Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полиневропатија: Симптоми и третман

Полиневропатија - главните симптоми:

Полиневропатија е комплексно пореметување кое се карактеризира со оштетување на моторните, сензорни и автономни нервни влакна. Главната карактеристика на болеста е тоа што голем број нерви се вклучени во процесот на болеста. Без оглед на видот на болеста, се манифестира во слабост и атрофија на мускулите на долните или горните екстремитети, отсуството на нивната чувствителност на ниски и високи температури, појавата на болни и непријатни чувства. Често изразена парализа, целосна или делумна.

Во првата фаза, областите на дисталниот нерв се погодени, и како што напредува болеста, патолошкиот процес се шири до подлабоките слоеви на нервните влакна. Понекогаш се јавува наследна полиневропатија. Таа почнува да се манифестира во првиот или вториот десет од животот на една личност. Дијагнозата ги зема предвид причините за оваа болест, спроведе невролошки преглед и лабораториско испитување на крвни тестови. Главните цели на третманот се да го намалат појавувањето на симптомите и да го елиминираат главниот фактор кој го предизвикал ова нарушување.

Етиологија

Таквото пореметување може да се развие од ефектите на разни фактори:

 • генетска предиспозиција;
 • нарушувања на имунитетот кога телото почнува да ги напаѓа сопствените мускули и нервни влакна, додека произведува имуни антитела;
 • дијабетес ;
 • интоксикација со хемиски елементи, лекови или алкохолни пијалоци;
 • инфективни процеси во телото, на пример, кај ХИВ или во дифтерија ;
 • малигни неоплазми;
 • системски болести , вклучувајќи склеродермија и васкулитис ;
 • недостаток на витамини на групата Б;
 • цироза на црниот дроб ;
 • автоимуни болести, на пример, кај Гилејн-Баре синдром.

Видови

Во зависност од механизмот на оштетување на нервите на мускулите на долните и горните екстремитети, полиневропатија е поделена на:

 • demyelinating - развој се одвива во позадина на распаѓањето на миелин, специфична супстанција која ги обвива нервите и обезбедува брз трансфер на импулсот. Овој тип се карактеризира со најповолна прогноза, предмет на навремен пристап до лекар и ефикасен третман;
 • аксонална - болеста се развива на позадината на лезијата на аксонот, што е јадро на нервот што го храни. Текот на овој вид на болест е потежок. Третман - успешен, но долг;
 • невропатска - болеста се формира поради патолошките ефекти врз телото на нервните клетки.

Во кршење на одредена функција на нервот, полиневропатија е:

 • сензорни - поради процесот на болеста, чувствителноста на нервите е нарушена. Нанадвор, ова се манифестира со печење и вкочанетост на екстремитетите;
 • мотор - постојат знаци на оштетување на моторните влакна. Симптомот е мускулната слабост;
 • сензорни-моторни - се појавуваат симптоми на горенаведените две форми;
 • вегетативен - ова резултира со оштетување на нервите кои се одговорни за обезбедување на нормално функционирање на внатрешните органи и системи. Знаците со кои ова може да се идентификува се зголемено потење, брз пулс и запек ;
 • мешани - постојат знаци на оштетување на сите видови нерви.
Видови на полиневропатија

Според етиологијата, оваа воспалителна болест е поделена на следниве видови:

 • идиопатска - причините за нејзината манифестација не се целосно познати, но нарушувањата на имунолошкиот систем не се исклучуваат;
 • наследна;
 • дијабетичен - се развива на позадината на комплициран дијабетес мелитус;
 • диметаболичен - како резултат на метаболички нарушувања;
 • токсичен - се јавува на позадината на хемиско труење;
 • пост-инфективни - се изразува поради лицето кое е заразено со ХИВ или дифтерија;
 • паранеопластичен - развој се јавува паралелно со онколошката болест;
 • системски - се јавува кога протокот на системски нарушувања на сврзното ткиво.

Симптоматологија

Различни причини кои предизвикуваат полиневропатија првенствено доведуваат до иритација на нервните влакна на мускулите на екстремитетите, и како што напредуваат, тие доведуваат до нарушувања во функционирањето на нервите. Групата на првите симптоми на полиневропатија вклучуваат:

 • изречена трепет на раце или нозе;
 • неволно грчеви на мускулни структури, забележливи за луѓето околу нив;
 • појавата на болни грчеви;
 • израз на болка со различен интензитет;
 • пливање сензација на кожата;
 • зголемување на крвниот притисок.

Симптомите на оштетените нерви се:

 • мускулна слабост;
 • мускулни чистење;
 • намален тон на мускулите;
 • напади со силна вртоглавица;
 • срцеви палпитации;
 • сува кожа на погодените екстремитети;
 • појава на запек;
 • значително губење на косата на патолошкото место;
 • намалување или целосно губење на чувствителноста на врвовите на прстите и прстите.

Компликации

Во случај на ненавремен пристап до специјалист за квалификувана помош, следните последици од воспалителниот процес во нервите на горните и долните екстремитети може да се развијат:

 • оштетена моторна функција - забележана кај сериозна слабост, особено кај дијабетична полиневропатија;
 • оштетување на нервите одговорни за респираторниот процес, што може да доведе до дефицит на кислород;
 • ненадејна срцева смрт - што произлегува од неправилни отчукувања на срцето.

Дијагностички мерки

Важен чекор во утврдувањето на дијагнозата е откривањето на причината што доведе до појава на полиневропатија. Ова се постигнува со следните активности:

 • собирање детални информации за текот на болеста. Ова е неопходно за да се идентификува предиспонирачкиот фактор. На пример, во наследна или дијабетична форма на нарушување, симптомите се развиваат прилично бавно;
 • невролошки преглед, со кој е можно да се утврди местото на локализација на непријатни знаци во форма на горење или вкочанетост;
 • крвен тест, кој помага да се открие присуството на хемиски елементи, како и да се утврди нивото на шеќер, уреа и креатинин;
 • електронеуромиографијата е техника која ви овозможува да ја процените брзината на импулсот низ нервите на долните и горните екстремитети;
 • биопсија на нервите - извршена за микроскопско испитување на честичка на мали нерви;
 • дополнителни консултации на специјалисти како терапевт и ендокринолог во случај на појава на таква болест кај бремени жени - акушер-гинеколог. Ако пациентот е дете, треба да спроведете дополнителен преглед кај педијатарот.
Електронеуромиографија

По добивањето на сите резултати од тестот, специјалист ќе пропише најефикасен третман за воспалителниот процес на горните и долните екстремитети.

Третман

Во наследна полиневропатија, третманот е насочен само кон елиминирање на непријатните симптоми, а во случаи на дијабетичен, алкохолен или лек за лекување, има за цел намалување на манифестацијата на симптомите и забавување на развојот на процесот. Сеопфатен третман на полиневропатија вклучува:

 • лекови на рецепт. Во зависност од причината, ова може да биде - глукокортикостероиди, имуноглобулини, лекови против болки и лекови кои го намалуваат нивото на шеќер во крвта;
 • трансплантација на бубрег во дисметаболен тип на нарушување;
 • ограничи контакт со токсини;
 • хируршка интервенција за отстранување на малигни неоплазми;
 • земање антибиотици за да се елиминираат инфламаторните или инфективните процеси во телото;
 • инјекции на витамини од групата Б;
 • носи ортози за поддршка на долните или горните екстремитети со силна слабост.

Превенција

За да не се појави таква болест како полиневропатија, потребно е да се следат едноставни правила:

 • да води здрав начин на живот, да одбие употреба на алкохолни пијалоци;
 • како најдобро да се брани против токсините кога работите со нив;
 • следење на шеќерот во крвта;
 • земајте лекови само како што е пропишано од лекар;
 • неколку пати во текот на годината се подложени на рутински преглед на клиниката.

Во повеќето случаи, прогнозата по заздравувањето е позитивна. Исклучоци се пациенти со наследен воспалителен процес на долните и горните екстремитети, за кои не е можно да се постигне целосно опоравување. Луѓето со дијабетична полиневропатија имаат голема веројатност за повторување на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Полиневропатија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Полиневропатија (појавување симптоми: 6 од 17)

Полиневропатија е група на болести кои влијаат на голем број нервни завршетоци во човечкото тело. Болеста има различни причини. Факторите кои предизвикуваат појава на болеста, првенствено ги иритираат нервните влакна, а само тогаш доведуваат до нарушување на нивното функционирање. Карактеристичните знаци на болеста се слабост во мускулите и болката во погодената област на телото.

...
Хипертензивна криза (појавување на симптоми: 5 од 17)

Хипертензивна криза - синдром во кој има значително зголемување на крвниот притисок. Во исто време, симптомите се развиваат во лезии на главните органи - срцето, белите дробови, мозокот и така натаму. Оваа состојба е многу сериозна и бара итна медицинска помош, бидејќи инаку може да развие сериозни компликации.

...
Спазмофилија (појавување симптоми: 5 од 17)

Спазмофилија е болест која се карактеризира со појава на напади и спазматични состојби директно поврзани со хипокалцемија во крвта. Во медицината, патологијата се нарекува и тетанија. Обично се дијагностицира кај деца на возраст од 6 до 18 месеци.

...
Анорексија (појавување симптоми: 4 од 17)

Анорексијата подразбира посебен синдром во различни форми на нејзина манифестација, која се јавува под влијание на одреден број причини и се манифестира во апсолутно отсуство на апетитот на пациентот, без оглед на фактот дека постои објективна потреба за исхрана за самиот организам. Анорексијата, чии симптоми се јавуваат кај тековните метаболни заболувања, гастроинтестиналните заболувања, паразитарните и инфективните болести, како и кај одредени ментални нарушувања, може да доведат до недостаток на протеинска енергија.

...
Големи сипаници (појавување симптоми: 4 од 17)

Природни пори (или црн лак, како што беше наречено пред) е многу заразна вирусна инфекција која влијае само на луѓето. Големата сипаница, чии симптоми се манифестираат како општа интоксикација во комбинација со карактеристични осипи кои ја покриваат кожата и мукозните мембрани, е завршена за пациенти кои претрпеле, делумно или целосно губење на видот и речиси во сите случаи останале по лузни на улкусот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .