Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Повреда на мозокот: симптоми и третман

Повреда на мозокот - главните симптоми:

Контузијата на мозокот е трауматско оштетување на менингите што се јавуваат како резултат на изложеност на одредена механичка сила. Често, со таква штета, влијае на индивидуалните лобуси - временскиот и фронталниот лобус.

Меѓу сите повреди на главата, контузија на мозокот трае 10%. Патологијата е затворена кранијална повреда со оштетување на мозочното ткиво. Таквите повреди се случуваат поради различни причини, на пример, во сообраќајни незгоди, во пад од голема висина, кај спортски повреди, итн. Оваа патологија често се среќава кај деца кои можат да бидат повредени во текот на играта.

Понекогаш еден човек може да добие таква повреда за време на епилептичен напад , кога тој не го контролира движењето на неговото тело, затоа епилепсијата е предиспонирачки фактор.

Симптоми и периоди

Симптомите на повреда на мозочното ткиво, без оглед на причините за патологија, имаат одредени знаци. Сепак, сериозноста на симптомите зависи од периодот на болеста. Особено, постојат три периоди:

  • акутен, во кој симптомите се изговара и продолжуваат со влошување на човечката состојба;
  • средно, кога главните симптоми се повлекуваат;
  • период на резидуални настани во кои исчезнуваат симптомите на таквата патологија како контузија на мозокот, но последиците од повредата се манифестираат преку различни клинички манифестации.

Ако зборуваме за симптоми на мозочна повреда, тогаш треба да се нагласи следново:

  • вртоглавица и главоболка;
  • гадење и повраќање, по што лицето не се подобри;
  • амнезија;
  • тешкотии во таргетирање на теренот и време;
  • различни степени на губење на свеста;
  • промена на големината на зениците (можна појава на страбизам );
  • нарушена чувствителност и нарушување на движењето.
Симптоми на повреда на мозокот

Покрај тоа, луѓето со такви повреди често развиваат фокални невролошки симптоми на конвулзија на мозокот, особено може да се забележи зголемен тон на окципиталните мускули. И уште може да се забележат крварења од носната празнина, па дури и уво крвавења.

Треба да се каже дека контузијата на мозокот може да помине без трага и може да остави зад себе одредени последици во форма на болка во главата или нарушувања на невролошките функции. Покрај тоа, во тешки случаи, таквата повреда може да предизвика лице да умре. Обнова, исто така, зависи директно од телото на секој поединец и неговата способност да се опорави од тешки шокови.

Степени

Во зависност од тежината на мозочното ткиво, постојат три степени на оваа болест. Лесна контузија на мозокот се карактеризира со мали симптоми и е слична во текот на обичните мозочни урини , во кои едно лице може да доживее главоболки, вртоглавица, а понекогаш и гадење со повраќање. Со таква лезија, обновувањето се случува доволно брзо и повредата не остава никакви последици. Овој степен на оштетување е чест кај децата.

Просечниот степен на оштетување на мозочното ткиво се карактеризира со целосно или делумно губење на свеста, повраќање што не носи олеснување, како и пореметувања во функционирањето на внатрешните органи, особено респираторните и кардиоваскуларните системи.

Тешка контазија на мозокот е најопасната патолошка состојба, претставувајќи закана за животот на пациентот. Се карактеризира со тешки симптоми, кома, нарушена респирација, голтање, оштетена кардиоваскуларна функција, па дури и манифестација на конвулзивен синдром.

Карактеристики на третманот

Дијагнозата на оваа штета на мозочното ткиво се изведува со користење на компјутерска или магнетна резонанца, која може да ги види сите зафатени ткива и да го определи степенот на трауматско оштетување.

Мора да се каже дека за ваквите модринки, на луѓето им е потребна прва помош, која треба да им даде вештачко дишење на некоја личност. Потоа, треба да повикате брза помош и да го поставите лицето на своја страна (за да се избегне аспирација на повраќање). Ако некое лице е свесно, мора да се смири и се обиде да ја имобилизира пред доаѓањето на медицинскиот персонал.

Третманот на таквата патологија како контузија на мозокот се изведува во болница под строг надзор на лекарите. Останатиот дел од креветот е означен за лезии од било кој степен, но неговото времетраење може да варира во зависност од тежината на штетата. Значи, благ степен подразбира лице кое е во кревет една недела - за ова време симптомите исчезнуваат. Со умерен степен, одмор во кревет е продолжен до неколку недели, а на лицето им се даваат лекови кои го нормализираат интракранијалниот притисок, како и агенси кои го спречуваат развојот на церебралниот едем.

Во тешки случаи се прикажани мерки за реанимација, кои се состојат во нормализација на респираторната функција и срцевата активност. Најчесто прибегнуваат кон таква постапка како трахеална интубација, па дури и механичка вентилација.

Во случај кога мозочното ткиво е смачкано во случај на трауматски повреди, потребно е хируршко отстранување на погодените области и враќање на интегритетот на органот. За жал, дури и со такви настани, веројатноста за смрт е доста висока и изнесува 40-50%.

Ако зборуваме за последиците од контузија на мозокот, сепак, со благ наклонетост, тие обично се отсутни од пациентот, со цел да се избегнат компликации, неопходно е строго да се следат медицинските препораки, што ќе му овозможи целосно да се опорави.

Во случај на умерени модринки, може да се забележат некои последици, во форма на рекурентни главоболки, ментални нарушувања (губење на меморијата) и други нарушувања. Но, најсериозните последици од мозочна повреда се забележани кај пациенти со тешки повреди - во повеќето случаи, лицето останува доживотен инвалид кој страда од значителни моторни, говорни и други нарушувања.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате контузија на мозокот и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: неврохирург , невролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Потресот на мозокот (појавување симптоми: 6 од 14)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Церебрална исхемична болест (појавување симптоми: 5 од 14)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Сончев удар (појавување симптоми: 5 од 14)

Сонцето и топлотен удар се услови кои, кога се развиваат, веднаш треба да почнат да им помагаат на жртвата, бидејќи постои директна закана за неговиот живот. Овие состојби најчесто се случуваат во пролетно-летниот период, кога активноста на сонцето се зголемува неколку пати. Многу луѓе тврдат дека сончевиот удар и топлотниот удар се едно и исто, но тие не се. Тие имаат некои разлики.

...
Церебрален едем (појавување симптоми: 5 од 14)

Церебралниот едем е опасна состојба која се карактеризира со прекумерна акумулација на ексудат во органските ткива. Како резултат на тоа, неговиот волумен постепено се зголемува и расте интракранијалниот притисок. Сето ова води кон кршење на циркулацијата на крвта во телото и до смрт на нејзините клетки.

...
Потресот на мозокот кај детето (појавување на симптоми: 5 од 14)

Контузија на мозокот кај дете е блага трауматска повреда на мозокот (ТБИ), која е предизвикана од силно физичко или механичко влијание врз главата на детето. Треба да се напомене дека во овој случај повредата е наменета без нарушување на интегритетот на черепот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

неврохирург зема
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .