Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ганглионевритис: Симптоми и третман

Ганглионевритис - главните симптоми:

Ганглионевритис е воспаление на нервниот јазол на симпатичкиот нервен систем, проследен со оштетување на нервните процеси. Основната причина за оваа болест е појавата во телото на инфективниот процес и во акутна и хронична форма. Покрај тоа, постојат неколку предиспонирачки фактори.

Клиничките манифестации може да се разликуваат во зависност од тоа кој ганглион бил зафатен, но постојат неколку вообичаени симптоми, вклучувајќи изразена и постојана болка , како и повреда на чувствителност.

Точната дијагноза може да се направи врз основа на присуство на карактеристични знаци, но за диференцијалната дијагноза ќе бидат потребни неколку инструментални испитувања.

Третманот на болеста е често конзервативен, меѓутоа, со неефикасноста на таквите методи прибегнуваат кон хируршка интервенција.

Во меѓународната класификација на болести ICD-10, ова нарушување нема сопствен код и припаѓа на класата на невралгија, поради што некои видови на болест може да се најдат под кодови од B00 до B99.

Етиологија

Често оваа болест се развива против позадината на инфективниот процес во телото. Така, може да послужи како извор на болест:

Покрај тоа, ганглиоиуритисот може да биде херпетичен по природа, односно поради херпес-вирусна инфекција на периферниот нервен систем.

Многу ретко, таквата болест може да биде резултат на токсични ефекти на токсични супстанции или лекови, како и туморскиот процес.

Меѓу предиспонирачките фактори кои придонесуваат за развојот на воспалителниот процес во нервните јазли и стебла, клиничарите разликуваат:

 • прекумерна зависност од лоши навики, имено на алкохол и никотин;
 • долгорочен ефект врз телото на ниски температури;
 • физички или емоционален замор;
 • ХИВ инфекција ;
 • хирургија во области кои се анатомски блиски до ганглиите;
 • намален имунитет.

Класификација

Во зависност од локацијата на локализација на воспаление, фокусот на воспалението може да се наоѓа во следните нервни јазли:

 • сакрален;
 • лумбална или карлична;
 • тригеминален;
 • чудак и прилелебно;
 • грлото на матката или градите;
 • тригеминален.

Симптоматологија

Поради фактот дека постојат неколку форми на оваа болест, тогаш клиничката слика ќе се разликува во зависност од тоа кој нерв бил засегнат. Сепак, постојат неколку вообичаени симптоми, вклучувајќи:

 • изречен, горење, пулсирачки болен синдром. Вреди да се забележи дека за време на движењето не се зголемува, но е склони кон егзацербации при менување на временските услови, поради јадење или во стресни ситуации;
 • нарушување на чувствителноста во областа на погодениот јазол - може да се зголеми или намали;
 • нарушување на спиењето;
 • емоционална нерамнотежа.

Со поразот на горниот цервикален јазол, се забележуваат следниве знаци:

 • дилатација на ученикот и, соодветно, палпебрална фисура;
 • забоболка;
 • мускулна слабост;
 • изречена хипертермија на еден дел од лицето;
 • испакнување на окото;
 • промена говорна тембр.

За ганглионуритис на долните делови на градниот кош, најкарактеристичните манифестации се:

 • тешкотии при дишењето;
 • болка во подрачјето на срцето и градите, често со ширење на рамената.

Воспалението на сакралниот ганглион се карактеризира со појава на следните симптоми:

 • карлична болка;
 • честа мокрење;
 • чешање и горење во областа на надворешните гениталии;
 • промена во менструалниот циклус кај женката.

Габични ганглионевритис се карактеризира со следниве карактеристики:

 • болки во болки во карлицата;
 • болка за време на сексуалниот однос;
 • нестабилност на менструалниот циклус.

Во случаи на пораз prilotonebnogo јазол ќе се појави:

 • болка по гранките на тригеминалниот нерв;
 • кинење на едно око;
 • црвенило на една половина од лицето.

Симптоми на ганглиоиуритис на коленелен јазол се:

 • пароксизмална болка во ушите, вратот, вратот и лицето;
 • пареза на мускулите одговорни за изрази на лицето.

Постепетичниот ганглионевритис се манифестира со следниве симптоми:

 • осип на кожата што се претвора во пликови;
 • мускулна слабост;
 • промена на бојата на кожата;
 • нарушена мобилност на зглобовите;
 • појава на контрактури;
 • нарушување на терморегулацијата.

Дијагностика

Искусен невролог ќе може да направи точна дијагноза базирана на клинички знаци, но за да направи диференцијална дијагноза, потребно е инструментално испитување, пред кое лекарот мора:

 • да се запознаат со историјата на болеста и животот на пациентот - да го идентификуваат етиолошкиот фактор;
 • спроведе темелно објективно испитување;
 • интервјуирајте го пациентот во детали за да го одредите времето на појава и степенот на изразување на симптомите.

Лабораториските тестови на крв, урина и измет со оваа болест немаат смисла, бидејќи тие не носат дијагностичка вредност.

Меѓу инструменталните испити неопходно е да се нагласи:

 • Ултразвук на внатрешните органи;
 • МНР и КТ;
 • Х-зраци на градите и 'рбетот;
 • електромиографија.

Третман

Елиминацијата на воспалителниот процес во нервниот плексус се врши со неколку методи:

 • лекови;
 • физиотерапија;
 • хируршки.

Третман на ганглиоиуритис лекови вклучува примање:

 • антибактериски и антивирусни лекови;
 • лекови против болки и антихистаминици;
 • антиспазмодици и ганглиоблокаторов;
 • антихолинергици и невролептици;
 • седативи и антидепресиви;
 • витамински комплекси;
 • имуномодулатори;
 • калциум глуконат и калциум хлорид.

Во комбинација со лековити супстанции, добри резултати може да се постигнат со користење на следните физиотерапевтски постапки:

 • НЛО;
 • кал апликации;
 • магнетна терапија;
 • медицинска електрофореза;
 • Радон бањи;
 • дијадинамична терапија;
 • ултразвук.

Во случаи на неефикасност на конзервативните методи на лекување, се покажува дека се врши симпатектомија - операција за акцизирање на погодениот симпатичен ганглион. Често, хируршките процедури се изведуваат со минимално инвазивни техники:

 • лапароскопски;
 • торакоскопски.

Можни компликации

Најчести последици од ганглиоиуритисот, односно, игнорирањето на надворешните знаци и крајот на третманот, се сметаат:

 • постхепертична невралгија, која се манифестира со горење на местото на патологија;
 • енцефалитис ;
 • слабеење на мускулите на засегнатиот дел.

Превенција и прогноза

Превентивните мерки на ганглиоиуритисот се поделени на примарни и секундарни. Првите се насочени кон спречување на развојот на болеста и вклучуваат:

 • одржување на здрав и активен животен стил;
 • рано откривање и комплексен третман на заразни болести;
 • донесување годишен превентивен преглед од страна на доктори од различни специјалности.

Секундарната превенција вклучува спречување на повторување на болеста по третманот. Ваквите мерки вклучуваат редовни посети на неврологот и донесување на процедури за физиотерапија.

Во најголем дел од случаите, прогнозата за ганглионевитис е поволна, но само под услов на навремена и соодветна терапија. Сепак, во некои случаи, постои присуство на нарушувања на болката и чувствителноста неколку години по завршувањето на терапијата. Многу често, третманот трае многу време, а работниот капацитет на пациентите се намалува.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате ганглионевритис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетес инсипидус (појавување на симптоми: 4 од 20)

Дијабетес инсипидус е синдром предизвикан од недостаток на вазопресин во телото, кој исто така е дефиниран како антидиуретичен хормон. Дијабетес мелитус дијабетес, чии симптоми се оштетен метаболизам на водата и се манифестира како постојана жед со истовремена полиурија (зголемена форма на урина), сепак, е прилично ретка болест.

...
Цревна кандидијаза (појавување симптоми: 4 од 20)

Цревната кандидијаза е болест предизвикана од габите на родот Кандида, кои активно се развиваат во стомакот и цревата на луѓето, предизвикувајќи повреда на цревната микрофлора со развојот на најсилната дисбактериоза.

...
Тератома (појавување симптоми: 4 од 20)

Тератома е тумор во форма на тумор кој се формира за време на бременоста и затоа се состои од ембрионски клетки. Главен фактор на појава е патолошкиот развој на ткивата на идниот фетус. Оваа повреда е причина што таков тумор содржи знаци на некои органи, кои по природа не треба да бидат вклучени во анатомската структура на засегнатиот орган. Често, оваријалниот тератома содржи мали елементи или честички на кожата, косата, мускулите или нервното или лимфното ткиво.

...
Адренален аденом (појавување на симптоми: 4 од 20)

Адреналниот аденом е најчестата неоплазма на овој орган. Има бениген карактер, вклучува и ткиво на жлезда. Кај мажите, болеста се дијагностицира 3 пати помалку отколку кај жените. Главната група за ризик се состои од лица на возраст од 30 до 60 години.

...
Трихомонијаза кај жени (појавување на симптоми: 4 од 20)

Трихомонијаза кај жени или трихомонас вулвовагинитис е инфективно-воспалителна болест која се карактеризира со воспаление на уретрата. Стапката на инциденца е околу 40% - речиси секоја втора жена е заразена. Без третман, постои голема веројатност дека ќе се појават непоправливи последици, вклучувајќи и неплодност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .