Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дисцрикулаторна енцефалопатија: симптоми и третман

Дисцрикулаторна енцефалопатија - главните симптоми:

Дисцрикулаторна енцефалопатија е болест која се карактеризира со оштетено функционирање на мозокот поради несоодветна циркулација на крв низ неговите садови. Патолошките промени истовремено влијаат врз кортексот и субкортикалните структури на мозокот. Оваа болест е придружена со нарушување на моторните и менталните функции, во комбинација со емоционални нарушувања.

Суштината на болеста е дека постои нерамнотежа во протокот на кислород во крвните садови, поради што е нарушена циркулацијата на крвта. Во исто време, дел од мозокот кој претходно добил нормална количина на витални супстанции, доживува кислородно гладување, кое постојано се прогресивно. По долг период на таков процес, мозочните области умираат, а на нивно место постојат центри за ретфракција (ресорпција) на ткивото. Често тие се мали, но можат да бидат формирани во различни делови од телото.

На почетокот на дисциркулаторната енцефалопатија, здрави клетки се обидуваат да ги заменат функциите на жртвите, но со долг тек на болеста ја губат способноста да го сторат тоа, што исто така страда од недостиг на кислород. Ова води кон фактот дека, поради нарушување на полноправното работење на мозокот, на едно лице ќе му се доделат еден или друг степен на попреченост.

Со релативно слаба манифестација на симптомите на болеста во почетната фаза, човекот може да живее, несвесен за проблемот, за многу години. Во меѓународниот систем за класификација на болести (MKB 10), ваквата болест има свое нумеричко име - G45.

Етиологија

Дисцрикулаторната енцефалопатија не е независна болест, но се јавува на позадината на:

 • атеросклероза ;
 • вегетативна дистонија ;
 • назад и повреди на главата;
 • висок крвен притисок ;
 • дијабетес ;
 • абнормално функционирање на 'рбетните артерии;
 • разни крвни нарушувања;
 • висок холестерол во телото;
 • продолжен стрес или ненадејни емоционални скокови;
 • недоволна телесна тежина;
 • седентарен и седентарен животен стил;
 • прекумерна зависност од алкохол и никотин.

Видови

Васкуларни плаки за дисцрикулаторна енцефалопатија

Различните причини за појава предизвикуваат одвојување на дисцрикулаторната енцефалопатија во следните видови:

 • атеросклеротичен;
 • хипертензивна;
 • венски;
 • мешана природа.

Со брзината на текот на болеста е:

 • бавно - степенот на болеста се менува до пет години (со периоди на ремисија и егзацербации);
 • брзите стадиуми на болеста се заменуваат за две години.

Според степенот на влијание врз здравјето на луѓето, постојат три фази на болеста:

 • првата фаза - постојат девијации во функционирањето на мозокот;
 • втората фаза - манифестацијата на болеста не го намалува животниот стандард и работната способност на лицето;
 • третата фаза доведува до попреченост на пациентот, чиј степен е определен од силата на повреда на физичката активност.

Симптоми

Знаците на болеста се поделени во неколку групи (во зависност од степенот на болеста).

Дисцрикулаторната енцефалопатија од првиот степен се карактеризира со симптоми:

 • промени во емоционалната позадина на пациентот - често тој е во лошо расположение и е депресивен, иритиран;
 • замор;
 • тешки главоболки со повремена манифестација;
 • намалена концентрација на внимание;
 • ментално оштетување;
 • збунетост во репродукцијата на податоците добиени пред некое време - старите се запаметени лесно, а новите (само оние што се примени) се тешки;
 • гадење и вртоглавица при движење;
 • нарушен сон

Дисцрикулаторната енцефалопатија на мозокот од вториот степен е изразена со знаците:

 • непрекинати главоболки;
 • намалување на работниот капацитет;
 • губење на меморијата;
 • потешкотии при голтање;
 • оштетување на говорот;
 • чувство на постојан тинитус, предизвикува губење на слухот;
 • треперење на горните екстремитети и главата;
 • наизменични напади;
 • ретки блесоци на светлина пред твоите очи.

Кога дијагностицира болест од втор степен, втората или третата група за попреченост е назначена на пациент.

Третиот степен на дисцрикулаторна енцефалопатија е придружен со следниве симптоми:

 • прекршување на ориентацијата во место и време;
 • тешко оштетување на слухот, видот, координацијата, чувствителност;
 • постојана апатија;
 • неможност за работа;
 • ненамерна емисија на урина и измет;
 • тешки грчеви;
 • несоница;
 • во половина од случаите - целосна имобилизација.

По конечната дијагноза со оваа фаза на болеста, пациентот е оневозможен во првата или втората група.

Дијагностика

Дијагнозата на дисцрикулаторна енцефалопатија во рана фаза ќе биде најповолна за пациентот и неговото тело. Иницијалниот преглед на пациентот се врши:

 • невролог;
 • офталмолог;
 • кардиолог;
 • ендокринолог.

По консултација со овие лекари, пациентот ќе се подложи на помошни испитувања:

 • офталмоскопија;
 • ЕЕГ;
 • USDG на грлото на матката и грлото;
 • мозочно васкуларно скенирање;
 • МНР на мозокот .
Дисцрикулаторна енцефалопатија на МНР

Да се ​​донира крв за анализа:

Третман

Привлекувајќи внимание на широк спектар на симптоми на болеста, нејзиниот третман ќе се состои од комплекс:

 • медицински препарати;
 • физиотерапија;
 • народни лекови;
 • превентивни мерки.

Внесувањето на лекови е насочено кон:

 • постојана контрола врз крвниот притисок;
 • подобрување на метаболизмот;
 • збогатување на мозокот со хранливи материи, кислород и подобрена циркулација на крвта во него.

Физиотерапијата вклучува:

 • медицински електрични;
 • ласерска терапија;
 • специјални бањи заситени со кислород и радон;
 • масажа;
 • акупунктура;
 • хирудотерапија

Во третманот на народни лекови за дисцрикулаторна енцефалопатија, користете тинктури и такси од:

 • детелина;
 • глог;
 • листови од јагода, ливади и плодови од глог;
 • лисја - бреза, лакрица, липа, оригано, хлеб, ливчиња од роза, овошје - морник, шипинка, малина;
 • камилица, валеријана, кора од лимон;
 • хмел, валеријана, мајчина душица, нане;
 • прополис.

Со навремено и редовно лекување, можно е да се забави прогресијата на првиот и вториот степен на болеста. Хируршка интервенција со дисцрикулаторна енцефалопатија не е обезбедена.

Превенција

Спречувањето на оваа болест вклучува придржување кон некои едноставни правила:

 • постојано го следи крвниот притисок;
 • задржи нормално ниво на шеќер во крвта и холестерол;
 • исклучи алкохол и никотин од секојдневниот живот;
 • секојдневната вежба не е тешка вежба;
 • да не дозволи критично намалување или зголемување на телесната тежина;
 • се подложуваат на клинички испитувања неколку пати годишно.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Дисцрикулаторна енцефалопатија и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашите лекари можат да ви помогнат: невролог , окулист , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Леукоараоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Леукоараозата - болест на мозокот, која е исклучително ретка, се карактеризира со лезии на белата маса. Постои повреда на циркулацијата на крвта и се јавува хронична исхемија. Во медицината, оваа состојба се смета за симптом на повеќето болести, на пример: Алцхајмерова болест, мозочен удар, енцефалопатија, дијабетес.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 9 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Рак на мозокот (појавување симптоми: 9 од 20)

Ракот на мозокот е болест, како резултат на прогресијата на која се формира малигнен тумор во мозокот кој се 'рнеа во неговото ткиво. Патологијата е многу опасна и во повеќето клинички ситуации е фатална. Но, животот на пациентот може значително да се прошири ако првите знаци на болеста се идентификуваат навремено и можете да одите во медицинска установа за сложени третмани.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Хипомагнемија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипомагнесемијата е патолошка состојба која се карактеризира со намалување на нивото на магнезиум во телото под влијание на разни етиолошки фактори. Ова, пак, води до прогресија на тешки патологии, вклучувајќи невролошки и кардиоваскуларни.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

невролог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Окулист прифаќа
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .