Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Невропатија: Симптоми и третман

Невропатија - главните симптоми:

Невропатија е болест која се карактеризира со дегенеративно-дистрофично оштетување на нервните влакна. Во оваа болест, тоа влијае не само на периферните нерви, туку и на черепно-мозочните. Вообичаено се забележува воспаление на секој нерв, во такви случаи ова нарушување се нарекува мононевропатија, а со истовремено изложување на неколку нерви - полиневропатија. Честотата на манифестацијата зависи од причините.

Дијабетичната невропатија се смета за најчеста, бидејќи се јавува во повеќе од половина од случаите. На второ место е важноста на алкохолната невропатија - нејзината карактеристика е тоа што таа се развива без појава на симптоми. Други видови на невропатија подеднакво се случуваат, но најреткиот тип на болест е невропатија на фацијалниот нерв.

Секоја болест се дијагностицира со спроведување на хардверско испитување на пациентот, на пример, ултразвучен скенирање или КТ скенирање, а исто така се утврдува и од резултатите на испитувањето од страна на невролог. Главните принципи на третманот се употребата на физиотерапија и препишување на лекови.

Етиологија

Причините за манифестацијата на болеста се доста многу, така што тие се поделени во две големи групи - надворешни и внатрешни. Причините кои се појавиле во телото вклучуваат:

 • дијабетес мелитус - во позадина на оваа болест, во повеќето случаи се развива периферна невропатија, односно нервите кои пренесуваат сигнали од 'рбетниот мозок или мозокот се оштетени;
 • патологии на ендокриниот систем;
 • недостаток на витамини во телото, особено оние кои се вклучени во групата Б, бидејќи тие се важни во метаболните процеси на нервно ткиво. Доста честопати предизвикува израз на невропатија на фацијалниот нерв;
 • автоимуни нарушувања, како што е синдром на Гилејн-Баре;
 • мултиплекс склероза ;
 • болести кои имаат негативен ефект врз нервните обвивки - миелин. Тие се манифестираат со такви симптоми како зголемена слабост, нарушување на одењето. Без навремено лекување може да доведе до парализа;
 • ревматоиден артритис . Тоа може да биде и независно кршење и да стане последица на склеродерма , што исто така води кон невропатија.

Надворешните причини за ова нарушување вклучуваат:

 • злоупотреба на алкохол. Алкохолизмот патолошки влијае на целото човечко тело, вклучувајќи ги и внатрешните органи и системи. Природно е дека неговата долготрајна употреба е штетна за нервите. Поради оваа причина, најчесто се јавува невропатија на долните екстремитети;
 • широк спектар на повреди - дури и силен удар може негативно да влијае на нервот, предизвикувајќи оштетување на нервот. Често, тоа е она што станува главниот фактор во развојот на невропатија на ишијалниот и улнарниот нерв и горните екстремитети;
 • интоксикација на телото со различни хемиски елементи. Како по правило, токсичните супстанции имаат директен ефект врз нервите;
 • инфективни процеси - овој или оној тип на невропатија е изразен во однос на позадината на претходната инфекција, на пример, ХИВ или дифтерија .

Често причината за ова нарушување е наследен фактор. Во овој случај, болеста се развива независно, без никаков патоген ефект.

Видови

Во зависност од тоа што служеше како фактор за манифестација на болеста и местото на неговото локализирање, болеста е поделена на неколку видови:

 • невропатија на радијалниот нерв - таканаречената "парализа на спиење", односно, стегање на нервот поради погрешната положба на раката, може да послужи како поволен фактор. Често се јавува кај луѓе кои консумираат големи количества алкохол или дрога. Исто така, напредува со фрактури на раката, бурзитис , артритис или синовитис ;
 • лезија на долните екстремитети - изразена главно на позадината на тешка хипотермија, тешки физички вежби или вежби, онколошки тумори во карличниот регион, долготрајна употреба на одредени лекови;
 • невропатија на ијатичниот нерв - се јавува поради тешка повреда на нервот. Ова е можно со фрактури на колкот или карлицата, огнено оружје или привремена повреда, рак, интервертебрална хернија и други спинални патологии;
 • невропатија на улнарниот нерв - се јавува директно во трауматизацијата на дадена област или кај бурзитис;
 • невропатија на медијалниот нерв - покрај фрактурите и истегнувањата, овој тип на болест се појавува кај дијабетес мелитус, развој на неоплазми, гихт или ревматизам , како и кај тунелен синдром;
 • Невропатија на средниот нерв
 • перонеална нервна невропатија - модринки, псорини и други повреди се сметаат за причини, како и некои болести како интоксикација, спинални патологии, особено неговата закривеност, тунелен синдром и носење непријатни чевли кои не се вклопуваат во големината или се премногу тесни;
 • невропатија на фацијалниот нерв - поради присуство на неоплазми, вирусни заболувања, продолжено изложување на ладни температури, трауматски повреди на мозокот, последици по посетата на забар, депресивна состојба, наследни болести, бременост или породување, аневризма. Во некои случаи, тоа се нарекува компресивно-исхемична невропатија;
 • тригеминална невропатија - се карактеризира со лезии на нервните завршетоци на непцата, горните и долните усни, брадата. Причини се - комплицирана работа и испорака, максилофацијални операции, забна протеза, наследност;
 • тунелна невропатија - изразена на позадината на нервно стегање во мускулно-скелетни канали.

Во зависност од дистрибуцијата на патолошкиот процес и бројот на зафатени нерви, нарушувањето се нарекува:

 • мононевропатија - само еден нерв е засегнат, на пример, лицето, улнар, итн;
 • полиневропатија - патологија влијае на неколку нерви;
 • периферна невропатија - само оние нерви кои се одговорни за пренесување на сигналот од мозокот или 'рбетниот мозок се вклучени во процесот на болеста.

Симптоми

Бидејќи постојат неколку видови на болеста, тие ќе се манифестираат како различни симптоми. Така, знаци на компресивно-исхемична невропатија се:

 • мускулна парализа на едната страна на лицето. Од непознати причини, најчесто се зафатени нервите на десната страна;
 • изречена асиметрија на лицето;
 • појава на болка во ушите;
 • намалена острина на слухот;
 • зголемено кинење или, обратно, суви очи;
 • промена на параметрите за вкус;
 • при затворање на очите, очите на погодената страна на лицето не се затвораат;
 • одлив на течности од устата;
 • неможност за движење на џвакање;
 • искривување на горните и долните усни.
Невропатија на фацијалниот нерв

Симптоми на дијабетска невропатија се:

 • вкочанетост и горење на кожата низ телото, што доведува до нарушена чувствителност;
 • зачудувачки одење;
 • брзо развивање на слабост на телото;
 • прекумерно потење при јадење или спиење;
 • нарушување на функционирањето на органите на дигестивниот тракт - дијареја, запек, гадење и повраќање, надуеност и надуеност;
 • сексуални нарушувања - недостаток на ерекција и сувост на вагината;
 • болка и непријатност при вртење со очното јаболко.

Алкохолната невропатија ќе се манифестира во:

 • ненадеен почеток на болка во долните екстремитети, кој, исто така, одеднаш застанува;
 • вкочанетост на рацете и нозете;
 • појава на грчеви во телињата ноќе;
 • оток;
 • црвенило на кожата на нозете;
 • тешкотијата или неможноста за вршење на моторни функции;
 • повреда на говорната активност.

Невропатијата на долните екстремитети се манифестира со следниве симптоми:

 • гори и вкочанетост;
 • силна оток;
 • грчеви во секое време од денот;
 • делумна парализа;
 • потешкотии со одење

Типични знаци на невропатија на сејастичниот нерв се:

 • локализација на болни сензации во подрачјето на задникот, со ширење на колковите. Понекогаш болката е толку интензивна што едно лице не може да се движи независно;
 • мускулна слабост;
 • намалена чувствителност во нозете и нозете;
 • ладни пети совети.

Главните симптоми на невропатија на улнарниот нерв:

 • слабоста на четката, понекогаш се развива до тој степен што едно лице не може да врши едноставни функции, на пример, да држи прибор за јадење;
 • целосна вкочанетост на малиот прст и делумниот прст;
 • болка од четка до лактот.

Манифестации на невропатија на радијалниот нерв:

 • локализација на болка и непријатност во пазувите, често поминувајќи во рамената и рамената;
 • нарушена флексија на раката и прстите;
 • вкочанетост на малиот прст, прстенот и средните прсти.

Симптомите на невропатија на медијалниот нерв вклучуваат:

 • изречена болка почнувајќи од подлактицата и завршувајќи со прстите на зафатениот горен екстремитет;
 • неможност да се приклучат прсти во тупаница;
 • мускулна слабост;
 • вкочанета четка

Невропатијата на перонеалниот нерв се изразува со следниве карактеристики:

 • оштетено проширување на ногата и прстите. Ова може да се забележи од фактот дека додека одење лице силно ги свиткува нозете во коленото, за да не го закачи палецот на површината;
 • повреда на чувствителност;
 • болка во нозете и нозете;
 • неможноста да се префрлат поддршката на петиците.
Невропатија на перонеалниот нерв

Главните манифестации на периферна невропатија се симптоми како што се болка и слабост на мускулите на горните и долните екстремитети.

Дијагностика

Главната дијагностичка мерка за невропатија од било кој тип е невролошко испитување. Дополнително, пропишани се тестови и хардверски тестови.

Невролошкиот преглед се состои од:

 • сослушување на пациентот за можните причини за болест, претходни болести, како и за времето на првите симптоми;
 • директен преглед, при што специјалистот го одредува степенот на болеста, врз основа на неможноста на пациентот да ја изврши оваа или таа акција;
 • крвен тест - се врши за да се идентификуваат автоимуни болести, како и воспалителни или заразни процеси кои би можеле да придонесат за појава на болеста;
 • Ултразвук и КТ скенирање на целото тело или засегнатиот дел;
 • Х-зраци со помош на агент за контраст;
 • NMR;
 • електромиографија - за ова, мали електроди се воведуваат во погодениот нерв. Направете го тоа за да ја снимите активноста на мускулите.

По добивањето на сите резултати од испитите, специјалист ја пропишува индивидуалната и најефикасната тераписка тактика.

Третман

Главната задача на терапијата е да ги отстрани болките и непријатните манифестации на болеста, како и да ги елиминира болестите кои го предизвикале. Третманот со лекови вклучува назначување:

 • кортикостероиди кои го ублажуваат воспалението;
 • антивирусни лекови;
 • лекови кои ги елиминираат болните грчеви;
 • седативи;
 • лекови насочени кон подобрување на нервниот проспект;
 • инјекции на витамини.

Но, главниот резултат во третманот на невропатии е физикална терапија, која вклучува:

 • терапевтски курсеви за масажа;
 • загревање;
 • електрофореза;
 • терапија за вежбање;
 • тековно и магнетно поле;
 • акупунктура;
 • хидротерапија.

За третман на дијабетична невропатија, неопходно е да се задржи нивото на шеќер во крвта под контрола до крајот на животот. Не постои друг начин да се елиминира овој тип на нарушување. Кога алкохолни форма, мора целосно да се откаже од алкохолни пијалоци, и да се врати на телото се препорачува да се прошири на диета.

Хирургијата е исклучително ретка, само во случаи кога е неопходно да се шие оштетениот нерв.

Превенција

Превентивните мерки за невропатија вклучуваат:

 • збогатување со витамини и хранливи елементи на исхраната;
 • зајакнување на имунитетот;
 • одржување на здрав начин на живот;
 • редовно вежбање;
 • прошетки;
 • ограничување од стресни ситуации;
 • поминување на текот на терапевтска масажа и гимнастика;
 • превентивни прегледи во клиниката неколку пати во годината.

Покрај тоа, неопходно е брзо да се лекуваат болестите кои можат да предизвикаат ова нарушување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате невропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Дијабетична полиневропатија (појавување на симптоми: 6 од 20)

Дијабетичната полиневропатија се манифестира како компликација на дијабетес. Болеста се базира на оштетување на нервниот систем на пациентот. Често болеста се формира кај луѓе 15-20 години по развојот на дијабетес. Фреквенцијата на прогресија на болеста до комплицирана фаза е 40-60%. Болеста може да се манифестира кај луѓе со тип 1 и 2.

...
Транзитен исхемичен напад (појавување на симптоми: 4 од 20)

Транзитен исхемичен напад (ТИА) - недостаток на церебрална циркулација поради васкуларни нарушувања, срцеви заболувања и намалување на крвниот притисок. Таа е почеста кај лицата кои страдаат од остеохондроза на цервикалниот 'рбет, кардијална и васкуларна патологија. Особеноста на транзиентниот исхемичен напад е целосно враќање на сите откажани функции во рок од 24 часа.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 4 од 20)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Церебрална парализа (појавување на симптоми: 4 од 20)

Церебралната парализа (ЦП) е општ медицински термин кој се користи за назначување на група на нарушувања на движењето кои напредуваат кај доенчињата поради трауматизација на различни мозочни области во циркадскиот период. Првите симптоми на церебрална парализа понекогаш може да се идентификуваат по раѓањето на детето. Но, обично знаците на болеста се манифестираат кај доенчиња во доенчиња (до 1 година).

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување на симптоми: 4 од 20)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .