Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Анорексија Нервоза: Симптоми и третман

Анорексија нервоза - главни симптоми:

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

Треба да се разбере дека оваа болест е психолошка. Во овој случај, лицето не го адекватно и лојално го проценува своето тело, дури и со критично мала тежина, смета дека има вишок килограми, и во таа насока тој одбива да јаде целосно или следи ригидна исхрана. Врз основа на ова, можеме да кажеме дека анорексија нервоза кај адолесцентите и возрасните бара интегриран пристап во третманот. Според меѓународната класификација на болестите на десеттата ревизија (МКБ-10), на оваа болест му се доделува шифрата Ф 50.0.

Етиологија

Нервната анорексија може да биде предизвикана од следниве етиолошки фактори:

 • психолошко влијание врз лице - навреди, негативни изјави во врска со неговата фигура, тежина;
 • психолошка болест;
 • патолошки страв од добивање на вишок тежина;
 • влијанието врз животната средина;
 • дисхармонична тинејџерска криза.

Одделно, неопходно е да се идентификуваат факторите на ризик во развојот на овој патолошки процес:

 • генетски - генот 1p34 може да предизвика развој на оваа болест, која се активира под сериозни стресови и прекумерна нервна пречка;
 • семејство - во ризик, луѓе кои имаат роднини во семејството со болеста;
 • лично - ниско самопочитување, зголемена подложност на несоодветна критика од надвор, морален притисок;
 • антрополошко - надминување на желбата за јадење и страв од нормална исхрана;
 • социјална - имитација на некого, мода за прекумерна слабост.

Најчесто, развојот на таквата повреда се должи на психолошкото влијание од страна и желбата да се следат модните трендови.

Класификација

Постојат четири фази на развој на овој патолошки процес:

 • пред-ререкшиски - има размислувања за "полнотата" на грдоста на неговата фигура, лицето почнува да бара начини да се ослободи од "екстра" килограми колку што е можно поскоро;
 • анорексичен - речиси целосна глад, тежината се намалува до критичен минимум, сепак, лицето не престанува, туку, напротив, ја заостри исхраната;
 • kahekticheskaya - речиси целосно отсуство на масното ткиво и осиромашување. Започнува иреверзибилниот процес на дегенерација на внатрешните органи. Во повеќето случаи, оваа фаза се забележува една година по почетокот на развојот на овој патолошки процес.

Во последната фаза од развојот на болеста постои висок ризик од смрт, бидејќи во позадината на екстремното осиромашување на телото и дистрофијата на внатрешните органи, се случуваат коморбидните заболувања. Во исто време, треба да се забележи дека заштитните функции на телото се речиси целосно отсутни, што доведува до компликации.

Симптоматологија

Симптоми на анорексија нервоза

Знаците на анорексија нервоза обично се појавуваат во првата или втората фаза во форма на следната клиничка слика:

 • категорично одбивање на храна, која се манифестира постепено - од исклучување од исхраната на хранлива храна до употреба на само минерална вода;
 • бледило на кожата, губење на косата, кршливи нокти;
 • честа вртоглавица;
 • несвестица;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • чувство на студ во целото тело;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • нарушување на менструалниот циклус, и како што се влошува патолошкиот процес, целосно отсуство на менструација;
 • прекумерна чувствителност на физички ефекти;
 • психолошки нарушувања - промени во расположението, апатија кон сè, депресивна состојба, суицидни тенденции;
 • слабост, поспаност.

Бидејќи синдромот на анорексија нервоза е често забележан кај адолесцентите, треба да се издвојат одредени специфични симптоми на развој на оваа болест:

 • незадоволство од неговата фигура, страв од дебелина;
 • постојано броење на калории;
 • радикални диети;
 • земајќи лаксативи и диуретични лекови, специјални лекови за губење на тежината;
 • промена во однесувањето - тинејџер може да се откаже од вообичаеното поминување на времето;
 • Апатијата може да се забележи на сè;
 • промени во расположението, агресија, раздразливост;
 • жалби за постојано чувство на студенило во рацете и нозете;
 • тинејџер остро ја негира неговата патолошка слабост;
 • аверзија кон храната, предизвикувајќи повраќање дури и со минимална количина на јадења.
Знаци на анорексија нервоза

Дијагностика

Првично, психотерапевтот води разговор со пациентот за поплаките и неговата врска со неговата болест, а потоа неговите роднини ја разјаснуваат историјата на болеста и животот. После тоа, физички преглед на пациентот. Да се ​​потврди дијагнозата се изведуваат:

 • општ и детален биохемиски тест за крв;
 • уринализа;
 • анализа на тироидните хормони;
 • КТ скенирање на мозокот;
 • Ултразвук на абдоминалните органи.

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика. Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот ќе ја утврди фазата на развој на болеста и ќе го пропише најефективниот курс на лекување.

Третман

Индикациите за хоспитализација за нервоза на анорексија се 3-4 степени на развој на патолошкиот процес. Терапијата за оваа болест треба да биде сеопфатна, со медицински третман и задолжителна диета.

Лекот може да ги вклучува следниве лекови:

 • хормонален;
 • антидепресиви;
 • седативи;
 • антигетик;
 • решенија за обновување на балансот на вода и електролит.

Во однос на исхраната, во почетната фаза на третманот треба да се вклучат во исхраната само лесни, средно висококалорични оброци. Како што состојбата на пациентот се подобрува, можете да ја зголемите содржината на калории во оброците и обемот на порции. Исто така треба да ги земете предвид следните препораки за исхрана на пациентот:

 • во особено тешки случаи, се обезбедува парентерална исхрана;
 • храната треба да биде само течност, барем пире;
 • внесот на храна треба да биде чест (5-6 пати на ден), но во мали делови. Во спротивно, стомакот нема да може да вари толку голема количина на храна;
 • оптимален режим на пиење;
 • Се препорачува да се вклучат во додатоците за исхраната кои содржат елементи во трагови;
 • ако состојбата на пациентот не е критична, тогаш е пропишана Pevsner исхрана табела бр. 11.

Во принцип, диетата се пропишува поединечно, во зависност од фазата на развој на болеста, клинички индикатори и општа состојба на пациентот.

Прогноза и можни компликации

Ако третманот се започне навремено, развојот на сериозни компликации може да се избегне. Инаку, веројатно ќе се појават следните опасни промени:

Во принцип, против позадината на осиромашен организам, може да се развие речиси секој патолошки процес.

Превенција

Превентивните препораки вклучуваат:

 • правилна, избалансирана исхрана;
 • елиминирање на негативното психолошко влијание;
 • во случај на појава на тешки емоционални состојби, контактирајте со невропсихијатар.

Ако се чувствувате добро, и физички и психички, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате анорексија нервоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: психотерапевт , психолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хормонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 7 од 20)

Во нашето тело има многу хормони кои играат важна улога. И сите се произведуваат во одредена количина, што гарантира стабилно функционирање на сите органи и системи. Но, ако бројот на одредени хормони ќе се промени во насока на зголемување или намалување, се јавува хормонална нерамнотежа. Така, прашањето за тоа што е хормонална инсуфициенција, може да се одговори со една фраза - ова е кршење на односот на различни хормони во нашето тело.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 6 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Авитаминоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

...
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 6 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
психолог зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .