Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична полиневропатија: симптоми и третман

Дијабетична полиневропатија - главните симптоми:

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

За брза дијагностика на болеста во согласност со меѓународната систематизација на болестите од дијабетична полиневропатија МКБ 10, доделен е код G63.2.

Етиологија

Периферниот нервен систем кај луѓето е поделен на два дела - соматски и вегетативен. Првиот систем помага свесно да ја контролира работата на вашето тело, а со помош на второто, автономното функционирање на внатрешните органи и системи е контролирано, на пример, респираторни, циркулаторни, дигестивни, итн.

Полиневропатија влијае на двата од овие системи. Во случај на нарушување на соматскиот дел од лицето, почнуваат тешките напади на болката, а автономната форма на полиневропатија носи значајна закана за животот на една личност.

Болеста се развива со зголемен показател на шеќерот во крвта. Поради дијабетес кај пациент, нарушените метаболички процеси во клетките и ткивата, што предизвикува дефект во периферниот нервен систем. Исто така, во развојот на таква болест игра значајна улога во кислородниот глад, што исто така е знак на дијабетес. Поради овој процес, крвниот транспорт низ телото е влошена и функционалноста на нервните влакна е нарушена.

Класификација

Врз основа на фактот дека болеста влијае на нервниот систем, кој има два система, клиничарите утврдиле дека една класификација на болеста треба да дистрибуира соматска и автономна полиневропатија.

Исто така, лекарите ја потенцираа систематизацијата на форми на патологија на локализацијата на лезијата. Во класификацијата постојат три типа кои укажуваат на оштетено место во нервниот систем:

 • сензорна - чувствителност на надворешните стимули се влошува;
 • мотор - се карактеризира со нарушувања на движењето;
 • сензомоторна форма - комбинирани манифестации на двата вида.

Интензитетот на болеста, лекарите ги разликуваат таквите форми - акутен, хроничен, безболен и амиотрофичен.

Симптоматологија

Дијабетичната дистална полиневропатија често се развива во долните екстремитети, и многу ретко во горните. Болеста се формира во три фази, а на секој од нив се појавуваат различни знаци:

 • Фаза 1 субклинички - нема карактеристични поплаки, се манифестираат првите промени во нервниот ткиво, се намалува чувствителноста на промените во температурата, болката и вибрациите;
 • Синдромот на клиничка болка на етапа 2 се појавува во секој дел од телото со различен интензитет, екстремитетите се вкочанети, чувствителноста се влошува; хроничната фаза се карактеризира со силно пецкање, вкочанетост, чувство на печење, болка во различни делови на телото, особено во долните екстремитети, чувствителност е нарушена, сите симптоми напредуваат ноќе;

Безболниот облик се манифестира во вкочанетост на нозете, значително оштетена чувствителност; во амиотрофичен тип, пациентот е загрижен за сите горенаведени знаци, како и мускулна слабост и тешкотии при движење.

 • Компликации на фаза 3 - пациентот се појавува значителен чир на кожата, особено на долните екстремитети, формирањето понекогаш може да предизвика мала болка; во последната фаза, пациентот може да биде ампутиран.
Дијабетична полиневропатија

Исто така, сите симптоми на лекарот се поделени во два типа - "позитивни" и "негативни". Дијабетичната полиневропатија ги има следниве симптоми од "позитивната" група:

 • чувство на горење;
 • болен синдром каратен карактер;
 • пливање сензација;
 • зголемена чувствителност;
 • сензација на болка од лесен допир.

Групата на "негативни" знаци вклучува:

 • вкочанетост;
 • вкочанетост;
 • "Смрт";
 • пливање сензација;
 • непредвидливо движење при одење.

Исто така, болеста може да предизвика главоболки и вртоглавица, конвулзии, оштетен говор и визија, дијареа, уринарна инконтиненција, аноргазмија кај жените.

Дијагностика

Ако идентификувате неколку симптоми, лицето треба веднаш да побара совет од доктор. Со ваквите поплаки, на пациентот им се препорачува да контактираат со ендокринолог, хирург и невролог.

Дијагнозата на дијабетична полиневропатија се базира на анализата на жалбите на пациентот, анамнезата на болеста, животот, физичкиот преглед и методите на лабораториски и инструментални испитувања. Во прилог на симптомите, лекарот мора да ја утврди надворешната состојба на нозете, пулсот, рефлексите и крвниот притисок во горните и долните екстремитети. На испитувањето, лекарот спроведува:

 • евалуација на тетивниот рефлекс;
 • определување на тактилна чувствителност;
 • идентификација на длабока проприоцептивна чувствителност.

Со помош на лабораториски испитувања, лекарот идентификува:

 • холестерол и нивоа на липопротеини;
 • содржината на гликоза во крвта и урината;
 • количината на инсулин во крвта;
 • C-пептид;
 • гликолизиран хемоглобин.

Инструментално испитување е исто така многу важно за време на дијагнозата. За да се одреди точната дијагноза на пациентот треба да се одржи:

 • ЕКГ и ултразвучно испитување на срцето;
 • електронеуромиографија;
 • биопсија;
 • МНР
Електронеуромиографија

Еден метод не е можно да се утврди болеста, затоа, со цел точно да се дијагностицира дистална дијабетична полиневропатија, треба да се применат сите горенаведени методи за испитување.

Третман

За да се елиминира болеста, на пациентот им се препишуваат специјални лекови кои позитивно влијаат на разните етиолошки фактори во развојот на патологијата.

Терапијата, пропишана од лекар, е да се нормализираат индикаторите за шеќер во крвта. Во многу случаи, таквиот третман е доволен за да се елиминираат знаците и причините за полиневропатија.

Третманот на дијабетична полиневропатија на долните екстремитети се заснова на употребата на овие лекови:

 • витамини од групата Е;
 • антиоксиданти;
 • инхибитори;
 • Актовегин;
 • лекови против болки;
 • антибиотици.

Користејќи лекови, пациентот веднаш станува полесен, многу симптоми и причини се елиминирани. Сепак, за ефективна терапија подобро е да се користат неколку третмани. Така, лекарите препишуваат терапија без лекови за пациенти со слични лезии на долните екстремитети:

 • загревање на нозете со масажа и топло чорапи, и не можете да користите грејни плочки, отворете оган или топли бањи за да ја постигнете истата цел;
 • употреба на специјални ортопедски табани;
 • лекување на рани со антисептик;
 • физиотерапија за 10-20 минути секој ден.

За да се елиминира болеста, можете да ги извршите овие вежби, дури и во седечка положба:

 • флексија и проширување на прстите на долните екстремитети;
 • пета се одмараме на подот, а со пети се движиме во круг;
 • потоа обратно - палецот на подот, а петицата се врти;
 • се врти да се постават на пета во подот, а потоа пети;
 • се протега на нозете за да ги свитка глуждовите;
 • да нацртаат во воздух разни букви, броеви и симболи, со нозете да се протегаат;
 • тркалање тркалачки игла или ролери само во нозе;
 • престанете да правите топче од весникот.

Исто така, во случај на полиневропатија, лекарите понекогаш му препишуваат на пациентот да употребува рецепти за традиционална медицина во терапија. Третманот на народни лекови подразбира употреба на такви состојки:

 • глина;
 • датуми;
 • Датуми
 • билки;
 • calendula;
 • козјо млеко;
 • корен корен;
 • морско оревче;
 • mumiyo;
 • билки decoctions;
 • лимон и мед

Понекогаш се додава лук, ловоров лист, јаболков оцет, лимон, артишок во Ерусалим и сол. Назначувањето на народни лекови зависи од степенот на болеста, па затоа пред да започнете со терапија, треба да се консултирате со лекар. Традиционалната медицина не е единствениот метод на третман, туку само додаток на основната медицинска елиминација на полиневропатија.

Прогноза

Со дијагноза на дијабетична полиневропатија на долните екстремитети, кај пациент, прогнозата ќе зависи од фазата на развој на компликација и од контролноста на нивото на гликоза во крвта. Во секој случај, оваа патологија бара постојан медицински третман.

Превенција

Ако некое лице веќе е дијагностицирано со дијабетес, тогаш треба да бидете внимателни и да ги избегнувате компликациите. Профилактичките мерки за полиневропатија вклучуваат урамнотежена исхрана, активен животен стил, отстранување од негативни навики, а пациентот треба да ја следи телесната тежина и да ги следи нивоата на гликоза во крвта.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетична полиневропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , невролог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична невропатија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

...
Дорсалгија (појавување симптоми: 7 од 20)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Невропатија (појавување симптоми: 6 од 20)

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

...
Антифосфолипиден синдром (појавување симптоми: 6 од 20)

Антифосфолипидниот синдром е болест која вклучува комплетен симптом комплекс поврзан со нарушен метаболизам на фосфолипидите. Суштината на патологијата лежи во фактот дека човечкото тело зема фосфолипиди за туѓи тела, против кои произведува специфични антитела.

...
Ентеробиаза (појавување на симптоми: 5 од 20)

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .