Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Нервна исцрпеност: симптоми и третман

Нервна исцрпеност - главните симптоми:

Нервната исцрпеност е психо-емоционална состојба што се јавува кај лице после доживување на ментален стрес, стрес и прекумерна ментална активност. Нашето тело е добро функционален систем во кој сè е поврзано, и затоа преоптоварувањето на еден од системите (интелектуална или емоционална) веднаш влијае на општото добро на човекот, предизвикувајќи симптоми на нервен исцрпеност.

Причини

Главната причина за оваа состојба е премногу работа. И ние зборуваме за физички, ментални, емоционални или ментални замор. Ако телото постојано работи под зголемен стрес, се случуваат неуспеси. Истото може да се каже и за работата на телото на врвот на емоционалниот стрес.

Менталната активност, како што е концентрираната студија, исто така може да предизвика осиромашување на нервниот систем - затоа средношколците и учениците честопати се соочуваат со овој проблем. И нервната исцрпеност се развива кога едно лице не се менува меѓу различни видови на товари, на пример, физички и ментални, фиксирајќи во една насока на активност.

На кратко, сите прекумерни емоции се неповолни за нашиот нервен систем, и ако тие се долги, тие можат да предизвикаат нервен исцрпеност.

Симптоми

Кога нервната исцрпеност, луѓето се жалат на различни симптоми, што укажува на присуство на сосема различни болести. Особено, многумина имаат скокови во крвниот притисок, главоболки и болка во регионот на срцето. Во овој случај, луѓето мислат дека имаат срцеви заболувања и се свртуваат кон кардиолог, додека само невролог може да им помогне.

Други знаци на нервен исцрпеност се:

  • несоница;
  • кошмари;
  • сексуална дисфункција кај мажи (или оштетен либидо кај жени);
  • чувство на вкочанетост и студенило во екстремитетите.

Наспроти позадината на исцрпеност на нервниот систем, гадење и повраќање, како и други диспептични нарушувања, исто така, може да предизвика лицето лажно да се сомнева во гастроинтестинална болест.

Постојат и други симптоми на оваа патологија, како што се нервната исцрпеност. На пример, кај луѓето се нарушува координацијата, настанува нарушување на вниманието, ориентацијата во просторот, говорот е нарушен, меморијата се влошува. Понекогаш симптомите на нарушувањето се толку силни што на лицето му е потребна хоспитализација, но најчесто третманот се врши на амбулантско ниво.

Симптомите на вегетативна дистонија се исто така присутни со синдром како што се нервната исцрпеност. Тоа се знаци како што се покачување и паѓање на крвниот притисок, зголемување на ритамот на отчукување на срцето и пад на температурата (до 35 степени и малку пониско).

Најкарактеристичните симптоми за ова нарушување се поврзани со кршење на емоционалната сфера. Пациентите обично се депресивни или апатични, но можат да доживеат неразумни изливи на гнев и раздразливост предизвикани од апсолутно незначајни нешта, зборови или дејства.

Луѓето со нарушување како што се нервната исцрпеност постојано се чувствуваат уморни, слаби и имаат нарушено спиење. Тие често бараат спас од нивните чувства во алкохол, што уште повеќе ја влошува ситуацијата, води до развој на тешка депресија и појава на зависност од алкохол.

Карактеристики на третманот

И покрај фактот дека нервната исцрпеност не е очигледна патологија, не треба да се потцени, бидејќи во таква состојба квалитетот на човечкиот живот значително се влошува. Без третман, таквото пореметување може да му наштети не само на самиот човек, туку и на неговите блиски луѓе - во состојба на нервна исцрпеност, луѓето често вршат дејства чии последици се непристојни.

Третманот на нервната исцрпеност на телото се врши со помош на специјално избрани медицински лекови - антидепресиви, витамини, вазодилататори (за подобрување на функцијата на мозокот). Треба да се запомни дека третманот на нервната исцрпеност може да се препише само од квалификуван специјалист. Во никој случај не треба да се лекува самостојно, бидејќи сите горенаведени лекови имаат несакани ефекти и нивната неразумна употреба може да биде опасна за здравјето.

Важно место во третманот на осиромашување на телото е подготовката на правилниот режим на денот. Распоредот треба да биде дизајниран на таков начин што во текот на денот едно лице има време да оди, неинтрузивно вежбање, одмор и работа. Нормализацијата на исхраната е исто така важна - диетата составена во согласност со правилата за здрава исхрана ќе ја подобри благосостојбата.

Многу е важно нормализирање на спиењето, и најдобро е ако успеете да направите без да ги земате соодветните лекови. Затоа, вечери на свеж воздух, медитација, овозможувајќи ви да се релаксирате, топли бањи пред спиење - накратко, сè што може да ви помогне да се релаксирате и да се фрлите во длабок здрав сон.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате нервен исцрпеност и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: невролог , психотерапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 9 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 7 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Дисцрикулаторна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

...
Интоксикација (појавување симптоми: 7 од 20)

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
психотерапевт прифаќа
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .