:

 • вертебролог;
 • ревматолог;
 • ортопед.

Третман

Во повеќето случаи, за олеснување на болката во грбот е доволно да се елиминира основната болест.

Сепак, третманот на дорзалгија вклучува употреба на цела низа конзервативни методи, вклучувајќи:

 • одмор од креветот од два до пет дена;
 • носи специјален завој дизајниран за ублажување на 'рбетот;
 • употреба на нестероидни антиинфламаторни лекови - орални, инекции или се користат како маст;
 • употребата на мускулни релаксанти се мускулни релаксанти;
 • терапевтски масажа;
 • физиотерапија;
 • Вежбајте физички вежби - но само откако ќе се смири болката.

Прашањето за хирургија се решава поединечно со секој пациент.

Превенција и прогноза

За да се намали веројатноста за развој на таков синдром како дорзалгија, потребно е:

 • на континуирана основа за следење на правилното држење на телото;
 • да се вклучат во навремен третман на оние болести кои можат да доведат до болки во грбот;
 • рационално опремување на работното место и креветот;
 • целосно да ја елиминира хипотермијата;
 • спречување на повреди на 'рбетот, грбот и малата карлицата;
 • елиминирање на ефектот на тешки физички напор;
 • следете ги индикаторите на телесната маса - ако е потребно, изгубите неколку килограми или, обратно, го зголемувате индексот на телесна маса;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Самата по себе, дорзалгијата не е опасна за животот на пациентот. Сепак, не треба да заборавиме дека секоја болест-извор на болки во грбот има свои компликации. Најнеповолна прогноза е забележана кај вертебралната дорзалгија, бидејќи во такви случаи не е исклучено дека пациентот ќе стане онеспособен.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дорсалгија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична полиневропатија (појавување симптоми: 7 од 18)

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...
Дросопатија (појавување симптоми: 7 од 18)

Дросопатијата не делува како независна болест, т.е. е генерички термин кој комбинира група на патолошки состојби кои влијаат на 'рбетот и блиските анатомски структури. Тука спаѓаат лигаментите и крвните садови, нервните корени и влакна, како и мускулите.

...
Дијабетична невропатија (појавување симптоми: 6 од 18)

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 5 од 18)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Спондилолистеза (појавување симптоми: 5 од 18)

Спондилолистезата е патолошка состојба која се карактеризира со присуство на поместување на пршлените во 'рбетниот столб во однос на едни со други. Вреди да се напомене дека оваа состојба не е посебна болест, туку последица на вродени или стекнати патологии на 'рбетниот столб.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .