Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хондроза: Симптоми и третман

Хондроза - главните симптоми:

Хондрозата е болест на 'рбетот, во која во своите поединечни области (во вратот, градната коска, долниот дел од грбот) ткивото на' рскавицата се регенерира во коскеното ткиво. Повторното раѓање на ткивото на 'рскавицата во коската може да се забележи во градите, предизвикувајќи торакална хондроза, или ако е зафатена' рскавицата на лумбалниот 'рбет - лумбална хондроза. Иако многу почеста во медицинската пракса сеуште е хондроза на вратот.

До неодамна, лекарите веруваа дека оваа болест е поврзана со стареењето на промени во 'рскавицата и коскеното ткиво на' рбетот, но денес оваа патологија е забележана кај многу млади луѓе, што им овозможи на експертите да претпостават дека други фактори влијаат на развојот на болеста.

Причини

Претходно се мислеше дека причината за хондрозата на вратот или друг дел од 'рбетниот столб се дистрофични промени кои се случуваат во' рскавицата на 'рбетот. Ова беше поврзано со возраста на пациентите - со текот на годините, рскавицата издржа, што доведе до нивно уништување и замена со коскеното ткиво. За возврат, коскеното ткиво ги блокираше мускулите и нервните завршетоци, предизвикувајќи болки во грбот.

Сепак, не толку одамна беше откриено дека цервикалната хондроза може да се појави поради абнормалности на цервикалните мускули, кои се затегнати како резултат на патолошки ефекти, предизвикувајќи клипови од нервни завршетоци. Ова се случува во случаи кога едно лице води седентарен животен стил, е во една позиција подолго време (на пример, работи на компјутер). Хипертензија на вратот, исто така, може да биде предизвикана со користење на непријатна перница во текот на неколку ноќи за време на спиењето. И понекогаш кај нетренираните луѓе, хипертоничноста на вратот мускулите се развива кога земате контрастна душа.

Торакална, лумбална и цервикална хондроза, исто така, може да се развие поради прекумерна емоционална преоптовареност и редовни стресови. Но, можеби најчестите причини за оваа патологија се:

 • прекумерна тежина;
 • васкуларни заболувања;
 • покачени нивоа на шеќер во крвта;
 • нарушување на метаболичките процеси во телото;
 • зголемен крвен притисок .

Постоечките нарушувања на 'рбетниот столб, како што е сколиозата , рамни нозе , повреди на грбот, може да ја зголемат веројатноста за појава на оваа патологија кај луѓето. Покрај тоа, заразни болести и општа интоксикација на организмот често доведуваат до дегенеративни промени во одредени делови на 'рбетот.

Симптоми

Коскени израстоци со хондроза

Ако зборуваме за симптомите на хондроза, тие се малку. Главен симптом е силна болка во областа на оштетување на рбетните структури на 'рбетот - како што е споменато погоре, најчесто се зафаќа цервикалниот регион, така што лицето чувствува силна болка во вратот со цервикална хондроза. И болката произлегува однатре, како од надвор, од внатрешните органи.

Придружните симптоми на хондроза може да бидат како што следува:

 • тинитус;
 • вртоглавица;
 • главоболка;
 • намален вид

Во оние случаи кога е зафатена градниот регион, едно лице може да чувствува болка при дишење, повлекувајќи болка во регионот на срцето. Поради ова, оваа патологија често може да се меша со патологијата на кардиоваскуларниот систем, поради што третманот на хондрозата нема да биде соодветен и навремен.

Во случај на лумбална хондроза, постои нарушување на мокрењето, проблеми со сексуална природа, како и нарушувања во работата на стомакот. Во почетните фази, знаците на хондроза не се многу изразени. Оваа болест може да се карактеризира со намалување на чувствителноста во погодената област, болка во болка и чувство на непријатност.

Во случаи кога се развива акутна хондроза, симптомите на болеста се силно изразени - болката е толку силна што не дозволува лицето да прави активни движења. Болката не поминува во мир. Луѓето кои имаат хондроза на грлото на матката често страдаат од мигрена - необјаснети болки кои не се ослободуваат од конвенционалните лекови против болки. За да ја ублажат болката, им се потребни моќни снимки што нивниот лекарски лекар може да препише.

Карактеристики на третманот

Третманот на хондроза бара многу напор од некоја личност, така што ќе биде многу потешко за оние кои се мрзливи да се справат со болеста отколку за оние кои се подготвени да сторат сé што е можно за да закрепнат. Третманот на хондрозата во периодот на егзацербација е лек. Се препишуваат инекции, како и физикална терапија и физиотерапија.

Многумина се заинтересирани за прашањето како да се третираат цервикалната хондроза дома. Тука треба да се каже дека со народни методи, без употреба на инјекции, хондрозата може да се излечи само во почетната фаза на болеста.

Пливањето и терапевтската масажа ќе имаат корисен ефект врз здравјето на оваа болест. Покрај тоа, на пациентите им се покажува физиотерапија - методот го утврдува лекар, земајќи го предвид степенот на болеста. Најпопуларните методи на физиотерапија, кои се користат во третманот на хондрозата, се:

 • магнетна терапија;
 • терапевтски бањи;
 • електрофореза;
 • парафински бањи;
 • ултразвук.

Акутната хондроза, како што е споменато погоре, се третира исклучиво со лекови, бидејќи е неопходно да се отстрани воспалителниот процес и да се запре болката. Во повеќето случаи, третманот на хондрозата е долг, и иако инјекциите се применуваат по курсеви, физиотерапијата треба да биде константна - ова помага да се спречи појава на егзацербации на патологија.

Следните инјекции покажаа најголема ефикасност:

 • нестероидни антиинфламаторни лекови;
 • хормонски кортикостероиди;
 • хондропротектори.

Инјекциите на хондропротекторите овозможуваат враќање на оштетените интервертебрални дискови и зајакнување на здрави. Нестероидните антиинфламаторни лекови можат да го отстранат локалниот воспалителен процес, а инјекциите на кортикостероидите овозможуваат да се забави развојот на патолошки промени во 'рбетот. Во тешки случаи, е индициран хируршки третман на оваа болест. Овој третман ви овозможува да го отстраните погоденото ткиво и со тоа да го олесните воспалението и болката.

Важно е да се разбере дека не постои едноставен начин да се ослободи од болеста. Ќе треба да потрошиме многу време и напор, како и целосно да го смениме начинот на живот, така што болеста засекогаш ќе се повлече.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хондроза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Алпорт-синдром (наследен нефрит) (појавување симптоми: 5 од 13)

Алпорт-синдром или наследен нефрит е бубрежна болест која се наследува. Со други зборови, болеста се однесува само на оние кои имаат генетска предиспозиција. Мажите најмногу се подложни на болеста, но исто така се среќаваат кај жени. Првите симптоми се појавуваат кај деца од 3 до 8 години. Сама по себе, болеста може да биде асимптоматска. Најчесто се дијагностицира за време на рутински преглед или во дијагноза на друга болест во заднина.

...
Аневризма на церебрални крвни садови (појавување симптоми: 5 од 13)

Аневризма на церебрални крвни садови (исто така наречена интракранијална аневризма) е претставена како мала абнормална формација во садовите на мозокот. Овој печат може активно да се зголеми поради полнење со крв. Пред нејзиното прекинување, таквото испакнување не носи никаква опасност или штета. Тоа само врши мал притисок врз ткивата на органот.

...
Дислокација на 'рбетници (појавување симптоми: 5 од 13)

Дислокација на 'рбетот е нарушување кое се нарекува спондилолистеза во медицинската пракса. Оваа патологија е од два вида - при првиот поглед, пршлените се поместуваат навнатре, а во втората, тие се надворешни. Последиците од таквата повреда се 'рбетните кривини, како и силната болка што резултира од стегање на нервните завршетоци. Најчесто постои поместување на цервикалните пршлени, но во лумбалните и торакалните региони ваквата патологија исто така се јавува поради одредени причини.

...
Цервикална спондилоартроза (појавување на симптоми: 5 од 13)

Спондилоартрозата на цервикалниот 'рбет е дегенеративен процес, што доведува до формирање на раст на коските на рабовите на телото на' рбет на оваа локализација, кое е оптоварено со постепено чистење на дисковите распоредени помеѓу пршлените и зглобовите.

...
Цервикалгија (појавување на симптоми: 5 од 13)

Цервикалгија - е болка која има различен степен на сериозност и е локализирана во вратот. Луѓето од било која возраст и пол страдаат од ова нарушување. Главните причини за формирање на таква состојба се повреди на грлото на матката и текот на болестите кои негативно влијаат на 'рбетот. Сепак, исто така има и безопасни предиспонирачки фактори, на пример, непријатна положба за спиење.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .