Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Плекситис: Симптоми и третман

Плекситис - главни симптоми:

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

Причината за прогресијата на оваа болест може да биде траума на плексус на фрактури, историја на такви нарушувања како туберкулоза , дијабетес мелитус или сифилис , алергии или предозирање со лекови. Болеста на новороденото се развива на позадината на раѓањето. Тежината на симптомите зависи од типот, локацијата и тежината на болеста. Првиот симптом е болка, која постојано се изразува и се зголемува со движење или со помал физички напор.

Потврдата на дијагнозата се врши со помош на испитување од страна на специјалист, како и врз основа на лабораториски анализи на крвта и хардверско испитување на пациентот. Тактичкиот третман се определува во зависност од природата на болеста. Без навремено лекување на било која форма на болеста може да се појави целосна загуба на работниот капацитет и попреченост - ова се главните компликации на плекситисот на рамениот зглоб, цервикалниот и лумбосакралниот регион.

Етиологија

Главен фактор во формирањето на плекситис е нарушување на нервниот импулсен пренос низ нервниот плексус. Предвидните околности се:

 • кислородна инсуфициенција на нервното ткиво поради продолжена компресија на тумори, неподвижност на екстремитетите;
 • компликации по тешки хируршки интервенции;
 • дијабетес, сифилис, туберкулоза и други инфективни процеси;
 • алергичен на храна, лекови или вакцини;
 • преголема доза на лекови;
 • негативни еколошки услови;
 • штетни работни услови;
 • нарушување на метаболичките процеси;
 • хемиско труење на телото;
 • широк спектар на повреди - пад, дислокација, намалување или прободување рана;
 • раѓање траума.

Видови

Постојат неколку класификации на плекситот, кои се разликуваат во многу фактори. На местото на појавата на воспалителниот процес се разликуваат:

 • племенски плекситис - процесот на болеста може да се прошири на целата рака, значително да се намали или целосно да се елиминира можноста за движење;
 • патологија на цервикалниот 'рбет;
 • воспаление на лумбалниот и сакралниот плексус - долните екстремитети се вклучени во процесот на болеста;
 • кокцигеалниот плекситис е исклучително ретка форма на нарушување.
Рамен плекситис

Според начинот на ширење на патолошкиот процес, болеста е поделена на:

 • еднострано - со лезија на левата или десната нога;
 • билатерален.

Тежината на нарушувањето на нервниот плексус е поделена на:

 • делумно-одделни нервни стебла се предмет на патологија;
 • вкупно - пораз се протега на целата структура на плексус.

Симптоми

Клиничката слика на болеста се разликува во зависност од локацијата на болеста. Така, плекситисот на рамениот зглоб се изразува со знаци како што се:

 • пароксизмална болка која се шири низ повредениот екстремитет;
 • намалена чувствителност во рамото и раката;
 • мускулна слабост;
 • ограничување на моторните функции;
 • оток на погодената област;
 • бледило на кожата;
 • зголемена кршливост на ноктите;
 • значително потење на дланките.

Симптоми на грлото на матката:

 • манифестација на болка во предната и на страна на вратот, која се зголемува со свиткување и вртење;
 • ширење на болка во вратот, рамото и ушите;
 • тешкотии во движењата на главите;
 • постојани hiccups доставува непријатност;
 • повреда на чувствителност.
Симптоми на плекситис

Манифестации на лумбосакрален плекс:

 • локализација на болки во долниот дел на грбот со ширење на долниот екстремитет од погодената страна;
 • вклученост во патолошкиот процес на внатрешните органи на малата карлица;
 • значително намалување на осетливоста на нозете на надворешни стимули;
 • намалување на моторната активност;
 • потење нозе;
 • кожата на зафатената област е студена на допир, бледа, понекогаш со плашт од сина боја;
 • промена во гајта - има силен грч.

Симптомите на плекситисот на кокцигеалниот плексус се прекршување на емисијата на урина и измет, нарушување на сексуалната функција.

Дијагностика

Прелиминарна дијагноза на плекситис на рамениот зглоб, грлото на матката или лумбосакралниот плексус може да се утврди од страна на специјалист со проучување на историјата, откривање на можните причини за нарушување, прв пат и сериозноста на симптомите на нарушувањето. Дополнителни информации ќе обезбедат темелно испитување на пациентот, како и проценка на јачината на мускулите на екстремитетите и вратот, состојбата на кожата и ноктите.

Лабораториските испитувања на крвни тестови имаат за цел откривање на дополнителни знаци на болеста - зголемување на концентрацијата на леукоцитите. Хардверските испити на пациентот се состојат од:

 • Ултразвук на карличните органи;
 • електронеурографија - мерење на брзината на поминување на нервниот импулс;
 • електромиографија - техника за проценка на активноста на мускулите;
 • Х-зраци на погодената област;
 • КТ на зглобовите;
 • МНР на целото тело.

За да се разликува плекситис од други нарушувања со слични симптоми, ќе ви треба совет од специјалисти од други области на медицината, особено - гинекологија, урологија, онкологија, неврохирургија, трауматологија, ортопедија.

Третман

Третманот на плекситис е насочен кон целосна елиминација на факторите кои го предизвикуваат нарушувањето. Во инфективната природа на болеста, антивирусни и антибактериски лекови се препишуваат на пациентите. Метаболниот плекситис се елиминира со нормализирање на нивото на шеќер. Медицинска интервенција е неопходна во посттрауматскиот и компресивниот тип на болеста. Терапијата е да се отстранат туморите и крвните згрутчувања кои можат да го притисат плексус. За секоја пропишана етиологија на плекситис:

 • аналгетски и хормонски лекови;
 • витамински комплекс;
 • физиотерапија - третман со струја и магнетно поле, акупунктура и хидротерапија;
 • Текот на физикална терапија во просторија за рехабилитација и дома.

Превенција

Превентивните мерки за плекситис на рамениот зглоб, цервикалниот и лумбосакралниот плексус се во согласност со едноставните правила:

 • ограничување од хипотермија со носење топла облека во студената сезона;
 • исхраната треба да биде избалансирана и збогатена со витамини, влакна и хранливи материи;
 • навремена и целосна елиминација на воспалителни и инфективни процеси кои можат да предизвикаат ова нарушување;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекар, придржувајќи се до пропишаната доза;
 • правилно управување со бременоста.

Во случаи кога третманот на плекситис не започнува навреме, болеста има неповолна прогноза - појава на пареза, парализа и инвалидност. Во други ситуации, прогнозата директно зависи од природата на болеста, присуството на коморбидните нарушувања, возраста на пациентот и ефективноста на терапијата.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате плекситис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: невролог , ортопед и трауматолог , ортопед .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 4 од 18)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Акутен остеомиелитис (појавување симптоми: 4 од 18)

Акутниот остеомиелитис е болест која се карактеризира со развој на бактериско воспаление на коскената срцевина и сите структурни делови на коската. Опасноста од болеста лежи во разновидноста на курсот - од асимптоматски до фулминантен. Главниот извор на патологија се патогени микроорганизми, продира во коската и доведува до појава на гноен процес. Покрај тоа, се разликуваат неколку развојни механизми и предиспонирачки фактори.

...
Хондросарком (појавување на симптоми: 4 од 18)

Chondrosarcoma - е најчестата малигната неопластична формација која влијае на скелетната структура. Туморот потекнува од карциногените елементи на коските. Слична болест се јавува кај секој 4 пациент кој има дијагноза на сарком.

...
Рет синдром (појавување симптоми: 4 од 18)

Рет синдром е дегенеративна, прогресивна болест која го нарушува функционирањето на нервниот систем, што предизвикува човечкиот развој да застане на рана возраст. Во моментов е отворено прашањето за механизмот и причините за формирање на таква болест. Основниот извор на патологија е мутација на голем број на гени и нивно негативно влијание врз развојот на органот, како што е мозокот.

...
Ишијас (воспаление на ишијалниот нерв) (појавување на симптоми: 3 од 18)

Ишиас - воспаление на ишиатичниот нерв. Во некои извори, болеста може да се нарече нејасна нервна нерва или ишијас. Најкарактеристичен симптом за оваа болест е болката во задниот дел, што му дава на долната нога. Во главната група за ризик, луѓето над 30 години. На рана возраст, болеста речиси никогаш не е дијагностицирана.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ортопедски и трауматолошки зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .