Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дијабетична невропатија: Симптоми и третман

Дијабетична невропатија - главните симптоми:

Дијабетичната невропатија е последица на игнорирање на симптомите или недостаток на терапија за контрола на дијабетесот. Постојат неколку предиспонирачки фактори за појава на такво нарушување во однос на позадината на основната болест. Главните се зависност од лоши навики и висок крвен притисок.

Патологијата се карактеризира со манифестација на специфични симптоми кои најчесто влијаат на горните и долните екстремитети, како што се вкочанетост или пецкање. Исто така може да има знаци на други внатрешни органи, како што се болка , гадење и несвестица.

Воспоставувањето на точна дијагноза бара интегриран пристап и се базира на голем број лабораториски и инструментални испитувања, како и студии за чувствителноста и рефлексите. Третман на дијабетична невропатија вклучува употреба на конзервативни методи.

Етиологија

Патогенезата на оваа болест е кршење на спроведувањето на импулсите долж нервните процеси. Повеќекратни нарушувања во метаболизмот, карактеристични за дијабетес мелитус, во крајна линија предизвикуваат оток на нервниот ткиво, метаболни нарушувања, а исто така доведуваат до зголемување на оксидативните процеси и смртта на нервните завршетоци.

Постојат неколку фактори кои влијаат на развојот на дијабетската невропатија. Тие вклучуваат:

 • возрасна категорија на лице со дијабетес мелитус - главната ризична група се состои од постари лица;
 • времетраењето на главната болест - често дијабетична невропатија се формира по петнаесет години на дијабетес мелитус;
 • значително зголемување на крвниот притисок ;
 • неконтролирано зголемување на нивото на шеќер во крвта;
 • присуство на вишок тежина кај луѓето;
 • хиперлипидемија ;
 • текот на воспалителниот процес во нервните завршетоци и нерви;
 • зависност од лоши навики, особено пушење цигари и пиење алкохолни пијалоци;
 • механичко оштетување на нервите;
 • генетска предиспозиција.

Ваквото нарушување е опасно за пациенти со дијабетес мелитус од првиот и вториот тип. Со оваа болест, шеќерот во крвта кај една личност е нестабилна. Ако нивото на гликоза паѓа, тоа доведува до гладување на нервните клетки, а во случаите кога е премногу - тоа води кон формирање на слободни радикали. Таквите супстанции доведуваат до развој на шок и отекување на нервните влакна. Ако овој процес е надополнет со зголемување на крвниот притисок, тогаш малите капилари кои го хранат нервното стебло се спасени. Наспроти ова, клетките страдаат од глад на кислород и умираат.

Класификација

Вегетативна и периферна дијабетична невропатија

Постојат неколку варијанти на ова нарушување, од кои секоја се карактеризира со свои симптоми и пораз на одредени нерви:

 • генерализирана симетрична полиневропатија;
 • автономна невропатија;
 • фокална или мултифокална дијабетична невропатија.

Секоја од овие форми има своја класификација. Така, генерализираната сорта е поделена на:

 • сензорна невропатија - нервите одговорни за чувствителноста се оштетени. Ова може да се изрази во неможноста на лицето да разликува топла и студена, болка и други тактилни сензации;
 • мотор - постои повреда на функционирањето на нервите одговорни за движењето на екстремитетите. Во клиничката слика, ова ќе се изрази во мускулната слабост, намалувањето на рефлексите на рацете и нозете;
 • сензомоторна или комбинирана невропатија;
 • хипергликемична невропатија.

За возврат, се случува автономна невропатија:

 • кардиоваскуларни, односно нормално функционирање на нервите на кардиоваскуларниот систем е нарушен;
 • гастроинтестинални - поврзани со оштетување на нервите одговорни за работата на гастроинтестиналниот тракт;
 • урогенитален - се карактеризира со инволвираност во патолошкиот процес на нерви кои ја регулираат работата на генитоуринарниот систем;
 • респираторен;
 • поврзани со работата на ученикот;
 • надбубрежна медула;
 • ендокрин;
 • поврзан со функцијата на потни жлезди и терморегулација;
 • дијабетична кахексија .

Фокалниот тип на ова нарушување, исто така, има неколку видови:

 • кранијална и тунелна невропатија;
 • амиотропија;
 • плексопатија;
 • хронична демиелинизирачка полиневропатија на воспалителна природа.

Покрај тоа, постојат неколку фази кои болеста поминува низ и се карактеризира со интензитетот на симптомите:

 • субклиничка невропатија;
 • клинички, што може да биде хронично, акутно или дистално, со целосно губење на чувствителност;
 • фаза на доцни компликации.
Фази на дијабетична невропатија

Симптоматологија

Како што споменавме погоре, во зависност од природата и видот на текот на болеста ќе бидат различни знаци на клиничката слика. Така, периферната невропатија ќе биде изразена со симптоми на екстремитетите, вклучувајќи:

 • гуска испакнатини на телото;
 • вкочанетост и пецкање на нозете и рацете;
 • горните и долните екстремитети ќе бидат постудени од сите други делови од телото;
 • слабост и болка во мускулите;
 • појавата на силна болка во нозете, која исто така може да биде придружена со зголемена подложност, на пример, дури и допир на ќебе ќе предизвика болка кај некоја личност;
 • недостаток на координација на движењата;
 • приклучување кон гноен процес - во случаи на микротраума на нозете.

Автономната невропатија ќе се карактеризира со знаци од други внатрешни органи. Најкарактеристичните симптоми може да се земат предвид:

 • нарушување на срцевиот ритам;
 • намалување на крвниот притисок за време на ненадејна промена на положбата на телото;
 • непријатност, болка и тежина во стомакот;
 • гадење;
 • честа вртоглавица;
 • честа мокрење;
 • чести грчеви;
 • прекршување на процесот на дефекација;
 • потешкотии при голтање на храната;
 • несвестица;
 • недостаток на привлечност кон спротивниот пол;
 • неуспеси во менструалниот циклус;
 • намалено потење на стапалата и дланките;
 • зголемено потење додека јаде храна;
 • недостаток на апетит поради кој пациентите развиваат екстремен степен на исцрпеност.

Често, на позадината на дијабетската невропатија, почнуваат да се развиваат болести на органите на дигестивниот систем, како што се ГЕРД , дуоденален чир или стомачни чиреви , гастроинтестинални заболувања и масни хепатози , како и развој на уринарни инфекции.

Дијагностика

Воспоставувањето на точна дијагноза бара внимателно спроведување на цела низа дијагностички мерки и дополнително советување за многу специјалисти од различни области на медицината.

Примарна дијагноза вклучува:

 • клиничка студија на клиничарот за историјата на пациентот и анамнеза на животот на пациентот - ова ќе помогне да се открие кој фактор влијае врз развојот на оваа компликација на дијабетесот;
 • физички преглед, кој мора да вклучува определување на вибрации, тактилни, температурни и болни чувствителност, мерење на крвниот притисок, палпација на предниот ѕид на абдоминалната празнина, слушање на срцето и проучување на кожата, особено на рацете и нозете. Ова се прави со специјални алатки кои се вклучени во невролошки комплет за дијагноза на дијабетска невропатија. Се состои од монофиламент, вилушка за подесување и чекан со игла и четка;
 • спроведување на детален преглед на пациентот за присуство на одредени симптоми, како и нивниот степен на сериозност - ова ќе овозможи да се одреди типот на болеста.

Лабораториските тестови вклучуваат комплетен тест за крв и урина, кој е неопходен за контрола на нормалното функционирање на органите на дигестивниот и уринарниот систем.

Инструментална дијагностика вклучува имплементација на:

 • дневен мониторинг на крвниот притисок;
 • ЕКГ - да се процени работата на срцето;
 • Абдоминален ултразвук;
 • FEGDS - постапка за проучување на внатрешната површина на хранопроводникот, стомакот и 12-pc;
 • Х-зраци слики со или без контраст агент.
Уред за дневно следење на крвниот притисок

Покрај тоа, ќе треба да ги советувате специјалистите како кардиолог, невролог, гастроентеролог, офталмолог, андролог, ортопед, хирург, гинеколог и ендокринолог.

Третман

Елиминацијата на дијабетичната невропатија трае долго време и вклучува премин на неколку фази. Прво на сите, треба да се донесе дијабетес во фаза на компензација - за ова, на пациентите се пропишани инсулин или антидијабетички лекови. Во некои случаи, по таква терапија, постои зголемување на интензитетот на симптоми на дијабетична невропатија. Времетраењето на таквата состојба може да достигне период од два месеца, што укажува на тоа дека обратните промени се случуваат во нервите, односно постепено се опоравуваат.

Дополнителен лек за третман на дијабетична невропатија вклучува администрација на лекови насочени кон елиминирање на болката и враќање на нормалното функционирање на нервите. За да го направите ова, пациентите треба да земат:

 • препарати што содржат тиоктична киселина;
 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • невротропски лекови;
 • антидепресиви;
 • антиконвулзиви;
 • антиаритмични лекови;
 • анестетици.

Пациентите со слична дијагноза се потребни за да ја набљудуваат штетната исхрана, чија основна правила подразбира минимизирање на потрошувачката на сол, протеини и јаглени хидрати. Списокот на забранети и дозволени производи, препораки за подготовка и рецепти на јадења ги дава лекарот што посетува.

Покрај тоа, може да се користат следните терапии:

 • акупунктура;
 • ласерска и магнетна терапија;
 • стимулација на електричен нерв;
 • терапија за вежбање;
 • светло терапија.
Светлина терапија

Покрај тоа, добри резултати може да се постигне со помош на народни лекови. Сепак, вреди да се земе во предвид дека таквата терапија мора да биде одобрена од лекарот што присуствува. Рецепти за алтернативни лекови сугерираат употреба на:

 • сина или зелена леплива глина - се користи како лосиони;
 • масло од камфор - препорачливо е да се користи за време на масажата на погодената област на рацете или нозете;
 • лушпа базирана на цвеќиња од календула - за ингестија;
 • кора од лимон - неопходно е да се меле во рацете пред да се добие сокот и да се стави на проблематичната област;
 • лекување на инфузија на Елеутерокок, мед и лимон;
 • лушпа на коприва и камилица, што мора да се користи како нога бања. Повторете ја оваа постапка треба да биде еднаш дневно, не повеќе од дваесет минути.

Текот на лекување на дијабетска невропатија на долните екстремитети и рацете со помош на алтернативна медицина не треба да надминува еден месец.

Компликации

Игнорирањето на симптомите, доцниот третман на дијабетичната невропатија или употребата на традиционалните медицински методи како единствен начин за лекување на болеста може да доведат до развој на сериозни компликации:

 • безболна форма на миокарден инфаркт ;
 • дефекти на кожата на екстремитетите кои долго време не можат да се лекуваат;
 • формирање на дијабетична нога која бара ампутација на погодениот екстремитет.

Превенција

Со цел да се избегне појава на дијабетична невропатија, неопходно е да се придржуваат до едноставни превентивни препораки, вклучувајќи:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • усогласеност со правилата за исхрана утврдени од лекарот што посетува;
 • контрола на тежината - доколку е потребно, вратете го во нормала;
 • навремено лекување на дијабетес;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекарите;
 • годишно следење на работата на органи и системи за пациенти со дијагноза на дијабетес.

Почетните фази на појавата на таквото нарушување имаат поволна прогноза и се целосно реверзибилни. Додавањето на компликации значително ја влошува прогнозата на болеста и квалитетот на човечкиот живот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дијабетична невропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: ендокринолог , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична полиневропатија (појавување на симптоми: 7 од 20)

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Дорсалгија (појавување на симптоми: 6 од 20)

Дорзалгија - во суштина факт на присуство на болка со различни степени на интензитет во задниот дел. Од ова произлегува дека ова не е посебна патологија, туку синдром кој се јавува во било која возрасна категорија и без оглед на полот.

...
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување на симптоми: 5 од 20)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 5 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .