Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стиснување на ишијалниот нерв: симптоми и третман

Стиснување на ишиатичниот нерв - главните симптоми:

Стиснувањето на ијатичниот нерв е состојба која се карактеризира со болка во долните екстремитети и кршење на нивната подвижност поради повреда на иннервацијата. Болката во оваа патологија се шири по должината на ишиатичниот нерв, и во зависност од тоа каде се случило истекот, ќе има болка во еден или друг дел од нозете.

Често, на прсти се јавува џвакање - од двете страни се ретко погодени. Затоа, чувството на болка во мускулите на глутеусот, бедрото, долниот дел на ногата или десната нога може да биде доказ за развојот на оваа патологија.

Причини

Најчесто, оваа патологија се развива поради присуството на интервертебрална хернија кај некоја личност. Ваквата патолошка состојба, како и раскинувањата на интервертебралните дискови со излез надвор од 'рбетниот столб, доведува до развој на стискање на корените на' рбетниот нерв. И бидејќи ијатичниот нерв е формиран само од корените на лумбалниот и горниот сакрален нерв, во случај на развој на вертебрална хернија во лумбалниот или сакралниот регион, оваа патологија напредува.

Втората, не помалку вообичаена причина е таквата патологија како остеохондроза , која денес се јавува кај 80% од луѓето поради несоодветен животен стил и ниска подвижност. Остеохондрозата е болест која се јавува на позадината на метаболните нарушувања и формирањето на депозити на сол во различни области, вклучително и во сакрумот и половината. Остеохондрозата може да се развие на млада возраст, но почесто лицата постари од 40 години страдаат од оваа болест, бидејќи снабдувањето со крв во пршлените е нарушено со возраста, а метаболните процеси во нашето тело се влошуваат.

Други причини за оваа патолошка состојба се:

 • подигнување на тежината;
 • туморски процеси во 'рбетот;
 • хипотермија на сакралната област;
 • трауматски повреди;
 • болести од општа природа, на пример, апсцеси.

Одделно, треба да се каже за потчукнување на ишијалниот нерв за време на бременоста. Тежината на жените за време на бременоста значително се зголемува, така што 'рбетниот столб се соочува со прекумерни товари, што може да доведе до сериозен нерв.

Освен тоа, истекувањето на ијатичниот нерв за време на бременоста, исто така, се јавува поради тоа што жената претпоставува атипична позиција - кога 'рбетот се навалува назад поради зголемување на оптоварувањето на предниот абдоминален ѕид за да се одржи рамнотежата на телото. Бремените жени развиваат таканаречена патка, која се должи на дивергенцијата на карличните коски. Сите овие физиолошки промени во телото на жената во текот на овој период може да предизвикаат ијазичниот нерв да се сврти.

Исто така, жените се соочуваат со оваа патологија за време на менопаузата , кога, пак, поради хормоналната нерамнотежа, добива дополнителна тежина, со што се зголемува оптоварувањето на 'рбетниот столб.

Ако зборуваме за мажи, тогаш оваа патологија во нив е често маскирана како простатит , бидејќи се карактеризира со болки во грбот на бутот, како и со тежина во перинеалниот регион. Треба да се напомене дека оваа повреда е забележана и во случаи на труење со тешки метали и патологии како што се бруцелоза , мултиплекс склероза и туберкулоза на 'рбетот .

Симптоми

Ако некое лице има сериозен нерв, симптомите на оваа патологија ќе бидат сосема различни - сето тоа зависи од степенот на стискање и локализација. Кај некои луѓе, олигосимптоматски проток се забележува, кога болката е изразена имплицитно, но постепено се зголемува интензитетот. И во други, патолошкиот процес се манифестира со силни симптоми на болка. Како што е наведено погоре, лезијата обично се јавува од една страна, и затоа лицето доживува болка само во еден екстремитет. Синдромот на болка може да биде толку силен што еден човек тешко може да ја премести ногата.

Истичен нервен нерв

Со локализација, болката може да биде локализирана во една област (задница, бедро) или да се шири низ целиот екстремитет - од глутеусот максимус мускул, низ бутот и долниот дел на ногата до прстите. Често постои симптом, како што е вкочанетост на посебен дел од екстремитетот или целата нога.

Други симптоми на сериозен нерв се:

 • пецкање или чувство на печење во долниот дел на погодените екстремитети;
 • "Петрификација" на мускулите и намалување на мобилноста на нозете;
 • зголемена болка при седење;
 • појава на карактер на болка, особено во постојана положба;
 • појава на мускулна слабост.

Поради болката кај лицето, вознемиреноста се нарушува, се развива прекумерно потење на нозете, а движечката активност на ногата е нарушена (флексија и продолжување во коленото и во подножјето).

Дијагностички карактеристики

Патолошки стискање на ијатичниот нерв се одредува по испитувањето на пациентот од страна на лекарот и идентификување на симптоми специфични за болеста. Меѓутоа, со цел да се утврди причината за развојот на патологијата и да се елиминира (ако е можно), неопходно е да се спроведат дополнителни истражувања.

За таа цел, лекарот пропишува радиографски преглед, компјутеризирана томографија на лумбосакралниот оддел на лице со карактеристични поплаки, или може да се направи магнетна резонанца на истиот оддел.

Исто така се прикажани ултразвук и радиоизотопско скенирање.

Медицински настани

Третманот со штипкање на ишиатичниот нерв може да биде и конзервативен и хируршки - изборот на метод зависи од сериозноста на симптомите и од стадиумот на развој на процесот. Првенствено, лекарите преферираат да ја третираат оваа болест со конзервативни методи, бидејќи ова резултира со помалку ризици за здравјето и животот на пациентот. За да се излечи болеста, интегриран пристап е важен, односно комбинација на терапија со лекови со терапевтски и превентивни мерки и промена во начинот на живот.

Во акутен период, третманот со стискање на ијатичниот нерв бара усогласување со одмор во кревет. Позицијата на телото на пациентот треба да биде фиксирана, па затоа е подобро да легнете на тврд душек. Кога болката се смирува, на човекот му е дозволено да се движи, но за ова треба да употребите и трска или да ја користите помошта на најблиските.

Исто така е неопходно да се третира болеста со помош на диета - бидејќи едно лице е принудено да поминат долго време во кревет, неопходно е да се јаде храна која не предизвикува развој на запек - млечни супи, супа од зеленчук, житарици. Неопходно е да се исклучат од менито штетните производи - масна храна, пржена храна, пушено месо итн.

Не е неопходно пациентот да биде во болница - патологијата може да се лекува дома, главната работа е тоа што лицето треба строго да ги следи препораките на лекарот што посетува.

Третман на лекови на ијатичен нерв може да се третира со помош на лекови како што се:

 • Ибупрофен, кој го ублажува болката и воспалението (Кетанов, Ортофен, Денебол - лекови со ист ефект како Ибупрофен) - се администрира како инјекции и таблети, во зависност од сериозноста на симптомите;
 • Ранитидин, Алмагел, Фосфолугел - лекови кои можат да ја заштитат гастроинтестиналната лигавица;
 • Mydocalm, пропишани во случај на тешки грчеви;
 • витамини (особено витамини од групата Б) - најдобро е да се дадат инјекции на витамини, што е поефективно.
Дрога ибупрофен

Ако болката е премногу силна, неопходно е да се третира патологијата со употреба на таква техника како блокада на новокаина - во болницата се вршат инјекции.

Важноста на третманот се дава на терапија со вежбање. Специјални вежби за стискање на ишијалниот нерв овозможуваат развивање на болни области. Тие главно се насочени кон развивање на прстите и нозете, а по симптомите престанат, гимнастиката е надополнета со други вежби.

Особено, гимнастиката во периодот на слабеење на симптомите ви овозможува да ги изведувате:

 • "Одење" на задникот;
 • вежба "велосипед";
 • нога флексија вежби во колена.

Покрај тоа, гимнастиката вклучува изведување вежби како што се сквоти со потпора, како и кревање на нозете во исправена положба.

Со одговорен пристап кон вежбањето, гимнастиката дава добри резултати и ви овозможува да развиете екстремитети, враќајќи им ја нивната функционалност.

Но, не само што гимнастиката е корисна за луѓето со оваа болест, тие исто така препорачуваат назначување на електрофореза со абење, UHF, магнетна терапија, парафински бањи и други физиотерапевтски процедури.

Исто така е прикажана масажа кога ијатичниот нерв е приклештен - тоа мора да се направи во болничко опкружување. Исто така, не се повредува за изведување на акупунктура и хирудотерапија. Сите овие процедури даваат добар ефект и ви овозможуваат брзо да ја излекувате болеста.

Понекогаш пациентите со сериозен третман на ијатичен нерв дома, исто така, даваат добри резултати. Сепак, за ова треба да најдете ефективни средства за закрепнување. Особено, добар резултат го дава гимнастиката, ако тоа се прави дома во согласност со препораките на лекарот. Ги дополнува гимнастичките инјекции на антиинфламаторни лекови. Покрај тоа, можете да ги користите методите на традиционалната медицина, на пример, употребата на лушпа на лисја од аспен или инфузија на Hypericum, наметнување на восочни компреси на погодената област, подготовка и употреба на домашни масти.

Подобро е да се третираат затрупувањето на исиотски нерви во процесот на ремисија на болеста, па затоа, доколку е можно, луѓето треба да се подложат на лекување со санаториум. И со цел да се спречи рецедив, треба да водиш здрав начин на живот, да јадеш право и да си играш спорт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека вашиот Sciatic нерв е сериозна и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш невролог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Болка со болка (појавување на симптоми: 3 од 9)

Пеперс болест - болест во која се нарушува снабдувањето со крв во коскените структури во феморалната глава. Како резултат на тоа, се развива некроза. Оваа болест припаѓа на најчестите патологии на зглобот на колкот, кои се јавуваат кај деца на возраст од 2 до 14 години. Момчињата се почесто болни, но прогресијата на болеста може да се појави кај девојчињата. Во овој случај, Perthes болест ќе биде многу потешко. Кај возрасните, патологијата е исклучително ретка.

...
Ишијас (воспаление на ишиатичниот нерв) (појавување симптоми: 2 од 9)

Ишиас - воспаление на ишиатичниот нерв. Во некои извори, болеста може да се нарече нејасна нервна нерва или ишијас. Најкарактеристичен симптом за оваа болест е болката во задниот дел, што му дава на долната нога. Во главната група за ризик, луѓето над 30 години. На рана возраст, болеста речиси никогаш не е дијагностицирана.

...
Невритис (појавување симптоми: 2 од 9)

Невритот е воспалителна болест која ги зафаќа периферните нерви. Како резултат на тоа, се забележуваат патолошки промени во структурата на нервниот ткиво. Ако воспалителниот процес го погоди багажникот на периферниот нерв, тогаш лицето ќе има моторни оштетувања, како и намалување на чувствителноста. Во тешки клинички ситуации, невритисот може да предизвика парализа.

...
Дипилоботријаза (појавување на симптоми: 2 од 9)

Дипилоботријаза - болест што се јавува во човечкото тело поради внесување на одреден вид црви - дипилобриотриум. Ова влијае на гастроинтестиналниот тракт. Во областа на медицината, овие паразити се нарекуваат Lentets. Најчестиот предизвикувач на дифиллобротијаза е широка панделка.

...
Спинална грчеви (појавување симптоми: 2 од 9)

'Рбетниот кат не е посебна болест - тоа е последната фаза од манифестацијата на таквата патологија како сифилис. Кај лицето кое страда од сифилис и не е подложено на третман, спиналниот сувовест може да се појави 15 или дури 20 години по инфекцијата, а лек за оваа патологија е невозможен. За среќа, денес болеста е исклучително ретка, бидејќи симптомите на сифилис се добро познати на современиот човек и кога се појавуваат, луѓето бараат медицинска помош во претходната фаза. Но сепак, повремено, пациентите ја започнуваат болеста толку многу што е четврта фаза која се развива, што се карактеризира со намалување на задниот ѕид на 'рбетниот мозок со развој на специфични невролошки нарушувања.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ти Боткински проспект, 8
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .