Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дистимија: Симптоми и третман

Дистимијата - главните симптоми:

Дистимија или ситна депресија е депресивно нарушување на хроничниот тип, кое продолжува со мало изразување на симптоми, има долга и долготрајна природа. Песимистичките гледишта за животот се својствени за луѓето кои се соочуваат со таква патологија, и тие се, исто така, скептични за оние позитивни емоции што можат да ги искусат други индивидуи. Вреди да се напомене дека според друга дефиниција, оваа болест значи хронична депресија, чии симптоми практично не се појавуваат.

Медицинската статистика денес е таква што дистимичното нарушување се дијагностицира кај 4,5% од вкупното население на планетата. Повеќе склони кон развојот на фер сексот. Ако третманот на дистимијата не се одвива навремено, тогаш таквото пореметување постепено може да се развие во манично-депресивна психоза .

Во повеќето случаи, дистимичното нарушување започнува да напредува кај младите луѓе, но не е невообичаено кога се развива кај поединци од средината и постарите возрасни групи. Карактеристична карактеристика на патологијата е дека неговата клиника се карактеризира со мала манифестација на симптоми и слабо расположение. Хроничната дистимија без недостаток на точен третман често доведува до поизразена форма на депресија - депресивен синдром.

Етиолошки фактори

До денес, научниците се уште не ги утврдиле главните причини поради кои луѓето покажуваат симптоми на дистимија. Постои претпоставка дека наследниот фактор игра одредена улога во развојот на патолошкиот процес, како и промени во структурата на супстанциите одговорни за целосно функционирање на мозокот.

Главните предиспонирачки фактори за прогресија на дистимичното нарушување:

 • присуство во телото на соматски патологии од хронична природа;
 • несоодветна и лоша исхрана;
 • постојани стресни ситуации;
 • дефектен сон;
 • некои лични карактеристики, како и карактеристики на централниот нервен систем;
 • "Детски" проблеми, како што се несоодветно воспитание, социјална изолација, губење на сакани, прекумерни барања за родителите од страна на родителите и така натаму.

Видови

Врз основа на карактеристиките на курсот, дистимијата може да ги има следните форми:

 • "Чиста" дистимија. Во овој случај, развојот на нарушувањето се забележува без голема епизода на депресивната состојба;
 • дистимија, во која редовно се случуваат големи периоди на депресија;
 • дистимија со единечни, но многу долги периоди на депресија.

Главните видови на патологија:

 • карактеролошки;
 • соматизиран.

Со соматизирана дистимија, пациентот постепено се зголемува чувството на нездравост, се појавува запек и се зголемува срцевиот ритам. Покрај тоа, таквото лице се жали на нарушување на спиењето, немотивирано кинење, недостаток на здив. Наспроти позадината на сето ова, неговото расположение се намалува, се појавува необјасниво чувство на анксиозност, депресија и тага.

Карактеристична дистимија се карактеризира со манифестација на постојани нарушувања кои не исчезнуваат во подолг временски период. Едно лице е во состојба на андедонија, блуз, песимистички поглед на животот и негово постоење во светот. Покрај тоа, клиничката слика е дополнета со лошо расположение и депресивен синдром.

Симптоматологија

Луѓето зборуваат за дистимично растројство во случај дека за две години речиси цело време некое лице е во лошо расположение, неговата состојба е депресивна. Таквата дијагноза може да се направи само ако пациентот има два или повеќе симптоми, од следното:

 • отсуствува способноста да се ужива во поединецот;
 • апетитот се намалува или, обратно, поединецот има зголемена потреба за храна;
 • карактеристичен симптом е чувство на празнина;
 • постојат периоди на недостаток на мисли;
 • за дистимијата, нарушувањето на спиењето и будењето е исто така карактеристичен симптом - ноќе, поединецот не може целосно да спие, се чувствува поспан во текот на денот;
 • интересот за вообичаените активности се намалува;
 • рано замор, дури и од вообичаената работа или стрес;
 • самокритика;
 • самодоверба потценета;
 • главоболки кои не можат да се отстранат со конзервативни методи. Може исто така да има болка во зглобните зглобови и во органите на дигестивниот систем;
 • уверување дека нема иднина;
 • Самоубиствени идеи може да се појават периодично.

Третман

Ако симптомите споменати погоре се појавуваат две години, тогаш лекарот може со сигурност да дијагностицира дистимија. Планот за лекување се развива во секој случај поединечно - се зема предвид интензитетот на симптомите, возраста на поединецот и неговата општа благосостојба. Задолжителни пациенти пропишани антидепресиви. Покрај тоа, се врши психотерапија за нормализирање на психолошката состојба на лицето. Прибегнаа кон методите на семејство, интерперсонална и когнитивно-бихејвиорална психотерапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дидимија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: психотерапевт , психијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ендогена депресија (појавување на симптоми: 4 од 18)

Различни видови на ментални нарушувања, кои се предизвикани од влијанието на дневните или сезонски промени во расположението или овие разлики без присуство на било какви причини, се нарекуваат во медицината како ендогена депресија. Ваквите нарушувања се тешка форма на болеста, па затоа е многу важно да се преземат соодветни начини да се спречи развојот на болестите со цел да се спречи нејзината прогресија.

...
Депресија (појавување на симптоми: 4 од 18)

Менталните нарушувања, кои главно се карактеризираат со намалување на расположението, заостанатоста на моторот и менталниот пропуст, се сериозна и опасна болест, која се нарекува депресија. Многу луѓе веруваат дека депресијата не е болест и, згора на тоа, не претставува посебна опасност, за што се длабоко погрешни. Депресијата е прилично опасна болест, предизвикана од пасивност и депресија на лицето.

...
Лордоза (појавување на симптоми: 4 од 18)

Лордозата се нарекува искривување на цервикалниот и лумбалниот 'рбет, во кој булбата се соочува напред. Оваа анатомска особина може да има физиолошка и патолошка природа. Физиолошката лордоза е природен феномен кој обезбедува целосна операција на целиот мускулно-скелетен систем, патолошкиот е сериозна опасност по здравјето и бара задолжителен третман.

...
Гигантизам (појавување симптоми: 4 од 18)

Гигантизмот е болест која напредува поради зголемено производство на хормон за раст од страна на хипофизата (ендокрина жлезда). Ова предизвикува брз раст на екстремитетите и торзото. Покрај тоа, пациентите често имаат намалување на сексуалната функција, инхибиција на развојот. Во случај на прогресија на гигантизмот постои голема веројатност дека едно лице ќе биде бесплодно.

...
Стрес (појавување на симптоми: 4 од 18)

Секој човек се соочува со стрес во својот живот, бидејќи тоа е состојба на телото што се јавува кога некое лице е изложено на одредени негативни или дури и позитивни фактори кои доведуваат до различни видови на промени во нивниот живот. За време на ова нарушување, телото произведува адреналин, кој е неопходен за да се надмине проблемот што се појавил, така што нашето тело бара мала количина на стрес - тие ни овозможуваат да се движиме напред и да се подобриме. Сепак, долготрајните негативни ефекти предизвикуваат развој на разни нарушувања во телото и може да предизвикаат хроничен стрес, што е опасно за неговите несакани ефекти.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
психијатар зема
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .