Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Еритромелгија: Симптоми и третман

Еритромелгија - главни симптоми:

 • Болка во нозете
 • Пот дланки
 • Зголемена температура во погодената област
 • Нога потење
 • Болка во рака
 • Црвенило на нозете
 • Црвенило на четки

Еритромелгија е патологија на автономниот нервен систем, кој е класифициран како редок. Се карактеризира со пароксизмална контракција на артериите на екстремитетите. Овој патолошки процес е придружен со појава на болка во зафатената област, хиперемија на кожата, како и локална хипертермија.

До денес, научниците сè уште не биле во можност да ги утврдат вистинските причини за прогресија на еритромелалгија. Дијагнозата на патологијата обично се базира само на симптомите, бидејќи тие се сосема специфични. Третманот на еритромелалгија се изведува со употреба на конзервативни методи, особено со помош на терапија со лекови и физиотерапија. Хируршко лекување се користи во напредните случаи.

Етиологија

Вистинската причина за прогресија на еритромелалгија сеуште не е утврдена. Но, научниците веќе сигурно знаат дека оваа болест може да се манифестира на почетокот и да биде резултат на други патологии. Во овој случај, еритромелалгија е секундарна. Најчесто болеста се манифестира во позадината на следниве состојби:

Примарната еритромелагија е сериозна и бара долготраен третман. Симптомите на патологија се изразени многу интензивно. Секундарната еритромелагија има посмирен и поповолен курс. Добро за лекување.

Симптоматологија

Еритромелгија обично се јавува кај луѓе од средната возраст. Манифестацијата на симптоми на патологија кај постарите или кај децата е исклучително ретка. Исто така вреди да се напомене дека претставниците на силната половина на човештвото се повеќе подложни на болеста отколку жените.

Особеноста на еритромелалгијата е тоа што има пароксизмален тек. Се подразбира дека повремено пациентот има напади со изразени симптоми. Особено, секој таков напад е проследен со следните симптоми:

 • локална хипертермија. За време на напад со еритромелалгија во погодените области (раце, нозе) температурата на кожата се зголемува;
 • неподнослива болка се јавува во нозете и рацете. Тие можат да бидат печење или дури и гори;
 • локална хиперемија (на местото на повреда);
 • интензивна пот на погодените области на екстремитетите.

Времетраењето на нападот може да биде различно. За некои луѓе, нападот трае само неколку минути, додека за други - неколку часа. Исто така во медицината има случаи кога симптомите на еритромелалгија се манифестираат кај болно лице неколку дена. Вреди да се напомене дека напад може да се случи самостојно или да биде провоциран од страна на одредени надворешни фактори, на пример, физички напор, прегревање или хипотермија.

Како по правило, симптомите на патологија се манифестираат во рацете или потпетиците, но во некои случаи болните чувства можат да се појават на ушниот лобус, на врвот на носот, посебно на одредени прсти. Ако не се спроведе комплетен третман на патологијата, тогаш наведените симптоми само ќе се интензивираат со текот на времето.

Дијагностика

Нема да биде тешко искусен специјалист да ја препознае патологијата, бидејќи има карактеристична клиничка слика. Дијагнозата на патологија ги опфаќа следните активности:

 • испитување и испрашување на пациентот. Важно е специјалист да разјасни кога прв пат се појавиле знаците на болеста, колку се интензивни, без разлика дали се поврзани со ефектите на одредени фактори и така натаму;
 • земање примероци од крв за биохемиска и клиничка анализа;
 • клиничка анализа на урина;
 • радиографија;
 • Ултразвук;
 • КТ и МРИ (за да се идентификуваат коморбидитети кои можат да предизвикаат еритромелалгија).

Медицински настани

За да се пропише правилниот третман, важно е за дијагностичар да утврди каква патологија се развива пациентот (примарен или секундарен). Во секундарната форма, императив е да се третира болеста која стана провокатор на нејзината прогресија.

Третманот на еритромелалгија треба да биде само комплексен, само на овој начин е можно да се постигне позитивна динамика. Обично, лекарите прво прибегнуваат кон конзервативен третман користејќи терапија со лекови и физиотераписки методи. Доколку овие техники немаат очекуван ефект, тогаш лекарите можат да одлучат за оперативна интервенција.

Лекувањето со лекови се врши со користење на следниве лекови:

 • аспирин;
 • лекови со вазоконстрикторна акција;
 • лекови, кои вклучуваат супстанции кои го тонираат нервниот систем;
 • витамински комплекси;
 • транквилизатори;
 • додатоци на калциум;
 • антиконвулзивни лекови;
 • воведувањето на новокаеин за време на нападот за да се намали сериозноста на болката.

Физиотераписки третмани:

 • акупунктура;
 • галванизација;
 • бањи. Најефективен радон и сулфид;
 • употреба на апликации за кал;
 • дарсонваллизација;
 • НЛО.

Во случај на неефективност на конзервативните мерки, се користи оперативна интервенција, која се состои во отстранување на симпатичките јазли кои ја инервираат погодената област на екстремитетите. По таквата операција, садовите не се контролирани од страна на нервниот систем, и затоа протокот на крв во нив не е проследен со интензивен синдром на болка. По интервенцијата, потребно е извесно време да биде под надзор на специјалисти во медицинска установа (следење на динамиката по операцијата).

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Еритромелагија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сува гангрена (појавување симптоми: 2 од 7)

Сува гангрена е болест која се карактеризира со смрт на кожата. Ова се случува поради недоволно снабдување со крв, слаба циркулација на крвта и мали количини на кислород. Горните и долните екстремитети најчесто се засегнати. Освен карактеристичната боја на кожата, таков процес се карактеризира со намалување на големината на зафатената рака или нога, во споредба со здрава и брчки (како резултат на губење на влага). Придружуван од такви симптоми како тешка, непрестајна болка и губење на чувството. Третманот е возможен само со хируршки методи и нема други средства, а особено фолк.

...
Плекситис (појавување симптоми: 2 од 7)

Плелектисот е воспалителен процес на големи нервни плексуси, особено на цервикалниот, брахијалниот, лумбосакралниот. Оваа болест ги погодува луѓето од апсолутно било која возрасна група, поради што често се дијагностицира кај бебињата во првите месеци од животот. Ако не побарате помош од специјалист или неправилен третман, болеста може да предизвика губење на ефикасноста и попреченоста. Во меѓународната класификација на болести (МКБ 10) ова нарушување има свој код, во зависност од природата на развојот - Г 54, Г 55, М 50 и М 51.

...
Рет синдром (појавување симптоми: 2 од 7)

Рет синдром е дегенеративна, прогресивна болест која го нарушува функционирањето на нервниот систем, предизвикувајќи човечкиот развој да застане на рана возраст. Во моментов е отворено прашањето за механизмот и причините за формирање на таква болест. Основниот извор на патологија е мутација на голем број на гени и нивно негативно влијание врз развојот на органот, како што е мозокот.

...
Булозна епидермолиза (појавување на симптоми: 2 од 7)

Булозна епидермолиза (Син. Мехнабулс болест, пеперутка болест) е ретка наследна дерматолошка болест, која се карактеризира со оштетување на кожата, дури и со најмала траума. Патологијата вклучува десетици сорти. Прогнозата во повеќето ситуации е неповолна.

...
Бурситис (појавување симптоми: 1 од 7)

Бурситис е вид на акутно воспаление кое се јавува во периартикуларната кеса, односно во мека крпа исполнета со течност и се користи како рампа за вметнување помеѓу коските, мускулите или тетивите. Според тоа, таквите кеси се наоѓаат на места со најголем механички притисок во близина на синовилните кеси. Причината за ова воспаление станува абразија или модринка, како и помали рани или секундарна инфекција на синовијалните кеси поради пиогени микроби.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .