Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на немирни нозе: Симптоми и третман

Синдром на немирни нозе - главни симптоми:

Синдром на немирни нозе е невролошко пореметување кое се карактеризира со појава на непријатни симптоми во нозете, како што се палење, пецкање, чешање и друго, што предизвикува многу непријатности кај некоја личност. Обично, нарушувањето се манифестира во вечерните часови и ноќе, поради што едно лице го нарушува спиењето, кое влијае на квалитетот на животот.

Во медицинската пракса синдромот на немирни нозе се вика Ekbom или Willis. Општо земено, луѓето над 45 се погодени, но понекогаш нарушувањето може да се појави кај адолесцентите и младите, особено жените со бременост може да доживеат симптоми на ова невролошко пореметување.

Причини за прекршување

Постојат два типа на нарушувања како синдром на немирни нозе - примарни и секундарни. Примарната патологија често се објаснува со наследството - ако некој од роднините на некое лице страда од такво нарушување, веројатноста дека самиот човек ќе се соочи со него е многу висока.

Најчесто се развива секундарен синдром на немирни нозе, како резултат на одредени болести или нов услов за едно лице. Ова го објаснува појавувањето на нарушувањето кај жените за време на бременоста.

Исто така, причините за повреда може да бидат како што следува:

Покрај тоа, треба да се каже дека причините за синдром на немирни нозе понекогаш се состојат од банална негрижа, на пример, при предозирање со лекови. Но, некои лекови може да предизвикаат таква повреда дури и кога земаат дози пропишани од лекар, ако ефектот врз нервниот систем е вклучен во листата на нивните несакани ефекти.

Со изразена интоксикација со алкохол , често се забележува и синдром на немирни нозе, бидејќи алкохолот прво ги релаксира мускулите, а потоа води кон нивно намалување, поради што лицето чувствува непријатни симптоми.

Причините за лице со такво нарушување исто така може да биде недостаток на витамини или микроелементи, во нарушувања на тироидната жлезда, срцева слабост или патологии на централниот нервен систем. Исто така, сериозни патологии како што се порфирија, мултиплекс склероза , амилоидоза и Сјогрен-ова болест, исто така, можат да ја предизвикаат болеста.

Симптоми

Синдромот на немирни нозе се манифестира на следниов начин:

  • лицето се чувствува нервозни во долните екстремитети;
  • се јавува мрдање или пецкање;
  • постојат "goosebumps";
  • понекогаш може да се јави и болка.

Во овој случај, симптомите веднаш исчезнуваат веднаш штом лицето ги движи нозете, но откако ќе престане да ги движи екстремитетите за една минута, симптомите се појавуваат повторно. Човекот не може јасно да ги карактеризира симптомите на таквото нарушување како синдром на немирни нозе - вели дека "неговите нозе се мешаат со него", "дека е непријатен во нозете" итн.

Симптоми на синдром на немирни нозе

Ако симптомите на нарушувањето се јават за време на бременоста, тие може да го отежнат животот на жената за овој период, но третманот во овој случај ќе биде само постапки за ублажување на состојбата, бидејќи по породувањето, обично нарушувањето исчезнува независно.

Важно е да се разбере дека со ова нарушување симптомите се зголемуваат кога нозете се одмораат и исчезнуваат кога нозете се движат. Затоа, колку повеќе лице се движи, толку помалку се изразуваат симптомите на нарушувањето, а ако редовно вежба, оди многу и, воопшто, води активен животен стил, симптомите можат да исчезнат целосно. Иако, се разбира, сè е чисто индивидуално, па затоа дијагнозата и третманот на нарушувањето бара внимателен пристап.

Постојат и други симптоми на нарушување како синдром на немирни нозе. Особено, болните можат да се разбудат ноќе, бидејќи нивните нозе се движат спонтано. Овие движења се обично кратки и остри, нешто што потсетуваат на конвулзии, но не толку интензивни. Нормално, несоницата станува еден од главните симптоми на нарушувањето, бидејќи лицето не може да се одмори ноќе поради сите овие невролошки манифестации.

Понекогаш симптомите на нарушувањето се толку сериозни што во краток временски период го исцрпуваат човечкиот нервен систем, што доведува до развој на хендикеп.

Карактеристики на третманот

Третманот на синдромот на немирни нозе зависи од сериозноста на симптомите, но во секој случај треба да биде сложена. Нешто што човек може да го направи дома. На пример, една жена за време на бременоста може да ја ослободи нејзината состојба, ако прави топла нога бања за ноќ, како и масажа со рацете или со помош на специјални massagers.

Синдромот на немирни нозе како невролошко нарушување е тешко да се лекува, па терапијата има за цел да ги намали симптомите и да ја ублажи состојбата на лицето. Можно е да се третира болеста со помош на специјална гимнастика за нозете, придржување кон дневниот режим, откажување од лоши навики.

Во текот на ноќта, се препорачува да не се користат стимулирачки пијалаци (чај, кафе), како и да се ограничи менталната активност, така што нервниот систем може да се смири.

Не би било излишно ако некое лице зема лесни седативи како што се Новопасит, Валериан, мајчинска личност итн.

Третман на нарушување може да биде дома и народни лекови. Јаболков оцет со мед е добар лек. Состојките се мешаат, а готовиот производ се користи за масажа на екстремитетите пред спиење. Можете исто така да ја користите оваа мешавина внатре.

Кога не е можно да се отстранат симптомите на болеста, а лицето не е ослободено, лекарот му препишува лекови за него. Мирапекс се смета за најефикасен, но таквите лекови со антидепресивни својства, како што се нозепам, клоназепам и други, може да се препишат.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате синдром на немирни нозе и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Облитериран ендартеритис (појавување симптоми: 3 од 7)

Обструктивниот ендартеритис е појава на мали крвни садови во долните екстремитети. Патолошкиот процес може да се развие доста брзо. Како резултат на тоа, се случува голема лезија на сите мали крвни садови. Развојот на болеста може да доведе до оштетена циркулација на крвта и гангрена. Оваа болест најчесто влијае само на машката популација. Нема ограничувања во однос на возраста.

...
Сфеноидитис (појавување симптоми: 2 од 7)

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

...
Хипопаратироидизам (појавување симптоми: 2 од 7)

Хипопаратироидизам е болест предизвикана од недоволно производство на паратироиден хормон. Како резултат на прогресијата на патологијата, постои повреда на апсорпцијата на калциум во гастроинтестиналниот тракт. Хипопаратироидизмот без соодветно лекување може да доведе до попреченост.

...
Ангиопатија (појавување симптоми: 2 од 7)

Ангиопатија - поразот на крвните садови со разни болести, поради што нивното целосно функционирање е нарушено и ѕидовите се уништуваат. Патолошкиот процес може да влијае на различни делови од телото и крвните садови од различни големини - од мали капилари до големи садови. Ако ангиопатија напредува во текот на подолг временски период, таа е полн со развој на неповратни промени во органите во човечкото тело (поради хронично нарушување на снабдувањето со крв).

...
Микроангиопатија (појавување симптоми: 2 од 7)

Микроангиопатија е патолошка состојба која се карактеризира со оштетување на малите крвни садови во човечкото тело. Прво, капиларите се подложуваат на уништување. Најчесто, оваа патологија не е независна нозолошка единица, но делува како симптом на други болести кои напредуваат во човечкото тело.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .